N°. 2631. Donderdag 19 December 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. CD Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bobo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amebika en andere l .nden met verhooging der porto's. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex hl. BERICHT. De Uitg. van de Texelsche Courant bericht dat in.de volgende week, tengevolge de Kerst dagen op Woensdagavondgeen courant wordt uitgegeven. In de daaropvolgende week zal uithoofde van den Nieawjaarsdag de courant Dinsdagavond verschijnen. In dat nummer zal gelegenheid zijn tot plaatsing van Nieuwjaarsgroeten, ad. 20 Cents, betaling hiervan contant. Men zorge voor tijdige inzending. Voor nieuwe abonneé's. Die zich met 1 Januari op de Texelsche Courant wenschen te abonneeren, worden de tot dien datum verschijnende nummers gratis toegezonden. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, tei kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 21 December 1913 des voormiddags te KP/g ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 17 December 1912. De Burgemeester van Texel, GAARLANBT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling suppletoir-kohier honden belasting, dienst 1912. 3. Financiëele regelingen, betreffende de gemeente-begrooting uoor 1912. 4. Benoeming regenten en regentes Algemeen Weeshuis. 5. Idem leden en regentes Algemeen Armbestuur. 6. Idem uan een leeraar in de gezond heids- en uerbandleer aan de te openen zeevaartschool. 7. Idem uan een leeraar in de Engelsche taal aan de te openen Zeeuaartschool. 8. Idem uan eene onderwijzeres aan de o.l. school te de Cocksdorp. 9. Verzoek aannemer Vlas om kwijt schelding boete inz. schoolbouw Zuid- Eierland. 10. Vaststelling uerordening op het bou wen, sloopen en wonen in de gemeente. 11. Vaststelling suppletoir-kohier hoofde- lijken omslag, dienst 1912. KUSTVISSCIIERIJ. De Burgemeester der gemeente Texel brengt belanghebben in herinnering a. dat alle consenten tot uitoefening van do kustvisscherij afgegeven in den loop van bet jaar 1911 opi Januari a.s. vervallen zijn b. dat op het uitoefenen van kust visscherij, zonder voorzien te zijn van een geldig consent straf is bedreigd. Belanghebbenden wordt daarom in overweging gegeven ter bekoming van een nieuw consent de vereischte schrif telijke aanvrage ten spoedigste in te dienen. Texel, den 17 December 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Toelating van nieuwe leerlingen op de o.l. school m.u.l. te den Burg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op 1 Januari a.s. nieuwe leerlingen op do o.l. school m.u.l. te den Bnrg kunnen woiden toegelaten, die op dien datum den leeftyd van 5 jaar en 6 maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij het hoofd der school uiterlijk 27 December a.s. onder overlegging van het vaccinatie bewijs. Texel, 17 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd GAARLANDT. De Secretaris JONKER. 7—14 December. Voor den overzichtschrijver van binnen- landsche aangelegenheden was de oogstin de afgeloopen week niet groot. Er viel weinig voor, dat in bijzondere mate de aandacht tot zich kon trekken, op parle mentair noch politiek gebied. De Kamer verslagen brachten al heel weinig nieuws. De behandeling der Staatsbegrooting is begonnen en do algemeene beschouwingen hebben al viij grooten omvang gekregen en de replieken moeten nog komen, doch veel bijzonders leveren ze niet op. Alles wat er over het regeeringsbeleid, de Ommensche kwestie, het concentratie program der vrijzinnigen en andere onder werpen te zeggen viel, was reeds in de bladen der verschillende politieke richtingen breedvoerig behandeld en nieuws leverden de debatten ook niet op. De linkerzijde had op het beleid der regeering natuurlijk heel wat aan te merken, terwijl even natuurlijk de rechterzijde bet kabinet in bescherming nam. Het belangrijkste van het algemeen begrootingsdebat was al de mededeeling van minister Heemskerk omtrent de plannen der regeering inzake' de grondwetsherziening. Binnenkort zullen daaromtrent voorstellen inkomen en zal de kiesrechtherziening op den voorgrond staan, een herziening in den geest van de rechtsche partijen om geleidelijk tot kiesrechtuitbreiding te komen. We zullen dus binnenkort daarover nog wel iets naders vernemen. Stappen we nu van het parlementaire op het politieke terrein over, dan verdient vermelding, dat naar het zich laat aanzien in 1913 ook de Nederlandsche kiesrecht vrouwen zich bij d6 verkiezingen niet onbetuigd zullen laten. In de dezer dagen gehouden vergadering van „Vrouwenkies recht" is in tegenstelling met het advies van het hoofdbestuur dat strekte om zich niet met de verkiezingen in te laten, besloten de voorstanders van Vrouwen kiesrecht te steunen en de tegenstanders tegen te werken. Het hoofdbestuur zal een onderzoek in stellen naar de overtuiging der candidaten het vrouwenkiesrecht betreffende. Ook zouden we nog melding willen maken van de salarismeeting dezer dagen te 's Gravenhage door den B. v. N. O. gehouden waarin een motie aangenomen werd, waarin de door de regeering aangekondigde kindertoeslag beleedigend en vernederend voor de onderwijzersstand genoemd werd. Intusschen is twee dagen na de salaris- meeting het ontwerp van den minister verschenen en daarin wordt do kinder toeslag gehandhaafd, terwijl er tevens eenige salarisverhooging bij gevoegd is. Daar zal in de Kamer nog wel menig woordje ovor vallen. Onze buren aan de overzijde van de Noordzee ondervinden voor een deel althans weder eens de onaangenaam heden van een spoorwegstaking. Door eenige duizenden beambten der North- Easternspoorweg is het werk neergelegd en de vrees schijnt niet ongegrond dat het voorbeeld van hen door meerderen zal worden gevolgd. Hoe weinig er soms noodig is, bij een heerschende ontevreden heid onder het personeel om een dergelijke staking, die aan het verkeer zulke groote moeilijkheden in den weg legt, uit te doen brekeD, is in dit geval W6er eens gebleken. De directe aanleiding tot deze staking toch is al een zeer ongemotiveerde en zonder linge tevens. Door de maatschappij was een machinist wegens dronkenschap teruggesteld moeten worden. Hij mocht niet langer de treinen vervoeren, en enkel bij het rangeeren zijn diensten verleenen. Een maatregel ongetwijfeld in het belang van de veiligheid van het verkeer genomen. Zooals wel meer gebeurt, kwamen de collega's van den gedegradeerde tegen de straf op, waarna de directie zich bereid verklaarde den betrokken machinist weder in zijn ouden rang te herstellen, zoodra hij door zijn verder gedrag toonde, daarvoor in aanmerking te kunnen bomen. Daar mede waren de kameraden echter niet tevreden gesteld en ze besloten te staken. En inderdaad legden reeds dadelijk 4000 spoorbeambten het werk neer. De oorzaak schjjnt echter veel dieper te liggen, dan in het geval met den gedegradeerden machinist. Die aangelegenheid schijnt slechts aangegrepen te zijn als een welkome gelegenheid om weder den strijd met de maatschappijen aan te binden. Het personeel is ontevreden op de directies omdat deze niet voldaan hebben aan de vroegere toezeggingen en die zich tevens schuldig zouden maken aan het oefenen van wraak op die leden van het personeel die bij de laatsie spoorwegstaking een leidende rol hebben gespeeld. Zoo althans luidt het van den kant der spoorwegraannen. De stakiüg breidde zich intusschen uit en het getal stakers steeg tot 9 a 10000. De gevolgen deden zich reeds gevoelen, want tengevolge de staking werden ook een 20000-tal mijnwerkers tot werkeloosheid gedwongen. Men hoopt evenwel, dat ze niet laug meer zal duren. Het hoofdbestuur van den bond van spoorwegpersoneel heeft verklaard dat de staking ongemotiveerd is en de regeering tracht thans bemiddelend op te treden. Blijft de staking voortduren, t dan kan daarvan met het oog op Kerstmis- drukte heel wat last verwacht worden. o—o—o— Uit de rij der Europeesche vorsten is in de afgeloopen week weder een opgeroepen, een die met recht een merkwaardig vorst genoemd werd. Merkwaardig vooral om den hoogen leeftijd, die hij bereikt had en de frischheid en kracht waarmee hij niettegenstaande zijn meer dan 90 jaren de régeeringstaak vervulde. Op hot slot te München is de prinsregent Luitpold van Beieren in den ouderdom van 92 jaren overleden. We schaarden hem onder de vorsten van Europa, omdat hij lauge jaren de taak van den vorst vervuld heeft, al bleef hij dan ook de prins-regent en droeg hjj nimmer de vorstenkroon. Sedert 1886 stond prins-regent Luitpold aan het hoofd vau deu bondstaat. Dat hij tot die taak geroepen werd was onder tragische omstandigheden. Koning Ludwig II was verdronkeu en zijn opvolger Otto was krankzinnig. Prins Luitpold werd geroepen de teugels van het bewind in han den te nemeu,toenhij reeds de grenzen van den ouderdom overschreden had. En hij liet dio teugels niet los al klommen ook zijn jaren. En wat niet ieder gelukt, dio geroepen is aan het hoofd van een konink rijk te staan, gelukte aan den prins-regent: hij wist zich populair en gezien te maken bij zijn volk. Niet alleen dwong zijn hooge leeftijd eerbied af maar niet minder zijn frische kracht en zijn belang stelling voor alles en nog wat. Inzonderheid van de kunst hield hij en men verhaalt dat hij meermalen de ateliers der schilders en beeldhouwers bezocht, in den regel vroeg in den morgen, waarbij zijn adjudant niet zelden de kunstenaars eerst uit het bed moest halen. En of deze op een mooi buitentje woonden of in een nauw straatje op een bovenvertrekje, het was den prinsregent om het even. Ook voor de jacht gevoelde hij veel en niettegenstaande zijn hoogen leeftijd ging hij nog iedere zomer eenigen tijd dit vermoeiende vermaak be oefenen. Ook weet men dat hij een harts tochtelijk rooker was en dat hij, toen de geneesheeren hem verboden dagelijks zijn 15 sigaren op te rooken, hij wel het getal verminderde maar zijn sigaren eens zoo dik en lang als anders liet maken. Met energie heeft hij zich tegen de ouderdomsziekte trachten te verzetten, maar ten slotte schoten zijn krachten te kort en moest hij het hoofd neerleggen. Hij zal worden opgevolgd door zijn oudsten zoon prins Ludwig, die 7 Jan. 1845 geboren werd en sedert 1868 gehuwd is met Prinses Maria van Oostenrijk-Este. o—o o Duitschland, Oostenryk-Hongarije en Italië hebben het verbond vernieuwd. In de afgeloopen week bracht de telegraaf het bericht dat door de regeeringen der drie landen besloten werd het bestaande verdrag te verlengen, waardoor de Driebond dus in stand zal blijven. Zij die gevreesd mochten hebben, dat Italië door uit den Driebond te treden, het Europeesch evenwicht zou ver storen, kunnen derhalve weer gerust zijn, Trouwens, heel groot zal die vrees wellicht niet zijn geweest, want in den laatsten tijd bleek voldoende, dat Italië niet van plan was van front te veranderen. De verhouding tusschen Oostenrijk en Italië is wel eens heel wat slechter geweest dan in den laat sten tijd. Waarschijnlijk hebben de gemeen schappelijke belangen, die beide op den Balkan hebben, daartoe ook het hunne bij gedragen. In de kwestie omtrent Albanië en de door Servië zoo begeerde zeehaven trekken beide één lijn en hun gemeen schappelijk protest tegen het optreden der Servische regeering was opnieuw eenbljjk van de goede verstandhouding tusschen de regeeringen te Weenen en Rome. Natuurlijk toonde de pers van de drie verbonden landen op ondubbelzinnige wijze haar ingenomenheid met het vernieuwen van den Driebond. Geen der bladen had iets anders verwacht, maar toch beschouwen ze het als een zaak van groote beteekenis. Ze legden er deu nadruk op dat de ver nieuwing van het verdrag het bewijs heeft geleverd, dat de verbonden regeeringen over zijn invloed en beteekenis tevreden zijn en voorts dat het een belangrijke waarborg biedt voor het behoud van den vrede. Dat de pers van de staten bij de Triple Entente aangesloten wat minder ophef van het feit maakte, ligt voor de hand. Maar toch mag gezegd dat over het algemeen van die zijde erkend wordt, dat het Drievoudig Verbond van vredelieveDden aard is. Het Fransche blad de „Temps" schreef zelfs, dat het een tegenwicht is tegen de Frausch-Russische alliantie en de Triple Entente en daardoor het Europeesch evenwicht bevordert. Dat de vernieuwing van het verbond plaats had op een tijdstip, waarop de algemeene en internationale toestand zoozeer de aan dacht tot zich trekt, mag als bewijs gelden TEXELSCHE COURANT. N —o—o—o—

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1