Gemengd Nieuws. Uitslag van gehouden Verkoopingcn. Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. Ztt ngvereeniging „Eigen Oefening." Een merkwaardige overeenkomst met „Papageno", de onlangs door d. I. op gevoerde klucht, wat inhoud betreft, vertoont de comische operette „Oom Samuel," die niet ongevoelige oude heer schijnt een gewild hoofdpersoon te zijn. De uitvoering was goed bezocht, de groote zaal van hotel Texel was flink bezet. De zangnummers werden vlot gezongen en de operette, gedragen door de uit stekende muziek van mejuffrouw Dijt en den heer I. Vlessing en de meer dan ge wone solo-zang van mej. Pool kwam goed tot zijn recht. De voordracht als laatste nummer op het programma bleken geestige coupletten te zijn, die door mej. Pool, bijgestaan door onzichtbare mannenstemmen, uit stekend werd vertolkt. De zangvereeniging had een mooie avond, een goed georganiseerd bal besloot den avond, die door den directeur, den heer M. Kikkert, met een gepast woord werd geopend. Oudeschild, 2 Dec. Bij de Vrijdagavond j. 1. gehouden ver kiezing voor 6 leden voor het Kiescollege der Herv. Gemeente te Oudeschild zijn herkozen de 4 aftredende leden de heeren: J. Dogger Cz., C. de Wijn, Jn. Cz. Blom en S. Hemelrijk, terwjjl voor de twee vacante plaatsen zijn gekozen de heeren C. Cz. Koopman en P. Kz. Hoogerheide. Zaterdagavond j. 1. hield de heer C. Thomassen eene politieke rede in de Zeven Provinciën. Het onderwerp van ZEd. was„Voor de broodkast of voor de brandkast De opkomst was niet, zooals men die gewoon was. In hoofdzaak behelsde het onderwerp de vraagWelke zijde te kiezen bij den aanstaanden stembusstrijd in 1913? Noch van clericale, noch van liberale zijde was te verwachten dat zij de 2 hoofdpunten van het program der S. D. A. P. onvervalscht zouden accep teeren, n. 1. het algemeen Kiesrecht en het Staatspensioen. Zoowel de liberalen als de clericalen hadden in de laatste jaren niets of weinig voor de arbeidende klasse gedaan. Voor die klasse, die reeds van 13-jarigen leeftijd af, gedoemd was de maatschappij in te gaan om brood te verdienen voor het gezin. Daarom moest ieder arbeider en ook iedere arbeiders vrouw mede werken aan dien toe-stand paal en perk te stellen en alles te pro- beeren om eenmaal de macht in handen der S. D. A. P. te brengen. Zoolang grond en fabrieken geen gemeenschappelijk bezit zijn, is er voor de arbeidende klasse weinig te verwachten. Natuurlijk werden de onder dit mini sterie aanhangige wetten scherp onder handen genomen en werd er gewezen op de gebreken, die ze aankleefden. Noch van de coalitie, noch van de liberale concentratie was eenig heil te verwachten, daarom in 1913 als één man gestemd voor de S. D. A. P. Spreker eindigde met een peroratie betreffende den oorlog van Turkije tegen de Balkanstaten en het groote gevaar dat er bestond voor een Europeeschen oorlog. ZEd. noemde het een vloek en zoowel Christenen als Mohamedanen onwaardig. Daartegen op te komen was ieders plicht. De S. D. A. P. had dit ge daan, getuige de bijeenkomst te Bazel, waar ook Nederland was vertegenwoor digd. En die bijeenkomst had indruk gemaakt op Europa. De voorz. der afd. Texel, de heer A. Boon, die de bijeenkomst met een gepast woord had geopend, sloot haar met een woord van dank aan den spreker en met de opwekking niet te rusten voordat de kluisters van het kapitalisme waren afgeschud. Wat de postbestelling betreft te Oudeschild, schijnen wij hier al in zeer ongunstigen toestand te verkeeren. In den tijd van ruim één jaar hebben wij niet minder dan 8 personen gehad, die als onbeëedigd besteller in functie waren. Voor neringdoenden voorwaar geen aan- genamen toestand. In de laatste week waren niet minder dan 4 personen met de bestelling belast. En hoe kwam dat? Oudeschild had sedert één jaar een flinke besteller, die door bijna ieder om zijn vlugheid werd geroemd, doch plotseling werd in zijne plaats iemand uit Rotter dam benoemd, die het echter maar 3 dagen volhield. De oorzaak van die ver anderingen De geldelijke kwestie. Een gulden per dag was te veel, n. 1. volgens het oordeel der postadministratie. Zij, die echter met de plaatselijke toe standen en vooral in den herfst en in den winter bekend zijn, zijn echter niet van dat ooi deel en achten het eerder te laag. Te hopen' is het dat in dezen onhoud- baren toestand binnen korten tijd ver andering komt en een beëedigd besteller op een behoorlijk loon wordt aangesteld. De Cocksdorp. De nieuwe reddingsboot der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij, die aan de Noordoostkust van Texel gesta tioneerd zou worden, werd Zaterdag j.l. door hare bemanning van de sluis alhier naar het Noorderstrand geroeid. 4 leden der plaatselijke commissie, waaronder de Edelacbtb. heer Burgemeester van Texel en de secretaris van het Hoofdbestuur, de heer De Booy, maakten den tocht mede. Op den nieuwen wagen, welke zeer doelmatig is ingericht en door eene bij zondere constructie der wielen lichter trekt dan de andere wagens, werd ze in het boothuis gereden. Zaterdag jl. hield de heer Klimp, landbouwonderwijzer te Zuid-Eierland" voor de aandeelhouders der stoomzuivel- fabriek „Samenwerking" te Midden- Eierland, in het lokaal van den heer G. Zoetelief eene voordracht over „Betaling op vetgehalte". Door verschillende voorbeelden wist spreker op duidelijke wijze aan te toonen dat deze wijze van betalen de eerlijkste is en vanzelf moet leiden tot verbetering van het melkvee. Het voorstel van den heer J. Dissel, directeur der fabriek, om de uitbetaling voortaan op deze wijze te regelen, werd met algemeene stemmen aangenomen. O osterend, 2 December. De aangekondigde vergadering van de Ned. Prot. afdeeling Oosterend, op Zaterdagavond j.l. gehouden, was tame lijk goed bezocht. Nadat de voorzitter allen, en in 't bijzonder den spreker, Ds. Onnekes van Den Helder, had welkom geheeteu, trad deze op met het onderwerp „Naasten liefde in verband met onze mensch- en zelfbeschaving. In mooie taal werd ontwikkeld, hoe men het hoogere, het goddelijke in den mensch heeft lief te hebben, en hoe men ook in den verdorven mensch dat goddelijke heeft te waardeeren, op te wekken en te verlevendigen. Alle scheidsmuren van kerk en nationaliteit- moeten daarbij wegvallen, zoodat we niet alleen het oog moeten hebben op stam- en volksgenooten, maar op onze wereldburgers. Alle menschen zijn kinderen des Geestes, zooals Jezus ons dat voorhoudt in de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan. Hoog hebben we in de eerste plaats te houden het goddelijke in ons zelf, hoog en heilig hebben we te houden ieder mensch, waarin het goddelijke geïncarneerd is. Geen menschvergoding, doch mensch- waardeering in allen, van en tot de naasten, dat zijn alle menschen. Met onverdeelde aandacht werd naar deze rede geluisterd. Met een opwekkend woord werd de vergadering gesloten. Waal2 Dec. Door het Bestuur der Vereeniging „Texels Belang" werd onlangs tot al de Besturen der Kerkelijke Gemeenten op ons eiland het verzoek gericht, door een gift in eens of door eene jaarlijksche bijdrage de hulpkas der vereeniging te willen steunen. Dezer dagen kwam bij den Alg.Secr. den heer de Jongh, bericht in van H.H. Diakenen der Herv. Gem. te Waal, dat tot wederopzegging toe, eene jaar lijksche bijdrage van f 25 aan de vereeniging Tex. Belang was toegezegd. Moge dit edele voorbeelde navolging vinden I Vlieland. De eerste bijeenkomst der leden van „Nut en Genoegen" had Donderdag j.l. plaats in het logement Cupido. De zaal was matig bezet. De heer Schaafsma opende als voorzitter en trad daarna zelf als spreker op met „De Rooie" uit Schetsen uit 't zeemansleven van A. W. Buning. Spreker werd met onverdeeld aandacht gevolgd en gaf daarna nog ten beste „de Bankbreuk" door van Zuylen. Toen de heer Donia eenige hartelijke woorden van dank tot den spreker richtte, gaf het publiek door luid applaus blijk van instemming hiermee. De heer Donia had na de pauze even eens groot succes met de geestige schets van de Sinclair „de Politiehond." Men bleef na hef slotwoord van den voorzitter nog eenigen tijd genoegelijk bijeen. Met ingang van 1 Dec. is van het Post- en Telegraafkantoor alhier over geplaatst naar Amsterdam de heer H. Ruygb. Eveneens is met 1 Dec. Vlieland opgenemen in het Interc. Telefoonver keer met verschillende plaatsen in Duitschland. Een treffend huldeblijk. In het Zbl. v. d. Opr. Haarl. Cour. lezen wij het volgende Gedenksteen Dr. Moojen. Kort na het overlijden van Dr. Moojen besloten zijn patiënton ter nagedachtenis aan hun beminden geneesheer een gedenksteen op diens graf te doen plaatsen. Aan den Haarlemschen beeldhouwer Jan Bronner werd het ontwerpen en het uitvoeren daarvan opgedragen. Deze beitelde toen in de steen het bekende tafereel van den barmhartigen Samari taan den hulpelooze lafenis biedend, daarmede zeer juist aangevend den weldoenden zin van den jeugdigen afgestorvene. Onder deze voorstelling staan de woorden„Ter herinnering aan onzen dokter. Zijn dankbare patiënten." 22 Nov. 1912. Op het graf zelf ligt een steen, eveneens van oberkirschner zandsteen, waarop is gebeiteld„Henri Jan Moojen. Geboren te Texel 16 Januari 1881, overleden te Haarlem 3 Maart 1912. Belangrijke verklaring. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag (avondvergadering) heeft de Min. van Buitenlandsche zaken, een uiterst belangrijke en verheugende verklaring afgelegd omtrent den internationale politieke toestand, een verklaring die ongetwijfeld met groote blijdschap zal worden vernomen. De minister zeide, dat hij als minister van een kleine mogendheid, zich natuur lijk beperkingen opleggen moet, maar hoe hij niettemin kan verklaren, dat volgens de door hem ontvangen berichten er alle reden is om te verwachten dat de rust in Europa langs den weg van conferenties en diplomatiek overleg zal worden hersteld en dat in het gedeelte van Europa, waarin de oorlog zich niet verbreidde, de rust zal worden gehand haafd. De Min. voegde hieraan nog toe, dat Nederland op de slagvelden zich heeft geweerd op een wijze zooals schier geen natie dat heeft gedaan door middel van het Roode Kruis. Spr. brengt dank voor de zelfopoffe ring van het Nederlandsche volk en geeft de verzekering dat die zelfopoffering, trouw en liefde, de eer en den naam van de Nederlandsehe natie op waardige wijze hoog houden. Luide bravo's en luid applaus ook van de tribunes, gat weerklank aan deze woorden. Tel. Uit het Rott. Nbl. Ook een meevaller. Maandagavond zat een aantal reizigers geduldig in de 2de klasse wachtkamer van het station der Geldersch—Overijsel- schen Locaalspoor te Winterswijk te wachten op het vertrek der trein van 3 minuten voor zeven in de richting Zevenaar. Ze behoefden zich niet ongerust te maken, had een beambte gezegd, er wordt wel gewaarschuwd. Toen hun het wachten een beetje te lang duurde, bleek, dat de trein reeds zonder hen vertrokken was. Aan waarschuwen was niet gedacht En nu waren daar reizigers bij, die daardoor dien avond de plaats hunner bestemming niet meer konden bereiken. Drooglegging Zuiderzee. Zoodra voldoende medewerking der provincie zal zijn verkregen, zal door indjjking en droogmaking van het Wie- ringermeer proefondervindelijk worden nagegaan de mogelijkheid der geheele drooglegging van de Zuiderzee. Nog geen praatclubs genoeg Te Langenboom (bij Mill) bestaan plannen tot het oprichten van een buurt of winteravondpraatclub. Elk lid van de club zou één avond de leiding krijgen de leider moet in elk geval op de door hem gekozen plaats gaan buurten de leden, die niet medegaan, moeten boete betalen. Het hoofddoel schijnt te zijn een „pot" te krijgen, om een koer te kunnen toeren. Lui met valsche tongen worden uit gesloten. Geld. Onze nieuioe Munten. Naar het Hbld. verneemt, zullen onze nieuwe muntstukjes de hoekige name lijk niet eerder in omloop worden gebracht dan in de tweede helft van het jaar 1913. Over eenige weken zullen de nieuwe 5-gulden goudstukjes reeds gemunt worden. De technische voor-werkzaam heden zijn reeds geruimen tijd aan 's Rijks Munt te Utrecht afgeloopen. Ze zijn reeds in omloop. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Nov. 1912. Ingelegd f 8681.716 Terugbetaald - 10503.71 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3779. Maandag 2 Dec. in de „Oranjeboom." Notaris G. J. O. D. Dikkers. Een perceel Weiland „HetMadje" groot 1.27.80 Heet opgeb. voor i 1515. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 4 December 1912. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 5 December 1912. Oosterend's Avonds 7 uur ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's avonds 7 uur ds. Dagevos. Zaterdag 7 December 1912. Cocksdorp, 's Av. 7 uur Gebouw van Chr. Belangen, Jongeliedenavond. C. Tabak. Zondag 8 December 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Norel. KoogVm. 10 uur ds. v. d. Waa. Gelegenheid tot bediening v.d. H. Doop. OudeschildVm. 10 uur ds. Buiskool. Oen Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Amsterdam, 2 Dec. Aangevoerd 262 Runderen, le kwal. 84 k 88 ct. 2e kwal. 76 a 80 ct. M 3e kwal. 70 a 75 ct. 95 Melk- en Kalfkoeien 1 135 a f 350, 42 Nuohtere Kalveren i 14,a f 18, 325 Vette Varkens 57 a 60 ets. Purmerend, 3 Dec. Aangevoerd 427 Runderen waaronder: 315 vette koeien 70 d 88 Ct. per KG, qo Gelde koeien f 160 d 220 Melkkoeien f 190 d 310. 14 stieren. 25 vette kalveren 1 0,90 a f 1.10 p. Kg. 189 Nuchtere kalveren f 16a f 30 2233 Schapen f 23 k i 37,00 Lammeren t a f ,00 349 vette varkens f 0,57 a (0,61 per Kg.; 60 magere varkens f 18 a i 36, 220 biggen f9 a f 13 kipeieren f 6.00 a 1 7.— per 100; i Purmerender Crt. voor VIEIt achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Dankbetu iging. Ondergeteekenden betuigen hun wclge- meenden dank aan allen voor de lielderijke bulp en belangstelling hpn betoond op Zondag 17 November. P. VERMEULEN en Ecbtgenoote en Kinderen.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2