N°0 2625, Donderdag 28 November 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van meek tof meek. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hinden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGtEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Kennisje ving. De late inzending van adv. tot opname in onze Courant, veroorzaakt ons voort durend grooter moeite. Wij maken daarom bekend, dat, wil men verzekerd zijn van opname der aan geboden advertenties, deze vóór 9 nnr op den dag der uitgifte van de Courant moeten zijn aangeboden. Bij latere aan bieding kunnen wij de opname niet verzekeren. Advertenties, naar abonnementsprijs berekend, moeten daags vóór de uitgifte van de Courant in ons bezit zijn wil men verzekerd zijn van opname. Adverteerders nemen hiervan nota. De Citg. 16—23 November. Het verbond der vrijzinnige partijen is thans gesloten. Alle drie hebben het ont worpen concentratie-programma aangeno men en daarmee aangegeven dat onder de leuze algemeen kiesrecht en staatspensio- neering de stembusstrijd in 1913 zal worden gestreden. Er heerschte op de algemeene vergaderingen van de drie betrokken partijen groote eenstemmigheid over het ter behandeling aangeboden accoord en in die van de Liberale Urne en van den Vrijz. Democrati8chen Bond werd tot dat accoord met algemeene stemmen besloten. In die van den Bond der Yry-liberalen kwam alleen verzet van de zijde van het Kamerlid van Karnebeek, maar toch werd het concentratie-programma zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Intusschen schijnt echter dit programma onder de vry. liberalen een slachtoffer te zullen maken, daar Jhr. Van Karn6beek, een van de bekwaamste vertegenwoordigers van genoemde groep in de Kamer, verklaard heeft zich nu niet meer beschikbaar te küDnen stellen voor de verkiezingen in 1913, omdat hij principieel tegenstander is van het stembusaccoord d oor de vrijzinnigen gesloten, daar dat naar zij n meening toch niet zal kunnen worden uitgevoerd. De Kamer zal daardoor een zijner oudste leden zien heengaan, tenzij nog op de een of andere wijze gezorgd wordt, dat de heer Van Karnebeek buiten de vrijzinnige coalitie om, toch weer in de Ka mer blijft. Naar luidt der berichten best aat daarvoor ook nog wel eenige kans, nu de oud-christelijk- historische kiesvereenig ing te Utrecht overweegt den heer van Karnebeek een candidatuur aan te bieden Nu de vrijzinnigen het ove r het programma van samenwerking eens zi jn zullen ze het over de andere aangélege nheden ook wel eens worden. Er moeten nu in gezamelijk overleg candidaten- worden gesteld, wa arbij dan het stelsel „wat zit, blijft zitten" toegepast zal worden. Vooral in de verschillende twijfelachtige districten zal de concontratie nu wel haar be'ste beentje voorzetten. Zoo schijnt het er voor <de linksche samenwerking dus no^al go ed voor te staan. Wat op het oogenbli k wel niet gezegd kan worden van de sou nenwerking der rechtsche partijen. De c,o; ilitie begint bedenkelijke scheuren te ve rto onen, waar voor de christelijk historisch en aanspra kelijk moeten worden gesteld. De Ommen- sche verkiezingskwcstbc hee. ft daarop voldoende het licht laton vallei'- En dat niettegenstaande het bed amken va n Mackay de christelijk historisch en den zetel aan de anti-revolutionairen blijven bet wisten is reeds bij de dezer da gen plaait» 1 gobad hebbende candidaatstsdl ing geblete Q- Tegenover Mr. Van (her Vegte sik '1de de centrale cbr. historische 'aiesverse. oiging Mr. C J. A. Bichon van IJsselmoud e, die tot geen enkele partij be. hoort, doclfl ver klaarde anti-revolutionair te zijn l naar tegenstandor van het Kujr per-regime1- Met belangstelling mag afgewa cht worden' l'ioe de kiezers vau Ommen thans zullen stemme n. Hoe de uitslag echter a ioge wezen,. o'e Ommensche stembusstrijd blijft voor 4e coalitie een bedenkelijke kant behouden. Als men nagaat dat in sommige districten de hulp der cbr. hist, noodig zal zijn om den zetel voor de rechterzijde te behouden, dan overschat men de beteekenis van den strijd niet licht. Intusschen dreigt in het kamp der christ. historischen zelf ook de strijd los te zullen breken, tenminste als het Hoofdbestuur der Unie trouw wenscht te blijven aan de coalitie en het verbond voor 1913 zal wenschen te vernieuwen. Het optreden van Mr. Yan Laar, den man van de Beukelaar, heeft tengevolge gehad dat uit de christelijk historische partij een nieuwe politieke groep is voort gekomen, die zich dezer dagen onder de naam „Christelijk sociale partij" geconsti tueerd heeft. Men mag deze nieuwe partij rangschikken onder de vooruitstrevenden ze schrijft o.m. algemeen kiesrecht en beperkt vrouwen kiesrecht in haar vaaDdel en het is niet onmogelijk dat het meer vooruitstrevende deel van de chr. histori schen zich tot deze nieuwe formatie zal aangetrokken gevoelen. Wat dan tevens van beteekenisvollen invloed zal kunnen zijn op den uitslag van den stembusstrijd die het volgend jaar zal worden gestreden. —o—o—o— De verwachtingen, dat er spoedig een einde zou komen aan de menscbenslachtiug op den Balkan, is nog steeds niet bewaarheid geworden. De afgeloopen week begon anders onder zulke hoopvolle teekenen. De Balkanstaten hadden zich bereid ver klaard gehoor te geven aan het verzoek van Turkije om te beraadslagen over de voorwaarden van een wapenstilstand, welke allicht door den vrede zou kunnen worden gevolgd. De krijgsbedrijven aan de Tchataljalicie werden stop gezet en de onderhandelingen namen een aanvang. Helaas, ze leiden niet tot het zoogewenschte resultaat. Vrij spoedig reeds werden ze weer afgebroken en begonnen de metalen vuurmonden weder hun afschuwelijk werk. De Turken hadden de voorwaarden zonder bedenking afgewezen. En geen wonder. Wat de Balkanstaten eischten was al te buitensporig, de gevraagde prijs te hoog. Ze eischten n.l. de overgave van Janina aan de Grieken, van Skoetari aan do Montenegrijnen, vaD Monastir aan de Serviërs, van Adrianopel aan de Bulgaren. Voorts stakiDg van de uitzending van troepen naar de Tchatalja linie, de belofte dat daar geen nieuwe versterkingen zouden worden aangebracht, dat de troepen uit Anatalië zouden blijven ter plaatse waar z(j waren en voorts dat de oorlogsschepen in de Zwarte Zee en de Zee van Marmora' naai Konstantinopel zouden terugkeeren. Tot deze verregaande concessies was de Porte niet bereid. Zoo werd de strijd hervat en hadden er al weder ernstige gevechten plaats. Toch laat het zich aan zien, dat de Bulgaarsche regeering met nieuwe voorstellen zal komen, die minder vernederend zijn voor Turkjje. Men gelooft dat de mogendheden daartoe aandrang op Bulgarije hebben uitgeoefend. Mogelijk ook wordt men te Sofia wat kalmer. De strijd aan de Tchataljalinie, die in de afgeloopen week zeer hevig was, schijnt Diet in het voordeel der Bulgaren geweest te zijn. Wel gelukte het hen aanvankelijk e6nige versterkingen te nemen, maar ze werden al spoedig door de Turken daaruit verdreven, waarbij ze beduidende verliezen leden. Naar luid der berichten is de Tchataljalinie beter versterkt dan de eerste berichten hadder. doen verwachten en is de moed der Turken teruggekeerd. Ze beschikken thans over voldoende munitie en leeftocht. Wat met de Bulgaren niet het geval moet zijn. Het moet de Bulgaren zeer moeilijk vallen over den grooten afstand die hen van de hoofdstad scheidt voldoende voedsel aan te voeren voor het groote leger en mag men sommige berichten gelooven dan heeft het Bulgaarsche leger zelfs gebrek te lijden en laat ook de verpleging veel te wenschen over. Bovendien is er de cholera, die voort durend het leger bedreigt en reeds tal van slachtoffers moet hebben gemaakt. Aan die minder gunstige omstandigheden, alsmede aan den heftigen tegenstand der Turken in de Tchataljalinie schrijft men het toe, dat Bulgarije niet zoo stokstijf op zijn voor waarden zal blijven staan. De Bulgaarsche regeering heeft echter niet alleen over die voorwaarden te beslissen. Ook de leger commandanten spreken een woordje mee. En bij dezen moet nog altijd het ideaal zijn om zegevierend de poorten van Konstan tinopel binnen te trekken. Er wordt met kracht gewerkt aan de versterking van het Bulgaarsche leger. Een Servische af- deeling is reeds aangekomen en een Grieksch legercorps ter sterkte van 36U00 wordt gereed gemaakt om de Bulgaren bij te staan. Zoo zal misschien de strijd hervat worden en zal ten slotte toch de Turk terugge dreven worden uit zijn stellingen. Met hoeveel ellende zal dat weer gepaard gaan De bladen brengen eiken dag lange ver slagen met bijzonderheden over den ont- zettenden toestand die er op het oogenblik op den Balkan heerscht en waarvan men zich zoo moeilijk ook maar een flauwe voorstelling kan maken. Wat moet daar ginds ontzettend geleden worden. Men huivert en rilt als men kennis neemt van de ontzettende schilderingen van dood en verderf, ellende en verwoesting, die daar in de lachende landouwen van het Oosten in een maand tijds gebracht zijn. Wat kan de menschenhand toch veel vernietigen, wat een leed berokkenen, wat een schoon heid verwoesten, wat een ellende brengen over het land als zij het slaat met den geesel van den oorlogDuizenden slacht offers hebben de nooit verzadigde kanonnen en geweren gemaakt, de grond is dooi weekt van bloed, de lucht vervuld met het gekreun der gewonden en het gerochel der sterven den. En bij hoopen heeft de wreede dood de jonge levens afgesneden en gaat hij nog maar altijd door zijn vieeselijke zeis te maaien. Wat voor granaten en geweer kogels nog gespaard bleef valt als offer van de vreeselijkste aller ziekten, de cholera. Honderden vallen, de lijken stapelen op, de levenden vechten tusschen dooden en stervenden, voor wie geen zachte hand een doodsbed gespreid heeft en wie geen droppel lafenis geboden kan worden in den vreese- ljjfeen strijd tegen den dood..,. En de ellende van het slagveld is niet de eenige ellende ver buiten het bereik der kanonnen wordt niet minder fel geleden. Een gebeele landstreek is verwoest, de bevolking van alles beroofd heeft moeten vluchten en alle dorpen tusschen Tchatalja en Konstantinopel en ook de hoofdstad zelf zijn volgepropt met menschen die alles ver loren hebben, die geen voedsel bezitten en waarvoor het voedsel ontbreekt, die opeen- gejaagd zijn en waaronder de cholera en typhus met hun vreeselijke armen rond grijpen en neerslaan en den jammer vol komen maken. En de winter staat voorde deurMen kan zich zoo moeilijk het groote, ontzettend groote lijden indenken dat daarginds geleden wordt, door men schen, menschen als wij Het kan zoo niet lang meer dureD. Er moet een einde komen aan dien jammer, aan dat spotten met alle menschelijkheid. En toch als maar niet iets ergers Dog voor de deur staat. De verhouding tusschen Oostenrijk en Servië werd in de afgeloopen week nog meer gespannen. Servië schijnt niet van plan zijn plan om de Adriatiscbe kust te bezetten op te geven en Oostenrijk gesteund door Duitschland en Italië blijft aan dien eisch vasthouden en dreigtNaar luid der berichten is het druk bezig zijn leger te mobiliseeren en hebben er allerlei troepenverplaatsingen plaats. En ook Rusland maakt zijn leger gereedHet ziet er waarlijk niet hoopvol uit. o—o—o— Dreigt er nog een nieuwen oorlog in het Oosten? Men zou het haast moeten geloo ven als men leest van de gespannen ver houding tusschen Rusland en China naar aanleiding van de Mongoolsche kwestie. Mogelijk herinnert de lezer zich nog wat we in het begin van dit jaar over deze kwestie schreven. De toestand was toen in China zeer verward. De strijd tusschen Zuid en Noord, waaruit later de republiek is te voorschijn gekomen, was in vollen gang. Van die moeilijke gelegenheid nu waarin het Hemelsche rijk verkeerde, maakte Mongolië, de Chineesche vazalstaat handig gebruik. Het verklaarde zich onaf hankelijk enriep de bescherming in van Rusland, zijn geweldigen buurman. Daar was Mongolië aan het goede adres. Rusland gaf kennis aan de Chineesche regeering, dat het de onafhankelijkheid van Mongolië erkende. En dat niet alleen, het meldde tevens dat het ook aan Mongolië de gevraagde bescherming verleenen zou en het buitenste deel met zijn troepen zou laten bezetten. En later kwam Rusland de wereld verrassen met een overeenkomst met de Mongoolsche regeering gesloten, waarbij Mongolië zich aan de hoede van Rusland toevertrouwde en deze gerechtigd werd een leger in Mongolië te detacheeren. En Rusland is thans begonnen uitvoering te geven aan haar plannen, die waarschijn lijk op de annexatie van Mongolië zullen uitloopen. De Chineesche regeering komt daartegen thans evenwel in verzet. Mogelijk heeft ze eerst willen afwachten wat de mogendheden van Ruslands optreden zouden zeggen, doch dat was tevergeefs. De mogend heden zullen Rusland wel geen stroobreed in den weg leggen. Heeft Engeland niet het oog geslagen op Thibet en kreeg Japan niet Mandsjoerije In China schijnt men nu echter te ontwaken. De regeering wil haar rechten op Mongolië niet prijs geven en ook de Chineesche handel wekt tot verzet tegen Ruslands optreden op. Ook een deel der Mongolen is van Ruslands bescherming niet gediend. Een 110-tal Mongoolsche vorsten en prinsen, die de groote meerderheid der bevolking vertegen woordigen, hebben de hulp der Chineesche regeering tegen den Russischen indringer opgeroepen. Het Chineesche voorparlement heeft thans besloten 46000 soldaten naar Mongolië te zenden, terwijl verder nog groote toebereidselen voor een oorlog ge troffen worden. Het ziet er dus gevaarlijk uit. TEXEL, 27 November 1912. De Voetbalmatch welke hier Zon dag zou worden gehouden door „Quick" van Helder en Texel I van hier, heeft geen voortgang gehad, aangezien „Quick" niet was opgekomen, 't Is niet gewaagd te gissen dat het onbestendige weêr van deze dagen hiervan de schuld is. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adv. behel zende de aankondiging van eene uitvoe ring der Zangvereeniging „Eigen Oefe ning" te Oudeschild, op Zondag 1 December in Hotel „Texel." De weiuige gelegenheid alhier om zaDg te hooren, zal wellicht menigeen aan leiding geven deze uitvoering te gaan bijwonen. De recensie omtrent de op voering van de operette te Oudeschild, Zaterdag eu Zondag j.l. moge tot aanbe veling strekken. Waal, 25 Nov. De eerste leesavond van Nut en Ge noegen was, ondanks het slechte weer en de vuile wegen, vrij goed bezocht. De voorzitter deelde bij de opening mede, dat het aantal ledeu 57 bedraagt. De heer De Jongh, die als spreker optrad, had als leziüg gekozen eene novelle Schijn bedriegt. Als bijdragen gaf spr.Hoe heet j.e en De Amstor- damsche kermis. Een en ander viel zeer goed in den smaak. Zaterdagavond gaf de Harmonica speler Jacob Kelder de aangekondigde uitvoering in het lokaal Eelman. De zaai was ei-vol. Kelder handhaafde zijn ouden roemnij speelde eenig mooi. Een der aanwezigen dankte den heer Kelder en riep hem een „tot weerziens" toe. Naar men zegt zal hij binneukort eene uitvoering geven aan De Koog. O osterend, 26 November, De eerste garnalen zijn in de vorige week vei zonden, doch omtieot de prijzen verkeert men nog iu hel onzekere, Zijn TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1