DE PRINS Naar Neerlands onafhankelijkheid RUITENBOER Men abonneertzïch in Boekh. Parkstr. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN OVERSTE. De hertogin van Halakoff. Drooglegging der Zuiderzee De schippersvereenigiDg „Schuttevaêr" verklaarde zich in haar uezer dagen te Zwolle gehouden algemeene vergadering met algemeene stemmen voor de geheele droogmaking der Zuiderzee als een nationaal belang. Bravo, leden van Schuttevaêr roept de heer Jules v. Hasselt, uit Kampen, in het Handelsblad uit gij hebt ge toond een open oog en een warm hart te hebben voor een bij uitstek nationale en grootsche onderneming, gelijk er in ons land nog nimmer een is tot stand gekomen Moge de Nederlandsche Regeering zich geroepen gevoelen in overeenstemming met den wensch van duizenden in den lande, een wetsontwerp in te dienen op de wijze, zooals door mr. H. Smeenge in de Tweede Kamer op 12 Dec. voor gesteld. Het wakkere bestuur der Zuiderzee- Vereeniging is ongeveer 25 jaren bezig geweest om de plannen tot afsluiting en drooglegging der Zuiderzee voor te bereiden en alles daarop betrekking hebbende op kaart en schrift te brengen. Gedurende al die jaren heeft het een reuzenwerk verricht. Tot in de kleinste kleinigheden heeft het technisch en oeconomisch onderzoe| plaats gehad. Waarom dan nog langer gewacht? Als men in Den Haag wat minder aan politiek deed, een ruimer blik op grootsche ondernemingen, meer energie en moer durf had, dan zou dit een groote zegen voor ons dierbaar vaderland zijn 1 De gelden, successievelijk aan de uit voering der drooglegging van de Zuider zee besteed, zouden op den langen duur met interest op interest in de Rijks schatkist terugkomen. Zoo worde het Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. De Duitsclie keizer bemiddelaar. De „Daily Expresse" deelt m?de, dat keizer Wilhelm door bemiddeling van den Duitschen gezant te Sofia tot koning Ferdinand het verzoek heeft gericht het mogelijke te doen om een nieuw conflict met Turkije te vermijden. Een gelijke stap zou in Belgrado bij koning Peter gedaan zijn. In diplomatieke kringen is men van meening, dat de wensch van den keizer eenig gevolg zal hebben. Een verhaal door F. A. BUIS. Nadruk verboden. 2.) I. „Als ik weg ben, zeker, dan zal ze,zien dat ze nog zoo handig en knap niet is als ze denkt." Weg bent, wat bedoel je daarmede vroeg de overste verwonderd. „Wat ik daarmede bedoel? Dat behoeft je toeh geen raadsel te wezen. Marie is oud en wijs genoeg vooral ook zooals zij zelve denkt om hier het bestier te voeren; zij kan dan ook in naam meeste- resse worden, zooals ze het nu al inder daad is, en ze heelt geen tante meer, die ze als dwarskijkster behoeft te beschouwen", sprak tante vrij bits, doch ziende welke uitwerking die toon en woorden op haren broeder maakten, ging zij wat kalmer voort„In alle gevalle kan zij leeren wat ze later voor haar eigen huishouding noo- dig heeft, dat is, dunkt mij, eene perfecte leerschool." „Het laatste stem ik je volmondig toe, doch het eerste nietik zie echter volstrekt niet in, waarom gp dan behoeft te ver trekken." „Omdat ik zie, hier tot geen nut meer te kunnen strekken omdat al wat ik doe aan de strenge critiek blootstaat en alles volgens haar nukken schijnt ingericht te worden. Of haar oordeel altijd juist is en of zij werkelijk zoo knap is als Zij denkt, dat zal ze leeren als ik weg ben." „En voor hoe lang ga je uit logeeren?" sprak de overste met gemaakte scherts, als om daardoor eene afleiding te geven aan het gesprek, dat eene treurige wending had genomen. „Neen, ik spot er niet mee 1" a.,. voordde - De slagersvrouio en de Arbeidsioet. De „Zutph. Ct.' meldt, dat tegen een slager te Zutfen proces-verbaal is opge maakt, omdatzijn vrouw op een Zaterdagavond hielp bij de bediening der klanten! De verbalisant, den slagerswinkel blijk baar als werkplaats beschouwende, meende, dat hier de nieuwe Arbeidswet was overtreden, daar een gehuwde vrouw na 7 uur 's avonds werk verrichtte. „Het zal ons benieuwen of hierop een vonnis volgen zal", voegt bovengenoemd blad aan dit bericht toe. „Ook wij zijn hiernaar benieuwd," teekent het Geïll. Slagersvakblad hierbij aan. „Wanneer een gehuwde vrouw den gaDSchen nacht in haar kamer achter de naaimachine zit te werken en zich ten gronde richt, doet men er niets tegen wanneer een gezonde slagersvrouw Zater dagsavonds een paar uur met haar man in den winkel helpt, dan wordt er ge verbaliseerd. Zij zal zich zeker niet in den winkel mogen bevinden, al was 't maar om wat toezicht te houden „Een groot slagerspatroon neemt man nelijk personeel en werkt er tot diep in den nacht medeeen klein slagerspatroon die zich met z'n vrouw door den moei lijken tijd tracht heen te slaan, wordt geverbaliseerd. „Men geeft hoog op over de Neder landsche vrijheid, maar 't is dan toch een vrijheid, die erg aan banden ligt, zou men zoo zeggen." Werklieden naar Engeland. Uit Friesland trekken tegenwoordig tal van arbeiders naar Engeland, waar zij voor vast werk worden aangenomen, tegen een weekgeld van 18 22 gld. Uit de gemeente Smallingerland zijn bij de 300 arbeiders naar Engeland aange monsterd. Tel.. Diefstal van ijs. Uit Groot Ammers schrijft men aan „Onze Zoetwatervisscherij" Door de Rijks veldwacht alhier is proces verbaal opgemaakt tegen enkele personen wegens het halen van ijs uit den boezem van het waterschap „de Overwaard". Het ijs was bestemd voor den ijskelder van een fabrikant in fijne vleeschwaren. Op andere plaatsen, o. a. te Gorinchem wordt het halen van ijs uit het domein- water door het domeinbestuur publiek zijne zuster eenigszins gebelgd, „het zal je toch niet verbazem ik had dat tenminste niet gedacht, mon cher; ik geloof dat gij genoeg ziet, dat mijn positie hier onhoud baar is geworden mijne taak is hier af. gedaan. Ik geloof dat het voor ons beiden beter is, dat ik gavoor ons beiden, omdat het een einde zal maken aan die talrijke kibbelarijen, waarvan ik naar ik meen, de oorzaak niet ben, maar waardoor ik mij gekrenkt gevoel over misschien ver meende ondankbaarheid. Misschien ook is mijn ouderdom er de schuld van; daar enboven, ik begin naar rust te verlangen. „Des te beter wanneer Marie de geheele huishouding overneemt, kunt gjj kalme daagjes genieten. Waarom nu zoo bijzon der zwart de zaak bekeken; Marie is somtijds wel een weing ontstemd, doch het duurt nooit lang." „Wat die kalmte betreft, ik begeer ze nietik heb graag wat omhanden, maar ik zie 't klinkt u wellicht een weinig egoistisch gaarne de vruchten van mijn arbeid." De overste begon te bemerken, dat er vooral op dit oogenblik weinig verandering zou zijn te brengen in de zienswijze van zijne zuster; reeds dikwijls had zij, een weinig opgewonden door eene woorden wisseling met hare nicht, van heengaan gerept, doch in de laatste dagen was dat meermalen gebeurd. Toen twintig jaar geleden de overste zijn vrouw verloor, die hem een dochtertje van slechts weinige dagen naliet, was tante Mina bij haren broeder gaan inwonen en had zich met liefde aan de taak gewijd, die zij zoo belangeloos op zich had geno men. Geen moeder had beter kunnen zorgen voor dat kleine wicht, dat nacht en dag hare zorgen vroeg, en tal van kwade dagen moesten doorworsteld worden eer de vrees, dat het kind niet zou kunnen behouden worden, wijkon mocht. Alles was goed gegaan, totdat Marie naar de verpacht, waaruit blijkt, dat het ijs toe behoort aan den eigenaar van het water. Met belangstelling wordt het oordeel van de rechterlijke macht tegemoet gezien. Door het breken, hakken en stuk kloppen van het ijs wordt ook in hooge mate benadeeld de pachter van het visch- recht, daar de visch daardoor uit zijn winterslaap wordt opgeschrikt. Vanaf 1 Jannari teekent men in op de 12e Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, die de voornaamste gebeurtenis sen in Nederland en in het Buitenland in beeld brengen, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende Auteurs, begint vanaf heden in dit weekblad een nieuwe serie Romans: Een zeer boeiende oorspronkelijke roman van dm bekenden schrijver Joh. ÜP. BROE- DELET, (fraai geïllustreerd). Verder in de Bïblioteek van „de Prins" de boeiende roman van RENRIETTE VON MEERHEIM Daarna de nieuwe roman van E. H. DELL schrijfster van „Als een Adelaar"* Deze roman maakt in Engeland enormen opgang, als zelden in de laatste jaren een boek te beurt viel. Alle abonné's zijn verzekerd. Men abonneert zich cloor het geheele land bij ellcen soliden Boekhandelaal' of bij de Agenten, tegen f 3,per jaar voor de gewone entegen f 5,— per jaar voor de luxe-editie Abonnementen kunnen met elk nummer aan vangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar ge vestigd is, kan men zich direct per post abon- neeren tegen toezending van postw. van f3,75 voor de gewone en f 5,75 voor de luxe-editie, aan den Uitgever N. J. BOON', Amsteldijk 13 AMSTERDAM Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote blad zijden op mooi papier met 40 a 45 platen per week. kostschool vertrok. Al werd het meisje door papa een weinig verwend, tante zorgde wel dat de gevolgen niet groot werden en had genoeg zedelijk overwicht om ook haren wil door de kleine te doen eerbie digen schoon Marietje niet altijd ljjdelijfe gehoorzaamde en veeltijds tegenstreefde, het einde was toch dat zij voor tante's wil moest onderdoen. Nu was dat alles veranderd Marie, nog een kind toen zij op de kostschool kwam, verliet die als een jonge dame van negen tien jaar. Zij, papa's hoop en trots, zijn eenig en al, was opgegroeid in een geheel anderen kring dan die, waarin tante met hare denkbeelden zich bewooghet zede lijk overwicht van de laatste was geheel geweken. Marie gevoelde zich naast tante op hare plaats, maar niet onder haar. Zij had steeds veel van tante gehouden en wist dat zij aan deze vele verplichtingen hadmaar tante was niet voor haar, wat zoo vaak eene moedor voor hare dochter kan zijnde vertrouwde, de vriendin in den edelsten zin van het woord. Aan hare pleegmoeder betoonde zij wel de achting, waarop deze aanspraak mocht maken, maar niet die kinderlijke liefde en gehecht heid, zooals tante zulks begeerde. Lang zamerhand waren telkens kleine onaange naamheden voorgevallen, de zienswijze van Marie bleek dikwijls geheel met die van tante in strijd te zijn nu eens had het geschil geloopen over de dienstboden, dan weder over andere huishoudelijke zaken en steeds had de dochter weten te ver krijgen, dat haar vader haar zienswijze deelde, al wenschte hij er dan ook niet rond voor uit te komen. Tante was meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat Marie haar gemis weinig zou voelen, wanneer zij eenmaal weg zou zijn. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2