2642. Donderdag 80 Januari 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Van week tot week Advertentiëu vóór 9 uur op den dag der uitgave l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika ea andere l-.ndea met vcrkooging der porto's. COURANT. Prijs der Advcrlentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedore regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Te x e l Kennisge ving. De inte inzending van adv. tot opname in onze Couraur, veroorzaakt ons voort durend grooter moeite, Wij maken daarom bekend, dat, wil men verzekerd zijn van opname der aan geboden advertenties, deze vóór 9 uur op den dag der uitgifte van de Courant moeten ziju aangeboden. Bij latere aan bieding kunnen wij de opname niet verzekeren. Advertenties, naar abonnementsprijs berekend, moeten daags vóór de uitgifte van de Courant in ons bezit ziju wil men verzekerd zijn van opname. Adverteerders nemen hiervan nota. I)e Uitg. IS— 25 Jan. De actie op het gebied der politiek is thans al haast in vollen gang. De kies- vereenigingen komen samen om hun voor bereidingen te treffen voor den groeten strijd die in Juni a.s gestreden zal worden. Candidaten worden gesteld, besprekingen worden gehouden en de propagandisten beginnen al weer het land met hun poli tieke redevoeringen te doorkruisen. Als men de bladen leest merkt men hoe overal de iactie levendiger wordt en de verkiezing napert. Ook in de Kamer werd daaraan in de afgeloopen week heriunerd. Er ligt nog zoo'n stapel werk onafgedaan en veel zal ook onafgedaan blijven. De zittingsperiode loopt ten einde, doch in het gezicht der stembus is weer als van ouds de oude ge haastheid en ijver gekomen overdeheeren afgevaardigden. Zoo groot zijn die, dat er zelfs niet eeDS een weekje vacantie meer af kan. De regeeringsmeerderheid toch heeft in dien geest beslist in de afgeloopen week. Als de begrootingsarbeid gereed is zal dadelijk worden voortgegaan met de Verzekeringswetten. Geen vacantie, wel avondzittingen. Bij zuivere partij stemming rechts tegen links werd aldus besloten. De verkiezingen naderen, het leven van de oude Kamer spoed heen. Nu moet nog getoond worden dat het haar aan ijver niet ontbreekt. —o—o—o— Er is, zooals de lezer weet, in de laatste maanden in Engeland reeds heel wat te doen geweest over en door de Home-Rule- kwestie. Dat was alles evenwel nog weinig meer dan de voorbereiding van het eigenlijke spel. Thans evenwel kan men zeggen dat het eerste bedrijf afgespeeld is, nu dezer dagen door het Lagerhuis het wetsontwerp :i waarbij aan Ierland zelfregeering toegekend wordt, in eerste lezing aangenomen werd. Dat was ongetwijfeld een belangrijk moment in Engelands geschiedenis, omdat, al moge het Lagerhuis al ook eerder een dergelijk besluit hebben genomen, dat door het Hoogerhuis te niet gedaan werd, thans met meer recht dan ooit gezegd kan worden, jj dat Ierland's zelfregeering aanstaande is, Nu aan het Hoogerhuis het Vetorecht is, ontnomen, zal dit Home Rule hoogstens een paar jaar kunDen vertragen, doch 8 tegenhouden kan het Hoogerhuis Ierlauds zelfbestuur niet meer. Met een meerderheid van 110 stemmen ■j heeft het Lagerhuis het wetsontwerp ;'j aangenomen. Dit resultaat was geen ver- ïv. rassing en dat was dan wellicht ook de reden dat het Lagerhuis toen de beslissing gevallen was maar heel eventjes zijn gewone kalmte verloor. Toen de uitslag van de stemming bekend gemaakt was, hieven de liberalen natuurlijk een krachtig gejuich aan, waarop de tegenstanders met een even luidruchtige tegenbetooging antwoordden Later werden op straat de betoogingeu door het publiek, voor- en tegenstanders, voort- i gezet, doch in vergelijking met vroegere demonstraties hadden deze weinig te be- teekenen. Zelfs in het dreigende Ulster i bleef het bij wat onbeteekenende opstootjes. Te Belfast werd een beetje op straat ge vochten tussehen voor- en tegenstanders, doch erg was het niet. Een paar andere demonstraties waren al ev6n onschadelijk het waren die waarbij het Home-Rule- ontwerp ten aanschouwe der menigte plechtig verbrand werd, Te St Helen's Bay had men de voorstelling nog wat luister bijgezet door een pop, die minister Asquit moest voorstellen, en die men het Home- Ruleontwerp in de armen had gedrukt ten vure te verwijzen. 't Had wel erger kunnen zijn, na al de dreigementen der Ulstermannen. Doch wat niet is kan komen. Het ontwerp is nog slechts door het Lagerhuis goedgekeurd en het moet nog een zeer lange weg afleggen voor het van kracht is geworden. Het Hoogerhuis heeft thans over het ontwerp •te beslissen en zonder twijfel zal dit zonder aarzeling het ontwerp verwerpen. Dat zal waarschijnlijk reeds over enkele dagen plaats hebben. In de nieuwe zitting van het Lagerhuis, die in Februari aanvangt, zal het ontwerp dan opnieuw worden inge diend, om na vlug afgehandeld te zijn opnieuw naar het Hoogerhuis gezonden te worden. Naar alle waarschijnlijkheid wordt het daar opnieuw verworpen, waarna het ten derden male, in 1914, in het lagerhuis aan de orde zal worden gesteld, weer komt het dan ten derde male bij het Hoogerhuis en als de lords dan opnieuw het wetsontwerp verwerpen zal de Koning dit toch bekrachtigen. Wanneer het tegenwoordige Kabinet het Dog een paar jaar uithoudten er is alle kans op dau krijgen de Ieren de door heD zoo begeerde zelfregeering. Reeds in den loop van het volgend jaar zal dat het geval kunnen zijn, indien zich althans geen onvoorziene omstandigheden voor doen. Natuurlijk zijn de unionistische bladen met het aannemen van het ontwerp alles behalve ingenomen en ook laten ze niet Da de regeering opnieuw voor de gevolgen te waarschuwen. En zij wijzen dan steeds weer naar Ulster en op het gevaar, dat daar een opstand zal uitbreken als het wetsontwerp tot stand mochi komen. Dat alles zal op de regeering echter wel niet veel indruk meer maken. —o—o—o— De Zsveedsche Rijksdag heeft thans ook weer den arbeid hervat. De opening had met de gebruikelijke plechtigheid plaats. Vooraf ging als naar gewoonte eene gods dienstoefening in de paleiskerk, waarbij de hofprediker de vertegenwoordigers des volks toesprak naar aanleiding van Exodus 33: 13 15. Vervolgens begaven de leden der Kamers zich naar het gebouw van den rijksdag, waar al spoedig de Koning ver scheen, gevolgd door zijn familie en de hofhouding, om de troonrede uit te spreken. Daarin werden belangrijke onderwerpen besproken en gewichtige wetsontwerpen aangekondigd, o a een wetsontwerp inzake eeD uuderdomsverzekering, als de voorbe reiding van een geheel plan tot leniging der sociale nooden en het invoeren vaD sociale hervormingen. Ook de verlaging van het invoerrecht op suiker werd in uitzicht ge steld, alsmede een wetsontwerp om den zwaretf- druk te verlichten, die door den verhoogden levensstandaard op de bevolking wordt gelegd. Na het uitspreken der troonrede verliet de Koning het gebouw, waarna de volks vertegenwoordigers nog mochten luisteren naar de toespraken van den voorzitter der kamer die een overzicht gaf van de econo mische gesteldheid van Zweden. —o—o—o— Ernstig nieuws kwam in de laatste dagen uit Turkije. Met verrassende vlugheid heb ben zich daar gebeurtenissen afgespeeld, die in hun gevolgen hoogst ernstig kunnen zijn. Gebeurtenissen die den eeuen dag de Europeesche pers deden juichen de vrede is verzekerd, doch nog geen 24 uur later alle schoone vredesdroomen weder op pijn lijke wijze verstoorde De vrede op den Balkan schijnt op het oogeriblik, dat we deze regels schrijven, verder af dan ooit De lezer herinnert zich dat de mogend heden eindelijk tot overeenstemming waren gekomen omtrent de stap die ze ter be spoediging van den vrede bij de Porte zou den ondernemen. De gezanten boden de Turksche regeering de gezamenlijke nota der Europeesche regeeringen aan en in spanning werd afgewacht wat het resultaat ervan zou zijn. De raad, die de mogendheden aan Turkye gaven, mocht al gesteld zjjn in vriendelijke bewoordingen, aan beslistheid iiet hij niet. te wenschen over. Evenals voorspeld was luidde die raad geheel in overeenstemming met dodoorde Balkanstaten gestelde eischen. Wel werd niet van dwaug en dreigen ge sproken en mocht er alleen sprake zyn van een vriendschappelijke raadgeving, toch lag in het feit van de indiening der nota op zich zelf reeds het uitoefenen vau pressie op de Porte, nu dat niet genegen scheen, de verregaande eischen van de verbonden Balkanstaten in te willigen. De mogend heden gaven aan Tmkije den raad, inden afstand van Adrianopel aan de Balkanstaten toe tc stemmen en de zorg en de beslissing over de Egeïsche eilanden over te laten aan de mogendheden. Dezen zouden zich dan verbinden, de belangen van de moslims te Adrianopel en het ontzag voor do gods dienstige gebouwen aldaar te verzekeren en tevens, dat de oplossing door haar aan de kwestie der Egeïsche eilanden gegeven elke bedreiging van Turkije's veiligheid uitsloot. Natuurlijk lieten de mogendheden niet na te wijzen op de gevolgen van een weigering. De oorlog zou hervat worden en dan zou de Porte het aan zich zelf hebben te wjjten, indien het lot van de hoofdstad een punt in kwestie werd en misschien ook de voortzetting van de vjjandelijkhedon in de Aziatische gewesten van Turkije. Na deze „raadgeving" van Europa kon de Porte al weinig anders dan het hoofd in den schoot leggen. En ze bleek daartoe ook bereid te zjjn Evenwel wenschte ze blijkbaar de verantwoordelijkheid nietalleen te dragen. Daarom riep ze een Groote Raad bijeen, een soort nationale vergadering, waarin ze uiteenzette dat er voor Turkjje niets anders overbleef, dan toe te geven. Er was geen geld meer en Europa zou niet meer heipen als niet tot den vrede besloten werd Zoo verklaarde de minister van financiën. En zijn ambtgenoot van oorlog kwam verzekeren, dat bet leger niet in staat zou zijn den oorlog voort te zetten Het resultaat der nationale vergadering was dat de Groote Raad met op één na alge- meene stemmen besloot den raad der mogend heden op te volgen en vrede te sluiten op de in de nota gemelde voorstellen. Er kwam ontspanning in Europa en al gemeen werd.nu de vrede verzekerd geacht. Tot plotseling eenige uren later de tijding kwam, dat de Jong-Turken een staatsgreep hadden ondernomen, de regeering afgezet en een ander Kabinet, dat de „vernederende vrede" niet wilde, gekozen bad. Met het verdwijnen van bet oude Kabinet was nu ook weder de kans op vrede verdwenen. De staatsgreep schijnt vlug in haar werk gegaan te zijn. Terwijl de ministerraad Donderdag vergaderde rukten eenige leiders der Jong-Turken aan het hoofd van een menigte betooaers aan, dronaen het regee- ringsgebouw binnen, protesteerden tegen den afstand van Adrianopel en eischten op st.aanden voet het aftreden der regeering. De aanvoerder der Jong-Turken was Enver- bey, den „held van Tripoli." Het binnen- diingen van het regeeringsge'oouw ging niet zonder verzet, waarbij helaas de be kwame Turksche minister van oorlog en legercommandant Nazim-pasja het leven bij inschoot. Door een paar adjudanten werd op de indringers geschoten, waarop deze terug vuurden. Nazim-pasja die op het tumult afkwam werd door een paar kogels in bet hoofd getroffen en was dadelijk dood. De regeering, die tevergeefs om militaire hulp getelefoneerd had de Jong-Turken hadden hun voorbereidiDgeu goed getroffen bogen zich voor den wil der indringers. Enver-bey ontving uit huD handen de ont slagname van het Kabinet, waarmee hij zich naar den Sultan begaf. Deze nam het ontslag aan en benoemde een Jong- Turksch kabinet, terwijl de onlangs in ongenade gevallen Macbmoed Sjefket-pasja tot giootvizier werd benoemd. In Constantinopel hadden intusschen geestdriftige betoogimien plaats. Althans zoo werd gemeld, doch veel vertrouw is daar niet op, omdat er een strenge cencuur uitgeoefend wordt to Constantinopel. Vol gens andere berichten hadden die betoo gingen het karakter van opstootjes waarbij een aantal personen gedood werd. Zoo is dan in één slag de hoop op een spoedigen vrede weer verijdeld. De nieuwe regeering schynt althans niet genegen den raad der mogendheden op te volgen. Een der ministers zeide: „Wjj willen de eer des lands redden of sterven." En in de proclamatie dio het nieuwe Kabinet in hot licht eaf word het sluiten van den vrede door Kiamll pasja aangemerkt als verraden en verkoopen van het land. De regeering zal Adrianopel niet afstaan en aan do gouvornours der provincies is de boodschap gezonden, dat de oorlog wellicht voortgezet zal worden en de bevolking geroepen is de regeering moreel en materieel te steunen. Allerlei vragen rijzen thans op. Wat zal de regeering met de nota der mogendheden doen? Wat zullen de Balkanstaten doen? Welke houding zullun de mogendheden nu aannemen Allereerst zal wel het wachten zijn op het antwoord van de Turksche regeering op de nota der mogendheden. Eerst als dat ingekomen is, zal overwogen kunnen wor den hoe verder dient te worden gehandeld. Alles is echter mogelijk op dit oogenblik, zelfs dat de Turksche regeering last geeft de vijandelijkheden te hervatten. En teg6n een dergelijk feit zou Z6lfs Europa mach teloos staan. Te verwachten is, dat de mogendheden krassere maatregelen nemen. Ze hebben nog wol andere middelen tot hun beschikking dan enkel papieren nota's. En toch ligt er in den toestand ook voor Europa een groot gevaar Er is geen enkole waarborg, dat do mogendheden ook in de verdere afwikkeling dezer ernstige zaak zoo eensgezind zullen blijven als ze thans blijkbaar zyn. Wat een moeite heeft het reeds gekost, om tot overeenstemming te komen over de notaEn als hot gaat om maatregelen te beramen teneinde desnoods met geweld Turkije tot den vrede te dwin gen, zal het komen tot overeenstemming nog wel langer op zich laten wachten. Alles wijst er thans op, dat de kanonnen spoedig weder hun gruwelijk werk op den Balkan zullen hervatten. TEXEL, 29 Januari 1913. Texels Belang. De vergadering van liet hoofdbestuur van Texels Belang, Viijdagavond in bet hotel „Texel" gehouden, was bezocht door 2u leden en werd voor het grootste gedeelte ook bijgewoond door onzen Bur gemeester. De rekening van de penningmeesters der Hoofd- en Hulpkas werden nagezien en in volmaakte orde bevonden. Beiden penningmeesters werd hartelijk dank gezegd voor hunne keurige administratie. Als Alg. Penningmeester werd her kozen de heer R. Visser en wel met •algemeene stemmen. Als 2e penningmeester werd hei kozen de beer T. de Wijn, insgelijks met alg. stemmen. Aangenomen werd het voorstel van hst Dag. Bestuur, om voortaan geen uitkeoringen in eens meer te doen plaats hebben. Plet bedrag aan de weduwen die in aanmerkiDg komen voor de hulpkas, werd, mede voor de weezen, vastgesteld voor 1913 op 7b deel van de hoofdkas- uitkeering. Iï. K. Kiesvereeiiiging „Texel". Maandagavond hield bovengenoemde vereeoiging eene verg. in Hotel „de Zwaan." Kenmerken vele vergaderingen zich door weinig belangstelling, deze maakte hierop eene uitzondering. Hotel „de Zwaan" was staande vol. Even half 8 opende de voorz. de heer P. Graaf met een woord van welkom

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1