N». 2638. Donderdag 16 Januari 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 unr op den dag der uitgave Prys der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodero regel moor 8 Ct. Groote letters en Vignetten wordon naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de U/tg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buro op Tex en. 4 11 Jan. De Tweede Kamer heeft haar Kerst- vacantie al weder achter den rug en de begrootingsarbeid wordt thans voortgezet. 't Ie voor de heeren afgevaardigden stellig niet prettig met het werk ten achteren te wezen, want er moet nu nog eerst wel een beetje extra-hard gewerkt worden. Er zijn dan ook al dadelijk weer avondvergaderin gen in uitzicht gesteld. En dat is stellig niet aangenaam als men bedenkt, dat van September tot Januari reeds veel van de krachten der Kamerleden is gevergd, 'tls de bedoeling na het afdoen der begrootingen de behandeling van het invaliditeitsontwerp voort te zetten, met de daarop ingediende en nog in te dienen amendementen. Wat dit laatste betreft moet er nog een heel 'rijtje, men spreekt van 30 a 40, nieuwe amendementen in gereedheid worden ge bracht, Als de artikelen van het ontwerp en de amendementen door de Kamer onder de oogen zullen worden gezien op de wijze als ze dat gewoon is, dan zal vrij zeker de geheele tijd tot het uiteengaan der Kamer in beslag worden genomen en zal aan de behandeling van de Tariefwet stellig niet meer behoeven te worden gedacht. Temeer waar ook nog wat klein goed af gedaan moet worden en de indiening van de regeeringsvoorstellen tot Grondwets herziening welke al spoedig tegemoet zal mogen worden gezien, wellicht eenig af- deelingsonderzoek tengevolge zal hebben. Hard zal er gewerkt moeten worden, dat staat wel vast. Als het voor sommige niet al te sterke leden maar niet al te hard gaat. Er is ten slotte ook afjagen aan en 'tzou niet de eerste maal zijn dat de Kamer in een ietwat opgewonden, prikkelbare stem ming verviel. Van de regeering wordt niet minder veel gevraagd en ook een minister beschikt niet over bovennatuurlijke krachten en kan zich licht overwerken. Men ziet het aan den Minister van Justitie Regout, die al herstel voor zijn geschokte gezondheid heeft moeten zoeken in Nizza en wiens toestand, tenge volge van overwerking en overspanning, redenen tot ernstige bezorgdheid geeft. Zooiets maant wei tot eenige kalmte aan. o—o—o Het stoffelijk overschot van Von Kiderlen Wachter is in de afgeloopen week op plechtige indrukwekkende wijze ter aarde besteld en de Duitsche bladen hebben ge legenheid gehad naar aanleiding daarvan nogeens te herhalen dat de gedachtenis aan den overleden staatssecretaris van buiten- landsche zaken in gezegende herinnering zal blijven voortleven. En spoedig daarna konden ze reeds den nieuwen titularis het welkom toeroepen. De keuze is gevallen op Gottlieb von Jagow, den Duitschen ambas sadeur te Rome, een man met een goede reputatie als diplomaat en nog in de kracht van het leven. Trouwens voor staatssecre taris neemt men niet de eerste de beste. Toch is de heer Von Jagow niet met groote geestdrift door de pers ingehaald. Dat is misschien te verklaren uit het feit, dat hij niet in de allereerste plaats een Balkan- specialiteit is, die men op het oogenblik wel allereerst noodig heeft. Toch heeft men vertrouwen in de keuze van den Keizer, omdat aan de vernieuwing van het Drie voudig Verbond de heer Von Jagow als gezant te Rome veel heeft bijgedragen. Dit laatste zal wel mede den stoot gegeven hebben om hem het hooge ambt waardig te keuren. O—o—o— De nieuwe regeeringsvorm schijnt aan Portugal nog steeds niet gebracht te hebben wat menigeen er wellicht van heeft ver wacht. Dat niet dadelijk alles anders en beter kon worden ligt voor de hand, doch thans mag de opmerking worden gemaakt dat de nieuwe republikeinsche regeering nu wel behoorlijk tijd gehad heeft zich in te richten, orde te brengen waar tot nog toe wanorde heerschte en het land den welvaart te brengen, die ze den volke voor gespiegeld heeft. Leest men thans even wel de berichten die uit Portugal tot ons komen, dan krijgt men den indruk, dat de toestand er nog alles behalve bevredigend is, om maar geen sterker uitdrukking te bezigen. Klachten en nog eens klachten. In velerlei opzicht schijnt de republiek er niet heel rooskleurig voor te staan. De economische toestand is slechter dan ooit en in de groote steden heerscht ernstige werkeloosheid, die in Lissabon aanleiding heeft gegeven tot optochten en betoogingen, waarbij het meermalen tot ernstige bot singen tusschen betoogers en politie aan leiding gaf Het laatste jaar was rijk aan stakiogen en andere strubbelingen en van een toeneming van de welvaart als die nog bestond valt niets te merken. Eer het tegendeel. Er heerscht ontevredenheid op groote schaal. Ontevredenheid ook tegen de regeering, die zooveel hervormingen beloofd heeft, doch het tot nog toe bij beloften gelaten heeft. De republikeinen die aller eerst verbeteringen van de volksopvoeding beoogden door beter onderwijs, hebben niets bereikt. Zelfs is er in dat opzicht achteruitgang te bespeuren daar een 1UOO- tal scholen gesloten zijn geworden wegens gebrek aan geld. De financieels politiek der regeering is één groot fiasco geweest. De begrooting wijst een groot deficit aan en zelfs mannen als Braga, de leider der revolutie erkende dat het met de financiën totaal spaak loopt. Het gevolg van een en ander is geworden, dat de partijen dio de republiek tot stand gebracht hebben totaal met elkander over hoop liggen. Van een parlementaire meerderheid kan niet gesproken worden. Alles ruziet door elkaar. Wat ten slotte het gevolg heeft gehad dat het concentratie kabinet ook aan het kibbelen is geraakt en dit het ten slotte ook met president d'Arriaga te kwaad ge kregen heeft. Minister-president Leite heeft zich ten slotte genoodzaakt gezien het ontslag van het kabinet aan te bieden Men spreekt er ook van dat de president der reput.liek er hard aan denkt zjjn waar digheid aan een ander over te laten. In- tusschen heeft hij maatregelen genomen om weer een nieuw kabinet op den been te krijgen. De eerste pogingen daartoe faalden, omdat d'Ameide, die aangezocht was zich met de vorming van een nieuw ministerie te belasten, voor de eer bedankte Bij Alfonso Costa kreeg de president echter gehoor en deze slaagde er in een nieuw kabinet samen te stellen. Hij steunt op een paar invloedrijke groepen uit het parlement en hoopt, blijkens de regeerings- verklaring, spoedig het bestuur van het land in een beteren koers te richten. 't Is voor de republiek zeker te hopen dat Costa met krachtige hand het roer bestuurt en een einde maakt aan toestanden die wel eens den val van de republikeinsche heerlijkheid na zich zouden kunnen sleepen. Dat de monarchisten van zoo'n toestand zooveel mogelijk partij trachten te trekken ligt voor de hand. o—o o De vraag, die in de afgeloopen week nog telkens weer gehoord werd was: Oorlog? Vrede? Oorlog? Vredo? enz. De vredesonderhandelingen zijn geschorst, 't 1-Iad ook erger kunnen zijn ze haddbn ook afgebroken kunnen worden, want de Turken schijnen mindor handelbaar, dan de verbonden Balkaustaten wellicht ver wacht haddon. Het ging met do onder handelingen den laatsten tijd dan ook den slakkengang. Wel bracht de Nieuwjaars zitting de zaak wat vooruit, doordat de Turksche gedelegeerden verklaarden een groot deel van Europeosch Turkjje prjjs te willen geven, doch dat ging de gedelegeerden der Balkanstateu niet ver genoeg. Ze bleven beslist den afstand eischen van Adrianopel, de eilanden in de Egeïsche Zee en van Kreta. Ze stelden dezo eischen in den vorm van een ultimatum en toen Turkije niet bereid was aan de eischen te voldoen, schorsten ze de onderhandelingen. Ze wilden de Turken gelegenheid geven, alsnog bevredigender voorstellen te doen en mogelijk ook om de mogendheden tot interventie te noodzaken. Nu, deze laatsten hebben dan ook de hoofden bijeen gestoken en 'zullen stappen bij de Porte doen. Mogelijk dat thans langs dien weg een oplossing in de moeielijk6 kwestie gevonden word t. Niet alleen de conferentie der gedelegeer den trok in de afgeloopen week de aandacht, ook de Bulgaarsch-Roemeen8che kwestie. Roemenie, dat zich gedurende den oorlog, zoo rustig mogelijk hield begint thans ook een woordje mee to praten nu men met de verdeeling van Europeesch Turkije bezig is. Koning Carol en zijn regeering willen ook een deel van de Turksche buit hebben en de Roemeensche minister van buiten- landsche zaken is Daar London gereisd om eens een woordje te sprekeu met den Bulgaarschen miuister Danef. Reeds vooraf had deze onderhandelingen gevoerd met den Roemeenschen gezant te Londen, doch deze hadden niet tot een bevredigend resultaat geleid. De regeering van Roemenie beweert, ook recht te hebben op een deel van de door Bulgarije behaalde voordeelén. Dat Bulgarije zijn gebied thans kan gaan vergrooten is voor een groot deel te danken aan Roemenie want deze had kunnen voorkomen dat Bulgarije tegen Turkije den oorlog aanbond, 't Is dus billijk dat Roemenie ook iets krijgt voor zyn houding. Met de Roemeensche redeneering is Bul garije het echter niet eens. Het beweert, dat Roemenie niet tusschenbeide gekomen is, omdat het niet geloofde aan de nederlaag der Turken. Als die 't eens gewonnen hadden zou Éocmenie waarschijnlijk bij de Porte om vergoeding h6bben aangeklopt. Er is dus geen reden om een deel van de buit af te staan, doch om te toonen dat het gaarne in vriendschap met Roemenie zal leven, wil Bulgarije wel een kleine grenswijziging toestaan. Het stukje grondgebied, dat de Bulgaren evenwel aan Roemenie zouden willen afstaan is in het oog van de regeering van dit land lang niet voldoende. Er wordt nu nader overlegd en waar de onderhandelingen naar de meening van de regeering te Boekarest niet hard genoeg opschieten is ze alvast begonnen de troepen temobili- seeren en een dreigende houding aan te nemen. Er liepen in de laatste dagen onrust barende geruch'ten, volgens welke Roemenie niets minder besloten had dan het begeerde grondgebied van Bulgarije te bezetten. Ook met deze kwestie houden de mogendheden zich bezig. TEXEL, 15 Januari 1913. De winter hoeft ziju intrede gedaan met een weinig vriezend weder en sneeuwstormen. Zaterdag woedde de sneeuwstormen reeds boven Engeland, breidde zich van daar langzaam naar het Oosten uit en bezochten Zondag Duitschland en ook ons land met het gevolg dat het spoorwegver keer groote vertraging ondervond. Schonk de wintër de beminnaars van ijsvermaak alhier nog geen gelegenheid tot wintergenoegen, de sneeuw welke velden en wegen bedekte, werd des te gretiger te baat genomen door het jongere geslacht, welke met sleden van allerlei aard onze straten langs slierde en zich uitstekend vermaakte. Het was in waarheid recht gezellig. Schonk de wintervorst alzoo genoegen aan een deel der menschheid voor de vogelwereld verbeterde het er niet op. Laat ons, nu de grond is bevroren en met sneeuw bedekt, een beroep mogen doen op velen, om door het strooien van broodkruimels en dergelijk, het gevedert gedierte aan ue kost te helpen. Vergeet de vogels niet. Vergadering Texels Belang. De vergadering van Texels belang afdeeling den Burg Maandagavond ge houden in Hotel de Oranjeboom, was zeer slecht bezocht. Te 8,15 wordt de vergadering door den voorzitter de heer IJ. Brouwer geopendspreker vindt het jammer dat zoo weinig leden zijn opgekomen, doch heet de aanwezigen welkom en hoopt dat men toch even goed gezellig mag vergaderen en tot nut der vereeniging werkzaam zyn nog zegt spr.het zou misschien beter zijn wanneer wij er een lees- of vooidrachtenavond van maakte. De notulon der vorige algemeene ver gadering, door don secretaris voorgelezen werden onveranderd goedgekeurd. Hierna werden de boeken van den penningmeester door een daartoe be noemde commissie nagezien. Hieruit bleek Van leden en donateurs ontvangen f 284,18. Uitgaven aan de weduwen en een paar andere posten f441,58. Zoodat er f 160,00 door het Hoofd bestuur moest worden bijgedragen. Voor da hulpkas was ontvangen f 78,34. Door een dor commissieleden werd rapport uitgebracht, welke verklaarde dat alles in orde was bevonden, waarop de voorz. de commissie daDk zegt voor hare moeite en den penningmeester voor zijn accuraat werk. Alsnu is aan de orde verkiezing commissaris, in de plaats van den heer F. Dalmeijer, die volgens rooster moest aftreden, doch ook weer herkiesbaar is Da gehouden stemming werd de heer P. Dalmeijer met algemeene stemmen gekozen, door den voorz. gevraagd, ver klaart deze de benoeming aan te nemen. Hetgeen nu volgt en door den voorzitter werd toegelicht, was meer betreffende de werkzaamheden van het H. B. S. en de beschrijvingsbrief. Daar niemand iets meer in 't belang der vereenigiDg had te zeggen of te vragen, werd de vergaderingte ruim half elf met een woord van dank voor't gezellig vergaderen door den voorzitter gesloten. O osterend, 13 Januari. De vergadering van „Nut en Genoegen," Zaterdagavond gehouden, mocht tamelijk goed bezocht heeten. De Heer J. de Jongh, Eerelid der Vereeniging, gaf als lezing „Schijn be- TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1