g§ 2026. Zondag 1 December 1912. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemeenteraad van Texel. Binnenland. n°-on TEXELSGHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika eu andere l inden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma L ANÖE VELD DE ROOU, ParkstraatBubs op Tex el. ZEEVAARTSCHOOL. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel bréngen ter kennis van belanghebbenden, dat de in deze gemeente op te richten ZEEVAARTSCHOOL begin Januari 1913 geopend zal worden. Voorloopig wordt het onderwijs gege ven in een der lokalen van de o.l. school m.u 1. te den Burg. De school zal bestaan uit a. eene voorbereidende klasseen b. een stuurlieden-afdeeling. Om tot de voorbereidende klasse te worden toegelaten moeten de leerlingen behoudens goedkeuring van den Raad den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. Zij, die het onderwijs aan de school wenschen te vo'gen, worden uitgonoodigd zich vóór 15 December e.k. aan te melden of te doen aanmelden ter gemeente secretarie, alwaar alsdan mededeeling zal worden gedaan van de stukken, welke behooren te worden overgelegd. Tevens zijn ter gemeente-secretarie inlichtingen te bekomen omtrent het schoolgeld en de aanschaffing van leer middelen, alsmede in welke gevallen een verminderd of geen schoolgeld verschul digd is en van gemeentewege debenoo- digde leermiddelen kosteloos kunnen worden verstrekt. Texel, den 19 November 1912. Burgemeester en Wethouders vnd. GAARLANDT. De Secretaris JONKER. Vergadering op Woensdag 29 Nor. 1912, voormiddags lO'/j ure. Voorz. do heer E. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de beer C. Jonker. Aanwezig alle (13) leden. De voorzitter opent de vergadering, de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld, nadat een vraag van den heer Zijm aangaande de bouw van de zeevaartschool voldoende is toegelicht. Op voorstel van den voorz, wordt punt 11 van de agenda gevoerd omdat de stukken nog by do Gezondheidscommissie te Schagen berusten. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Mededeeling en voorlezing volgt van a. dat tot zetters van 's Rijks Directe belastingen zijn benoemd de heeren C. Wz, Bakker en Joh. Sz. Koning. b. schryven van den heer S. Dogger houdende aanneming benoeming hulptele- foonkantooi houder. c. missive van den heer Commissaris der Koningin houdende mededeeling aaustelling tot buitengewoon veldwachter van de nachtwachts C. Gielis. Jb. Kalis, S. Westra en W. Visser, en uitreiking instruotiën. Sub a, 'o. eD c worden voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek van C. Boon Az. en 17 anderen te de Cocksdorp, om betere voor ziening in de verlichting op den dijk aldaar; wordt als ongeregeld ter zyde gelegd, onder mededeeling dat aan den wensch van verzoekers bereids is voldaan. e. Schrijven met toelichting van M. Viae Pz. te Oudescbild houdende verzoek kwijtschelding boete, hem wegens te late oplevering van de school en woning te Zuid-Eiérland opgelegd wordt gesteld in banden van B. en W. om praeadvies. f. idem van 't Hoofdbostuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcohol houdende dranken, houdende gemotiveerd verzoek in de bestekken van aanbesteding op te nemen d» bepaling, dat het ten strengste ve boden is, op die werken al coholhoudende dranken te gebruiken; wordt als ongezegeld terzijde gelogd, alhoewel B. en W. wel willen verklaren, daarmede bij gelegenheid rekening te zullen houden. g. Idem van Mej. v. d. Veer, houdende verzoek eervol ontslag als onderwijzeres te de Cocksdorp, wegens benoeming in gelijke betrekking te Grosthuizen en zulks met ingang 1 Jan. a/s.wordt bij acclamatie verleend. 2. Vaststelling begrooting Algemeen Armbestuur, dienst 1913. Wordt op voorstel van de commissie, bestaande uit de heeren Dros, Langeveld, E6lman en Kikkert bij acclamatie goedge keurd, waarbij bij monde van den hr. Dros aan het Armbestuur lof wordt gebracht voor het zuinig beheer, waardoor het mo gelijk was van het vorig dienstjaar een batig saldo te kunnen boeken. 3. Voorstel tot openbare uerkooping uan het uoormalige schoolgebouw te Zuid- Eierland en uan eenige banken. B. en W. stellen voor, omdat hen geen omstandigheden bekend zijn, waaruit kan worden afgeleid, dat de gemeente het voor malig schoolgebouw te eeniger tijd voor een of ander doeleinde zou kunnen bezigen en er geen bezwaren tegen de onttrekking aan den openbaren dienst ter hunner ken- nisse zijn gebracht, het pand benevens een 12-tal schoolbanken in het openbaar bij opbod en afslag aan den hoogstbiedende of hoogstmijnende te verkoopen. Na eenige discussie wordt het voorstel met eenparige stemmen aangenomen, de wijze van verkoop (in eens of bij gedeelten) aan B. en W. overlatende. 4. Dispensatie art. 20 der bouw- en woninguerordening. Aan de firma C. R. Keijser Co. wordt dispensatie verleend voor den verbouw van een pakhuis aan de haven te Oudesohild, wat (betreft het bij de bouwverordening bepaalde, hooger dan 10 meter. 5. Verbouw post en telegraafkantoor den Burg en uerlenging huurcontract. Aangezien 31 AuguAus 1913 vervalt het contract, waarbij de gemeente voor 10 jaar aan den staat der Nederlanden verhuurt het Post en Telegraafkantoor met direc teurswoning te den Burg, en de Staat bereid is na afloop opnieuw te huren wanneer tot een verbouwing wordt over gegaan, waarvoor door den opzichter plan en omschrijving zijn opgemaakt, die door ,den heer Directeur-Generaal der Posterijen erl Telegrafie zijn goedgekeurd, stelien B. en W. den Raad voor tot die verbouwing over te gaan en de huurprijs na beëindiging van de loopende termijn, onder dezelfde voorwaarden, te brengen op f 850 en alzoo met f 1U0 te verhoogen. Kosten van verbouwing zijn geraamd op f 1560.—. Wordt zonder discussie overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 6. Benoeming uan een leeraar in de practische zeeuaartkunde aan de op te richten zeeuaartschool. Voor deze betrekking hebben zich aan gemeld 16 solicitanten, een höeft zich teruggetrokken. No. 1 van do voordracht, de heer G. Schmidt, gezagvoerder te Karlingen wordt met 12 stemmen benoemd, mede op de voordracht kwamen voor als no. 2 do heer D. J. Visser, oud-gezagvoerder der Mij. „Nederland" te Amsterdam en als no. 3 de heer H. Feijes, oud-gezagvoerder v/d groote zeilvaart, te Terschelling, één stem was op no. 2 uitgebracht. 7. Wijziging uerordening regelende de jaarwedden uan het personeel der zeeuaartschool. Het voorstel van B. en W, om, bjj de berekening van dienstjaren mede in reke ning te brengen de tjjd, waarin functionaris krachtens opdracht van een stoomvaart maatschappij, aan boord van stoom schepen is belast geweest met do opleiding van stuurmansleerlingen; wordt zonder discussie aangenomen. 8. Vaststelling uan een reglement uoor de Zeeuaartschool. Hot ontwerp reglement door B. en W. na gepleegd overleg met den dirocteur der Zeevaartschool, opgemaakt, bestaande uit 52 artikelen, wordt na voorlezing zonder discussie goedgekeurd. 9. Benoeming uan een commissie uan toezicht op het middelbaar onderwijs. Waar met de oprichting der Zeevaart school, het middelbaar onderwijs intrede in deze gemeente doet, wordt mede over eenkomstig het aangenomen reglement voor genoemde school een commissie' geëischt. B. en W. onthouden zich van het maken van een aanbeveling, doch om de gedachten te bepalen noemen zjj voor elke vacature twee of meer personen De commissie zal bestaan uit 5 leden. Voor de le vacature meenen zjj, mede voor de geregelde voeling met B en W., dat een der leden van dat college in aan merking komt. Met algemeene stemmen wordt benoemd de hr. E. G. Gaarlandt, burgemeester, die zegt, zèer gevoelig voor dit bewijs van vertrouwen, gaarne zitting te zullen nemen. Voor de 2e vacature worden genoemd de heeren J. Renier en B. C. H. Haakman bij eerste stemming krijgen genoemde H.H. resp. 6 en 2 stemmen, terwijl op de heeren Roeloffs en Bussemaker mede ieder 2 stem men worden uitgebracht, na herhaalde stemming en herstemming wordt gekozen de heer J. W. Roeloffs met 8 stemmen tegen 4 stemmen op den heer Renier. Voor de 3e vacature genoemd de heeren G. J. O. D. Dikkers en P. J. Oud, wordt 6ij eerst6 stemming gekozen de hr. Dikkers met 11 stemmen op de heeren Oud en Stompff wordt ieder een stem uitgebracht. Bij de 4e vacature, waarbij worden ge noemd de heeren J. W. Roeloffs en J A. G. Stompff, wordt door B. en W. de aan- dacnt gevestigd op den heer Renier, die bij de 2e vacature tegen den heer Roeloffs moest uitvallen. Gekozen wordt met 8 stemmen, tegen 4 stemmen op den heer Renier uitgebracht, de heer Stompff. 5e vacature, genoemd de heeren W. Mets Tz. en B. C. Lap Dz. Gekozen wordt met 11 stemmen de heer Mets, in blanco 1 stem en 1 op den heer Over. De heer Mets neemt zijn benoemiDg aan en beschouwt zyne benoeming als bewijs van waardeering van den arbeid der Commissie van voorbereiding, waarvan Spr. de eer had voorzitter te zijn. 10. Vaststelling begrooting uoor de Zeeuaartschool uoor 1913. Het indienen voor 1 December van een begrooting van inkomsten en uitgaven der Zeevaartschool over het volgend kalenderjaar is een der voorwaarden voor de subsidie voor exploitatiekosten. De begrootiug sluitende in ontvangst en uitgaaf tot eeQ bedrag van f 9920,4), waarbij het aandeel voor de gemeente is bepaald op f 1370,40 wordt zonder discussie goedgekeurd. 11. Vaststelling uan een uerordening op het bouwen, sloopen en wonen in deze gemeente. Is vervallen. 12. flfschrijuing belastingen. Afachryving van schoolgelden wordt op verzoek aan C. Moojen Cz, voor f 1,50 eu aan J. Kok Jz. voor f0.60. Verleend. Bij de rondvraag ontspint zich eene dis cussie naar aanleiding van een voorstel van den heer Zijm om op het besluit in de vorige vergadering genomen, betref fende de salarisregeling van het onderwij zend personeel in zooverre terug te komeQ, dat vour de extra-uren mede betaald wordt. Het voorstel ondersteund door de heeren Mets en D. Bakker eu bestredeu door den voorz. wordt ten slotte ingetrokken, om bij de volgende begrooting schriftelijk te worden ingediend. De hoer Kikkert wjjst op den slechten toestand van den weg achterom de voorz. zegt voorziening toe. In verband met het intrekken van het voorstel door den heer Zijm acht de heer Bakker het gewenscht om misleiding van sollicitanten te voorkomen, in de adver tentie waarbij sollicitanten voor de vacante betrekking van onderwijzeres te de Cocks dorp worden opgeroepen, op tenemen.dat extra lesuren niet worden vergoed. De voorz. is van tegenovergesteld- meening en deelt njtde. dat. de oproeping reeds heden in de Vacature s nat. Na eenige discutie over dit onderwerp tusschen den voorz. en den heer Bakker wordt de verg. door den voorz. gesloten. TEXEL, 30 November 1912. De laatste van het twaalftal. Wij zijn genaderd tot December, Wintermaand, de laatste maand van het jaar. Steeds korter worden de dagen, ruw en stormachtig is vaak het weer en het „hoekje vaD den haard" is de geliefde plaats voor zeker velen. Toch heeft de Decembermaand ook haar bekoring, waaronder we zeker in de eerste plaats hebben te- verstaan het jaarfeest van Sint Nicolaas. Dat feest komen we steeds naderbijin tal van gezinnen heerscht een onrustige geest, doch van onschuldigen aard. 'tls een geest die zich spitst op verrassingen welke aangenaam aandoen. Ouders willen hunne kinderen verrassing bezor gen, kinderen wederkeerig hunne ouders. Broeders en zusters blijven ook niet achterwegevrienden en vriendinnen wedijveren om elkander een Sint Nicolaas verrassing te bezorgen, en de meergegoeden verblijden de minder bevoorrechten met een welkome gave althans.... zoo wil het Sint Nicolaas. Even als vorige jaren is ook nu weder daartoe ruimschoots gelegenheid. Zie maar bij een rondgang langs de straten de werkelijk mooie etalages welke onze neringdoenden hebben daargesteld, ge ziet daar van alles, goedkoope en meer kostbare zaken; voor groote en voor kleine beurzen boekwerken, speelgoed en lekkernijen, doch ook meer practische voorwerpen, zoowel luxe als voor huishoudelijk gebruik. Wij behoeven zeker geen adressen aan te geven waar men dit of dat kan bekomen, ons dorp is niet zoo uitgebreid dat aan zulk een aanwijzing behoefte zou bestaan, en bovendien zorgen de neringdoenden, door doelmatige reclame in de couranten, de aandacht op hunne - artikelen te vestigen. Wij verwijzen dus daarnaar voor hen die aardige verrassingen willen schen ken, terwijl voor meer practische ver rassingen voor minder bevoorrechten, wij willen herinneren aan de adressen van slagers, handelaars in brandstoffen, manufacturiers, en wat dies meer zij. Moge het jaarfeest van den goed heiligmau ook nu weder voldoening geven aan de verwachtingen welke worden gesteld. Zij 't een feest dat algemeeD een tevreden herinnering zal nalaten zoowel bij gevers als bij be giftigden. De eigenaardige viering van het Sint Nicolaasfeest alhier, verbeiden wij met belangstellingtrachte men ook hierbij weder het nuttige aan het aangename te paren. Op de alfabetische voordracht voor onderwijzeres te Bolsward komt o.m. voor onze plaatsgenoote mej. D. Kooiman. Den Hoorn, 29 November. Ook aan 't Horntje zijn een partij schrooten, zoowel los als in bossen aan gespoeld. Ze zijn door den strandvonder C. Beumkes geborgen. Door het bestuur en eigenaren van den P. H. Polder is in de laatstgehouden vergadering besloten tot het plaatsen vau een groote motor, tot bemaling van genoemden folder. Een stuk weg van den heer K. Jonker is aangekocht en zal a. s. voorjaar worden behard en van een paardenpad vooizien, iets wat met het oog op de vele en zware vrachten daarlangs ver voerd zeker meer dan wenschelijk i6.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1