N', 2J35. Zondag 5 Januari 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouvbrieven. Binnenland. Gemengd Nieuws. /Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burs 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederiand 45 Cta. Naar Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 5 Ct. Qroote lettors en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummor. A BNN E M E N T E N en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. KENNISGEVING. Kolii van de belasting op de honden. Igemeester en Wethouders der Gennte Texel maken bekend, dat eenfschrift van het 2e aanvullings- kob der belasting op de honden voöiet dienstjaar 1912, gedurende vijf malen, van den 31 December 1912 totn met den 30 Mti 1913, ter Ge- mète-secretarie voor een ieder ter Ie* ligt. xel, den 30 December 1912. Burgemeester en "Wethouders vnd. Diecretaris, De Burgemeester, JONKER. J. S. DIJT, L.B. Schuldvorderingen ten laste der Gemeeite Texel. ■urgemeester en Wethouders van iel noodigen belanghebbenden uit, die jden loop van het jaar 1912 eenige erantiën ten dienste der Gemeente )ben gedaan lo. hunne vorderingen ten spoedigste te zenden, en wel voir zooveel be- fft onderhouds- en herstellingswerken n gemeentegebouwen mzaan den meenteopzichter te den Burg, en voor oveel aDdere leveringei betreffende, r gemeente-secretarie; 2o. hunne vorderingen in te richten 'ereenkomstig een der onderstaande odellen DeDst 1912. De Gemeente Texd, debet aan Dimst 1912. Nota voor de Gemeente Tesl van Texel, den 30 December ,912. Burgem. en Weth. 'oornoemd, J. S. DIJT,Loco-B. De Secretaris,JONKER. in. De vaste stof van de melk. Als men de uitkomsten vn een groot lantal onderzoekingen omtrec de samen- itelling der melk nagaat, dan lijkt de melk ?an het Nederlandsche rundve te bevatten mgeveer 11 pCt. droge stof, ?an 100 K.G. melk is dus gemiddeld 89 KI. of 89 Liter water. Het spreekt wel vooizich, dat de waarde der melk als menscbeijk en dierlijk voedsel en als grondstof vor de zuivel industrie is gelegen juist in dze vaste stof, Eveneens vanzelfsprekend is, at die waarde rijst en daalt met het gehate aan vaste stof, alhoewel gezegd moet vorden, dat de samenstelling van de vaste sof zelf mede invloed uitoefent op die waar®. In schrille tegenstelling met bovenstaade is echter iet feit, dat nog maar al te aak de melk ler Liter of per K.G. wordt btaald. Waar ie verkochte melk voor menshelijke con sumptie moet dienen zou fetaliüg naar voedingswaarde ongetwijfeld astuiten op de lezwaarlijke uitvoering. Hieizou al veel gewonnen zijn, indien door pmeentelijke verordeningen met daaraar verbonden keuringsdienst meer algemeenir voor werd gewaakt, dat de consumptieielk althans tan voldoende samenstellingwas. Ten opzichte van de betalig der melk roor boter- of kaasbereiding per Liter of LG. kan echter gerust gezegi worden, dat leze niet rechtvaardig is. Het is toch de vaste stof 'an de melk, velke het zuivelbedrijf verlegt, u. 1 het nelkvet voor de boterbereidiD.', melkvet en aasstof voor de kaasbereiding Het water en dat deel van de vaste stof, 't welk niet in de zuivelproducten wordt neergelegd, zijn te beschouwen als tarra, die men nu eenmaal met de waardevolle stoffen moet accepteeren. Voor de boterbereiding is het verband tusschen het vetgehalte der melk en de hoeveelheid boter die gemaakt kan worden uit 100 K.G. melk, zóó innig, dat men op eenvoudige wijze uit het vetgehalte de boteropbrengst met voldoende nauwkeurig heid kan berekenen. Voor de kaasbereiding is dit verband niet zoo eenvoudig, ten eerste, doordat hier twee factoren, n.l. het vetgehalte en het gehalte aan kaasstof op de hoeveelheid kaas per 100 K.G. melk inwerken en ten tweede, doordat de onderlinge verhouding dezer beide stoffen invloed uitoefent op de kwali teit van het product, n. 1. op het gehalte aan vet in de droge stof van de kaas. Betaling van de melk per K.G. geleverd vet, zooals aan de uitsluitend boterfabrieken regel is, zou voor betaling van de melk vopr de kaasfabrieken niet passen, Aan de Noord-Eollandsche kaasfabrieken, waar één maal per dag wordt geleverd, n.l. des morgens en dan de volle morgenmelk en de afgeroomde avondmelk van den vorigen dag, betaalt men dan ook zoogenaamd naar „berekend vet," dat is het getal, dat men verkrijgt door bij het procentgetal van het vet op te tellen een derde deel van het procentgetal van de rest der droge stof. We zullen nog wel eens gelegenheid vinden op de samenstelling der melk en de betaling daarnaar iets dieper in te gaan. We willen tot besluit met de uitkomsten van een zeer zorgvuldig uitgevoerde proef- kazerij gehouden te Twisk, duidelijk het groote verschil laten zien tusschen de waarde, die melk met verschillend gehalte als grondstof voor de kaasbereiding heeft. De melk van twee groepen koeien werd afzonderlijk verkaasd. De avondmelk werd voor deze proef niet geroomd. De resultaten zijn in onderstaand staatje bijeengebracht, dat wel voor ieder verstaanbaar zal zijn. o p. De melk van de tweede per 100 KG. 8'25 cent meer de eerste groep. groep was dus waard dan vau H. v. S. TEXEL, 4 Januari 1913. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende adv. behelzende de aankondiging van eene tooneeluitvoering op Zondagavond in bet „Hotel Texel." Deze uitvoering, aanvankelijk aange kondigd tegen den tweeden Kerstdag, heeft alstoen niet plaats gehad met het oog op de heerschende ziekte. Naar men weet zal de netto opbrengst ten goede komen aan de kas van de Alg. Bewaarschool. Moge voor het goede doel velen zich gedrongen gevoelen deze uitvoering te gaan bijwonen. Mede verwijzen wij naar de adv. „Voetbalwedstrijd", op Zondag a.s. Den Hoorn, 30 December. Door de aanhoudende regens in de laatste dagen staat „het Hoornder- Nieuwland" alhier bijna geheel onder water. Door een defect aan onze water molen is ook deze nu niet in staat om het water weg te malen, zoodat ten slotte door de groote watermassa daar als 't ware een meer gevormd wordt. Hetis wel te wenschen dat hierin spoedig verandering komt, want voor onzo boeren berokkend het al weer schade, omdat de kunstmest welke laatst over de nu ondergeloopen landerijen uitgestrooid was, geheel te loor is. Oudeschild, 3 Jan. 1 Januari j. 1. herdacht de heer J. L. Schagen den dag dat hij 40 jaar bode van het alhier bestaande onderlinge ziekenfonds „Bezorgdheid wijkt voor eendracht" was. Van de zijde van het bestuur en van den fondsdoktor, den Weled. heer A. Wagemaker bleef deze dag niet onopgemerkt. Namens de ver- eeniging en den fondsdokter werd den jubilaris een fraaien stoel aangeboden. De bijna 83-jarige krasse grijsaard ver richt zijne functie nog met opgewektheid. De besmettelijke ziekte (Diphthe- ritis) breidt zich hier gelukkig niet verder uit. Zij beperkt zich tot de 7 aangetaste gezinnen. De nog aangetaste patiënten zijn thans allen herstellende, zoodat er gegronde hoop bestaat, dat de ziekte hier geene slachtoffers meer zal eischen. De openbare school, zoowel als de K.W. bewaarschool, is tijdelijk tot 9 Januari gesloten. Uit het Rott. Nbl. Onze goede buitenlui. Een onzer correspondenten schrijf ons het volgende, dat zich afgespeeld heeft in een Friesche 'plattelandsgemeente De raad benoemde een zijuer eigen leden tot werkman bij de gemeente- reiniging. Daar deze de betrekking aan vaardde, en dus als raadslid moest af treden, hield hij een afscheidsrede, waaiin bij zijn 9-jarig raadslidmaatschap herdacht, evenals de genoeglijke en vriendschappelijke wijze, waarop men steeds vergaderd bad. Hij beval zich in zijn nieuwe betrekking zeer aan in de gunst van de heeren raadsleden en den voorzitter. De voorzitter wenscbte hem geluk met zijn benoeming; wees op het pijnlijke der scheiding, en sprak de hoop uit, dat tusschen den nieuwaangestelden werk man der gemeente-reiniging en het ge meentebestuur steeds een aangename samenwerking zou mogen bestaan Slechte inzet. Men meldt ons d.d. 1 Januari uit Steenwijk aan de Tel. De wisseling des jaars heeft alhier op luidruchtige, rumoerige wijze plaats gehad. Eenige van de partijtjes huis waarts keerende dames en heeren werden met steenen gegooid, met revol vers en messen bedreigd en op andere wijze gemolesteerd. De dames vluchtten bij ingezetenen binnen, de beeren, o.w. een met verlof zijnd militair, verweerden zich flink. Dat kon echter niet verhinderen, dat een hunner een snijwonde over de hand kreeg. Op meerdere plaatsen hadden kloppartijen plaats en werden vele burgers door het helsche lawaai uren achtereen in hun nachtrust gestoord. Verschillende personen werden door de politie gearresteerd, waarna hun de gelegenheid geboren werd, hun roes achter slot en grendel uit te slapen. Men schrijft uit Katwijk: Naar wij vernemen, zal de vloot, die anders na Pinksteren uitvaart, in 1913 al met Paschen uitgaan.Verscheidene reederijen zullen haar vaartuigen voorzien van Engelsche netten, zeer licht want, dat niet zoo diep ligt. Na Pinksteren zal de Hollandsche vleet weer worden genomen. Men zal dit doen by wijze van proef, aangezien de Engelschen dit jaar veel succes hebben gehad. Wel wordt geklaagd en gevreesd voor het doodvisschen der zee. Vad. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour.: Het gevaar ontsnapt. Donderdagochtend toen trein 1B2 van Enkhuizen zich tusschen Oosthuizen en Middelie bevond, reed op een spoorfiets een inspecteur van weg en werken der H. IJ. S. M. op die lijn. Wellicht was de mist oorzaak dat hij slechts op het laatste oogenblik bemerkte, dat de snel trein hem achterop reed. Juist op het laatste oogenblik kon hij nog van zijn fiets springen. Dit voertuig werd door den trein gegrepen en verbrijzeld. Maar de man bad er gelukkig nog het leven afgebracht. (Hbd.) Uit het Leidsch Dbl. Millionairs in Nederland. Volgens de statistiek zijn er in ons vaderland 568 millionairs. Tien jaar geleden bedroeg hun aantal 433, zoodat in dat tijdperk er 135 millionairs bij kwamen vijf van hen bezitten meer dan 10 millioen. Een van deze millionairs bezit zelfs 26 millioen. Deze is dus de rijkste Nederlander. De even genoemde vijf Nederlanders, bezaten in 1907 te zamen 77 millioen guldon welk bedrag thans reeds tot 87 millioen is aangegroeid waaruit blijkt dat de rijksten steeds rijker worden. Men schrijft aan „de Tijd:" Vrijdag j.l. trok mr. dr. Jan Best naar de oude vt-ste Sluis om daar een ver kiezingsrede te houden ten gunste van den anti-revolutionair Dielissen, die in 1913 candidaat zal worden gesteld in de vrij komende vacature Vorsterman van Üyen. 's Avonds na afloop zou mr. v. B. door een der ingezetenen per auto naar Brugge worden gebracht. Door onbekende omstandigheden, kwam de auto alvorens Brugge te bereiken, in een kreek terecht. De auto bleef onbeschadigd, doch de beide inzittenden waren tot den hals doornat en vol modder Door de hulp van enkele boeren, die. werden opgeklopt, kwam de auto weer op het droge en werd de reis naar Brugge voortgezet. De heer Van Best moest echter Zaterdag te Brugge tot één uur in het bed blij ven, omdat, ja, omdat.... z'n garderobe nog niet in orde was. En te Sluis vertelt menDe rede was goed doch de redenaar viel in 't water. Pooien kunnen gevaarlijk zijn. Uit Hoorn schrijft men aan het N. v. d. D.: Een koetsier van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij Hoorn-Enkhuizen heeft zijn ootslag gekregen tegen 5 Januari, omdat hij iu dienstbetrekking een fooi heeft aangenomen. Een smid, die een der trampaarden besloeg, vroeg daarvoor een kwartje en gaf den conduc teur daarvan 5 centen. Door bet aan nemen daarvan heeft deze nu zijn be trekking verloren. TEXELSCHE COURANT cc t- C' ih i© O O Öi «co 1© 1© <X) co os co O 00 co co O Öj) Q) Cü

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1