N#. 2033, Zondag 29 December 1912. 26 Jaargang. 1 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Predikbeurten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedbbland 45 Cts. Naar Amekika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tót 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBübb op Texbl. BERICHT. De TJitg. van de Texelsche Courant berichtdat uithoofde van den Nieuwjaars dag, het volgend nummer Dinsdagavond wordt uitgegeven. In dat nimmer zal gelegenheid zijn tot plaatsing van Nieuwjaarsgroeten, ad 20 cts., niet meer dan b regels beslaande de betaling hiervan contant. Men zorge voor ttydige inzending. -2— Aangifte ter inschrijving voor de Militie. De burgemeester der gemeente Texel vestigt de aandacht van hen, wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1894 geboren mannelijke personen, of van hun vader, moeder, voogd of curator, op de bepalingen der Militiewet, betreffende de inschrijving voor de militie, welke bepalingen zijn aangeplakt aan de gemeente-publicatieborden in de verschillende dorpen. Zij, die ingevolge die wetsbepalingen in deze gemeente voor de militie moeten worden ingeschreven, moeten bij hem, Burgemeester, ter gemeente-secretarie tusschen 1 en 31 Januaii e.k. worden aangegeven. Voor het doen van aangifte ter in schrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Maandag 6 Januari a.s. van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 2 uur. Texel, den 23 December 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 21 December 1912. Postverzending Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarswisseling kan men voor het binnenland bestemde brieven, briefkaarten, prentbriefkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, die thans reeds ter post bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Om in het binnenlandsch verkeer voor 1 cent te kunnen worden verzonden, mag op prentbriefkaarten, behalve het adres, niet anders worden geschreven dan de naam, woonplaats en beroep van den afzender en de dag der afzending. Op visitiekaartjes mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aangeduid alsm.g., en p f. en dergelijke. Landbouwlezing. De lezing uitgeschreven door de Commissie van toezicht op het land bouwonderwijs in deze gemeente, met den heer H. Klimp als spreker, was Maandag j.l. slecht bezocht. De heer Dijt, voorz. van bovengenoemde comm. mocht in zijn openingswoord het welkom toeroepen aan nog geen 50 toehoorders, een opkomst die ZEd. graag grooter had gezien, en die bij meende toch niet daaraan te moeten wijten,' dat er aan het onderwerp, „Stalmest en ier" een -luchtje was. Oca. do hjtn Klimp kon niet nalaten aan den slechten opkomst een woord te wijden en hoopte dat het z'n oorzaak vindt in het feit, dat men met het bemestingsvraagstuk reeds voldoende op de hoogte is. Spreker, komende aan zijn onderwerp, zegt, het is tegenwoordig kunstmest, kunstmest, doch ik betreur het, dat men daarin aanleiding vindt om de stalmest te verwaarloozen. Niet, zegt spr., dat ik de stalmest weer in de plaats van de kunstmest wil aanbevelen, maar het gebruik van kunstmest behoeft dat van stalmest niet uit te sluiten. Er zijn altijd nog boeren vervolgt spr. al wordt hun aantal gering, die de meening zijn toegedaan, dat het zonder stalmest niet zal gaan, dezulke zou spr. willen verwijzen naar de uitkomsten van cultuur en bemestingsproeven, deze week in de „Texelsche Courant" in de „Land en tuinbouwbrieven„ vermeld, proeven die loopen over een groot aantal jaren en die bewijzen dat kunstmest grooter voordeel geeft, vooral door minder bemestingskosten. Niettemin blijft stalmest echter een waardevolle bemesting en spr. bejammert dat de mestklamp haast overal op Texel en in Eierland niet het minst zoo schro melijk wordt verwaarloosd en waardoor zooveel dure stikstof, verloren geraakt, diire stikstof in zoo groote voorraad in de dampkringslucht om ons aanwezig, doch waaruit ze zoo moeilijk is los te maken. Terloops behandelt spr. de stikstof vermeerdering in den bodem door vlinder bloemige planten, de groenbemesting, het vasthouden van ier in turfstrooisel en stroo, het laatste vroeger vooral op bouwplaatsen gebruikelijk en door bij pachtcontract verboden stroouitvoer geboden, doch door spr. als veel te duur veroordeelt. Een betonvloer naar het midden afhangend met een put voor de uitzak kende ier wordt door spr. voor het bewaren van stalmest aanbevolen, volgens te Kingswerd genomen proeven geeft zulks een besparing van 70 gulden per jaar voor een stal van 30 stuks vee, terwijl met den aanleg niet meer dan ruim 100 gulden kosten gepaard gaan. Aanbeveling verdient het de mest niet hooger op te stapelen dan 1V> M., goed dicht te trappen en behoorlijk vochtig te houden. Voor hetgeen spr. mededeelt omtrent ier, doen we goed te verwijzen naar de Land- en Tuinbouwbrief in het nummer van onze courant van 8 Dec j.l. We vermelden evenwel nog, dat het gehalte van de ier volgens spr. sterk varieerend is, waarbij het soort dier, slacht- of melkvee, maar vooral ook de voedering een groote rol speelt. Verder dat proeven omtrent het conserveeren van ier met kainiet en andere conserveeringsmiddelen tot nog toe tot geen resultaten hebben geleid, afsluiting van de buitenlucht wèl, doch deze behandeling acht spr. als te duur en te omslachtig niet voor de practijk geschikt. Stalmest is allereerst voor bouwlaud aangewezen zegt spr. en mag niet aan hoopjes blijven liggen. Onkruidzaden en zieke planten hooien niet op de mesthoop thuis, om de gevaren voor uitzaaien van onkruid en verbreiding van plantenziekten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd alleen door den heer J. C. Roeper gebruik gemaakt, die het oordeel van spr. vroeg omtrent Norge- Salpeter. In antwoord op die vraag las spr. een deel van een regeeringsverslag voor waaruit bleek de proeven over 1907 1909 genomen nu eens in het voordeel dan eens in het nadeel van de nieuwe meststof uitvielen, zoodat het verschil tusschen chili-salpeter, een natuurproduct en norge-salpeter een kunstproduct niet noemenswaard is gebleken. Niemand meer iets te vragen hebbende deelde spr. nog een en ander mee over de knoeierijen in kunstmeststoffen en veevoeder vooral de laatste, geconsta teerd door controleurs uit Maastricht en Wageningen en eindigt met aan te raden op Algemeens Handelsvoorwaarden ,te koopen. De heer Dijt sluit onder dankzegging aan spreker en hoorders. Op den eersten Kerstdag hielden des namiddags de Voetbalclubs van den Burg en van de Cocksdorp alhier een match. Niettegenstaande de regen rijkelijk nederviel en velen een nat pak bezorgde ging de strijd onvermoeid voort. De uitslag was dat de club van den- Burg won met 8 tegen 0 voor de Cocksdorp. O osterend, 2d December. Zaterdag j.l. gaf de rederijkerskamer „V.I.O.S." eene uitvoering voor een volle zaal. Opgevoerd werden Ie. „de Werkstaking", tooneelspel in een bedrijf. 2e. „Terug van den Kongo", blijspel in een bedrijf. 3e. „Claretten- wijn of de verkeerde wijnreiziger"klucht. Met volle aandacht werd de ontwik keling van het le stukje gevolgd. Diepe ernst, die doet denken aan „Het Jurkje" van Holtrop, ligt er in verborgen, en deze werd uitstekend vertolkt. Om de beide andere stukjes h9eft men hartelijk gelachen. De voorstelling slaagde naar wensch en gaarne wordt den leider, den heer B. Elzer, toegeroepen „Ga zoo voort met uw gezelschap Een prettig bal volgde. De Cocksdorp. De uitvoering van den harmonica speler Jacob Kelder in het lokaal van Gez. Buijs is goed geslaagd. De zaal was stampvol en zelfs konden velen wegens te weinig ruimte niet worden toegelaten. Het herhaald applaus bewees, dat het spel zeer in den smaak viel. Den Hoorn, 21 December. Hedenavond had in het „Loodsmanswel varen" alhier eene bijeenkomst plaats tot zoo mogelijk oprichtiug vereenigiDg Dorps belang". Niet velen hadden aan den op roep volgens geplaatste advertentie gevolg gegeven want slechts eon 25tal personen waren aanwezig, welke dan ook na eenige besprekingen aangaande onze dorpstoe standen allen als lid toetraden. Nadat nog het een en ander besproken was werd een vooiloopig bestuur gekozen hetwelk de ver dere werkzaamheden zal ter hand nemen. 22 Dec Hedenmorgen kreeg het hoofd der kustwacht alhier bericht, dat er tusschen paal 7 en S een schip aan den grond zat. Nauwelijks was dit gerucht verspreid of velen haasten zich direct naar Loodsmansduin, waar men, zoo men dacht het duidelijkst het bewuste schip moest zien. Hoe werden allen teleurgesteld toen men, eenmaal op de bedoelde plaats aan gekomen zünde, door de dichte nevel die er hing, geen boot kon bespeuren. Doch volgens later ingekomen berichten was het de sleepboot „Atlas" welke op weg naar Terschelling, vermoedelijk door een of ander defect, tusschen Kaap en Molengat aan den groud had gezeten doch later met behulp van de sleepboot „Hercules," zijn reis met eigen krachten kon vervolgen. 24 Dec. Hedenavond had in het „Loodsmanswolvaren" alhier een lezing plaats door den heer Oud over de tegen woordige Politieke toestanden. Door het onstuimige weder waren slechts weinig personen aanwezig. Nadat door den hr. Schumaker de vergadering was geopend verkreeg de heer Oud het woord die in een keurige rede ten gehoore bracht hoe wij mannen van links tegenwoordig door het rechtsche ministerie worden geregeerd. Spr. hoopte dat in 3 913 aan dien toestand een einde mocht komen en wekte allen op om gezamenlijk mede te werken opdat ons doel waarvoor wij nu al strijden in het volgend jaar glansrijk wordt veroverd. Voor debat meldde zich niemand aan. Waal, 2d Dec. De politieke lezing, gisterenavond door den heer Oud gehouden, was zeer goed bezocht. De heer Oud gaf eene zeer duidelijke uiteenzetting van den politieken toestand in ons land en behandelde daarna het concentratieplan der 3 vrijzinnige groepen. Aan het debat werd deelgenomen door den heer Boon van Oudeschild (SD.AP.), die zijne beschouwingen plaatste tegenover die van den Heer Oud. De Heer Oud beantwoordde den debater, waarna de vergadering werd gesloten. Vlieland. Voor de vereeniging „Nut en Genoegen" trad Donderdag 19 Dec. op d6 heer IJ. Schaaf uit Friesland. De zaal in 't logement Cupido was zeer vol. De heer Schaaf, die voor 't meerendeel voordrachten met zang ten beste gaf, bewoog zich het meest op humoristisch terrein. Verwierf het komische gedeelte een uitbundig succes, ook de enkele ernstige zangnummers hadden veel bijval. Een recht genoegelijke avond was het voor ieder. Van het bal werd druk geprofiteerd. De heer G. Tymons alhier slaagde voor tweede stuurman der gr. stoomvaart. 23 Dec. Gisterennacht strandde in de Noordergronden bij mistig weder het Deensche stoomschip Josey, met een lading cement van Hamburg komend met bestem ming naar Buenos-Ayres (Z.A.) Gisteravond is de boot door vijf sleepbooten vlot gebracht en naar iJmuiden gesleept, vermoedelijk met verlies van de schroef. De motorschoeDer Ingeborg .van Delf zijl naar Antwerpen is hier binnengekomen met lekke oliemachine. Het schip is naar Nieuwediep vertrokken ter reparatie. Zondag 29 December 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Burg vm. 10 uur ds. Norel. Waal vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild vm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp nam. half drie ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. halftien ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal Geen dienst. Den Hoorn vm. 10 uur ds. Bussemaker. Dinsdag- 31 December (Oudejaarsdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Av. 7 uur ds. Norel. Waal, 's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn, 's Av. 7 uur ds. Visser. Zendingscollecte. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, 's Av. 7 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 's Av. halt 7 ds. Kuperus, Den Hoorn, 's Av. 7 uur ds. Bussemaker. Woensdag 1 Jan. 1913. (Nieuwjaarsdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Norel. KoogVm. 10 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn, Vm. lOuurds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. üosterends Vm. 10 uur de. Dagevos. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1