Gemengd Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten ADVEKTENTIËN. Op 20 Januari 1913 UITVOERING LANDBOUWLEZING van Maurik en „De driegt," waarmede de spreker groot succes had. i e heer P K. Rremer, mede Eerelid gaf als vaste bijdrage het moois gedicht „De Spelersvrouw," door A. v. d. Hoop. Naar deze 74-jarigen voordrager, die zich nog met opgewektheid van zijn taak kweet, werd mede met onverdeelde aan dacht geluisterd. Vervolgens liet de heer de Jongh de aanwezigen schaterlachen met het voor dragen van „Een Nutsavond met hinder nissen," door J, fietstocht van bootsman Arie". Hierna sloot de voorz. met dank aan allen de goedgeslaagde vergadering. Vlieland 10 Jan. De Duitsche tjalk Jurgen, kapt. Sievers, van Harburg naar Londen, is hier lek binnengekomen. Het schip heeft op Bornrif gestooten en wordt door de sleep boot Neptunus naar Harlingen gesleept. De Nederl. Gaffelschoener Helena, kapt. Stienstra van Hermoud naar Groningen heeft averij aan roer en steven en is door de sleepboot Neptunus naar Ter schelling gebracht. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Aan den grond geraakt. Men meldt ons uit Lemmer Zaterdagmorgen zijn tengevolge van den lagen waterstand een salonboot van de Holland—Friesland lijn en twee oude Lemmernachtbooten voor de haven aan den grond geraakt. Beid9 laatste booten zijn hedenmorgen weer vlot geraakt en naar Amsterdam teruggestoomd. Brand. Men meldt ons uit Utrecht Bij een brand in de Mariastraat in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de bewoners van de tweede verdieping uit het raam gesprongen. De moeder en drie kinderen bleven vrijwel ongedeerd, zij werden in dekens en dergelijke opge vangen een kindje echter kreeg een ernstige beenbreuk, terwij) do vader een hersenschudding opliep. Diens toestand is hoogst zorgelijk. Ontvlucht. Te Gorinchem is in de vorige week een milicien van het 3de reg. vest.-art. die wegens desertie in voorloopige hech tenis zat, uit het arrestantenlokaal ont snapt. Hij had het slot van de deur met een gloeiende pook uitgebrand en waadde door de gracht langs het kazerneplein. De schildwacht zag den arrestant ont snappen, doch mocht hem niet achter volgen, en ook mocht hij niet op hem schieten. Tevergeefs heeft men den vluchteling per fiets in alle richtingen nagespoord. De deserteur moest Donderdag voor den krijgsraad terechtstaan. (N. R. Ct.) Uit het Rott. Nbl. Vrouwelijke 'predikanten in Zwit serland. Nu een onzer Doopsgezinde Gemeenten in Friesland het voorbeeld heeft gegeven van het beroepen van een vrouw als predikant zal het zeker niet lang duren, of wij krijgen meer vrouwelijke predi kanten in Nederland. Onlangs heeft ook in Zwitserland een kanton (Grauwbun- derland) een dergelijk voorbeeld gegeven. De kantonnale synode heeft op haar laatste vergadering te Chur het besluit genomen, vrouwen als geestelijken toe te laten en aan alle gemeenten van het kanton de vergunning te geven, vrouwe lijke geestelijken te kiezen, alsdecandi- daten over de noodige academische graden beschikken en aan andere gestelde eischen voldoen Het besluit wil tegemoet komen aan de behoeften van kleine en arme gemeenten, die vaak om de kleine traktementen alle zielszorg moeten mis sen. Men hoopt, dat alleenstaande vrou wen, die om de innerlijke bevrediging vooral naar het ambt dingen, in het belang der kerk het zullen willen ver vullen. „Aarde en Haar Volken." Kleine Gerrit staat in braud 1" Op dat geschreeuw snelden eenige menschen toe en rukten de brandende kleeren af van het 2-jarig knaapje Gerrit Mekkering te Groningen, dat met nog 3 broertjes zonder toezicht thuis ge laten was en spoedig met lucifers waren begonnen te spelen, terwijl vader aan den arbeid en moeder een buurpraatje hield. In een deken gewikkeld, is de dreumes in het Acad. Ziekenhuis opge nomen. De toestand is ernstig. **- Een Haagsch raadsel. Zaterdagmiddag ontstond in het hoofd postkantoor te 'sGravenbage een heeie opschudding, doordat een meisje in de me nmg verkeerde, dat haar een aan- geteekende brief van f 900 was ont vreemd, dien zij met andere documenten op de schrijftatel had laten liggen. De inmiddels gewaarschuwde recherche stelde een uitgebreid onderzoek in, doch van den dader ontdekte men geen spoor. Toch kwam de brief weer terecht, maar 't blijft een raadsel hoe 1 Een redding en een belooning. De vorige week geraakte het 10-jarig zoontje van den heer J. U. Smit te Alblas- serdam spelende in de rivier de Noord. Met levensgevaar werd het knaapje door Bastian Rikkers aldaar gered. De heer Smit heeft thans, naar we in het Hbl. lezen, den moedigen redder beloond met een spaarbankboekje van f 3000, waarvan de rente levenslang door Rikkers of zijn vrouw gebruikt zal mogen worden, ter wijl het kapitaal zelf na hun dood aan de kinderen zal komen. Bovendien heeft Rikkers f50 aan contanten, een horloge en een volledig stel nieuwe onder en bovenkleeren ontvangen. „Purm. Ct." Gemeene grap. Een dienstmeisje in de Keizerstraat te Utrecht kreeg een boodschap, of zij dadelijk naar haar ouderlijk huis wilde komeo, want „moeder" was stervende. Het arme meisje schrok hevig en rende huiswaarts, waar zij haar moeder vol komen gezond aantrof. Natuurlijk waren èn moeder èn dochter zeer zenuwachtig en kunnen zij maar niet begrijpen wie de grappenmaker is, die haar zulk een onrustigen middag bezorgde. „Utr. Dgbl." —ln 't gelijk gesteld, maar tbcli betalen. Een brievengaarder te Halfweg-Haarlem had de gelden, door een vrouw op een postspaarbankboekje belegd, verduisterd. De vrouw overleed en de erfgenamen spraken den Staat der Nederlanden aan om het verduisterde bedrag te vergoeden. De Amsterdamsche rechtbank gaf hun gelijk in hooger beroep het Hof even eens. Maar, zei het Hot, ge hadt den Staat niet voor de Amsterdamsche, maar voor de Haagsche rechtbank moeten dagvaarden. En dusmoet gij de kosten van het rechtsgeding betalen. Die kosten beloopen ongeveer f300. Hoeveel er op 't spaarbankboekje ingeschreven stond, weten we niet. In elk geval zijn de in 't gelijk ge stelde erfgenamen duur uit. Hotel-leven. „Silvius" schrijft in de Opr. Haarl. Cour. Kent gij de verschrikkingen van het hotel-leven Het 's avond u zitten vervelen aan 'n leestafel in een provincie stad hotel-café-restaurant en voor de zooveelste maal dezelfde kiekjes aanzien. Het uit nood aangevangen gesprek met menschen die ook met u uit verveling spreken, arme, wederzijdsche hoffelijk heid. Dan vroeg naar uw kamer. Alle hotelkamers zijn naar 't zelfde schema ingericht. Zij bezitten de anonieme meubileering van het onpersoonlijke. Vaak vroeg ik mij af, of de hotel houders nooit vrouwen hebben, echte vrouwen, die méévoelen met den man, die voor zaken zijn huiselijken kring mist. Waarom mist de hotel-kamer altoos alle vriendelijkheid, alle gezelligheid, alle wel-meenendheid Gij vindt er nooit een goede prent aan den wandnooit een bloem op tafelnooit een ietwat persoonlijke inrichting, komt laat ons zeggen de wat artistieke inrichting, welke tenminste de illusie van een „home" geeft aan den armen hotel-klant. Het is alles stug, droog, dor, liefdeloos, schier gevangenisachtig. Er zijn geen herbergen meer slechts hoogstens hygiënisch ingerichte, met ober-kellner- smaak, alle gelijkelijk, ingerichte nuchtere daghuurkamers. Wie bouwt het individueel ingerichte hotel? Het hotel met van elkaar ver schillende kamers, welke gij terug- wenscht om te bewonen, als gij weer eens in dezelfde stad komt. Hier ligt een terrein braak voor de vrouw. Blauwe katten zijn zeldzaam en dat is nu haar ongeluk, want reeds dagenlang reist een koopman Zuid Gel derland rond om deze dieren te koopen en ze later te stroopen. Zoo'n blauwe kat in het Maas- en Waalsche bracht dezer dagen f25 op. N. v. d. D. Smokkelaars. Vorige week is het eenigen smokke laars gelukt nabij Winterswijk een koe over de Pruisische grens te brengen Denzelfden avond zouden nog 9 koeien getransporteerd worden. Alles ging goed tot op het laatste oogenblik de Pruisische douanen verschenen en alle 9 koeien in beslag namen. Een algemeene nationale Bijeen komst. De Zondag gehouden ministerraad te Constantinopel, heeft besloten de beslis sing over oorlog of vrede aan een Nationale vergadering over te laten welke zal zijn samengesteld uit de Ulema'hs het hoofd van den Mohamme- daanschen godsdienst, alle senatoren, vertegenwoordigers van wetenschap en handel en ervaren personen. De vergadering zal bijeenkomen op een door den sultan te bepalen plaats. Kiamil Pasja zal een uiteenzetting geven van den toestand en aan de vergadering de vraag voorleggen of de Turken zullen toegeven of verder zullen strijden. Vooruitstrevend. Dat in Amerika veel gebeurt, waar Europa nog niet vooruitstrevend genoeg voor is, is algemeen bekend. Hoe zou het anders mogelijk zijn, wat op een school te Jersey City plaats vond, waar drie 13- a 14-jarige leerlingen verliefd werden op hun onderwijzeressen en haar een schriftelijke liefdesverklaring zonden met de meest verkwikkelijke ontboeze mingen, als„Ieder dezer letters stelt een kus voor." „Wilt ge niet met mij trouwen „Ik ben dol op uw mooie haren en tanden," enz. Zich arm houden Iemand te Driesum heeft een koetje en een paar varkens en kan er behoorlijk komen. De koe werd ziek, de veearts werd gehaald, het dier herstelde en de man kwam, om den veearts te betalen. Hoeveel mijnheer? De veearts noemde het bedrag. Het boertje haalde zijn pong te voor schijn, diepte er in en haalde schijnbaar na veel zoeken een dubbeltje te voor schijn. Weer ging de hand in de pong weer duurde het lang, voor er een' tweede dubbeltje uitkwam, en zoo ging dat eenige malen achtereen, maar 't gevraagde bedrag was nog lang niet be taald. De veearts, vsien 't begon te vervelen en die meende dat hij met een armen man te doen bad, zei ten laatste Nou, laat maar zitten. Thuisgekomen zei ons boertje Men moet zich altijd maar arm houdenik stak maar al mijn hand in de pong maar wat ik dan beethad, liet ik ook weer vallen. Of hem zoo'n slimmigheid een vol gende maal evengoed zal afgaan, valt te betwijfelen. Kinderen kunnen niet buiten toe zicht. In een boerenwoning te Horst, ge raakte een 37ijarig meisje, dat met een 1 Vsjarig kind alleen thuis was gelaten, in brand. Toen de moeder thuis kwam, vond ze het kind in zoo deerniswekkenden toestand, dat het aan de gevolgen over leed. POSTERIJEN. De directeur van het postkantoor brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 16 Januari e.k. per boot van 11.15, brieven en andere stukken (geen aangeteekende brieven en postpakketten) zullen vervoerd worden voor den Helder en verder gelegen plaatsen aan den vasten wal. Laatste bus- lichting aan het postkantoor ten 10,20 v.m. De Directeur voornoemd, RENTER. den Burg Texel, 8 Januari 1913. Purmerend, 14 Jan. Aangevoerd 286 Runderen waaronder: 156 vette koeien 72 a 88 Ct. per KG. ,91 Gelde koeien f 150 a 320 1-1 Melkkoeien f 190 a 320. 9 stieren. 46 vette kalveren f 1,00 a f 1.20 p. Kg. 180 Nuchtere kalveren f 16a f 30 1494 Schapen f 25 i 42,00 Lammeren t a f ,00 490 vette varkens f 0,55 a f 0,59 per Kg.; 49 magere varkens f 20 a 1 30, 118 biggen f9 a f 16 kipeieren f 5.25 a f 6.25 per 100; Purmerender Crt. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 15 Januari 1913. Burg 's Nam. 5 uur Kerstfeestviering in Eben Haëzer. Den Hoorn 's av. HALF 7 Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagschool. Cocksdorp, 's Avonds 7 uur Uitgestelde Kerstfeestviering in de kerk. Donderdag 16 Januari 1913. Waal, 'savonds 7 uur Bijbellezing. Oosteretid, 's avonds 7 uur Van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's avonds 7 uur da. Dagevos. Zondag 19 Januari 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg Vm. 10 uur ds. Norel. Koog, Vm. 10 uur da. v. d. Waa. Oudeschild vm. 10 uur ds. van GraBatek. Den Hoorn vm. 10 uur da. Visser. H. Avondmaal. Oosterend, Nam. 2 uur Van Grasstek. 'a Av. 7 uur Ledenvergadering. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Boeke. 's Avonds 7 uur Zendingaavond. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. halftien ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn vm. 10 uur da. Bussemaker. Haandag 30 Januari. Oosterend, Nam. 5 uur Kerstfeestviering Zondagschool. De Heer en Mevrouw VISSER Bos hebben het genoegen kennis te geven van degeboorte van een ZOON. Alkmaar, 11 Januari 1913. hopen onze geliefde Ouders, Be huwd-, Groot- en Overgroot ouders, PIETER BURGER Jbz. en FROUWTJE BROUWER, hunne 60-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens de familie, J. BURGER Pzn. Ooaterend op Texel. PATERSON. Op den 278ten December 1913 trof ons een zware slag door het over lijden yan onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, CORNELIA MOLENSTEEG, in den ouderdom van 65 jaar en ruim 7 maanden. Allen die de overledene in haar leven gekend hebben, zullen beseffen wat wij in haar verliezen. Namens haar bedroefde Echt genoot, Kinderen en Kleinkinderen, ALBERT Wz. SCHAGEN Lewisstreet, Peoples Park, Paterson, Noord-Amerika. Dankbetuiging. Aan allen, die zooveel hartelijke belang stelling en innige deelneming hebben betoond in onze diepe smart bij het overlijden van onze lieve kinderen en voor de laatste eer aan de overledenen bewezen, betuigen wij onzen hartelijken dank. JOH. P. DROS. T. C. DROS-Bremer. Oudeschild, 14—1'13. door de Tooneelvereeniging „Aurora", op Zaterdag IS Jau. des avonds 8 uur precies, in het lokaal van den heer G. ZOE TELIEF Pz te de Cocksdorp. Entree 40 cent. Vrij Bal. te houden op Zaterdag 18 Januari 1913, 's avonds halt 8 te de Hoorn in het lokaal van den heer C. RIJF, voor belangstellenden, door den heer KLIMP landbouwieeraar te Zuid-Eierland. Onderwerp: „Melk en Melkproductie." - TOEGANG VRIJ. - De Commissie van toezicht op het Landbouwonderwijs in de Gemeente Texel.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2