N°. 2646. Donderdag 13 Februari 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andere l.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 unr op den dag der nitgave Prijs der Advertentidn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. lodore regel meor 8 Ct. Qroote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte berekend. Bowijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROO IJ, Parkstraat, Burg op Texel. 1—S Febr. Het voornaamste binnenlandsch nieuws der afgeloopen week was wel dat door de regeering tbans bij de Tweede Kamer inge diend is höt voorstel tot Grondwetsher ziening, vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Eigenlijk kan worden gesproken van twaalf afzonderlijke voorstellen, waarvan ieder een meer of ■minder belangrijke kwestie treft. Een van 'de voornaamste is wel die betreffende het kiesrecht. Daaromtrent is de regeering van meening, dat de grondwet zelve de grond slagen voor het kiesrecht heeft te leggen en dat die grondslagen niet worden aange troffen in de vage formuleering, welke art. 80 thans behelst. De regeering stelt voor art. 80 te lezen„De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen, door de mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers, die den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben en aan het hoofd van een gezin -Staan of, zonder aan het hoofd van een gezin te staan, als zelfstandige personen, in de maatschappij optreden, een en ander nader te len bij de wet. Sommige categorieD van personen wenscht de regee ring van het kiesrecht uit te sluiten o.a. alle vrouwen, de militairen beneden den raug van officier, voor den tyd dat ze onder de wapenen zijn, zij die gedurende ten minste drie maanden onderstand genoten höbben, gevangenen, krankzinnigen, etc. De regeering wil voorts de kring der verkiesbaren voor de Eerste Kamer aau- zienlijk uitbreiden, zoodat daarvoor dan in aanmerking kunnen komen dezelfde per sonen als voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in aanmerking kunnen komen. Aan de Eerste Kamer zal echter het recht van regres moeten worden toegekend. Voorts wenscht de regeering de bezoldi- der Kamerleden te brengen op 30U0 gulden, die van de voorzitters op l'SUOO terwijl de heeren tevens recht zullen hebben op pensioen en vergoeding van reiskosten zullen genieten. Vervallen zal de ven.enigbaarheid van het ministerschap met dat van Kamerlid. Wat de onderwijskwestie betreft, stelt de .'regeeriug voorop, dat het bijzonder onder wijs regel en het openbare aanvulling dient te zijn. Naar de meening van de regeering moet de grondwet, teneinde te voldoen aan den eisch van billijkheid, aan scholen, door particulieren opgericht, gelijke geldelijke aanspraken tegenover de overheid verze keren nis aan openbare scholen. Het art. betreffende de kerkgenootschap- Spen wenscht de regeering ongewijzigd te laten, althans in hoofdzaak. Wat het koninklijk inkomen aangaat wil de regeering dit met f200,000 ver- hoogen en te brengen op f800,000, terwijl tevens het bedrag van t 50,000, toegestaan voor de koninklijke gebouwen verdubbeld zal worden en alzoo op f 100,000 zal worden gebracht. Betreffende de gemeenten wil de regeering d'e bestuursorganisatie aan den gewonen wetgever brengen, waardoor dan komt te vervallen, de bepaling dat de raad staat aan het hoofd der gemeente. Ook verdient nog vermelding, dat de regeering den zittingsduur der Tweede Kamer met een jaar wenscht te vsrleDgen. En voorts, dat een grondwetswijziging in 't vervolg zal kunnen geschieden, met een meerderheid van 51 stemmen in de Tweede en eene van 26 in de Eerste Kamer. oo o In de Belgische Kamer is de strijd over •de Grondwetsherziening voortgezet in de afgeloopen week. En volstreden, naar men mag zeggen, alzoo thans voorloopig. u,t Is een harde strijd geweest, die tot einduitslag heeft gehad, dat het voorstel der socialisten met eenige stemmen meer derheid verworpen werd. Aanvankelijk leek het, dat het niet dien kant zou uitgaan De socialisten hadden hun eischen heel wat verzacht en ze hadden ten slotte zelfs genoegen genomen met een voor stel van den liberaal Heymans, om een commissie te benoemen, die dan een nader .onderzoek zou instellen. Dit voorstel scheen bij een deel der rechterzijde in goede aarde te zijn govallen en naar luid der berichten was er ook in het ministerie een strooming om dat matigo verlangen der oppositie toe te geven. Een viertal ministers had zich er voor verklaard. Zoo scheen enkele oogenblikken een overeen komst aanstaande, totdat de bekende leider der conservatieve katholieken daar tegen zijn stem verheffen kwam. Woeste legde toch de verklaring iu de kamer af, dat indien de regeering op het voorstel der oppositie inging hij en zijn aanhang de regeering zou los laten, wat beteekeude, dat de regeering dan haar eig6n doodvonnis zou teekenen. Dat durfde deze blijkbaar niet aan en ze volharde er in, de voorstellen van de socialisten onaannemelijk te ver klaren. Zooals verwacht werd geschi6ddode meerderheid der Kumer volgde de regeoring en het voorstel der sociaal-democraten werd verworpen. Geen Grondwetsherziening dus. Dit besluit kan wel eens vèrstrokkende gevolgen hebben. De socialisten hebben met de algemeene werkstaking gedreigd, indien hun voorstel mocht worden ver worpen. En zij zullen aan deze bedreiging gevolg moeten geven, ook al zal, zooals voorspeld wordt de algemeene werkstaking een fiasco worden. Ze zijn het thans wel aan de eer van hun partij verschuldigd, de staking proclameeren. En ze zullen het doen ook. Naar luid der berichten zal de staking op den 25 Maart of op den 22 April, den dag van de opening der wereld tentoonstelling te Gent, aanvangen. Dat klinkt ernstig genoeg, want ook al bereiken de stakers niet wat ze zich voorstellen, toch kan een uitgebreide werkstaking voor den economischen toestand van het land ernstige gevolgen na zich sleepen. Belgie maakt thans wel ernstige dagen door. o—o—o— In Engeland werd in de laatste dagen weer zeer veel over do kiesrechtvrouwen gesproken en geschreven, De dames hebben daar dan ook wel aanleiding te over voor ge geven. Het intrekken van het kiesrecht- ontwerp door de regeering schijnt de harts tochten der suffragettes weer ontketend te hebben, althans de heldendaden, die ze al weer uitgehaald hebben en de bedreigingen die ze hebben laten hooren, wijzen daar wel voldoende op. Ze zoeken hun kracht weder in allerlei baldadigheden, meereu- deels van minder onschuldigen aard. Het bleef niet bij het inslaan van een aantal ruiten, maar ook werden weder een aantal brievenbussen in brand gestoken, waarbij de inhoud vernietigd werd, zeker een straf oefening, waarbij ook meest onschuldige het slachtoffer wordt. Voorts laten de „dames" niet na elke politieke vergadering te verstoren, als ze daar maar even kans toe zien. Is bij ongeluk een der ministers de spreker, dan is dat een reden om een extra groot tumult te veroorzaken, die dan doorgaans eindigt met de arrestatie van de rumoerige „dames." Dat gaat echter niet altijd even gemakkelijkde suffragettes zijn nu eenmaal geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken. Ze worden dan ten slotte achter slot en grendel ge bracht en tot een hooge boeto of gevange nisstraf veroordeeld. Natuurlijk kiezen ze de gevangenis, om ook in de rijen der „martelaressen" opgenomen te worden en het eerste wat ze dan doen is, alle voedsel te weigeren. Wat in den regel tengevolge heeft, dat, als het moeilijk gebleken is, de „dames" met geklutste eitjes in het leven te houden, deze weer op vrije voeten wor den gesteld. De politie treedt intusschen met kracht tegen de strijdlustige kiesrechtvrouwen op. Doch deze staan voor niets. In een van de door haar gehouden optochten werd een groot bord meegedragen met het opschriit „Ruitenvernielers gevraagd." Verder ver klaarden ze, dat de levens gespaard zouden worden doch dat de strijd aangebonden is tegen alle eigendommen. 'tls wel prachtig. Of de suffragettes evenwel door haar optreden bij het publiek de sympathie voor het vrouwenkiesrecht zullen verhoogen, is een andere vraag. o—o—o Het belangrijkste buitonlandsch nieuws der afgeloopen week was wel, dat de vijandelijkheden op den Balkan hervat wer den. Menigeen zal wellicht niet hebben gedacht, dat het zoover zou komen. Er was lot het laatste odgenblik toe een stille hoop, dio vrij algemeen was, dat de onderhande lingen hervat zouden worden. Zulks op grond van de bemoeiingen der mogend heden en den gematigden toon van hot antwoord der Porte op de nota der mogend heden. Deden de eerste berichten na de staatsgreep in Turkije verwachten, dat de' nieuwe regeering van de eischen der Bal- kanstaten tot afstand van Adrianopel en de Egelsche eilanden niets wilde weten, het antwoord der Porte leerde anders. Na kalme overweging heeft do regeering blijk baar ingezien, dat ze niet veel te weiger«n had. In haar antwoord stemde ze dan ook toe om het lot der eilanden in handen der mogendheden te leggen. Evenwel in de geheele afstand van Adrianopel wenschto de regeering niet toe te stemmen ze wenschte de stadswijken, waarin de heilige gebouwen en graven gelegen zijn te be houden. Dat antwoord was in elk geval een stap in de gewenschte richting en ge hoopt werd, dat de Balkanstaten dat zouden erkennen en dat nieuwe onderhandelingen het gevolg ervan zouden worden. Temeer omdat, naar luid der berichten de mogend heden het rfntwoord van Turkije ook go- schikt oordeelden als grondslag voor nieuwe onderhandelingen. Doch Bulgarije hand haafde zjjn eisch afstand van Adrianopel zonder eenige voorwaarde. En Danef, die nog te Londen vertoefde, verklaarde, dat de Balkanstaten géén tittel nog jota van hunne eischen zouden laten vallen en dat de oorlog onverbiddelijk hervat zou worden iudien Turkije niet voor Maandag verklaard zou hebben, dat het de voorwaarden der Balkanstaten aanvaarde Tot zoolang zou den de voorwaarden van kracht zijn, doch was eenmaal de strijd weer hervat, dan achten de Balkanstaten zich niet meer ge bonden en zou de Porte later allicht voor zwaardere eischen komen to staan. De Turkscho regeering heeft geen nader autwoord gezonden,en Maandagavond 7 uur hebben de kanonnen hun bloedig werk hervat De Bulgaren voorspellen dat het een korte verwoede strijd zal zijn de Turken zullen weldra het onderspit hebben gedol ven. Allereerst zullen zo hun krachten concentreeren tegen Adrianopel, waarvan de beschieting dadelijk is begonnen. Wat zal de uitslag van deze laatste worsteling zijn? Waarschijnlijk een vol komen nederlaag der TurkeD. Althans als de berichten juist zijn, die zeggen dat er onder het officierencorps groote oneenig- heid beerscht, welke zelfs reeds aanleiding gegeven heeft tot bloedigo botsingen tus- schen de aanhangers der JoDg-Turken en die van de weggejaagde regeering. Ook zal het wel zeer de vraag zijn, of het Turksche leger zijn zelfvertrouwen, dat door de neder lagen zoo ernstig geschokt is, teruggekregen zal hebben. Bovendien brengen de Balkan staten thans veel meer troepen in het veld dan Turkije. Adrianopel, dat een bezetting heelt van 50,1.100 Turken is ingesloten door 100,000 Bulgaren en Serviers Tegenover de 120,000 man, die de Schataljalinie moeten verdedigen, stellen de Bulgaren, met inbe grip der Servische troepen een leger van 180,000 man. De Turken hebben echter dit voor dat ze zich bevinden in een sterke stelling, die in een geduchten staat van tegenweer gebracht is. Als het Turksche leger eensgezind is en vol zelfvertrouwen, dan zou de vijand daar nog wel eens zijn hoofd kunnen stooten. Turkije heeft echter iets ergers tegen zich het heeft geen geld. Wel heeft de regeering nog al het mogelijke gedaan, om uit Europa geld te krijgen, doch het was te vergeefsch. Europa wilde do Turken dwingen aan de eischen toe te geven, door hun het geld te weigeren noodig voor den oorlog. De regee ring heeft thans een bicnenlandsche leening uitgeschreven. En bij Adrianopel en in de Tchataljalinie doen de kanonnen weder hun moorddadig werk. TEXEL, 12 Februari 1913. Maandagavond trad in Eben Haözer Ds. v. d. \Yaa van de Waal op met eene lezing over Jeanne d'Aro. De opkomst was zeer goed. De spreker begon met een kort overzicht te geven van de benarde toestanden in Frankrijk in den tijd, waarin de maagd van Orleans optrad. Daarna schetste hij in duidelijke trekken haar jeugd, met visioenen die ze had haar strijd en overwinninghaar onder gang en dood. Vervolgens ^tond spr. nog stil bij de vraag, hoe wij die visi oenen moeten opvatten en verklaren en wees hij op de groote kracht, die een mensch kan ontwikkelen, als hij door vaste geloofsovertuiging wordt aange vuurd en geleid. Aan het slot werd den spreker een woord van dank gebracht voor zjjn interresante lezing, die men met aan dacht had gevolgd en werd meege deeld dat Ds. Visser binnenkort een laatste winterlezing hoopt te houden waarin hij een kykje zal geven in de achterbuurten van Londen, naar aanlei ding van het bekende boek van Harold BegbieGebroken Aardewerk. Toelaagfonds en Hulpbetoon. Groot was de belangstelling der leden Maandagavond niet, de opkomst was ver beneden het middelmatige, het aantal bestuursleden plus de bode over trof dat der gewone leden. Bij de opening der vergadering ver klaarde de voorz., dat de vergadering aanvankelijk bepaald op 27 Januari, mede om ongesteldheid van den oudsten commissaris was uitgesteld, die hy gelukkig tbans weer het welkom mocht toeroepen 1912 was voor de vereeniging een gunstig jaar te noemen, slechts 2 maal werden de diensten veieischt. De notulen van Toelaagfonds werden door den secretaris, den heer A. J. Bakker, die in de laatste bestuursver gadering herkozen was gelezen en daarop onveranderd vastgesteld. In ontvangst en uitgaaf sloot de rekening over 1912 tot een bedrag van f 109,27, de uitgaven hadden f79,41B be dragen, zoodat een batig saldo van f29,855 viel te boeken, waarmede de generale kas steeg tot f771,485. Door een commissie van 3 leden, de heeren J. Kiljan, C. Kalis en IJ, Brouwer nagezien, werd op advies van den com missie bij monde van laatstgenoemde, de rekening bij acclamatie goedgekeurd. Met resp. 15 en 14 van de 17 uitge brachte stemmen, werden de aftredende commissarissen, do heeren N. Huisman en P. J. Kikkert herkozen, die zich beiden die benoeming lieten welgevallen. Na de gebruikelijke rondvraag, die niets opleverde ging men tot behandeling der zaken van „Hulpbetoon" over. De voorzitter wijdde een woord aan het jubileum van deze vereeniging, die in haar 25-jarig bestaan zoovelen een nette begrafenis bezorgde, en verklaarde met genoegen te kunnen medjdeelen, dat de vereeniging er in was geslaagd met de firma Kikkert Zonen een overeenkomst te treffen waarbij thans voor de begrafenis van leden of hunne vrouwen de gelegenheid bestaat van de rouwkoets gebruik te maken, tegen betaling aan den penningmeester der vereeniging van f5, f7,50, resp. bij gebruik van één of twee paarden. 'De notulen werden na voorlezing on veranderd vastgesteld en uit het jaar verslag, waarin ook het jubileum werd herdacht, bleek, dat de kas thans nog slechts 17,63 bedroeg waarin de voorz. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 3