O 2648. Donderdag 20 Februari 1913, 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. jijt i»ia<l verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. URANT. Advertentiën vóór nur op den dag der uitgave Prijs der Advcrtentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogel meor 8 Ct. Groote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte berekeud. Bowysnunimers 2 Cts. per uummor. ^ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangeuomen bij de Uiig. Firma LANÖEYELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg» op Tkx el. Plaatselijke Belastingen. Burgemeester en Wethouders der Ge- jente Texel maken bekend, dat een icbrift van a. het primitief kohier van school- Iden, betrekkelijk de school met uit breid leerplan over de maanden Januari 6n met April 1913 b. het primitief kohier van school- lden, betrekkelijk de overige scholen er het le kwartaal 1913 en c. het primitief kohier van de beias- ig op' de houden voor het dienstjaar 13, gedurende 5 maanden, van den 17 bruari tot en met den 16 Juli, ter meentesecretane voor een ieder tel ing liggen. Texel, den 17 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 8-15 Febr. Het indienen van de regeeringsvoorstellen grondwetsherziening is, zooals te ver- ichten was, gevolgd door meer of minder .voerige besohou winsen van de politieke *anen. Uit die beschouwingen san jken, hoezeer het oordeel uiteen loopt er de ingediende voorstellen. Heeft de rhtsche pers lof over voor dit stuk arbeid r regeering, de pers der linkerzijde is n een geheel tegenovergesteld gevoelen. Men weet dat hoofdzakelijk met het oog de kiesrechtkwestie de grond wetsher- ming in behandeling is genomen. Do jsrechtvoorstellen vormen dan ook een langrijk deel van het geheel, dat thans ugeboden is en trokken daardoor iuzon- rbeid de aandacht tot zich. De pers schouwingen waren dan ook meereudeels n de kiesrechtparagraaf gewijd. En ist daarover is de pers der linkerzijde ;1 het ullermiust te spreken. Zoo wijst t lioerule Handelsblad er op, dat het ruwe artikel de beslissing wie het isrecht zal hebben 'eenvoudig in de handen n den wetgever legt. Als deze zegt, dat e Nederlanders boven de 25 jaren, be- udens de uitzonderingeu, het kiesrecht bben, dan is er geen woord in de nieuwe paling die hem dit verbiedt. Ook trekt t blad te velde tegen de bepaling dat geen rsreebt zullen hebben de personen, die dersteuning hebben ontvangen van de meeute of eeuige andere uict-kerkelijke ïtelling. Daarin ziet het blad achter- tstellmg van ben, die bij geeu kerkgenout- hap aangesloten zijn en bet bewijs dat i rechten en vrijheden van alle Neder- nders bij een kuo eljjku regeering als de ;egenwuordige niet in veilige handen zijn. De Wereld, het orgaan der vrijz -demo craten wijst er op dat de „gelijkstelling" 'met de gezinshoofden evenzeer eeu beperkt als een uitgebreid kiesrecht tengevolge kan hebben. Eeu ding acht het blad alleen zeker„dat deze regeling slechts dienen moet om een algemeen kiesrecht en vooral vrouwenkiesrecht te weren." In nog scherper bewoordingen spreekt Het Volk" het sociaal-democratisch orgaan zich tegen het regeeringsvoorstel uit. Ket blad beweert, dat de regeering aan de conservatieven nog een kansje geeft. Ze bedreigt opnieuw een niet te schatten aantal arbeiders met uitsluiting. Schreeu wend onrechtvaardig is het aldus het blad aan de mannen die zelfstandig optreden in de maatscüappij het kiesrecht te geven en aan de vrouwen niet. De mannelijke gezinshoofden kiezer temaken, de vrouwen niet. Hier uit zich de sexe- overbeersohiug op waarlijk brute manier. Ook bat de kiezer 25 jaar moet zijn, is niet naar bet hart van het soc. dein. hoofd orgaan. De meerderjarigneid is bij de wet gesteld op 21 jaar, Is ergens ter wereld het kiesrecht der 21- tot 24-jarigen voor de veiligheid van den staat, of voor deze menschen zelf zoo noodlottig gebleken. Deze bepaling is, naar de meening van het blad, enkel reactie, hoop op het overwicht in het kiezerskorps van de meer „bezadigde elementen i".... Heel anders oordeelt de antir. Stichtsche Crt over de kiesrecht paragraaf van het regeeringsvoorstel. „Van de regeering werd verwacht, dat zij eene lormule vnor het kiesrecht zou vinden. En zij heeft de ge- koe terde verwachting niet beschaamd," aldus genoemd blad. Het vervolgt dan „Het voorgestelde artikel 80 legt de grond slagen voor het kiesrecht in de grondwet vast en laat de bepaling daarvan niet aan den gewonen wetgever over. Zoo behoor! het. Ons inziens is zij er in ge slaagd eene zoodanige formule te viuden, die velen kan bevredigen." Ten slotte nog enkele regels uit wat het katholieke blad, de Maasbode over het kiesrechtvoorstel opmerkt. Het blad is met bet voorstel ingenomen voorzoover het aan de vrouwen het kiesrecht outhoudt. Verder, merkt bet blad echter op „Zou bet beginsel, dat het volk in ai zijn geledingen gelijkelijk behoort deel te nemen aan de keuze der volksvertegen woordiging, in absoluten zin bedoeld zijn, dan zouden wij ons daartegen verzetten. Slechts in relatieve boteekenis is die uit spraak te aanvaarden Of ook niet te aanvaarden. Er is meerdere malen opge- gemerkt, dat eerder voor inkrimping dan voor uitbreiding van het kiezerscorps reden bestaat. Wat in dit opzicht de nieuwe grondwetsbepaling brengen kan, zal voor een groot deel afhangen van de wot, die het beginsel van hot zelfstandigenkiesrecht uitwerken zal. Is men van de moeilijk heden van het kiesrecht wel doordrongen, dan zal men de regeering om den greep, die bier is geschiedt, niet spoedig hard vallen." Bij de eventueele behandeling van do voorstellen zelf zal er nog wel meer over de kwestie gezegd worden. Doch daar is het voorloopig nog niet aan toe. —o—o—o— De Duitsche bladen hebben in de afge- loopen week gelegenheid gehad zich bezig te houden mot een blijde gebeurtenis in het Keizerlijke familieleven. De dochter des Keizers.' prinses Victorica Louise verloofde zich met prins Ernst August van Cumber land. Het tot stand komen van deze ver loving heeft in bijzondere mate de aandacht getrokken, omdat ze de oplossing' bracht van een lastige erfkwestie Zooals men weet was het huis van Cumberland eens het koningshuis van Hannover en wilde het tot nog toe nimmer alstand doen van de rechten, die het nog altijd op de kroon van Hannover meende te hebben. Tal van malen, na fle inlijving van Hannover bij Pruissnn is getracht den hertog van Cum berland met het denkbeeld van dert afstaüd le verzoenen, doch het liep steeds op niets uit. Men bood ben; den hertogzetel van Brunsvvijk aan mits hij afstand deed van zijn rechten op den Hannoversoheu troon, doch hij weigerde. Zoo was er een breuk ontstaan lusscheu het Ptuisische Konings huis en het huis van Cumberland en allo pogingen tot verzoening, waartoe Keizer Wilhelm meer dan eens het initinatief nam, mislukten Toen de hertog van Bruuswijk kinderloos stierf en de hertog van Cumberland op diens zetel aanspraak kon maken werden hem die aanspraken ontzegd omdat bij steeds weigeren bleef de rechten op Hannover prijs to geven. Tbans is de verzoening gekomen. De jongste zoon van den hertog heeft zich verloofd met de dochter des Keizers en dat kau alleen plaats hebben gebad, nadat deze de rechten op den troon van Hannover afgestaan heeft. Het heeft geruirnen tijd geduurd eer de voorbereidingen getroffen waren voor deze verzoening, doch de lastige erfkwestie is thans van de baan. —o—o—o Het Poolonderzoek heeft weder eenige slachtoffers gevraagd. In de afgeloopen week bracht de telegraaf het bericht, dat de Zuidpool expeditie van den jeugdigen poolreiziger, kapitein Scott, verongelukt is. Het in sneeuw en ijs omkomen van de Engelsche Zuidpool expeditie heeft diepen indruk gemaakt. Vooral in de Engelsche pers wordt veel over hot tragischo einde dezer expeditie geschreven en met weemoed wordt do leideV kapitein Scott herdachten wat hij deed in het belang van de weten schap door zijn poolonderzoek. Zooals uit de mededeeliug der Engelsche bladen blijkt dat Scott in November 1910 naar het zuiden vertrok. Na een overwintorings- kwartier ingericht ,to bobben, waar een deel der expeditie achterbleef trok Scott met eenige mannen poohvaarts, doch keerde niet terug, In October 1912 werd van uit het overwinteringskwartier een hulpexpe ditie afgezonden om den Zuidpoolreizigers op te sporen en ter hulp te komen. Den 12 November ontdekte de hulpexpeditie tusschen de sneeuw en het ijs de tent van Scott. De helpers kwamen te laat, de tent bleek slechts een drietal lijken te bevatten, n.l. die van Scott en zijn twee metgezellen dr. Wilson en luitenant Bowers. Uit het dagboek, dat in de tont gevondeu werd en dat tot den laatsten dag bijge houden was, werd een droevig verhaal gevonden van het lijden der Zuidpoolexpe ditie. Deze had bestaan uit vijf loden doch twee ervan waren reeds spoedig aan de gevolgen van de ontberingen overleden, nadat Scott de pool bereikt en weer op de terugreis was. Eenige dagen later werden Scott en de beide andere mannen door een sneeuwstorm overvallen. Door de vele ontberingen hadden zo alle weer standsvermogen verloren en ze stierven alle aan uitputting. De laatste aautee- kening van Scott in het achtergelaten dag boek was van 25 Maart 1912, waarin hij schreef: Wij zijn zeer zwakhet schrijven valt ons moeilijk. Ouzo lijken en aantee- keningen moeten ons uiteinde verhalen. Verder schreef Scott in zijn laatste oogen- blikken nog neder, dat hij zijn Pooltocht niet betreurde en dat de mislukking van de thuisreis aan onvoorziene omstandig heden moest worden geweten. De leden dor hulpexpeditie, die de lijken vonden hielden een lijkdienst voor Scott en zijn makkers. Ook werd eeii kruis opgericht op de plek waar de dooden werden gevonden. —o—o—o— In Mexico gaat het weer hard tegen hard. President Madero, die twee jaren geleden den ouden dictator Perfirio Diaz van den presidentszetel verdrong heeft tot nog toe niet veel genoegen van zijn nieuwen waar digheid beleefd. Bijna voortdurend had hij tot nog toe op zijn hoede te zijn voor zijn tegenstanders, die er steeds op uit waren de va^n des opstands te ontplooien. Doch steeds, gelukte het hem nog zijn gezag te handhaven, zij het dan ook met strenge maatregelen en met gewelddadige middelen. Thans wordt echter zijn gezag zeer bedreigd Er is een voor Madero zeer gevaarlijke opstand uitgebroken, die door de vrienden van den ouden Diaz, maar al te goed voorbereid is, niettegenstaande de strenge maatregelen der regeering. Op een gegeven oogenblik ging een deel der troepen tot opstand over, bevrijden de twee rebellenaanvoerders generaal Peyes en Felix Diaz een neef van den afgetreden president en deden een aanval op het paleis der regeering Felix Diaz riep zich zelf lot president en tracht thans met geweld een einde aan het bewind van Madero te maken. De strijd tusschen zjjn rebellen eu de trouw gebleven duurt op het oogen blik dat wij dit schrijven, nog voort. o oo Op den Balkan gingen in de afgeloopen week de kanonnen voort hun vreeselijk werk te doen. Er werd hier en daar met groote hevigheid gevochten, doch dat de oorlog de een of andere wending genomen heeft kan niet worden gezegd. De Bul- gaarsche minister voorspelde bij de hervat ting der vijandelijkheden dat de strijd hevig doch kort zou zijn. Dit laatste is nog niet hot geval geworden. Er gingen du al weer 14 dagen voorbij sedert, het sein tot her vatting van den strijd gegeven werd en er hebben op het oorlogsterrein in dien tijd bloedige botsingen plaats gegrepen, doch de Bulgaren en hun bondgonooten hebben nog niet bereikt wat zjj zich voorstellen. Ze zijn zelfs nog niets gevorderd. Hunne berekeningen hebben gefaald en hetïurk- sehe leger schijnt zich inderdaad van zjjn nederlagen hersteld te hebben. Do oorlog zal er te bittorder om zijn. In het oosten was het inzonderheid op Gallipoli eu bij Adrianopel dat gestreden werd Op het schiereiland blykt de toesland thans zoo te zijn, dat de boido logers, die nog voortdurend versterkt worden, grimmig tegenover elkander gelegerd zijn. Er hebben reeds eenige botsingen plaats gehad, doch zonder resultaat. Een groote beslissende slag zal daar te plaatse niet kunnen uitblijven. Met bewonderenswaardigen moed houdt de dappere verdediging van Adrianopel stand tegen de overmachtige vijand. Met honder den kanonnen is de vesting iu do laatste dagen bewerkt, doch de Bulgaren zijn nog zoo goed als niets opgeschoten. Ze sobijnon in te zien, dat ze het alloen niet zullen klaarspelen en nu zal een Servisch leger van 800U0 man met een paar honderd kanonnen ter versterking oprukken. Zal de stad tegen zoo'n geweldige overmacht1 bestand zijn? I-Iet zal spoedig genoeg blijken. Op bet oostelijk oorlogstooneel zijn do Turken echter minder fortuinlijk geweest met hun plan om de Bulgaren in den rug aan te vallen. De landiDgen die Enverboy zoowel aan de kust der Zwarte Zee als aau die van de Zee van Marmora beproefd heeft mislukten. In het westen belegeren de Griekou nog steeds Janina, dat dapper verdedigd wordt. Er werd ook daar iu de afgeloopen week govochteu, docb van ernstiger aard waren de gevechten bjj Skoetari De Montene- g-'rytien schijnen daar eenige voorde6len behaald te hebben, doch dat is gegaan ten koste van zeer groot6 offers. Lange treinen gewonden werden teCettinje binnengebracht. Al de voorspellingen van de Balkan- gedelegeerden dat Adrianopel en Skoetari het slechts nog een paar dagen konden uithouden zijn niet uitgekomen. Het zal do belegeraars nog wel groote offers kosten eer de steden in hun bezit zijn. Niettegenstaande het energieke optreden der Turken in de laatste dagen staat Turkije er toch niet best voor. Het geld de zenuw van den oorlog ontbreekt hen. Vandaar dan ook dat ze I-Iakkipasja naar Londen gezonden hebben om de tussoben- komst der mogendheden in te roepen. Tot nog toe heeft dat beroep echter nog niets uitgewerkt. De mogendheden schjjnen na eenmaal don ondergang van Turkije op het oog te hebben. Verklaarden ze aanvankelijk voor hèt hervatten van den strijd, dat de, voorstellen door de Porte aangeboden, een grondslag voor onderhandelingen konden zijn, thans beslisten ze dat ze niet tusschen- beide zullen komen voor Turkije met andere verder gaande voorstellen wil komeü. oo o Zal de Balkanoorlog toch nog een gunstige invloed op den toestand in Europa uit oefenen Men zou geneigd zijn het haast te gelooven, als men kennis neemt van hetgeen er in de laatste dagen geschreven werd over de verhouding tusschen Duitsch- land en Engeland. Er is zelfs van niéts minder sprake dan van een overeenkomst tusschen de beide regeeringen inzake de vlootuitbreidingen. Admiraal Tirpitz, de Duitsche minister van marine heeft de verklaring afgelegd, dat hij genoegen zou kunnen nemen met het voorstel, het vorig •jaar door den Engelschen marineminister gedaan, om voor een zekei aantal jaren de verhouding van 1G tot 10 aan te nemen als een basis voor het aantal slagschepen der Engelsche en Duitsche vloot. Dat wil dus zeggen, dat Engeland tegenover elke 10 groote slagschepen er 16 zal mogen stellen. Sommige bladen beschouwen dit voorstel als een eerste schrede tot een toe nadering tusschen de beide groote machten, die nu al zoo lang dreigend tegenover elkaar staan, een toenadering die de vriend schap tengevolge zal hebben. Waarschijn lijk zal er in het Engelsche parlement eerst daags wel het een en ander over deze ge wichtige kwestie gezegd worden. Indien het gelukte tot een dergelijke overeenkomst te komen tusschen beide regeeringen, dan zou dat een belangrijke stap in de goede richting zijn, omdat er dan een einde zou kunnen komen aan den dollen wedren tusschen beide landen op het gebied van vlootbouw en vlootuit-

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1