Gemengd Nieuws. Uit het Rott. Nbl. Past op uw gouden vijfjes. Een bedelaar te Alkmaar vond tusschen de opgehaalde centeneen vijfgulden stuk. De bedelaar ging al zijn „huizen" na, totdat hij eindelijk bij het heerenhuis kwam waar men op onverklaarbare wijze vijf gulden vermiste. De man zag zijn eerlijkheid flink beloond hij kreeg een gulden ten geschenke. Door de afwezigheid van vorst van eenige beteekenis in dezen winter vreest men alom voor veel ongedierte in den loop van dit jaar. Nu reeds beginnen hier en daar slakken voor den dag te komen, wier rustperiode dooi den zomerschen winter aanmerkelijk is ingekort. Kind verbrand. Te Baarn is Woensdag het 3 jarig dochtertje van H. v. Dijk, wisselwachter bij de HollaDdsche Spoor, in een onbe waakt oogenblik in aanraking gekomen met de brandende kachel, tengevolge waarvun de kleertjes vlam vatten. Toen de moeder in huis kwam, vond zij het verkoolde lijkje van haar kindje, De ouders zijn radeloos 1 Zij rijzen als paddestoelen uit den 'grond. Er zijn in de laatste tijd te Amsterdam zooveel bioscoop-theaters in exploitatie genomen, bovendien is ook het aantal aanhangige aanvragen voor bioscoop theaters zoo groot, dat Burgem. en Weth. vooreerst den stroom wat willen laten luwen. Het eerste halt jaar wordt geen enkele concessie-aanvraag meer in behandeling genomen. Vromvmkiesrecht. Het Storting {Noorwegen) is nu geopend en de 123 leden kunnen over het wel en wee des lands beslissen zonder dat er een enkele vrouw bij tegenwoordig is. Intusschen hebben thans alle politieke partijen op hun programma den eisch, dat het kiesrecht aan de vrouwen zal worden gegeven op dezelfde voorwaarden als de mannen het hebben. Noorsche staatslieden van alle partijen hebben voldaan aan het verzoek der Engelsche Vereen, voor Vrouwenkiesrecht die hun een uitspraak vroeg omtrent de werking van het Vrouwenkiesrecht. De Eerste Minister Gunnar Knudsen, de conservatieve president van het Hoog gerechtshof Hagerup Buil, de parlements leden Chr. Knudsen, Castberg, Stang en veel andere mannen van naam hebben om strijd verklaard, dat zij bet kiesrecht der vrouw een zegen voor het land achten. Delfsch blauw. In de Gids klaagt de heer Tutein Nolthenius over den gouden regen, dien Delft zich laat ontgaan nu het verzuimd heeft, in dit bijzondere jaar dertien een tentoonstelling van Delftseh blauw te organiseeren, waarheen de vreemdelingen van alle kanten toegestrooma zouden zijn. Immers, uit mr, Everwiju's „Beschrij ving van Handel en Nijverheid in Nederland" blijkt weer eens de ontzaglijke beteekenis der Nederlandsche aardewerk nijverheid in vroeger dagen, een beteeke nis, die thans nog niet geheel verloren is. Want slechts door twee tooverwoorden kan Nederland den vreemdeling, vooral den rijken, kunstverzamelenden vreem deling tot zich trekken het zijn Rem brandt en Delftseh blauw... Delft is bij kuustminnaars beroemd als Schiedam bij de matrozen. Geheel de zomer-zwerversschaar zou dus dit jaar naar Holland zijn overge vlogen indien te Delft een tentoonstelling ware gehouden van oud-blauw. Maar de Delftsche gemeenteraad wilde niets bijdragen... Nws. Van de Pettemer Zeewering schrijft men aan het N. v. d. D. De proef, door den waterstaat genomen met het aanbrengen van gewapend beton volgens het systeem-De Muralt, aan de glooiing van „de noordelijke afsluiting" der Pettemer Zeewering, heeft geen gunstig gevolg gehad. Het werk was niet bestand tegen de hooge vloeden en hevige stormen der laatste maanden, zoodat voor en na groote stukken van het betonwerk wegsloegen. Voorloopig worden maatregelen geno men om 't wegspoelen van den dijk te voorkomen, totdat het seizoen gunstig is, om nieuwe proeven met betonbedek- king te nemen. N.v.d.D. Door de' drank. Nog niet lang geleden werd te Groningen een ook bij de politie wel bekend vrouwspersoon wegens dronken schap opgebracht. Ze had een zuigeling op den arm, welke ze op het politie- bureau der politie voor de voeten wierp met de weorden „Daar, zorg jullie er maar voor. Gelukkig is er voor het arme wicht gezorgd. De ontaarde vrouw ging echter door met drinken en werd al spoedig weer op een handkar weggebracht. Genade voor recht. Een man van bijna 80 jaren te Boom- bergum was door koop eigenaar geworden van een onbewoonbaar verklaarde en ontruimde woning aldaar. Deze woning werd door hem betrokken, met de be doeling om, zonder iemand tot last te zijn, er zijn laatste levensjaren te slijten. Wist hij het misschien niet, de politie echter wel, dat door hem een daad werd gepleegd in strijd met de Woningwet. Proces-verbaal op proces-verbaal volgde en bij herhaling werd de oude man ver oordeeld tot geldboete of gevangenisstraf. Tot het betalen der boeten was hij onmachtig. Yoor het ondergaan van ge vangenisstraf was hij te oud geworden. Zoo oordeelde ook H. M. de Koningin. Bij Koninklijk besluit is den grijsaard dan ook de kwijtschelding verleend van zijn straffen. Tel. - 'f

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 6