0 2630. Zondag 15 December 1912, 26stö Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin nen land, FEUILLETON. DOODGEZWEGEN. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post doer ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bueö op Te x e l Voor nieuwe abonneé's, Die zich met 1 Jannari op de Texelschc Courant tvenschcn te abonneeren, worden de tot dien datum verschijnende nummers gratis toegezonden. TEXEL, 14 December 1912. Naar ons welwillend wordt mede gedeeld is de inventaris der goederen in het gebouw van het Witte Kruis van de afd. T6xel thans aangevuld met een yskist gevuld met ijs. Dat is zeker een belangrijke aanwinst. Lezing Dr. Scheij. De opkomst was, zooals de leider der vergadering, de heer W. F. Schumaker in z'n openingswoord terecht opmerkte, lang niet evenredig aan de belangrijkheid van het onderwerp en we zouden er aan kunnen toevoegen, vooral niet wanneer dat onder werp behandeld wordt door een autoriteit op dat gebied, als de heer Dr. Schejj, Zuivelconsulent in deze provincie te Hoorn, die op verzoek van het bestuur van de kaasfabriek te den Burg „Het nut, de wer king en de noodzakelijkheid van de op richting eener coöperatieve Zuivelfabriek" bepleitte. De heer Scheij begon met er op te wijzen hoe sedert de oprichting vaD de eerste coöperatieve zuivelfabriek te Warga in 1886 het bedrijf van den veehouder zuivelbereider een belangrijke wijziging heeft ondergaan, een wijziging afgedwongen door de om standigheden, het verdringen van de Friesche boter door de Deensche, doch eene die is gebleken een zegenrijke te zijn. Sedert dien toch is de eene coöperatieve fabriek na de andere verrezen en volgens mededeeling van den heer Mesdag, Zuivel consulent in die provincie is zelfs in het slechte melkjaar 1911 in Friesland in de zuivelfabrieken verwerkt 550 millioen K.G. melk van 152,000 koeien, (d. i. meer dan 10 Liter per koe per dag). De fabriekmatige vette kaasbereiding in Noordholland is meer een gevolg geweest van het gebrek aan arbeidskrachten op de boerderijen, zegt spr., doch welke vlucht ook die genomen heeft blijkt wel hieruit dat men thans in dez6 provincie 130 fabrie ken telt, die plm. 121 millioen melk ver werken. Zoo voortgaande komt spr. tot de con clusie, „wanneer het voortzetten van de kaasbereiding op de boerderij is uitge- door L. HAIDHEIM. 34.) Wat Willa in dezen nacht doormaakte? Zij zat stil en schijnbaar gedrukt, onder al die mannen, maar werkeljjk in dankgebed verzonken, in gedachten over land en zee vliegend om den gelietde te zoeken. Ach als zij hem maar eerst had gevon- den, hoe zou zij hem dan nog door den rijkdom harer liefde vergoeding schenken voor de lange ontbering van geluk. „Mijn arm kind mijn lieve kleine meid," zei haar vader telkens tot haar. Nooit had men den generaal zoo uangedaan gezien. Eveneens de advocaat, die om der wille van de rechtvaardigheid vurig snakte naar de bostralfing van den ellendeling. En bij dat alles bleet 't steeds onopge- klaard: als Ruscow er aan dacht Anna Alitobet te huwen, welke reden bestond er dan om Klarenberg in het verderf te storten Otto Feedorn beweerde zedelijk over tuigd te zijn dat Ruscow zeer ernstig aan een huwelijk met Willa gedacht had en dit aannemend was do misdaad begrijpelijk maar steeds bleef er 'n duister puut on- opgekluard. Voor tilloB geldt het nu do zaak ge- rechtelijk te onderzoeken, en op Rusoow's sloten, doen de veehouders, wanneer er op een voldoende hoeveelheid melk kan ge rekend wordeD, zonder twijfel verstandig met zich aaneen te sluiten om op een ge zonde basis gemeenschappelijk het zuivel bedrijf uit te oefenen." Oprichting van een coöperatieve zuivel fabriek acht spr. dan aanbevelingswaardig, omdat wanneer de zaak behoorlijk is op gezet daaraan geen risico is verbonden. Vervolgens toont spr. aan het voordeel van een eigen fabriek boven een particuliere, meent van de twee vereenigingsvormen die daarvoor in aanmerking kunnen komeD, de Naamlooze Vennootschap en de coöperatieve vereeuiging, om verschillende door hem genoemderedenen, laatstgenoemde te moeten aanbevelen en geeft een reeks van aan wijzingen in verband met oprichting en financieel beheer. Een reeks van cijfers worden door spr. genoemd waarvan wij het volgende weer geven. Op een goed beheerde fabriek, z. g. dag- kaasfabriek met boter als bijproduct 2 maal daags melk, zijn aan spr. uit de boeken, die tot in bijzonderheden keurig worden bijgehouden, de volgende cijfers verstrekt: voor 100 K.G. volle melk werd besomd over 1909/1910 f6,17, over 'lO/'ll f6,45 en over '11/'12 f7,08. Van een fabriek waar, evenals hier tot nu toe gebruikelijk is, 1 maal daags wordt geleveid en de avondmelk thuis geroomd, was de financ. uitkomst over 1912 gemid deld per 1U0 liter melk f 4 80 -f- f 0 40 voor de wei en f 1,56 voor de boter, ongerekend nog de karnemelk. De vraag die, als tot oprichting besloten wordt, naar voren dringt: Hoe moet nu de coöperatieve fabriek zijn gebouwd en inge richt," beantwoordt spr. zoo ongeveer als volgt. De fabriek moet voldoen aan de eischen van het bedrijf, de producten mogen geen schade lyden omdat de fabriek te goedkoop is gebouwd, want dan komt de zuinigheid duur te staan. Eet moet hier een eenvoudige, kleine fabriek worden en de meest gewenschte bedryfsvorm is, met het oog op de betrek kelijke geringe hoeveelheid melk, wellicht het maken van Edammer dagkaas,metmelk- en weiroomboter als bijproducten. Omdat de avondmelk veelal op de boerderij niet met de noodige zorg behandeld wordt of kan worden en het verwerken van een kleine hoeveelheid room op de boerderij veel werk en veel last veroorzaakt, acht spr. het meer gewenscht de melk tweemaal per dag aan de fabriek af te leveren dan, zooals tot nu toe gebruikelijk is, de avond melk thuis te houden en 's morgens alge- aanhouding aan te dringen. Dat was echter alleen Ludwig's zaak. Maar Ludwig geheel vuur en leven wilde de zaak dadelijk energiek aanpakken. Na langdurige bespreking met het bestuur der Jockeyclub zag hij echter van ge rechtelijke vervolging der zaak.voorloopig af. „Wat een verwenschte geheimhouding ter wille van valsch eergevoel," viel de advocaat uit. „Wat gaat die zaak de club aaD, waar uw broeder word veroordeeld. Door geheimhouding on zwijgen heeft men bom zoo ellendig ongelukkig gemaakt. Zoudt u niet meenon dat men tot grondig onderzoek zich eerst tot Ruprecht had moeten wenden, die heden gestorven ls Hierbij wees bij op het Dagblad, waarin hij 't bericht gelezen had. „Ruprecht heelt men 't eerst onder han den genomen eu ik kan u verzekeren dat men bij het eerste verhoor niets uit hem heeft kunnen krijgen. „En nu wilt u „Voor alles Ulrich raadplegen hij moet beslissen. Voor de wereld is zijn oer niet bezoedeld, alleen voor de kleine kring van mannen, die diep verslagen om vergeving vragen." „Waarin zij zich geoefend hebben. Ja, ja! dut moet gezegd wordeD." „Wees rechtvaardig." „Nu dat behoeft u mij niet to zeggen, waarde baron, 't Is waar, de schijn was tegen uw broeder; maar zoo'n oud rechts geleerde als ik weet dat de boIuju dikwijls roomd met de ochtendmelk af te leveren. De bezwaren die tegen het koopen van de boter aan de fabriek worden ingebracht, zijn van te denkbeeldigen aard om gewicht in de schaal te leggen, immers ieder moet blij wezen als hij aan de fabriek een hoogen prijs moet betalen, zulks wijst op hooge waarde van do producten en dus op voordeel. Een eerste eisch voor de boterbereiding aan de fabriek is overvloedig koud water, iets waarvoor in het oude Texel volgens informatie wel kans is. Bij de inrichting van de fabriek moet op de eischen van het bedrijf gelet worden en dienen daarom de kelder en de kamplaats niet op het Zuiden of Westen te lfggen. Als een paar zaken die bij een goede coöperatieve fabriek niet mogen ontbreken noemde spreker verder een goed reglement op de melklevering en betaling op gehalte van de melk dit laatste geschiedt thans reeds door 62 van de 130 Noordhollandsche fabrieken. Het lidmaatschap van den Bond voor Zuivelfabrieken wordt door spr. aanbevolen en ZEd. eindigt met de hoop uit te spreken dat dezen avond niet zonder nut voor de veehouder van Texel geweest zal blijken te zijn. Van de gelegenheid tot het vragen van nadere inlichtingen werd weinig gebruik gemaakt, een vraag omtrent administratie en boeking werd door spr. duidelijk en tot groote voldoening van de vrager beantwoord. De vragen omtrent schuimen van room onder het karnen en het al of niet ge wenschte van het gebruik van langwei, hoewel niet in verband met het onderwerp werden mede behandeld. De heer Schumaker sloot met een woord van dank aan spreker en vergadering, onder mededeeling, dat Donderdag a. s. een vergadering zal worden gehouden om zoo mogelijk tot oprichting over te gaan. Zie adv. Oude Sinterklaas. Ouwe Sunterklaas is ook hier weer met de noodige opgewektheid gevierd. De ztvakkere sekse en de jeugd waren onder de gecostumeerden in overwegend getal aanwezig. 'tls eigenaardig hoe verschillende groepen onafhankelijk van elkaar een zelfde gedachte kunnen uitbeelden. Daar waren b. v. twee groepen van drie dametjes die in allerliefste costu- metjes een aardige reclame waren voor oen bekend mondwater en tandpasta, verder twee groepen die een nagemaakt draaiorgel op een wagen met zich voerden in welke nabootsing de eene groep wer- bedriegt, en dat was de fout van de heereD van de club, zij voelden hun eigen fiijn eergevoel aangetast, er was een be drieger onder heD." „En u hebt Ruprecht en Feedern tot getuigen, dat de schnrk weende, ter neer geslagen was, en voor Ulrich in de bres sprong." „Dat kan ik me zeer goed verklaren, zijn hart zal wel getrild hebben, zulk spel eischt sterke zenuwen. Had ik den schurk maar beet! Vechten kunt u met dien eerloozen kerel niet." Wees gerust, wij hebben niet stil ge zeten, op dit oogenblik is hij al veroor deeld." Er is bijna geen adelijke club, gedn militaire vereeniging ot samenkomst in de hooge kringen over de geheele wereld die niet worden ingelicht, daar zij allen mot elkaar in verbinding staan, 't Is een zedelijke doodstraf." „Ik ontken het gewicht van die straf niet, moest men een voor de gemeen schap zoo schadelijk sujet, tot heil dor menschheid niet opsluiten. Gelooft u dat zoo'n eerlooze kerel van schaamte en sohande sterven zal „Geloof mij mijnheer Weis, Rusoow's straf is van middeleeuwscbe hardheid, zijn levsn is ten gronde gericht, zijn betrekking voor hem verloren, geen ambt staat meer voor hem opon, zijn lichaam, al staat het niet geboekstaafd, is gelijk aan de vogels des hemels en de dieren in 't veld, zijn ziel behoort den duivel." kelijk aardig geslaagd was. Verder merkten we op 'n tweetal beren met hun geleiders, dan iets wat men een electriseermachine noemde, een ge zelschap dat zeker een bespotting van een muziekkorps verbeelde, enz. enz. We zouden zoo nog wel wat kunnen voortgaan, doch noemen nog een paartje in Texelsche kleederdracht, man en vrouw, een dito stel dames verdwaald in gezelschap van paljas en lest, best, de reizende kermistroep. De reizende kermistroep is zeker een geheel nieuw idee en hier bepaald nog niet vertoond, de acrobaten gaven schit terende-proeven van kracht en lenigheid. Een hooge stellage werd door hen mee gevoerd en voor de krachttoeren aan ringen opgesteld en waarbij paljas z'n grappen verkocht. Op onze beide pleinen hielden zij het publiek langen tijd bijeen. Bij een herhaling zouden wij de uit voerders in overweging geven zich van een steviger stellage te voorzien, want het was o. i. niet zonder gevaar eri het verwonderde ons dat de politie de werk zaamheden niet verbood. Afijn het feest is zonder ongelukken afgeloopen en een vol jaar scheidt ons weer van het volgende. O osterend, 13 December. De rederijkerskamer V. I. O. S., onder leiding van den heer B. Elzer, is weer bijna gereed voor eene uitvoering, die binnenkort gehouden zal worden. Opge voerd zullen worden: „De Werkstaking", „Terug van den Kongo" en „Claretten- wijn of de verkeerde wijnreiziger." Een en ander geeft een aanlokkend programma, dat zeker weer vele be zoekers zal trekken. Zie verder de ad vertentie in het nummer van Woensdag a.s. De Oude Sinterklaas heeft hier ook niet veel bijzonders opgeleverd. Enkele opgekleede personen hebben wat langs de straten gemarcheerd, doch bijzondere vertooningen gaven ze niet. Oudescliild, 12 Dec. Gisterenavond hield „Neptunus" haar tweede jaarvergadering met dames. Deze was slechts zeer matig bezocht. Nadat de Voorz. den aanwezigen, maar in het bijzonder den sprekers van dezen avond den heeren J. Daalder Dz. en IJ. Koppen van Oosterend het welkom had toegeroepen, breDgt ZEd. „Daar is ook zijn plaats," riep de oude heer. „Mogelijk is het tuchthuis 'n wel daad tegenover een vogelvrij verklaring." Zoo was hoop en vreugde dus eindelijk teruggekeerd, en hoewel geen enkele op heldering kon geven, tooh was de hoop op het eindelijk geluk nog niet verloren. Er stonden immers nog zoovele wegen open om hem te vinden. Otto en Ludwig waren onophoudelijk in de weer. Bij alle gezantschappen en consulaten ter wereld werd navraag gedaan. In ontelbare bladen werden oproepingen gedaan, men stelde er elk hoofd der politie mee in kennis. Onder al die maatregelen bleven de zijnen in een goede stemming, de barones en Ludwig besprakon samen hoe het zou zijn als hun lieveling terugkwam. De moeder bracht zija kamer in orde be sprak met de gelukkige, blozende, herstel- leude Willa het uitzet en het huwelijk. Tante Hetta wilde nog maar niet ge- looven aan de slechte daad van haar gun steling, bad er twist over met haar broeder en vertrok zoo spoedig mogelijk. „Laat haar gaan," zei de generaal, „dat is de beste oplossing, ik kan dat tegen spreken van werkelijke feiten niet uitstaan*. Tot zijn teleurstelling vond hij onder bet adres van de Jockeyclub van het Berlijn het bericht, dat graaf Ruscow, die men daar zooeveu nog had gezien, en verblijf had gehouden in bet Contir.etal Hotel, van daar was atgoreisd zonder adros achter te laten. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1