Voetbalwedstrijd. Gemengd N ieuws. Predikbeurten Marktberichten. Advertenïisn. VERGADERING. LIEFDADIGHEID. aan de aanwezigen en inzonderheid aan den ZeerEerw. Heer Van Kelckhoven, die dezen avond als spreker zou optreden. Hierna wordt voorgelezen het jaarver slag en verslag afgevaardigden naar de Centrale kiesvereeniging Helder. Verder wordt rekening en verant woording gedaan van het afgeloopen boekjaar. Ontvangen was f 115,32 Uitgegeven 13,14 Batig saldo 102,18 F. van Heer waarden en W. H. Willem- sen worden uitgenoodigd de rekening na te zien. Deze wordt in orde bevonden Daarna is aan de orde verkiezing van bestuursleden. Gekozen worden voor den Burg de heeren W. H. Willemsen en P. J. Zoeteliefde Koog C. Kuip Jr. Oosterend: T. Pz. Witte; den Hoorn en omstreken M. de Graaf. Hierna houdt de ZeerEerw. Heer van Kelckhoven eene lezing op de hem eigen geestige wijze, en wekt spr. daarin de kiezers op, niet te laksch te zijn met de a\s. verkiezingen. Wordt nog voorgesteld f 15.— te zenden naar de propagandakas, welk voorstel door de verg. wordt goedgekeurd. Daar de rondvraag niet veel opleverde sluit de voorz. tegen elf uur, deze vergadering. Een jubileum. Reeds twee dozijn keeren vóór dien trad de heer de Jongh van de Waal voor de leden van het departement Texel van de Mij. tot Nut van het Algemeen op. Maandag j. 1. maakte genoemde heer het kwarthonderd vol. In het openingswoord wijdde de voorz. de heer Gaarlandt hartelijke bewoordin gen aan dat feit en bracht de spreker jubilaris lof voor de wijze waarop hij zich steeds van zijn taak kweet, vooral als „vertolker van den humor." Na den voorz. dank te hebben gebracht voor de waardeerende woorden tot hem gericht, betrad de jubilaris het spreek gestoelte en de woorden van den voorz. tot de onze makend als uitnemend ver tolker van den humor, wist spr. ook nu z'n gehoor een aangename avond te ver schaffen. Als inleiding had spr. het sprookje uit het verre Oosten, „Sagur met den zak," de man met den beurs die nooit leeg en den zak die nooit vol werd, in figuurlijke zin op ieder onzer toepasselijk omdat daarmede „het vermogen om op te ne men" en „het geheugen" bedoeld wordt, werd onmiddellijk gevolgd door een geestig praatje over de trap des ouder- doms aan de hand van de bekende prent van vóór meer dan 20 jaren. Na de pauze gaf spr. Een feestavond, van Justus van Maunk. Zoowel vóór als na de pauze wist spr. herhaaldelijk een gullen lach aan z'n gehoor te ontlokken, een daverend applaus viel hem aan het slot ten deel. In het sluitingswoord bracht de voorz. dank aan hoorders en spreker en over handigde laatstgenoemde namens het bestuur van het departement een kist „Langzaam vergif," dia door den spr. onder betuiging van onder het puffen van blauwe rookwolkjes den gevers dankbaar te zullen gedenken, werd aan vaard. Voor de vacante betrekking van gemeente-geneesheer standplaats de 'Cocksdorp, hebben zich een 3-tal sollici tanten aangemeld. Tot heden hebben zich evenwel reeds twee der sollicitanten teruggetrokken. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van de Vrijzinnige Kiesver eeniging „Texel'' werd voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in dit district, met algemeene stemmen voorloopig can- didaat gesteld, de heer Mr. Th. de Meester, aftredend lid voor dit district. De Cocksdorp 25 Jan. Voor een dichtbezette zaal traden de heeren Daalder en de Jongh hedenavond in het lokaal van G9z. Buijs op om eenige luimige en ernstige voordrachten te houden met het doel, evenals het vorige jaar, de hulpkas van Texels Belang te stijven. De heer De Jongh droeg voor „Als het de rechte Jozef maar is," „Een' nutsavond met hindernissen" en „De fietstocht van bootsman Arie" de heer Daalder„de laatste beproeving" en „Anderhalf." Onnoodig te vermelden hoe beide sprekers aan 't eind van elke voordracht weiden toegejuicht. 'Met voldoening kunnen de heeren Daalder en de Jongh, die zooveel voor het Texels weduwen en weezenfonds opofferen, op dezen avond terugzien. Het is te hopen, dat zij nog menig maal een avond mogen geven, die voor Texels Belang zoo goed en voor ons allen zoo aangenaam is. De bruto ontvangsten bedroegen ruim f 60.-. Den H oom, 27 Januari. Alberdingk Thijm (de zoo gunstig be kend staande Heldersche Tooneelvereeni- ging) gaf hier gisterenavond in „Loods- rnans Welvaren" een schitterend geslaagde uitvoering. Voor een goed bezette zaal werden opgevoerd het Tooneelstuk „De Eer van een koopman" en het kluchtspel „De Twee bedienden of het Spook ter Middernacht." Was het eerste meer van ernstigen aard, om het tweede en laatste stuk werd uitbundig gelachen. In een woord „Alberdingk Thijm" bezit goede krachten en heeft ook nu in zijne laatste in dit winterseizoen hier gegeven uitvoering zijn naam hoog gehouden. Gaarne roepen we haar een tot weerziens. Zondag as. hoopt de Heer Jb. Duinker Wzn. alhier, den dag te her denken, waarop hij 50 jaar onafgebroken als diaken zitting zal hebben in de Kerkeraad der Doopsgez. Gemeente alhier. Daar dit wel tot één van de zeldzaamheden behoort, hopen we dat deze dag niet onopgemerkt voor hem zal voorbijgaan. Gaarne wenschen we den krassen jubilaris welke zijn SOen levens jaar is ingetreden nog menig jaartje toe. Gister spoelden alhier op het strand een partij schrooten aan, vermoedelijk van een deklast afkomstig, met de volgende merken A E en enkelen met XXX- Door het prachtige weer van gisteren waren vele wandelaars op de been, welke dan meestal als doel van hun tocht kiezen „Loodsmans Duin" vanwaar men een prachtig vergezicht heeft, niet alleen over ons geheele eiland, maar bij helder weer tot ver over de Noord- en Zuiderzee. Vooral gisteren had men over de Noordzee een prachtig uitzicht, temeer daar er nu vele stoomschepen (meest stoomtrawlers) ook nu van wege het mooie weer tot dicht onder de kust hun bedrijf uitoefende. Volgens sommige bemerkte men wel wel een veertiental stoombooten op de Noordzee. Oadcschild, 27 Jan. Zaterdagavond j.l. had in de Zeven Provinciën de jaarvergadering plaats van het Ziekenfonds„Bezorgdheid wijkt voor Eendracht". Nadat de Voorzitter den aanwezigen het welkom had toege roepen, las de secretaris de notulen van delaatstgehouden algemeene bijeenkomst. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Uit de daaropvolgende Rek. en Verautw. van den penningmeester bleek, dat het afgeloopen boekjaar sloot met een voor- deelig saldo f 50.92. Bij monde van den heer F. Blom, werd geadviseerd de rekening goed te keuren. Alzoo werd gedaan en de penningmeester daardoor gedechargeerd. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat de Penningm weder als zoodanig was herkozen, werd overgegaan tot ver kiezing van een commissaris in plaats van den heer F. Zegel Kz. die het eerste jaar niet herkiesbaar was. Bij 2e vrije stemming werd als zoodanig gekozen, de heer M. Kroon Jbz., die ter vergade ring tegenwoordig, de benoeming accep teerde. Daar bij de rondvraag niemand iets had voor te stellen of te vragen sluit .de Voorzitter te ongeveer 9 uur de bijeenkomst. Gisterenmiddag had nabij het Doolhof een match plaats tusschen de Voetbalclubs„Sparta" van Helder en „Volharding" van hier. Met 4 3 trad laatstgenoemde club als overwinnaar uit het strijdperk. O osterend, 28 Januari. Zaterdag j.l. hield de heer H. Klimp uit Zuid-Eierland ook hier in het Wapen van Amsterdam eene lezing en wel over het onderwerp„Onze kunstmest stoffen." Met veel aandacht werd door de onge veer 40 aanwezigen geluisterd naar de duidelijke uiteenzetting, en de meesten zullen zeker winst kunnen doen met het gehoorde. De heer Klimp heeft te kennen gegeven, dat men deze lezing alsentrée heeft te beschouwen, en dat meerdere lezingen zullen volgen, wat zeker toegejuicht mag worden. Mag men de garnalenvisscherij nu juist met best kuuuen noemen, toch is zij tot heden, vooral door de hoogere prijzen beter dan verleden jaar. Voor de vorige week kon men tot 50 cents per K G markten. Uit het Rott. Nbl. Er vroeg bij Door den tuinman L. Los Jr. te Zwijn- drecht is op de groenten- en fruitveiling van Vrijdag aldaar, de eerste rabarbar aangevoerd. - Vergiftiging te Breda Bij de familie van den bloemist Van A. aan den Prinsenhaagsche weg te Breda, heeft zich na het middageten een geval van vergiftiging voorgedaan, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Al spoedig werden man en vrouw en drie kinderen ongesteld, kregen hevige pijnen in den buik gepaard gaande met braken en diarrhee. Zij maakten een vreeselijken nacht door. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Allen zijn nu weer ongeveer hersteld en kunnen bun werk ver richten. De oorzaak weet men nog niet, doch men denkt, dat het geval verband houdt met vergiftiging door voedingsmiddelen. Zaterdagmiddag kreeg de vrouw van A. Spuy te Stellendam, een bran dend kookstel over haar kleeren. In een oogenblik stond zij in lichte laaie. Direct slaagde men er echter in de vlammen te dooven. Wonder boven wonder had de vrouw slechts lichte brandwonden bekomen. Brand door een sigarenaansteker. Vrijdagavond laat ontstond braud in een der benedenvoorkamers van den heer Tiemersma aan het Zuiderplein te Leeuwarden. De bewonerslagen te bed. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en kon met eigen krachten gebluscht worden. Gordijnen, behang en plafond zijn beschadigd. Vermoed wordt, dat de brand ontstaan is door een si arenaausteker, zittende in een jas, die over een stoel was ge hangen. 't instrumentje is waarschijnlijk opengesprongen en het kleine vlammetje deelde zich mee aan jas, gordijnen en verdere voorwerpen. "—Fabrieksbrand te Zaandam. Zondagmiddag halftwee zagen voorbij gangers rook opstijgen uit de verffabriek van de firma P. Schoen en Zoon aan de Oostzijde te Zaandam. Een agent van politie werd gewaar schuwd en direct verscheen de brandweer. Het bleek, dat toen reeds het vuur een grooten omvang had aangenomen en aan blusschen niet meer te denken viel. Behalve verf waren ook nog aanwezig tal van brandbare stoffen, als oliën, vet ten, zwavel, terpentijn, enz. enz. Wel is waar lagen vele dezer brandbare stoffen op het erf buiten de fabriek of in een brandvrijen kelder, doch niettemin vond het vuur ook in het magazijn voedsel te over. Keer op keer ontploften vaten met brandbare stoffen steeds rezen hooge vlammen-zuilen op. Een deksel van een vat werd zelfs 1 OU meters weggeslingerd en kwam op een huis in de Bloemstraat terecht. De benauwdste oogenblikken echter hebben eenige manschappen der vrijwil lige brandweer beleefd. Zij stonden met hun stoomspuit in een steeg bezuiden het biandende perceel, toen plotseling de vlammen aan die zijde uitsloegen en hen niet alleen van den hoofdweg afsloten maar hen ook met levend verbranden bedreigden. Zij lieten de spuit de spuit en zochten over schuttingen een goed heenkomen. Toch gelukte het nog de spuit buiten gevaar te brengen en geluk kig bleek, dat nog de motor, noch de ontsteker van het vuur geleden hadden en weldra deed zij weer dienst. Men had echter de slangen alle moeten afsnijden. Men had gelukkig tijd uit het kantoor der firma Schoen alle bescheiden te red den, ja zelfs de brandkast heeft men er weten uit te krijgen. Men bond er een touw aan en trok haar toen met man en macht in veiligheid. De oorzaak van den brand is onbekend. Zwartsel schijnt echter zoo groot gevaar voor brand op te leveren, dat wij hoorden beweren, dat een daarmede gevuld vat soms onverwacht in brand kan geraken. In verband daarmee wil men ook nu in zelfontbranding van zwartsel de ooi zaak zoeken. De fabriek was verzekerd op beurs- polis voor ongeveer f 150,00U. De dienstweigeraar Kaay. Zaterdagmorgen is de milicien Kaay, afkomstig uit Winkel, uit de gevangenis te Haarlem ontslagen, waar hij zijn straf 3 maanden wegens dienstweigering had uitgezeten. Hij werd onder geleide van een korporaal naar de infanterie- kazerne teruggebracht. Hem zullen nu opnieuw zijn militaire plichten worden opgelegd. De mogelijk heid blijft bestaan, dat Kaay ook dan weigert. Hij zal dan ten tweeden male voor den Krijgsraad worden gebracht. Zij verkoos geen pensioen. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Noordwijkerhout wilde de 82-jarige kosteres, wed v. d. Schrier, pensionneeren met behoud van haar volle traktement. De ijverige, krasse vrouw heeft dit heeft aanbod ten stelligste van de hand gewezen en verkiest haar geld te „verdienen." Door deopkoopers van aardbeien wordt nu reeds bij de tuinders te Baren- drecht rondgegaan tot het doen sluiten van contracten voor de aanslaande cam pagne. Men besteedt 16 a 17 cents per kilo. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag- 39 Januari 1913. •Bwrp, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Cocksdorp's Avonds 7 uur Bijbellezing. Geb. van Cb. Bel. Donderdag 30 Januari 1913. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend's avonds 7 uur ds. Dagevos. Zondag" 3 Februari 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg 's Avonds 7 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal Waal, 's Avonds 7 uur ds. van Grasstek. Oudeschild vm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn Vm, 10 uur ds. Visser. Bediening H. Doop. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Nam. ball 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Y Oosterend vm. halftien ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Av. halt zeven ds. Kuperus. Dew Hoorn vm. 10 uur ds. Bussemaker. l'urmerend, 28 Jan. Aangevoerd 329 Runderen waaronder: 169 vette koeien 70 a 86 Ct. per KG, ika Gelde koeien f 150 a 200 Melkkoeien f 190 4 320. 10 stieren. 53 vette kalveren f 0,95 a f 1.15 p. Kg. 371 Nuchtere kalveren f 16a f 32 1227 Schapen f 20 k 132,00 Lammeren 1 a f ,00 345 vette varkens i 0,54 a 10,58 per Kg.; 84 magere varkens 1 22 a 1 40, 162 biggen f 10 a 1 16 kipeieren f 5.a i 5.50 per 100; Purmerender Crt. Geboren KOEiYRAAD, zoon van D. P. KOORN, en D. KOORNMolenaar: den Burg, Texel, 28 Jan. '13. Een ieder die lust heelt tot oprichting eener sociëteit te de Cocksdorp, wordt verzocht a.s. Maandag 3 Febr. des avonds 7 uur ter vergaderiug te komen in de zaal van GEZ. BUIJS. Voor bovengenoemde match zullen Zondag" 3 Februari spelen De Mil. Voetbalvereen „Wilhelmina"" en „TEXEL." op het terrein der Sportvereeniging 's morgens 12 uur. Entree 35 cent. Leden ea Donateurs GEEN vrije toegang. HET BESTUUR.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2