ff°. 2682. bondag 22 December 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland. Gemengd Nieuws. Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentie» vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBürö op Tex el. BEEICHT. De Uitg, van de Texelsche Courant bericht dat in de komende week, tengevolge de Kerst dagen op Woensdagavond, geen courant wordt uitgegeven. In de daaropvolgende week zal uithoofde van den Nieawjaarsdag de courant Dinsdagavond verschijnen, In dat nummer zal gelegenheid zijn tot plaatsing van Nieuwjaarsgroeten, ad. 20 Cents, betaling hiervan contant. Mentor ge voor tijdige inzending. ii. Uitsluitend Kunstmest. Het aantal streken in ons land, waar men van het gebruik van kunstmest nog niet wil weten, neemt gelukkig met elk jaar af. Langzamerhand wordt een landbouwer, welke zich tegen het gebruik verklaart eenigszins met schouderophalen beantwoord. De resultaten zijn dan ook wel zóó sprekend, met name in bepaalde deelen van ons land wij denken hier aan de Groninger Veen koloniën, wjj denken hier ook aan sommige deelen van het eiland Texeldat men wel ziende blind zou moeten zijn om de gunstige werking te durven ontkennen. Neem den kunstmest weg uit de handen der boeren en ge brengt armoede, waar welvaart is ontstaan. Of nu evenwel overal de kunstmest door ieder die er gebruik van maakt, steeds zóó wordt aangewend als het meest voordeelig zou zijn, ziedaar een vraag, die wij niet gaarne bevestigend zouden beantwoorden. Langzamerhand gaat ook de landbouw hier wel den goeden weg op en zal die betrek kelijk eenvoudige wetenschap, welke nood zakelijk is om in deze aangelegenheid het rechte spoor te vinden wel ieders eigendom worden. In verband ook hiermede is de steeds grootere aandrang naar landbouw onderwijs in de verschillende vormen, waarin de landbouwende bevolking er ge bruik van kan maken, een zeer verblijdend feit te noemen. Een meer algemeen doelmatig gebruik der kunstmeststoffen, èn in de hoeveelheid en in de samenstelling, zal hier ongetwijfeld het gevolg van zijn. Het is ons zeer begrijpelijk, dat zelfs voor den overtuigden gebruiker der nieuwere meststoffen vaak de volgende gedachte zal opkomen „Als ik niet bij ervaring wist, dat het hielp, dan zou ik niet kunnen gelooven, dat ik met zoo weinig aangevoerde stof per bunder vaak zoo'n verbazingwekkende meeropbrengst kan behalen 1" En daarnaast rijst dan mis schien wel eens de vraag op„Maar zou het vol te houden zijn Voor hen, die op een of andere wjjze kennis mochten verkrijgen van de grond slagen, waarop alle bemesting steunt, is die vraag reeds lang beantwoord, doch nog zoovelen meenen, dat het toch beslist nood zakelijk is, zoo nu en dan eens met natuur lijke meststoffen te bemesten. Waar de ervaring dit ook moge hebben bevestigd, daar kan evenwel gerust ver klaard worden, dat er factoren in het spel waren die niet in het nadeel van den kunst mest mogen worden uitgelegd. Het zou ons niet moeielijk vallen dit te bewijzen langs den weg der redeneering, doch wij geven er heden de voorkeur aan het woord te geven aan de piactjjk en ver melden daarom do uitkomsten der volgende Noord-Hollandsche proefvelden, die al een recks va» jaren bestaan en in hoofdzaak zóó worden behandeld Het proefveld bestaat uit twee perceelen. Het eerste wordt door den eigenaar bemest, zooals hij dat altijd zou hebben gedaan, het tweede krijgt alleen kunstmest volgons voorschrift van den Rijkslandbou wieeraar. Voor elk perceel wordt de zuivere winst bepaald door aftrekking van do bomestings- kosten van de ruwo opbrengst. Nu bedroeg de meeropbrengst door kunstmest boven stalmest per H. A.To Terschelling op zandgrond, bouwland, in 13 jaren f431 en op hooiland in 14 jaren f605, te Aardsvvoud op bouwland, klei grond, in 8 jaren f856,te Koogkarspel in 13 jaren op bouwland, kleigrond f613. Ziehier cijfers die spreken. Tegenover gestelde resultaten bij soortgelijke proeven werden niet verkregen. Door oordeelkundig kunstmestgebruik werd overal belangrijk meer winst gemaakt dan door stalmest, slootaarde. compost e.d. De qualiteit van het kunstmestperceel is vaak beter, nergens minder dan van het gewoon behandelde perceel, terwijl ver schijnselen welke er op zouden wijzen, dat aan dit gunstige verloop van den kunst mest een einde zou komen, niet aanwezig zijn. H. v. S. TEXEL, 21 December 1912. Vereeniging van Vrijzinnigen. De lezing, aangekondigd tegen Woens dag j.l., door de Vereeniging van Vrij zinnigen, had ter bestemder tijd plaats in de zaal van de Vergulde Kikkert. Lokte het weder Diet zoo bijzonder uit tot bezoek, de opkomst van belang stellenden mocht evenwel zeer bevre digend genoemd worden. De heer Pisart opende als Voorzitter de bijeenkomst met eeu welkom tot de aanwezigen, voornamelijk wel tot den spreker voor dezen avond, den heer Buiskool, die trots het ruwe weder, niet geschroomd had naar hier te komen om voor de vereeniging op treden. Spr. betuigde zijn tevredenheid over de goede opkomst, niettegenstaande voor de te houden lezing niet zooveel werk was gemaakt. Hij voegde hier nog aan toe dat met het woord „debat" in de adver tentie geplaatst, niet was bedoeld debat in den gewonen zin van het woord, doch meer de gelegenheid tot het stellen van vragen. Hierna verklaarde hij de bijeenkomst voor geopend. De beer Buiskool daarop het woord bekomend, zegt dat hij zal spreken over wat wij (de vrijzinnigen) niet gelooven en wat wij wel gelooven. Volgens den spreker gelooven de vrijzinnigen niet „dat de Bijbel is het letterlijk geïnspireerd woord Gods" het welk echter niet in zich sluit dat de vrijzinnigen daarom ongeloovigen zouden zijn, atheïsten, die zeggen dat alles stof is. De vrijzinnigen gelooven wel aan eene Hoogere Macht. Deze twee stellingen werden door den spreker in den breede behandeld en met voorbeelden toegelicht. Verder zullen wij hierop niet ingaan. De rede van den spr. was geheel van godsdienstigen aard en wij meenen ons blad niet de geschikte plaats om daarover uittewijden. De rede werd met onverdeelde aandacht aangehoord en gaf, naar ons voorkwam, velen bevrediging. De Voorz. was zeker de tolk van allen toen hij den spr. dank bracht voor diens keurige rede. Hij voegde er den wensch aan toe dat, wanneer de heer Buiskool weder voor de Vereeniging zal optreden, vermoedelijk in het kerkgebouw der Doopsgezinden, een nog grootere opkomst zal mogen getuigen van belangstelling. Zuivelfabriek. De vergadering op Donderdag j.l. in de Vergulde Kikkert oprichting zuivel fabriek mocht zich in weinig belangstel ling verheugen, slechts een tiental belanghebbenden was opgekomen. Onnoodig te zeggen, dat bij zoo weinig belangstelling het resultaat van de ver gadering zeker zuinig zal zijn. Vergadering S. D A. P. De vergadering bovengenoemd gisteren avond in hotel Texol gehouden, waar de heer A. B. Kleerekooper optrad met het onderwerp „Sociaal-democratie en de ver kiezingen in 1913," was goed bezocht. Ze werd geopend door den Voorz., den heer A. Boon, die verklaarde met gloed en vuur het welkom aan zoovelen toe te roepen en hoopvol de verkiezingen tegemoet te gaan. Dit openingswoord gaf de spreker van den avond aanleiding uit te weiden over hetgeen do sociaal-democraten, ook in dit district, moeten voelen bij de wassende vloed van leden, o. a- in Anna Paulowna meer dan 180. In den tegenwoordigen tijd zegt spr. is het geluk een handelsartikel gewor den, voor geld is alles te koop. Welnu zegt spr., de strijd van de S. D. A. P. is niet de strijd van menschen tegen men- schen, maar tegen het kapitalistisch stelsel; hij noemt die partij de jonge man die de steen van de bron wil wentelen, opdat allen zich kunnen laven. In den breede behandelt spr. verder de politiek van rechtzinnigen en vrij zinnigen en wekt de arbeiders op tot aansluiting bij de S. D. A. P. Van de gelegenheid tot debat na de pauze gegeven wordt alleen door den heer Oud gebruik gemaakt, die o. m. wijst op een onjuistheid in het verslag in „de Vook" van een vorige vergade ring waar de heer Oud debatteerde en er de S. D. A. P. een grief van maakt, dat er van de partijblaadjes en hij noemt daaronder, behalve „de Voorpost" ook „de Vonk" zoo weinig opvoedende kracht en ontwikkeling uitgaat. Voorts verdedigt de heer Oud het beleid van de vrijzin nigen en het door den heer Kleerekooper aangevallene concentratieprogram, enz. Bij de repliek verdedigt de heer Kleere kooper „de Vonk" met warmte en valt de heer Oud, als vrijzinnig-democraat aan over den inhoud van „de Volksstem." Hiertegen protesteert de heer Oud, als zijnde „De Volksstem" geen Vrijz. dem. orgaan, eD verlaat, gevolgd door een deel dei aanwezigen, de vergadering, waarna de heer Kleerekooper de repliek voortzet tot het sluitingsuur (12 uur). haven Oudeschild. Door het Prov. bestuur van Noord- Holland is bij enkele inschrijving aan besteed, o. m.Het diiejarig onderhoud d9r haven beoosten Oudeschild op Texel. Raming f15.300 per jaar. Minste inschrij ver J. de Vries te Helder voor f14.660. Waal, 19 Dec. Mej. E. Bakker, onderwijzeres alhier, is met ingang van 1 Februari '13 benoemd tot onderwijzeres te Hillegom. De tweede bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen" was, ondanks het zeer ongunstige weer, toch vrij g09d bezocht. De H.H. Daalder en Koppen van Oosterend traden als sprekers op en hadden met hunne voordrachten als steeds veel succes. De heer Daalder droeg voorI. Een examen te Harder, II. De eerste en III Anderhalf. De heer Koppen gaf ten besteI. Een trio achter 't slot en II Een tête-ü-tète. Naar de ernstige voordrachten werd met de meeste aandacht geluisterd om de komische werd hartelijk gelachen. De VZ. dankte de beide Sprekers recht hartelijk en riep hen, even als de aauwezigen, een hartelijk tot „weerziens" toe. Den Hoom, 19 December. Aan het strand achter don Hoorn spoelden stukjes was aan, ter grootte van een damstuk en ook rond met den volgenden naam John Howard, London. Uit het Rott. Nbl. Die opcenten gaan er nog niet af. Thans is bij de Tweede Kamer inge diend het wetsontwerp tot heffing van 10 opcenten op de Bedrijfs- en vermogens belastingen. Een ervaring rijker. Een geacht lid van een bekende Nederlandsche familie de familie X. ontvangt bezoek van een eenvoudig mannetje, dat hem een wand-ornament toont met het wapen der familie X., met den naam van den heer A. X., burgemeester van Z., en een jaartal van een paar eeuwen her. Het geachte lid der familie X. wist, dat zijn familie oorspronkelijk uit Z. afkomstig was en toen de eenvoudige man mededeelde, dat dit ornament uit een afgebroken huis afkomstig was en door hem voor f 5 gekocht, gaf hij er gaarne de gevraagde f 12 voorals ornament was het voor hem ruim die som waard. Eenige dagen later komt een geacht lid van de bekende Nederlandsche familie IJ. bij den heer X. op bezoek Hé, heb jij óók zoo'n ding gekregen Dat is immers uit de afbraak van een huis afkomstig?.. Wel, mij heeft een eenvoudig man ook zulk een wand ornament gebracht. Ik kocht het, toonde het aan M., den bekende oudheidkundige en die verklaarde mij dat ik de 6 e was die hem een dergelijke moderne imitatie bracht, „in een oud huis ge vonden." Het ornament versiert het huis van den heer X. niet meer. Hbl. Een gewichtige raadsvergadering. Wij lezen in de Purm. Courant De laatste raadsvergadering in de gemeente Balgox (Maas en Waal) is voor een groot deel in beslag genomen door de behandeling van 't gewichtige voor stel, om in de raadzaal een stoel te plaatsen ten dienste van een verslag gever. De voorzitter bleek er tegen te zijn. Indien, zeide hij, de Raad besluit een stoel voor den verslaggever te plaatsen zal dit met kosten voor de gemeente gepaard gaan, daar er dan iemand moet worden aangesteld die den stoel plaatst en weer opbergt. Ook zouden er dan stoelen voor het publiek moeten zijn en daarvoor is geen plaats. Degeen, die het voorstel had ingediend, was, in tegenstelling met den burgemees ter, van meening, dat een stoel meer ot minder aan de plaatsruimte niet veel af zou doen. De voorzitter „Ik ben niet van plan, voor den verslaggever een stoel te halen. Dan laat ik op kosten van de gemeente iemand er voor komen." Een ander raadslid maakte de opmer king, dat, toen de heer B. kwam, er voor hem wel 'n stoel was en er toch plaats genoeg overbleef. ~De voorzitter: „Dat is een keer ge weest, en dan is mijnheer B. ook heel wat anders dan zoo'n verslaggever, van wien ik nooit een goed verslag gezien heb, waarin het verhandelde juist wordt weergegeven." De voorsteller „Indien hij zitten kon, zou hij wellicht ook een beter verslag maken." De voorzitter „Het zit hem niet in het zitten maar in zijn onkunde." De voorsteller„Onkunde, dat weet ik niet. Wel heeft hij in zijn laatste verslag een fout gemaakt, doch dat is geen reden om voor bem geen stoel te plaatsen." Nadat over dit punt nog eenige be sprekingen zijn gevoerd, besluiten Balgoy's vooruitstrevende vroede vaderen met op twee na algemeene stemmen.... geen stoel voor den verslaggever te doen plaatsen. Aldus besloten in den jare 1912. (Vad.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Buko 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1