N°. 2632. Tweede Blad. bondag 22 December 1912. 26ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. Predikbeurten FEUILLETON. DOODGEZWEGEN. TEXELSCHE COÏÏEANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- beel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nor op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l Toelating van nieuwe leerlingen op de o.l. school m.u.l. te den Burg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op 1 Januari a.s. nieuwe leerlingen op de o.l. school m.u.l. te den Bnrg kunnen woiden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en 6 maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij het hoofd der school uiterlijk 27 December a.s. onder overlegging van het vaccinatie bewijs. Texel, 17 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd GAARLANDT. De Secretaris JONKER. KUSTVISSCIIERIJ. De Burgemeester der gemeente Texel brengt belanghebben in herinnering a. dat alle consenten tot uitoefening van do kustvisscherij afgegeven in den loop van het jaar 1911 op 1 Januari a.s. vervallen zijn b. dat op het uitoefenen van kust visscherij, zonder voorzien te zijn van een geldig consent straf is bedreigd. Belanghebbenden wordt daarom in overweging gegeven ter bekoming van een nieuw consent de vereischte schrif telijke aanvrage ten spoedigste in te dienen. Texel, den 17 December 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Wijziging Loterijwet. Uit het voorloopig verslag van dit wetsontwerp blijkt dat men tegen de strekking er van geen bezwaar had. door L. HAIDHEIM. 36.) Zoo sprak hij zich moed in, totdat hij vol ontzetting zag dat zij regelrecht op 't clublokaal afgiDgen. Dicht daarbij streefde hij nog even tegen. „Heeren, u schijnt met mij een grap in 't zin te hebhen, maar ik verzeker u dat ik dadelijk weer in de stemming ben. Ik heb den tijd nog." Op dit oogenblik kwam er een oude heer uit het portaal cn sprak oen paar woorden tot den gebaarden portier. .Majoor, majoorriep Lndwig. Halt papariop Otto, dat treftdat treft bi zonder gelukkig." „Heerenik Rusoow bleei stilstaan. „Vooruit, als 't je blieft, graaf Ruscow altijd vooruit als ik je verzoeken mag. Ja, ja, een oud bekende. Graaf Rusoow in eigen persoon. Mag ik u verzoeken ons voor te gaan naar do speelzaal, en de heeren in te Jiohten, die op u wachten. Treedt binnon graat Ruscow 1" Ludwig was koortBig opgewonden, zijn toon verried eon duivelschon triomf, eon onbeschrijfelijke woedende verachting. „Do toon, die je goed vindt tegen mij aan te slaan, zal ik je betaald zottou, mijn heer Klaronberg I" siste Ruscow. Op vrij eenvoudige wijze zou volgens sommigen een einde zijn te maken aan het ongewenscht optreden van sommige maatschappijen, wier bedrijf als het ware op de staatsloterij is geënt, door voor de staatsloterij een grooter aantal nummers te gebruiken dan er loten zijn, zoodat wisselvallig bij de nummering getallen worden overgeslagen. Zijn er 21000 loten dan zouden daarvoor bij voorbeeld, de getallen 1 tot 30000 zijn te benutten. De vraag werd gesteld wat de regeering van een dergelijken maatregel dacht. Een mollenvanger uit Friesland oefende de vorige week zijn bedrijf in Gelderland uit. Hij verdiende daarmee f75. Maandagmorgen vertrok bij en Vrijdagsmorgens was hij weer thuis. De prijs der mollenvelletjes is thans 40 cents per stuk. Legio Friesche mollenvangers „jagen" thans in Overijsel en Gelderland. Een heusch huwelijksbootje. Wij lezen in de Tel. In heusche huwelijksbootjes begaf j.l. Vrijdag een paartje met gevolg zich te Zevenhuizen (Z -H.) naar het raadhuis. De watermolen, dien zij zouden betrek ken, en van waaruit de tocht plaats had, was n.l. niet per rijtuig te bereiken, en ook niet te voet, daar de slechte toestand waarin de weg verkeerde, dit verhinderde. Alzoo koos men den weg te water en roeide naar den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Natuurlijk had deze trouwpartij heel wat bekijks. (Vad.) Mollenvangers. Men schrijft ons uit Drachten De mollenvangers uit deze streken trekken tegenwoordig voor de uitoefening van hun bedrijf 't geheele land door. Dikwijls wagen ze zich dan op verboden terrein en zooals te begrijpen valt volgt dan zeer vaak proces-verbaal. Doordat de overtreders echter niet bij de politie ter plaatse bekend zijn, wordt veelal, door 't opgeven van een valschen naam getracht de straf te ontloopen. Dat zulks voor anderen onpleizierige gevolgen kan Overigens had hij dadelijk zijn kalmte teruggekregen. Klarenberg antwoordde niet. Zij liepen langs de met uitrustingen, wapens, sport-emblemen en oude decoratie stukken rijk voorziene benedenzaal, ver volgens de trap op en traden 't voormalige vorstelijk slot binnen. Ieder die men ontmoette werd door Klarenberg toegeroepen „Ga nog niet wog ik smeek jekom met ons mee graaf Ruscow bewijst ons do eor 1" Dan stonden dezen stil toevallig kende Ruscow ze geen van allen, men wordt in vier jaar vreemdeling. Verschrikt en schuw waren zij allen, maar ze gingen toch mee. Een gevoel van angst overviel Ruscow opnieuw, het snoerde zijn keel dicht, toen de bedienden binnenkwamen om de heeren hun pelsmutsen af te nemen. Onwille keurig zochten zijn oogen Ruprecht maar hij bedacht zich dat deze geen dienst deed in de kleedkamer. Nu traden zij de speelzaal binnen majoor Feedern, bleek en ontsteld, was vooruit gegaan, had een paar woorden tussohon de gemoedelijk, zich behagelijk gevoelende troepjos geworpen, waarop al do aanwezigen, zelfs die aan do speeltalel opstonden, en met grenzonlooze verbazing naar de binnentredeuden staarden. I-Iet was eon groot gezelschap heden avond on alios zag er uit, alsof niet vier hebben, bleek dezer dagen. In een na burig plaatsje kreeg de predikant een, een lid van den raad tien en een par ticulier niet minder dan dertien dag vaardingen thuis, wegens het vangen van mollen op plaatsen waar dit niet geoorloofd was 1 De overtredingen waren geconstateerd in de buurt yan Arnhem. (Tel.) Uit het Rott. Nbl. In den val geloopen. Dinsdagavond omstreeks 6 uur bevon den zich in het café van d. W. W. aan de Doklaan een motorschipper en een drietal schippersknechts. De heeren beleedigden de vrouw van den kastelein weigerden de vertering te betalen en werden ten laatste de deur uitgezet. Toen zij terug wilden keeren, sloot W. de deur zijner inrichting, doch deze werd door de geweldenaars ingetrapt. W. nam daarop zijn revolver en loste een schot. Hoewel het slechts met los kruit was geladen, gingen de lastposten toch op de vlucht en vertelden op het politie bureau aan de Kaatsbaan, dat.,. W. het gewaagd had op hen te schieten. De politie kwam echter weldra het fijne van de zaak te weten, keerde de rollen om en hield het viertal in bewaring wegens beleediging en vernieling. Zondag 32 December 1913. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Norel. Koog, Ym. 10 uur ds. v. d. VYaa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Den Hoorn, Vm. lOuurds. Visser. Oosterend, Nm. 2 uur ds. v. Grasstek, Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Geen dienst. Waal, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Dm Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. jaren, maar één dag tusschen 't heden en verleden lag. Dicht naast Ruscow, hem met de oogen bewakend, stond Ludwig. Allen die den eens zoo vurigen beminnenswaardigen officier gekend hadden, schrikten van de onverbiddelijk harde uitdrukking op zijn gelaat. Ruscow beproefde onbevangen te lachen wat hem slecht gelukte. Zijn oogen schuw en angstig, zwierven van den een Daar den ander. In ioders oogen las hij dezelfde verbazing, maar ook dezelfde torugstoo- tende koelheid en verachting. OndertusBchen was Ludwig Klarenberg naar voren getreden en sprak met zeer ernstige duidelijke diepe stem „Mijne heeren, een gelukkig toeval, zoo niet een hoogere macht voerde mij graaf Ruscow tegemoet, en daar 't ons niet mo gelijk was dien heer de uitspraak van dezen kring toe te zenden, daar hij Berlijn reeds verlaten had, zoo heb ik hem ge dwongen mij in dozen kring te volgen opdat hij het in alle vormen ontvange. „Mijne heeren ik begrijp niet uitspraak?" bracht Ruscow uit. „Graaf Grunau, u is op hot oogenblik het eenige aanwezige bestuurslid, wilt u graat Ruscow het vorige lid dezer club zeggen dat ik hem ik hem kon Afgemat cn in hevige toorn drukte Ludwig beide vuisten tegen zijn kramp achtig hijgende borst. De toogesprokeoe, een grijsharig heer, die met eenige andoren van het houibre- Woensdag 35 December. Iste Kerstdag. HERVORMDE GEMEENTE. Burg vm. 10 uur ds Norel. Waal vm, 10 uur ds. van der Waa. Collecte voor de Zending. Oudeschild vm. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn 's av. 7 uur ds. Visser. Collecte Zending. Oosterend vm. 10 uur ds. van Grasstek. 'sAv. 7 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. half tien ds. Dagevos, nam. 2 uur ds. Lagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn vm. 10 uur ds. Bussemaker. Donderdag 26 December, 2e Kerstdag. HERVORMDE GEMEENTE. Burg vm. 10 uur ds. Norel. Koog vm. 10 uur ds. van der Waa. Collecte voor de Zending. Den Hoorn 's av. hall zeven Kerstfeeatviering der Zondagschool. O os ter end, Nm. 5 uur Kerstfeestviering met de Zondagechool. Cocksdorp vm. 10 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Dagevos. Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagschool nam. halt twee te Midden-Eierland. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend vm. 10 uur ds. Kuperus. Zondag 29 December 1912. Burg vm. 10 uur ds. Norel. Waal vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild vm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. halftien ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn vm. 10 ,uur ds. Bussemaker. Voor eventueele wijziging zie men in de Courant. Beleefd wordt opgaaf verzocht van predikbeurten Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag voor zoover nog niet opgegeven. spel was opgestaan, en in de deuropening der aangrenzende kamer stond trad vooruit. „Je hebt gelijk Klarenberg, gij kunt als aanklager niet ook tevens rechter zijn dit ambt wil ik dus op mij nemen." „Graaf Ruscow gij zijt aangeklaagd we gens de schandaad van baron Klarenberg met opzet zijn goeden naam te hebben ontnomen, zijn eer verdacht te maken, waardoor deze dientengevolge, zijn bezit tingen, zijn ODderhoorigen en zijn vader land heelt moeten verlaten. Alles bewezen door de bekentenis van den kellner Ru- precht die vroeger in deze zaal de bedie ning waarnam en dien ge tot uw mede plichtige maaktet. Die bekentenis is als waarheid vastgesteld en beschreven. „Dat ontken jik!" riep Rusoow grauw van woede en schrik, „dat is 'n leugen „Kunt ge ook deze daad loochenen ging de graai rustig voort, Otto Feedern de uit het archief der club vlug gehaalde verklaring van Ruprecht uit de hand nemend, en die voorlezend, onder 't diepe zwijgen der aanwezigen, die allen hun oogen op Ruscow gevestigd hielden. Maar hoewel 't op den besohuldigde eon onmiskenbaar verpletterenden indruk maakte, hij hield zich toch goed en vooruit tredend, riep hij luide „Ik loochen alles een stervende koortsvisioonen, liefdevolle iamilieleden, kunnen ook (Wordt vervolgt.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1