No. 2686. Donderdag 9 Januari 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Bi n enland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week fot week- Advertentiëu vóór 9 nor op den dag der uitgave TEXELSCHE COURANT. Kit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verkooging dor porto's. Pry's dei' Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedero regel moer 0 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tax el. Kennisse vino;. De late inzending van adv. tot opname in onze Courant, veroorzaakt ons voort durend grooter moeite. Wij maken daarom bekend, dat, wil men verzekerd zijn van opname der aan geboden advertenties, deze vóór 9 uur op den dag der uitgitte van de Courant moeten zijn aangeboden. Bij latere aan bieding kunnen wij de opname niet verzekeren. Advertenties, naar abonnementsprijs berekend, moeten daags vóór de uitgifte van de Courant in ons bezit zijn wil men verzekerd zijn van opname. Adverteerders nemen hiervan nota. De Uitg. aansluiting gevende O Van Texel. Van Beider. Afvaart Boot 6.00. Vertrek trein 7.45 8.00. 9.07 11.15. 12.45 n ii 2.50. 4.10 Aank. trein HelderVertrek boot 7.00 ii ii ii 8.39 9.30 n ii 12.01 12.30 ii ii ii 3.26 4.15 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9 42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30, doch te 10.20 van Helder naar Texel. 28 Dec.—4 Jan. Een nieuwe jaarkring is al weer begonnen on de snelle renner „Tijd" voert ons al weer met zich mede in zijn snelle vaart al maar door het komende verborgen ge beuren tegemoet. Enkele oogenblikken hebben we even mogen stilstaan op onzen weg om te overdenken wat achter ligt en te vragen wat komen zal. De heil- en zegenwenschen hebben geklonken en bij de vele die onze lezers zullen ontvangen hebben, wenschen ook wij gaarne de onze te voegen. Moge 1913 voor hen allen een jaar van voorspoed en geluk zijn! Zullen al onze wenschen vervuld worden Zoo vragen we ons af, telkens weer. Wat zal het jaar 1913 brengen voor ods zelf, voor ons gezin, voor onzen familiekriug, voor ons woonplaats, voor ons gewest, voor ons land, voor... ja waar houden onze vragen op Vragen, bij de intrede van iederen nieu wen jaarkring weergehoord. En die nu we ons nedergezet hebben tot het schrijven van het eerste weekoverzicht in dit nieuwe jaar zich ook bij ons opdringen en don blik niet alleen doen richten op wat de afgeloopen week bracht, doch ook naar hetgeen de komende dagen ons wellicht zullen brengen. Sedert we ons vorig overzicht schreven heeft de Kerstvacantie eenige verademing gebracht aan onze volksvertegenwoordigers, die in de laatste weken zoo hard hebben moeten werken en niet eens nog met de begrootingsarbeid gereed zijn gekomen. De Kamer zal waarschijnlijk reeds den 8 dezer den arbeid hervatten en de voorzitter zal er al dadelijk wel weer de zweep moeten overleggen om den achterstand in te halen. Het schijnt de bedoeling van de Kamer meerderheid te zijn om den 1 Februari weder de behandeling van de Verzekerings- ontwerpen te hervatten en voor dien tijd zulle jog r-en tweetal belangrijke hoofd stukkeu der bugrooting, Oorlog en Marine, benevens een stuk van binnenlandsche zaken, afgedaan moeten worden. Zal de rechte:zijde er in slagen op die wijze de groote wetsontwerpen nog in dit zittings jaar af te handelen? Zal 1913aan minister Talma de aanneming van zijn ontwerpen, de kroon op zijn werk brengen Het laat zich aanzien dat dit inderdaad het-geval zal worden, ofschoon de Kamer dan hard zal moeten aanpakken. De ziektewet is nog maar half afgedaan en bij de Invalidi- teits- en Oudordomsverzekering ismen pas met de artikelen begonnen. Stapels amen dementen wachten nog op behandeling, stapels zijn er wellicht nog in de maak en een zeer uitvoerig debat staat bovendien nog te wachten omtrent de kwestie van de risico-overdracht. Komt de Kamer nog gereed met de ontwerpen van den heer Talma, aan een tot standbrenging van de Tariefsherziening zal naar alle waarschijn lijkheid wel niet mogen worden gedacht. En men weet dat deze met zilveren koorden aan de ontwerpen-Talma verbonden zijn. Intusschen, hoe het ook zij, 1913, zal in wetgevend opzicht een belangwekkend jaar worden En niet minder door de verkiezingen waarvan de voorbereidingen thans reeds allerwege ter hand worden genomen. De zittingsperiode van de Kamer spoedt ten einde en reeds thans worden allerlei be rekeningen gemaakt over den mogelijken uitslag van den grooten strijd, die weder tusschen rechts en links zal worden ge streden, een strijd waarin ongetwijfeld wel weder een aantal afgevaardigden zullen sneven, wier zetels door anderen zullen worden ingenomen. Ook zullen er zijn, die vrijwillig zich terugtrekken uit het parlementaire strijdperk. En daaronder ook, blijkens de berichten van de afgeloopen week, een tweetal mannen van beteekenis en grooten invloed eeó tweetal voor mannen van de vrijzinnig democraten. We bedoelen de beide professoren Drucker en Treub, de afgevaardigden van Groningen en Assen. Als dergelijke bekwame, weten schappelijk hoogstaande mannen, wier woord gezag heeft, heengaan beteekent dat een verlies, niet alleen voor de Kamer fractie waartoe ze behooren en voor de linkerzijde in wier front ze steeds gestreden hebben, maar ook voor ons parlementaire leven in het algemeen. Wat het zich niet weer herkiesbaar stellen van prof. Drucker betreft moet het besluit daartoe reeds een jaar geleden door hem genomen zijn. Het staat dus geenszins in verband met de concentratieplannen van de vrijzinnigen, waaraan blijkbaar hei heengaan van den afgevaardigde van Assen zal moeten worden toegeschreven. Zooals men weet beeft prof. Treub verklaard zich met het pro gramma van samenwerking, speciaal wat het punt der ouderdomsverzorging betreft, niet te kunnen vereenigen. Na den bekwamen Van Karnebeek thans prof. Tieub 't is voor de concentratie-mannen stellig niet zeer bemoedigend. Zullen hun grootere teleurstellingen bespaard blijven? Het nieuwe jaar zal daarop het antwoord moeten geven. —o—o—o— Wat zal het nieuwe jaar brengen Ook onze Oostelijke buren stellen zich die vraag en dan zullen ze daarbij wel allereerst op het oog hebben de stakingsbeweging in het Saargebied. Een beweging die in de laatste dagen een zeer dreigend aanzien gekregen heeft. De organisatie der christelijke mijn werkers voert reeds sedert lang een strijd voor betere arbeidsvoorwaarden, hooger loon en wettelijke bepalingen. Tot nog toe niet met het door hen gewenschte succes. Dat heeft tengevolge gehad, dat het plan om te staken onder de oogen gezien werd en met groote meerderheid door de aangesloten mijnwerkers besloten is den arbeid neer te leggen, indien de directies niet aan hun eischen tegemoet kwamen. Meer dan 3ÜOOO leden, d.w.z. meer dan het 3/+ deel, gaven hun instem ming met een neerleggen van den arbeid te kennen. En in een vergadering van de afgevaardigden der mijnwerkers, door 359 bijgewoond werd met algemeene stemmen besloten tot staking, ingaande den 2 Januari, waarbij rekening werd gehouden met den wettelijk voorgeschreven opzeg gingstermijn. De socialistische mijnwerkers- bond besloot onmiddellijk als de christelijken tot de staking mochten overgaan, zich daarbij aan te sluiten. Dat alles deed voorzien dat weder een van die groote economische worstelingen uit zou breken als er al zoo dikwijls het maatschappelijk leven geteisterd hebben. De mijudirecties hebben ook het gevaar onder de oogen gezien en het pleit voor hen, dat ze de eischen der mijnwerkers niet hooghartig hebben afgewezen. Ze hebben een aantal concessies gegeven aan het bestuur der arbeidersorganisatie en met meerderheid van stemmen hebben de mijnwerkers thans besloten nog niet dadelijk den arbeid neer te leggen, ook al gaan de gegeven toe zeggingen hen niet ver genoeg. Er zal nader met de directies onderhandeld worden en gehoopt wordt dat nog tot overeen stemming zal worden gekomen, waardoor het nog steeds dreigende gevaar van een ernstig arbeidsconflict afgewend wordt. —o-o—o— Nog voor het oude jaar geheel ton einde was gespoed heeft Duitschland een gevoelig vei lies geleden door het overlijden van een zijner staatslieden. Vrij onverwacht, ten gevolge van een hartverlamming, overleed de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Alfred von Kiderlen Wilchter. Zijn naam is in het afgeloopen jaar meermalen genoemd, in de onderhandelingen, door Duitschland en Frankrijk omtrent de Marok- kaansche aangelegenheid gevoerd. Dat deze tot een goed einde werden gebracht mag voor een deel aan ziju arbeid toege schreven worden. De keizer beloonde hem daarvoor al was er onder de conservatieven ook een strooming die zich sterk tegen von Kiderlen Wachter gekeerd had. Een lange reeks van jaren heeft deze zijn land mogen dienen. In 1879 trad hij in dienst van buitenlandsche zaken, was van 1881 tot 1884 als secretaris werkzaam aan de ambassade te Petersburg, van 1884 tot 1886 als zoodanig te Parijs, waarna bij tot 1888 legatieraad te Konstantinopel werd. In 1888 werd hij referendaris aan het departement van buitenlandsche zaken om van 1894 tot 1909 als gezant in het buiten land door te brengen. In 1909 werd hij geroepen de opvolger te zjjn van Von Schon waardoor hij aan het hoofd kwam van buitenlandsche zaken. —o—o—o— Ook in de Fransche republiek boort men de vraag, wat het nieuwe jaar zal brengen. En men bedoelt dan wel niet in de laatste plaats te vragen wie straks de opvolger van president Fallières zal zjjn. Men is al sedert eenigen tijd op zoek naar den nieu wen president. Den 17 dezer zal in een gecombineerde vergadering van Kamer en Seoaat te Versailles de opvolger van Fallières moeten worden gekozen. Den 17 Februari zal deze het Elysee voor den nieuwen pre sident moeten ontruimen. Ket presidentsschap is lang niet te ver smaden. Behalve de eer een salaris van een miljoen rente met vrye woning vuur en licht en de kruimels daar doet men wel iets voor. Dat er dan ook wel vol doende liefhebbers zijn, ligt voor de hand. Doch niet ieder is geschikt om president van de Fransche republiek te worden, zelfs menigeen der uitstekende staatslieden niet omdat de president een smetteloos politiek verleden behoort te hebben, boven de par tijen moet staan en zoo mogelijk in gaven van verstand en hart uitblinken moet boven anderen. En om zoo iemand te vinden uit de velen die wel gaarne het Elysee zouden berekken, valt niet mee. Een was er echter die men algemeen als voorbeschikt achtte. Dat was Leon Bourgois de minister van arbeid, een man, die het land in tal van hooge waardigheden gediend heeft. Reeds voorlang werd hij stilzwijgend aan gewezen om de opvolger van Fallières,f;e worden. Doch Bourgois wil niet. Men zégt dat hij het presidentschap vergeleken heeft met een zevenjarigen dwangarbeid. Alles is beproefd om hem over te halen een candidatuur aan te nemen, doch tevergeefs. Door zijn weigering hebben nu anderen de baan vrijgekregen en zoo zijn er thans reeds een aantal candidaten, die zich bezig hou den oin zich aangenaam te maken in de oogen derKamer-en Seniatleden Zoo heeft ook Poincaré de minister-president, een candidatuur aangenomen, doch waarop zich de oud-minister-president Ribot eveneens candidaat liet stellen. Poincaré en Ribot zijn altjjd vrienden geweest en ze hebben dan nu ook besloten hot elkander niet al te moeilijk te maken. Wie van hen bjj de eerste stemming het minste aantal stemmen krjjgt zal zich terugtrekken. Er ziju ook nog andore candidaten van invloed en daarom was het ovorlog tusschen Poincaré en Ribot niet misplaatst. —o—o—o— Aan Spanje heeft het nieuwe jaar oen eigenaardige parlementaire crisis gebracht. Nadat Canalrjas gedood was werd aan Ramanones het minister presidentschap op gedragen. Daar het Kabinet zioh hoofd zakelijk tot taak gesteld had het Marokko- verdrag met Frankrijk tot stand te brengen en dit verdrag kort geleden aangenomen was, meende Romanones het oogenblik ge komen om aan den Koning het ontslag van het Kabinet aan te bieden. De Koning handhaafde echter Romanones, die daarop een nieuw libéraal Kabinet samonstelde. Wat geenszins was naar het hart der con servatieven. De Koning toch had gebroken met de traditie volgens welke liberale en conservatieve Kabinetten elkander beurte lings afwisselden. En zelfs bad hij niet eens besprekingen gehouden met den leider der conservatieven, Maura. Deze toonde zich daarovor zoo gebelgd, dat hjj op staanden voet ontslag nam als Kamerlid, wolk voor beeld dadelijk door 92 afgevaardigden van Kamer en Senaat gevolgd, w. o. Senatoren die voor hun leven benoemd waren. Een en ander heeft zeer veel opzien gewekt, wat geen wonder is, daar een dergelijke gebeurtenis nog nimmer in de politieke geschiedenis van Spanje is voorgekomen. De demonstratie, tegen den Koning en de regeering gericht, kan wel eens ernstige gevolgen hebben. -o—o—o— Do Vredesonderhandelingen werden in de afgeloopen week te Londen voortgezet en de zitting op den Nieuwjaarsdag gehouden scheen de onderhandelingen een flinke schrede vooruitgebracht te hebben. Turkije kwam aan de eischen der verbonden Balkan- staten een heel eind tegemoet wat den afstand van grondgebied betreft. Het ver klaarde zich bereid een oppervlakte van 125,100 vierkante KM. af te staan, meteen bevolking van 3,839,100 zielen. De totale oppervlakte van Europ. Turkjje bedraagt 169,300 KM.2 met 6,130,200 zielen, zoodat gezegd kan worden dat de Porte een groot deel van haar gebied prijs wilde geven. Vrijdag doden zich echter groote moeilijk heden voor, daar de verbonden Balkan- staten geen genoegen namen metdeTurk- sche -voorstellen en op den afstand van Adrianopel en de Tursche eilanden in de Egeïsche Zee, alsmede van Kreta bleven aandringen. Zooals men weet heeft de Turksche regeering verklaard Adrianopel nimmer prijs te kunnen geven en wilde het alleen Kreta afstaan, als de mogend heden de beslissing omtrent dit eiland werd gelaten en op het afstaan van de andere eilanden niet verder werd aangedrongen. De Balkanstaten zjjn echter onverzettelijk en hebben aan de Turken een ultimatum gesteld. Als deze regels gedrukt worden zal wel licht reeds over oorlog of vrede beslist zijn. TEXEL, 8 Januari 1913. Het wêer leende zich uitstekend voor den Voetbalwedstrijd welke Zondag middag alhier werd gehouden tusschen de Militaire voetbalvereeniging ,,'t Noor den'' van Helder en „Texel I" van hier. Het spel was voor Texel I minder on gunstig dan vorige wedstrijden. De uitslag was voor „'t Noorden" 5, tegen 3 voor Texel. Men meldt ons De bijeenkomst, Zondagmiddag gehou den in het gebouw „Eben-Haëzer" in de Julianastraat, die belegd was vooral met het oog op de a. s. miliciens, kan als zeer geslaagd worden beschouwd Niet alleen dat er verscheiden a. s. militairen tegen woordig waren (er konden 18 ex. van

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1