Gemengd Nieuws. Uitslag van gehouden Verkoopingen. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. LEZING Spreker: de Heer Ds. BUISKOOL. OPROEPING. G. J, O. D. Dikkers, G. J. O, D. Dikkers, publiek verhuren Predikbeurten. de Huismanswoning, Wat wij niet en wat wij wèl gelooven. publiek verhuren even het onlange gevierde gouden jubileum van „Nut 6n Genoegen" in herinneringen spreekt den wensch uit dat de vriend- scbapsbond'tusschen d« beide vereenigingen N. en G. en Nept. steeds sterker zal worden aangehaald. Hierna verklaart ZEd. de bijeenkomst voor geopend en geeft het woord aan den heer J. Daalder Dz. Als lezing had deze gekozen een humoristische novelle van Hooyen, getiteld „Het examen te Harder". Alvorens hiermede te beginnen beantwoordde ZEd, den uitgesproken wensch van den Voorzitter. De novelle viel zeer in den smaak en werd met onverdeelden aandacht aangehoord. Er kwamen zeer mooie karakters in voor vooral dat van de oude Geertje. Door denzelfden spreker werd in den loop van den avond nog ten beste gegeven „De eerste* van Truida Kok een schetsje vol diepen ernst en „Anderhalf" e6n luimige schets, die de lachspieren geducht in be weging bracht. Door den heer Koppen werden, op de hem eigene, dat isleuke wijze, gelezen „De Broek", „Al te goed is buurmansgek" en „'nTète a tète. Deze luimige schetsjes verwierven veel bijval. Onderwijl was het half elf geworden, De Voorz, sloot derhalve de bijeenkomst met woord van dank aan de sprekers en constateerde dat, ofschoon de opkomst gering was, toch een genotvolle avond geboekt kon worden. ZEd. sloot met den wensch, dat indien sprekers later hier weder voor de leden van Nept. zullen optreden, zij dit mog6n doen voor 'n stampvolle zaal. Op een door het bestuur van den Texelschen Schippers- en Visschersbond ver zonden request aan den Min. van L N. en H. waarin op geheel verbod van de nest- visscherij werd aangedrongen, is het bericht ontvangen, dat na afloop van hgt terzake door de visscherij-inspectie ingesteld onder zoek zal worden overwogen of, en zoo ja op welke wijze, aan de ongewenschte nestvisscherij een einde gemaakt zal kunnen worden. Was het hier op den 5den December j.l. niet druk langs de straten en liepen er toen maar weinig gemaskerden, hedenavond was dit anders, thans bewogen er zich tal van grillig verkleeden langs de dorpsstraat en oud en jong scheen op de b«en te zijn, om een kijkje te gaan nemen. Veel eigenaardigs was er echter niet te zien, ook dit schijnt langzamerhand uit te slijmen. Het vieren van Outve Sinterklaas, behoort echter nog lang niet tot het verledene, want telken jare schijnt het aantal deelhebbers grooter te worden. Te ongeveer 9 uur begon het geloop te verminderen en begaven velen zich naar de Zeven Provinciën, om daar nog een paar uurtjes te vertoeven. De Cccksdorp. Ook alhier zal de bekende harmonica speler, Jacob Kelder, tegen een matig entrée optreden in het lokaal van Gez. Buijs. Daar hij zich hier nog nooit heeft laten hooren, zullen zeker velen van de ge legenheid gebruik maken om van zijn talent te genieten. (Zie adv.) Den YLoorn, 13 December. Ouwe Sinterklaas gaat nooit verloren, zegt het liedje, doch of deze regelen waarheid blijven bevatten weten wij niet. Wel was het aantal gemaskerden dat zich gisteren langs ons dorp bewoog, eenigen meer als de vorige week, toch wordt het o.i. elk jaar minder. Bijzonders werd niet vertoond, een berenleider met beer en een wonder dokter, doch eenig aardig groepje, iets voorstellende, werd er niet gezien. Wij zouden het wel leuk vinden als er eens wat meer werk van de pakjes werd gemaakt en er eens iets aardigs werd vertoond. Door het mooie weer waren er veel wandelaars op de been en was het in het Loodsmanswelvaren gezellig druk. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Ook een kiezer. Het Arnh. Dagbl. verhaalt van een kiezer te Ommen, wien f2,50 geboden werd, indien hij op v. d. Vegte stemde. Onderweg ontmoette hij een propagandist- Mackay, die f 2 voor zijn stem bood. Hfl accepteerde en had f 4,50 verdiend. Toen de stembus aanzijn stembureau (Grams- bergen) geopend werd, bleek deze slechts één biljet van onwaarde te bevatten, daarop waren n.l. de namen van beide candidaten zwart gemaakt. Levend bevroren visschen. Beeds lang is bekend, dat visschen een verbazingwekkend weerstandsvermogen tegen koude bezittenvisschen, die geheel bevroren waren, kon men weer doen herleven. De natuuronderzoeker Piotet heeft onlangs proeven genomen hij liet 28 levende zoet water visschen in ten ijsblok invriezen, die toen tot 20 graad werd afgekoeld, Hij liet ze 2 maanden lang in hun koude gevangenis, ontdooide het ijs toen en de visschen kwamen gezond en vroolijk te voorschijn, alsof hun gewone leefwijze in het geheel niet onderbroken was. De afkoeling moet zeer langzaam, gedurende iö a 18 uren, geschieden, in een bijzondere ketel, waarin men ijs en zuurstof brengt. De visschen bevinden zich al dezen tijd in weinig water, welks temperatuur slechts weinig boven nul blijft. Zij blijven leven door hun voldoenden voorraad zuurstof. Later wordt de rest van het water tot ijs gebracht, door den ketel in zout en ijs te plaatsen. Zoo ontstaat een ijskoek, die onder zekere omstandig heden te vervoeren is. Ook het ontdooien moet zeer langzaam geschieden. Men neemt proeven ter practische uitvoering dezer methode. Brandstichting. De boerenknecht H. Y., wiens lijk men in de afgebrande hofstede van zijn baas te Tolbert heeft gevonden, heeft deze aangestoken. Toen hij een half uur voor het uit breken van den brand beschonken tbuis kwam aldus lezen wij in de Pr. Gr. Ct. en zijn patroon hem daarover onder handen nam, dreigde de dronkaard, dat hij de boerenplaats in brand zou steken. Men nam daarvan weinig notitie omdat hij dit dreigement reeds vaker geuit had Toen hij zich dan ook spoedig daarop naar achteren begaf, dachten boer en vrouw aan geen kwaad men meende, dat bij op de kooi zijo roes ging uitslapen. Een vreeselijk geknetter toonde echter weldra, dat de knecht woord had gehouden. Hij zelf was echter niet te vinden. Tot... even na middernacht de brandspuitgasten zijn lijk vonden nabij het brandende hooi. Uit het Rott. Nbl. Een treffend sterfgeval had Woens dagmorgen ten stadhuize te Alkmaar plaats. Nadat de hoogbejaarde ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de heer J. Franc ken, eenige huwelijken had gesloten en met den assisteerende ambtenaar de trap afliep, zeeg hij plotseling ineen. Laatst genoemde ambtenaar en enkele getuigen droegen hem naar de trouwzaal. Dr. Dirken, die dadelijk te hulp geroepen werd, kon slechts den dood constateeren. De heer Francken was pas van een langdurige ongesteldheid aan de beterende band, doch lijdend aan een ernstige kwaal welke een spoedig einde aan zijn werk zaam leven heeft gemaakt. t 5 Inbrekers gepakt. Men seint ons uit Terneuzen Zondag morgen werd onder de gemeente Graauw, terwijl de familie naar de kerk was, een hofstede door een drietal individuen bezocht. De alleen zijnde jeugdige dienstbode werd door de booswichten gekneveld, terwijl zij gedwongen werd de plaats aan te wijzen, w^ar het geld en andere waarde waren geborgen. Zjj deed dit. Toen de mannen daarna iets wilden gebruiken, werd het meisje uitgenoodigd koffie te zetten. Zij verklaarde zich daartoe bereid, maar vroeg haar los te maken. Daarna beweerde zij, dat het, om koffie te zetten, noodig was even naar buiten te moeten. De mannen lieten haar even onbewaakt en van baar vrijheid maakte de dienstbode gebruik om terstond weg te snellen om hulp te halen. Ofschoon de dieven onraad bemerkten, bleek het toch nog mogelijk om twee hunner op de hofstede te arresteeren. De derde werd door de hond van den rijksveldwachter in een kreek opgespoord. De drie mannen zijn door de mare chaussees naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Spoorwegderaillement. Men seint uit Arnhem aan de Haarl. Cour. Een goederentrein, die hedenmorgen (Woensdag) om 7 uur aan het station Arnhem uit Emmerik moest aankomen, kreeg even voor Arnhem in de Velpsche Broek defect aan een der wagens. Dit werd evenwel niet opgemerkt tot bij de vele wissels, waar de l(jn zich splitst naar het noorden en naar Duitschland. Even voor de halte Velperpoort sloeg de wagen om, in zijn val nog vier andere wagens medeslepende. De wagens zijn gedeeltelijk van den hoogen spoorwegdjjk gevallen. De locomotief met eenige wagens en bet einde van den trein bleef op den dijk staan. Met de noorderzon. De onderwijzer R. te Amsterdamsche- veld (Dr.) is in den nacht van Zondag op Maandag spoorloos verdwenen. Op zijn deur h td hij geschreven„Ge be hoeft niet ongerust te zijn, ik kom niet weerom." Bevroren vleesch. Volgens de „N. R. C." heeft minister van Oorlog bevolen het nemen van een proef met het verstrekken van bevroren buitenlandsch vleesch aan de soldaten- menages. '(Tel.) Wij lezen in de Schager Cour. Da's heel erg. Door den hoogen waterstand in Fries land wordt zelfs de bodem op de zand gronden drassig. Dat dit gevaarlijk en schadelijk kan worden, ondervond een landbouwer te Ureterp. Bij het ploegen zakte oen paard in den modder weg. Met een takel kon men het dier niet ophijschen. Om het een vreeselijken verstikkingsdood te besparen werd het afgemaakt. De zwaarste vrome ter weretd. Een vrouw, ongetwijfeld de zwaarste en dikste der wereld, is te Montreal overleden. Zij woog niet minder dan 780 pond. Mevrouw Masson, slechts 39 jaar oud, is aan een vervetting van het hart gestorven. Uit het Leidsch Dbl. Dynamiet en landbouio. In Amerika heeft men goede resultaten verkregen van het gebruik van dynamiet bij den landbouw. Niet alleen kon men den waterstand beter regelen ook voor de aanplanting heeft de springstof veel nut. Het laat zich gemakkelijk denken, dat wanneer de aarde door een dynamiet- ontplolfing losgewoeld is, de wortelen vrijer en dieper zich kunnen ontwik kelen, hetgeen den groei van de boomen zeer ten goede komt Ook in Duitschland is men er op uit, deze nieuwe vinding toe te passen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 7 tot en met 13 Dec. 1912. GEBOREN Annaatje, d. v. Pieter Ver- berne en Marretje Kuip, Spang. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Willem Burger en Martina Wegman. OVERLEDEN Johannes Zoetelief, oud 75 jaar, gehuwd met Alagonda Kikkert. Oosterend. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zilveren broche, 1 zilveren armband, 1 zwarte ceintuur, 1 mes en 1 ijsmuts, alles gevonden te den Burg. Vrijdag 13 Dec. in Hotel „Texel". Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Een perceel Bouwterrein, ongeveer 340 centiaren, Een perc. Bouwterrein, 300 centiaren, Een Schuur met Grond, 140 centiaren, Een Huis en Erf, 144 centiaren, Een idem, 144 centiaren, Een perceel Bouwterrein, 144 centiaren, Een idem, alvoren, Een Scbuur, 43 centiaren, Twee Woningen onder een dak, 95 centi aren, Alles opgehouden. Zondag 15 December 1912. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Norel. IVaalVm. 10 uur de hr. J. C. P. van Erkel, Theol. Cand. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den doorn, Vm. lOuurds. Visser. Oosterend, Nam. 2 uur Ds. v, d. Waa. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Booke. Cocksdorp, 's Av. 7 uur ds. Visser. Over het Hospitaalkerkschip „Do Hoop". Collecte, GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 ds. Dage vos. H. Avondmaal. Nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Av. half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur de hr. W. Uilvorda. Cand. a/h Seminarie der Doopsgezinden te Amsterdam. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 18 December 1912. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Cocksdorp, 'a Av. 7 uur Avondkerk, Donderdag 19 December 1912. Waal, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Oosterend, geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's avonds 7 uur ds. Dagevos. HERVORMDE GEMEENTE. Vrijdag 20 December 1912. Cocksdorp, 's Avonds 8 uur, Mannenavond in het Geb. v. Cbr. belangen, „Socialisme en Chaterialisme." Uit de Schager Courant: Scliagen, 12 Dec. Aangevoerd: 8 Geldekoeien f 130 a f 200 73 Vette Koeien f 200 a i 370, 5 Kalf koeien f 130,a f 260; Lammeren i -af —.00. 60 Vette Varkens 56 a 58 ct. per Kg. 70 Biggen f 9.00 a f 15,00; Boter f 1.30 a f 1,40 per K.G. Kipeieren f 5 50 a 1 6.50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 13 Dec. Ter markt aangevoerd: 19 Stieren f 130,- a f 274,-; 93 Kalf- en Melkkoeien f 192 a 1362. 335 Varekoeien 132 a f 289 179 Vette Ossen en Koeien f213 a f348 34 Kalveren (vette) f 67 a f 124 33 Kalveren (magere) f 6.a 1 14 1714 Schapen (vette) f 18,00 a f 35.00 Schapen (weide) f ,00 a t 328 Magere Varkens f 16,— af 45,--; 227 Biggen f 7.A f 12.00 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. van „de Vereeniging van Vrijzinnigen" op Woensdag 18 December 1912, des avonds 8 uur, in de „Vergulde Kikkert". Onderwerp Entree vr(j. Debat. Het Bestuur. Belanghebbenden welke weoschen deel te nemen in eeno op te richten Coöpera tieve Zuivelfabriek voor den Burg en Omstreken, welke zal worden ingericht voor het verwerken van Koeien- en Schapenmelk, worden uitgenoodigd bijeen te komen op Donderdag 19 December a. s., '8 avonds hall acht uur, in de „Vergulde Kikkert." Het bestuur der Zuivelfabriek. Notaris te Texel, zal, op Maandag 23 December 1912, des avonds 7 uur, ia het logement „het Wapen van Amsterdam" te Oosterend op Texel, ten verzoeke van het Roomsch Katholiek Parochiaal Armbestuur aldaar, voor den tijd van 6 Jaren, genaamp „Spang" gelegen,' in het Spong od Texel, met 16,58,90 hectaren Wei- en Hooiland, genaamd: liuiskoog, Zaaituin, Hooge Koeienweid, Lage Koeienweid, Westerkoogje, Sluismaoshoekje, Hooikoog, Speren, Vannegrie. Kacheltje, Araster- dammerland, Ruilekoog, Groote Koog en Zout. Notaris te Texel, zal op Zaterdag 4 Januari 1913, 's avonds 7 uur, in „het Wapen van Amsterdam" te Oosterend op Texel, ten verzoeke van don WelEerw. Heer H. STUTVOET te Drogeham, voor den tijd van zes jaren, II, A. C. 1 30 86 Huis en huiskoog. 1 15 10 Lage Huiskoog. 2 17 90 Ees. 0 31 30 Erfje. 0 78 50 Hop. 1 31 40 Hauwer. 1 24 20 Zandkoog. en 0 68 40 Oude Zandkoog. Perceel I „de Huiskoog" mag als bouw land worden gebruikt, de overige perceelen worden voor weiland verhuurd.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2