N° 2644. Donderdag 6 Februari 1913. 268te Jaargang [Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van meek tot week. Adverteutiën vóór 0 uur op den dag der nitgave TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- eu Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Pry's der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moor 0 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Tkx el. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 3 der Bedrijfsbelasting over het belasting jaar 191ü/19l3,' invorderbaar verklaard op den 31 Januari 1913, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 4 Februari 1913. De Burgemeester, GAARLANDT. 35 Jan.—1 Febr. Februari heeft zijn intrede gedaan. De maand der kiezerslijsten. Op dit laatste mag stellig wel eenigen nadruk worden gelegd, nu de dagen der verkiezingen reeds met rassche schreden naderen, de kalender zegt het niet alleen, doch schier eiken dag worden we er van andere zijde eveneens aan herinnerd. Het politieke en parlemen taire leven staat ten onzent al weder sinds eenigen tijd in het teeken der verkiezingen Men hoort en leest van kiezersvergaderingen men gaat alweer luisteren naar politieke redevoeringen, de belangstelling in de politiek neemt alweer gestaag toe, het om de vier jaar telkens terugkeerend ver schijnsel. En niet minder herinnerd ook de arbeid der Kamer er aan. In tal van gevallen is in den laatsten tijd gebleken, dat het debat en soms ook de besluiten, beheerscht worden door de gedachte dat de verkiezingen naderen. Nu heeft Februari zijn intrede gedaan en voor den 15en moeten de aangiften voor de kiezerslijst geschieden, Dat is een be langrijk deel van het verkiezingswerk. En de beteekenis ervan schijnt meer en meer gevoeld te worden door de politieke partjjen. Aanvankelijk waren het meer de rechtsche partijen, die zich bezig hielden met hot kiezerskweeken, maar langzamerhand is het geworden een deel van het voorbe reidende verkiezingswerk van alle partijen. Dat er thans ook van vrijzinnige zijde in sommige districten hard voor de kiezerslijst wordt gewerkt, kon dezer dageD blijken uit een bericht in de N. R. Ct., waarin een en ander medegedeeld werd over de actie der vrijzinnigen in de hoofdstad des lands. Volgens dat bericht werden, door den dienst, die door de drie vrijzinnige partijen aldaar georganiseerd is, niet minder dan tien duizend, zegge 10,00J mannen opgespoord, die op de kiezerslijst zouden kunnen worden gebracht, doch die zonder de ijverige be moeiingen van het bureau daar zeker niet opgekomen zouden zijn Daarbij waren niet minder dan 7000 belastingkiezers, die niet ambtshalve op de lijst zouden zijn geplaatst en er toch op behooren. Het bericht ver meldde er bij, dat van deze personen met zekerheid of met vrij groote zekerheid ver wacht ban worden, dat ze de vrijz, gelederen zullen versterken. Nu is Amsterdam een groote stad. doch een 10,000 kiezers meer -of minder is toch geen kleinigheid. De -beteekenis er van is ongetwijfeld niet gering. Als toch overal elders voor de vrijzinnigen nog zoo'n groot aantal stemmen te halen is en er wordt even hard gewerkt als in de hoofdstad, dan zou dit op den uitslag van de verkiezing wel eens van grooten invloed kunnen blijken te zyn. o—o—o— De Belgische Kamer heeft het in de lantste dagen druk gehad over de Kiesrecht- k -v-istie. Door de sociaal-democraten is een voorstel aanhangig gemaakt om tot Grond wetsherziening over te gaan, teneinde te komen tot het algemeen kiesrecht. Nu is er onder de Kamermeerderheid, die zoo als men weet uit katholieken bestaat ook een sterke strooming naar hervorming van het huidige meervoudige kiesrecht en zelfs werd door minister de Brocqueville toege geven, bij de besprekingen in de kamer, dat het tegenwoordige stelsel herzien dient te worden, maar toch heeft de regeering met kracht positie gekozen tegen het voorstel der socialisten. Hoofdzakelijk moet daarvoor de reden gezocht worden in het feit, dat de sociaal-democraten zich tot een onvoor zichtig dreigement hebben laten verleiden. Ze hebben n.l. gezegd, dat als de Kamer hun voorstel mocht verwerpen een alge- meene werkstaking zou worden geprocla meerd. De regeering en ook de rechtsche pers heeft om die reden gezegd, dat het voorstel der socialisten onaannemelijk is. Stemde de regeering toe in den eisch der voorstellers, dan toch zou ze de schijn op zich laten Van voor een bedreiging op den loop te zijn gegaan. In de Kamer bleef deze dan ook zich met alle kracht tegen het voorstel verzetten. Het schijnt, dat de sociaal-democraten tot het uitvoeren niet heel gaarne overgaan, mede, naar beweerd wordt, omdat het nog volstrekt niet zoo zeker is, dat de arbeiders aan hun oproep tot eene algemeene staking gevolg zullen geven. Die staking zou wel eens een fiasco kunnen worden. Door Van de Velde is althans getracht de regeering voor het voorstel te winnen door te verklareu dat de socialisten van een algemeene staking zouden afzien, indien de regeering het algemeene kiesrecht wilde toestaan op 25-jarigen leeftijd, desnoods met een bij gevoegde stem voor eiken huisvader boven 35 jaar. Doch ook dit voorstel heeft de regeering afgewezen, waarop d6 liberaal Hymans voorstelde dat de regeering er dan in zou toestaan, dat er een commissie van onderzoek omtrent de kiesrechtkwestie door de Kamer zou worden ingesteld. Na deze tegemoet komend6 voorstellen is er in het rechtsche kamp blijkbaar eenig verschil van gevoelen ontstaan. Zelfs werd gemeld dat in den boezem der regeeriDg oneenigheid gerezen was. Wat echter ook weer tegen gesproken werd. Toch valt niet te ontkennen, dat er in de kringen der regeeringsmeerderheid een strooming is om kiesrechthervorming ter hand te nemen en als de socialisten aan hun voorste! niet het dreigement met een algemeene staking vastgekoppeld hadden, dan was het niet onmogelijk geweest, dat er door de regeering wel een schrede in dio richting gedaan zou zijn. Thans moet afgewacht worden hoe de zaak zal loopen. Uit de verschillende deelen van het land. wordt de regeering gewaar schuwd het niet op een staking te laten aankomen, omdat daarvan groote schade en ellende het gevolg zal zijn. Mogelijk echter dat er nog wel een compromis wordt gevonden. o o—o De Düitsche blaffen hebben inzonderheid in de afgeloopen week hun aandacht gewijd aan twee onderwerpen, n.l. aan de motie van afkeuring, die de Rijksdag aannam tegen den rijkskanselier en over het voor uitzicht van nieuwe militaire lasten. Vooral over het laatste maakten de bladen zich het drukst. Het bericht is nog wel niet bevestigd, doch het klonk vrij stellig, dat een wetsontwerp hetwelk een nieuw groot financieel offer van 70 a 100 miljoen zal vragen, nog dit jaar in den Rijksdag zal worden ingediend. Dat wordt sommigen dan toch wel wat al te bar. Nog geen jaar is het geleden, dat de Rijksdag onder den druk der Marok- kaansche kwestie besloot een nieuwe legerwet aan te nemen, dat het land jaar lijks-op een belangrijk aantal miljoenenis komen te staan. En thans reeds mogen nieuwe voorstellen worden verwacht, die de belastingschroef nog wel weder een aan tal slagen zal aandraaien. De pers, zelfs de gematigde is er niet best over te spreken. Ook loopen er allerlei geruchten over ver anderingen in de regeering, die in verband met de kwestie op komst zouden zijn Naar het heet zit de minister van Financiën met de handeu'in het haar en weet hij absoluut niet, waar hij nu weer de meerdere miljoenen vandaan zal halen. En tevens wordt gevraagd hoe de minister van Oorlog, die het vorige jaar verklaarde dat de organisatie nu perfect in orde was, zich op zijn zetel zal kunnen handhaven. Er zal nog wel menig woordje over ge schreven worden. o o—o In het Engelsche Lagerhuis is in d6 laatste dagen de Kiesrechtkwestie aan de orde geweest, doch de behandeling heeft wel een eigenaardig verloop gehad. Een belangrijke hervorming van de Kieswet had de regeering aan de orde gesteld. De in de oude wet vastgelegde bevoorreohting van de meer gefortuneerden zou worden opge heven en ook het meervoudig stemrecht zou verdwijnen. Het nieuwe ontwerp bracht het algemeen mannenkiesrecht, waardoor alle mannen, die den vereischten leeftijd bereikt hadden en aan zekere eischen van goed gedrag etc. beantwoordden, kiezer zouden worden. Evenwel, het vrouwen kiesrecht had de rege6ring niet in het ont werp opgenomen. Daarover was de regee ring het niet eens geworden. Bjj de tweede lezing van het wetsontwerp diende minister Grey echter een amendement in om de bepaling „mannelijke" in het eerste artikel te schrappen, waardoor dan ook vrouwe lijke personen tot het kiesrecht toegelaten zouden worden. En bovendien werden nog eon paar andere amendementen ingediend, alle met de strekking om de vrouwen althans een deel der vrouwen, het kiesrecht te verleenen. De kiesrechtvrouwen zelf lieten zich natuurlijk niet onbetuigd, doch ze waren nu eons zoo verstandig hun zaak niet reeds, door de gewone baldadigheden bij voorbaat te bederven. En toch zullen de dames nog wel een tijdje op het zoozeer begeerde kiesrecht moeten wachten. Het indienen van de amendementen bracht de regeering in groote moeilykheden. De spreker toch was van oordeel, dat de opneming in de Kieswet van een der amendementen een fundamen- teele verandering in de wet zou teweeg brengen. Hij wenschte dan het ontwerp te beschouwen als opnieuw ingediend. Dit zou dan opnieuw alle phazen van voorbereiding en behandeling moeten doorloopen en het zou in deze zittingsperiode niet meer tot stand kunnen komen. De regeering heeft met het oog daarop gemeend het geheele ontwerp te moeten intrekken. Minister Asquith die dit in het Lagerhuis mede deelde, verklaarde dat .de regeeriDg tot die maatregel overgiDg, omdat nu de voort zetting van de bespreking over het vrou wenkiesrecht onmogelijk geworden is, de regeering meent fatsoenshalve ook niet door te kunnen gaan met de andere bepalingen van het ontwerp. Zoo behoort de Kies rechtkwestie in het Lagerhuis voorloopig weer tot het verleden, 't Is echter alleen een kwestie van uitstel. —o—o—o— Het Engelsche Hoogerhuis heeft in de afgeloopen week het Home-Rule-ontwerp onder handen genomen en dit, zooals ver wacht werd, met groote meerderheid ver worpen. Er werden 323 tegen en slechts 69 stemmen voor het ontwerp uitgebracht. Het debat nam vier dagen in beslag en toen de beslissing zou vallen was het Huis stampvol. Van opwinding viel evenwel niets te bespeuren,wat toegeschreven moet worden aan het feit, dat de lords al te goed weten dat ze toch vechten tegen de bierkaai. Ze kunnen Home Rule toch niet meer tegen houden. Over een paar maanden zal de regeering het ontwerp opnieuw indienen. Het Lagerhuis zal het ongewijzigd aan nemen en het Hoogerhuis zal zich de weelde mogen veroorloven het nog eeos weer af te stemmen. Ten derde malen komt h6t ontwerp dan weer in het Lagerhuis en als deze het goedkeurt, wat wel zeker is, dan gaat het buiten het Hoogerhuis om naar den Koning, die het bekrachtigt. De lords hebben echter nog één hoop, n. 1. dat in den tusschentijd de regeerings meerderheid uiteen zal spatten «n dat de regeering valt, waarmee Home Rule dan weer van de baan zal zijn. Dat zal echter niet licht gebeuren. —o—o—o— Ten opzichte van de Balkancrisis brachten de laatste dagen belangrijke beslissingen. De nieuwe Turksche regeering beantwoord de de nota der mogendheden. En in haar antwoord verklaarde z(j sleohts te kunnen toestaan in den gedeeltelijken afstand van Adrianopel. De wjjken waarin de heilige graven gelegen zijn alsmede do godsdien stige gebouwen wil de Porto niet afstaan. Die w^ken vormen echter het grootste ge deelte der stad, zoodat er voor de Bulgaren niet veel overblijft. Alleen, het station en de spoorlijn zouden in hun bezit overgaan. Intusschen, nog voor de Porte do Dota der mogendheden beantwoord had braken de Balkanstaten d6 onderhandelingen met Turkije af en gaf het Bulgaarscho ministerie laet aan den legerbevelhebber ook do wapen stilstand op te zeggen. Dat geschiedde Vrijdagavond en generaal Savof gat aan Mahmoed Sefhet pasja hoffelijk kennis, dat de oorlog Maandagavond 7 uur weder her vat zou worden. Zoo staan de zaken dan nu, op het oogenblik dat we dit schrijven. Als deze regels onder de oogen der lezers komen zal beslist zijn of de kanonnen inderdaad bun gruwelijk werk weder hervat hebben, dan wel of de mogendheden er nog in geslaagd zijn de voortzetting van den oorlog te voorkomen. TEXEL, 5 Februari 1913. Kustwacht. Bij beschikking van den minister van Oorlog ad interim minister van Marine is, aan den lichtwachter bij 's Rijks kustverlichting te de Cocksdorp (Texel) G. Krul Gzn., op zijn verzoek, ter zake van meer dan 55-jarigen ouderdom, eer vol ontslag uit 'a Rijks dienst verleend. Tel. De voetbalwedstrijd welke Zondag plaats had tusschen „Wilhelmina" van Helder en „Texel" van hier, werd beslist ten voordeele van „Wilhelmina" die met 9 tegen 2 uit het strijdperk kwam. De daarna gehouden Match tusschen de tweede elftallen van „Volharding" van Oudeschild en „Texel" van hier, bezorgde aan „Texel" de overwinning. De uitslag was 2 0. Omtrent de lichtbeeldenvoorstel lingen Maandagmiddag en avond in het lokaal „Ebenhaëzer" alhier gegeven door het Leger des Heils, vernemen wij dat dezelve goedgeslaagd is en door velen werd bijgewoond. Het onderstaande werd ons ter plaatsing toegezonden „Den 9den Februari a.s. hoopt ds. H. A. Gillot te St. Petersburg den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar Predikant werd. Hij stond achtereenvolgens te Oude schild op Texel, Assendelft, Zierikzee en St. Petersburg waar hij nu tijdelijk het Predikambt weer waarneemt." Naar wij vermeenen vergist de bericht gever zich even, niet Oudeschild, doch de Cocksdorp op Toxel was de standplaats van Ds. Gillot. (Red.) Wij ontleenen aan „Het Paard" van 31 Jan. Texel. De heer M. A. Langeveld te den Burg op Texel is door aankoop eigenaar geworden van den hengst Arthur no. 12 N S. Tg. van de heeren Biesheuvel te Haarlemmermeer en Bolt te Groningen. V. I». N. De opkomst van de leden op de ver gadering Dinsdag in Hotel „Texel" was niet evenredig aan het vuur dat de aan wezigen bezielde, de nieuw te treffen regeling en de aanwezigheid van den heer Langenhoff vervulde de leden met fris- schen moed. Met e<n hartelijk welkom werd de eerste algemeene vergadering onder zijn voorzitterschap door den voorz. den heer

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1