-v Tandarts Ansing I. Maatschappij van Lai«, Binnenland Gemengd N ieuws. ÜIT DEN RAAD. Marktberio bten. Predikbeurten ADVERTENTIËNÏ OPROEPING. H Motel „Texel," den Bur11" Humoristische Voordrachten Ma afloop Bal. twee beste Kuikalvem en een Stierkalf in Hotel „de Lmdebooi Vergadering E UITVOERING door de Helder Mandolineclub „Serenata."_ breiding. De pers beeft dan ook over bet algemeen met instemming kennis genomen van het denkbeeld. Behalve evenwel de Fransche, die alweer allerlei spoken meent te zien. Ze vertrouwt bet zaakje niet. En ze stelt voorop, dat als Engeland en Duitsch- land dergelijke overeenkomsten sluiten de vriendschap tusschen Engeland en de repu bliek ernstig gevaar loopt. En ook zijn er Fransche bladen, die beweren, dat Duitsch- land enkel op dergelijke overeenkomsten belust is, om een einde te maken aan den wedstrijd met Engeland op vlootgebied, dien bet toch ten slotte niet tegen bet machtige Albion zat kunnen volhouden. Hptzaldan tevens nog meer gelegenheid krijgen, om al zijn krachten te concentreeren op zijn machtig leger, dat natuurlijk alleen tegen Frankrijk zoo sterk wordt gemaakt, Duitsch- land schijnt van plan te zijn ons te isoleeren meent een ander blad Het tracht de vriend schap van Engeland te winnen en zal langzamerhand zijn leger zoo uitbreiden, dat het op een gegeven oogenblik de repu bliek met zijn soldaten overstroomen kan. Gelukkig maar, dat de Fransche pers die de zaken zoo donker inziet en met zooveel wantrouwen bezield is, nog het oog hoop vol op den Russischen bondgenoot mag richten. TEXEL, 19 Februari 1913. Het derde wintertje. Geheel onverwacht, wellicht ook on- gewenscht, liet de wintervorst zich ten derdeDmale gelden, tooverde bloemen op de ruiten en vernietigde vermoedelijk wel vele nieuwe spruiten welke aan boomen en planten zich alreeds lieten zien. Dat het ook om dezen tijd nog plot seling verkeeren kan, hebben we meer malen mede gemaakt. Zoo herinnert het N. v. d. D., naar het blad meent, aan den winter van 1875, toen het tot half Februari opmerkelijk zacht was gebleven, het blad meld aldus „Maar op den 15den van die maand draaide de wind onverwachts naar het noordoosten. Onmiddellijk daarop volgde strenge vorst en op den vierden Maart maakten wij een tochtje per schaats op het Griftkanaal van Vaassen naar Apeldoorn Waal, 17 Ftbr. Op de voordracht voor onderwijzeres alhier, zijn geplaatst No. 1 Mej. Kuiper, tijdelijk te Eierland. No. 2 Mej. Roosloot, ond. te Dalerveld. No.. 3 Mej. Sjollema, id. Deventer. De laatste bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen," Zaterdagavond gehouden, was niet zeer druk, doch vol doende bezocht. Opgevoerd werden: 1. Manus de Snor der (tooneelspel)2n Het rose-briefje (blijspel); 3 Dirk Nergens thuis (blijspel); 4 Naar Amerika (zangnummers voor 4 dames)5 De Zaansche meisjes (id. voor 3 dames)6 Vrouwenkiesrecht (id. voor 4 dames). Met genoegen werd naar de uitvoering van een en ander geluisterd aan het einde van elk nummer klonken luide bijvalsbetuigingen. De voorzitter dankte allen die hadden meegewerkt en riep alle aanwezigen het „tot weerziens" toe in het volgend seizoen. Aan het bal werd door velen deel genomen. Uit het verslag over 1912 van de kaasfabriek „de Hoop," vernemen wij Aan de leveranciers werd uitgekeerd voor de melk (Zomermaanden) f 4,99^ met en f 5,34 zonder wei. Gedurende de wintermaanden bedroeg de uitkeering per 100 L. 16,22 met en 16,54 zonder wei. O osterend, 11 Februari. De vereeniging „Nut en Genoegen" heeft Zaterdag jl. hare laatste vergade ring voor dezen winter gehouden. Zij was zeer goed bezocht en zoowel bij het bal als bij lezing en voordrachten heeft men genoten. De heer L. J. Kikkert, eerelid der ver eeniging, zou de lezing gegeven hebben, doch daar deze door ongesteldheid ver hinderd was, werd zij gehouden door den heer J. Daalder Dz die voorlas „Op den zolder" van Cremer. De aandacht was onverdeeld. De heer E. Slikker, die over een mooie zangstem beschikt, had veel succes met het zingen van een vijftal liederen Mijn moedertaalIn den vreemde Bekeerd Jonge liefde en Van een Koningsvrouwe. De heer B. Elzer droeg voor „Admiraal Peters," van W. W. Jacobs en de heer J. Daalder Dz. „Levie Adeldom." Uit het luide applaus bleek telkens, dat zanger en voordragers tot aller ge noegen waren opgetreden. Toen de voorz. zijn dank had gebracht voor de groote belangstelling dezen winter aan „Nut en Genoegen" gegeven en aan allen die tot het welslagen der vergade ringen hadden medegewerkt, sloot hij de vergadering met een tot weerziens in het volgend saizoen. Bijna alle aanwezigen bleven nog ge- ruimen tijd aan het bal, dat prettig en ordelijk was, deelnemen. De muziek werd gegeven door den heer D. Snaphaan en zijne dochter van den Helder. De Cocksdorp Zondagnamiddag werd op het land van den heer J4. Reuvers een voetbalwed strijd gehouden tusschen Texel I en C V. C. van hier. C.V. C. tiapte al en al spoedig bleek, dat Texel I iets steiker was; doch ze kon haar overwicht niet in een doelpunt omzetten, daar de verdediging van C.V.C. goed op haar post was en alle aanvallen afsloeg. De rust ging in met 0 0. Hierna werd weer met vuur gestredeD het spel verplaatste zich nu en dan. Eindelijk wist Texel I een punt te maken bij het „uitloopen" kwam de doelverde- diger te vallen en het leder vloog tusschen de palen door. Het mocht deo Cocksdorpers niet ge lukken „gelijk" te maken. Ook Texel kreeg geen gelegenheid meer te doel punten en zoo eindigde de wedstrijd met 1-0 voor Texel I. Gebtek aan samenspel bij de voorhoede van C.V.C. was zeker wel oorzaak, dat ze geen punt, kon maken. De wedstrijd werd ondanks de koude door veel belangstellenden bijgewoond. Vlieland. In hotel Meijer gaf Vlielands Fanfare corps eene muziekuitvoering, waarbij de heer J. Sijtsma van Huizum zijn mede werking verleende. Het was jammer, dat ook nu door ziekte-omstandigheden de zaal slechts matig bezet was. Het corps gaf een Stal muzieknummers, die door goede harmonie en niet minder door de nieuwe plaats, die bet corps in nam wel in den smaak vielen. Deze nummers werden afgewisseld door humo ristische voordrachten van den heer S. Elke voordracht oogstte een stormachtig applaus, waaruit zeer mag afgeleid wor den, dat men algemeen voldaan was De he6r Donia, directeur van het corps kon zich dan ook aller tolk rekenen, waar hij den heer S. hartelijk dank zei en hem een „tot weerziens" toeriep. Nog een paar uren bleef men tot dansen bijeen. Geslaagd voor derde stuurman groote stoomvaart de heer H. Fleurbaay, leerling der Zeevaartkundige school alhier. Op verzoek plaatsen wij 't onder staande 1 Het Bestuur der Noordhollandsche Vereeniging voor Volkskunst hield hare eerste vergadering in dit jaar onder presidium van den heer N. A. von Saher op Zaterdag 15 Februari in de boekerij van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem. Mejuffrouw M. van Hasselt weid tot secretaresse be noemd, in plaats van Mejuffrouw Ament die haar ontslag had aangevraagd. Medegedeeld werd, dat er wordt ge tracht onder de landelijke bevolking het maken van origineel speelgoed te be vorderen. Een wandelleeraar zal op de tentoonstellingen van Huisvlijt, waar- zulks door de besturen wenschelijk wordt geacht, werkzaam worden gesteld. Ver der zal er krachtige propaganda worden gevoerd, teneinde de oude werkstukken van volkskunst op te sporen en de nieuwe volkskunst te ontwikkelen. Uit het Rott. Nbl. Het getal personen dat dit voor jaar uit de omgeving van Winschoten naar Amerika gaat vertrekken, is zeer groot. Beduidend grooter dan het vorige jaar. Emlgreeren uit schier alle dorpen meerdere gezinnen en personen, vooral uit de gemeente Beerta is het getal beduidend; niet minder toch dan acht groote gezinnen van tezamen ruim 50 personen, zullen in deze maand en in begin Maart met de Holland Amerika- lijn de reis naar bet Verre Westen aan vaarden. Zoo goed als alle personen gaan naar westelijk gelegen landbouw- staten Iowa, Minnesota en Kakota. In de vergadering van hedenmorgen werden benoemd tot onderwijzeres te de Waal Mej. Marie Anna Kuiper, tijdelijk onderwijze res te Midden-Eierland. tot gemeente-geneesheer te de Cocks- dorp voor den tijd van twee jaar de heer F. II. Keidel, med. doet. te Tijnje. Verder werd beslotèn le. op verzoek van den heer G de Beurs Gz. architect te Helder ten be hoeve van een te bouwen boerenhofstede te Dijkmanshuizen, dispensatie te verlee- nen van het bij bouwverordening be paalde omtrent hoogte gebouwen. 2e. bet aantal ambtenaren ter secre tarie te bepalen op 2 en het salaris van den 2e ambtenaar te stellen op f 450, plus f 50 voor het bezit diploma Ned. Vereen, v. Gemeentebel. Op het voorstel B. en W. vestiging Zeevaartschool te den Burg werd geen beslissing genomen. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Woensdag 26 Februari 's midd. 12 uur; te De Cocksdorp, ten huize van Gez. Buijs op Donderdag 27 Febr namiddags 2 uur te Den Hoorn, in de O. L. School, op Vrijdag 21 Februari, namiddags 1 uur; te De Koog, in de O. L. School, op Zaterdag 22 Febr., namiddags 2 uur; te Oosterendten huize van IJ. Koppen, op Zaterdag 2' Febr.,-namiddags 5 uur f te Oudëschild, in de O L. School, op Woensdag 26 Febr., namidd. 47a uur; te De Waal, in O. L. School op Zater dag 22 Februari, des namiddags 4 uur. Texel, den 18 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. Zeevaartschool. Burgemeester en Weth. der gemeente Texel maken bekend, dat op 1 Maart e.k. gelegenheid bestaat tot toelating op de voorbereidende klasse der zeevaart school alhier. Om toegelaten te kunnen worden, moeten de leerlingen op gemelden datum den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. Zij die het ouderwijs aan de school wenschen te volgen, worden uitgenoodigd zich voor 28 Februari a.s. aan te melden of te doen aanmelden bij den Directeur door wien alsdan mededeeling zal worden gedaan van de stukken, welke behooren te worden overgelegd Tevens zijn bij den Directeur alsmede ter Gemeente secretarie inlichtingen te bekomen omtrent het schoolgeld, de aanschaffing van leermiddelen en de gevallen waarin een verminderd of geen schoolgeld verschuldigd is en van ge meentewege de benoodigde leermiddelen kosteloos kunnen worden verstrekt. Texel, den 19 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voorn. GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Purmerend, 18 Febr. Aangevoerd 383 Runderen waaronder: 143 vette koeien 70 a 86 Ct. per KG. n07 Gelde koeien f 150 a 200 Melkkoeien f 190 a 320. 13 stieren. 61 vette kalveren f 1,00 a f 1.20 p. Kg. 90S Nuchtere kalveren t 11—a 1 30 450 Schapen f 25 a f 33,00 Lammeren t a f ,00 315 vette varkens f 0,52 a f 0,56 per Kg.; 19 magere varkens f 20 a f30, 225 biggen f 10 a f 15 kipeieren f 4.50 a f 5.00 per 100; Purmerender Crt. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 19 Februari 1913. Burg, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Den Hoorn 's Awn-is 7 uur Lezing: Ia de achterbuurten van Londen. Toegang vrij Cocksdorp, 's Avouds 7 uur in de Kerk de Weekbeurt. se Donderdag 20 Februari 1913. Waal, 's avonds 7 uur Bijbellezing. Oosterend GEREFORMEERDE KERK. Oosterend's avonds 7 uur ds. Oagevo; Zondag 23 Februari 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg Vm. 10 uur ds. Norel. Collecte voor de kerk. Ivoog, Vm. 10 uur ds. v. d. Wua. Oudëschild Vm. 10 uur ds. v. Graastek- D«n Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, J Cocksdorp Nm. half 3 ds. Norel. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds riagevos. 1 nam. 3 uur ds. Dagevos. V DOOPSGEZINDE GEMEENTE.1" Oosterend, vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Av. halt zeven ds. Kuperus. Den Hoorn Geen dienst. jj1 Heden overleed te Bussum tot mij» diepe droeiheid mijn geliefde Zoon, JA.\ CIIRISTIAAi* LOMAN, Weduwnaar van Vrouwe M C. Loman, iD den ouderdom van 56 jaar. M. LOMAN—Kievit. J. den Huag, 19 Feb. 1913. Heden overleed zacht en kalm om geliefde vader, behuwd- en grootvade de lieer JAN CHRISTIAAN LOMAJ in den ouderdom van 56 jaar. E. M. BoonackerLoman Gronit A. A. Boonacker gen C. A B, Leendertz-Loman h Dr. R. J. Leendertz )A'daijv en Kinderen j )e L. R. Loman, den Haag. -„ Th. A. Loman, Bussum. .'0i P. J. Loman, Breda. Bussen (Huize Petersburg), 19 Febr. 1913. Bezoeken kunnen niet worden afgt wacht. fj, afd. TEXEL ja| ai ct 'le Je. Maandag 24 Februari 's avonds 8 uu Cafe den Burg. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. i 2. Stemming betreffende Art. 23 vai 1 Reglement der atd. Te 3. Inzending vee den Haag. I 4. Rekening en Verantwoording den Penningmeester over 1912. 5. Diverse zaken. Namens het bestuur der afd. Op H. W. KEESOM, Voorz- 1 Jac. KIKKERT Nz„ Seeer' Allen die wenschen' mede te werkei oprichting van een Coöperatieve Veri3,8 ging tot aankoop van brandstoffen de Cocksdorp en Eierland worden veriCl ter Vergadering te komen op Vrijdaj h dezer 's avonds half acht, inhetloka8Aa G. ZOETELIEF te de Cocksdorp. -re - Be Directeur L. B. M. POLArt op Zondag 23 Febr. 1913, 'savondsijj) Optreden in oostuum. Afwisselend door het Casino-Orkf3 z Entree f 0,50. Plaatsbespreking ofc|j® dag der uitvoering a 10 cents. Te koop ser int Bfti ap€ »ste Adres H. A. KIKKERT, Zuidhatfel, T'°P eo een ord w< Hoofdgracht 28 den Helder, sze n j) is Donderdag 20 Februs van 11 tot 2 uur te spreken 5

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2