Bijblad van de Texelsche Courant van Zondag 23 Februari 1913. No. 2649. Gemeenteraad van Texel. rio-on Aanwezig 12 leden, atwezig de heer W. Bakker Kz. De notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld. De voorzitter doet voorlezing van de vol gende ingekomen stukken: a. Schrijven van G. Breman houdende dankzegging voor /beschikking van den Raad, waardoor zijn opneming in het Wees huis mogelijk was. b. Schrijven van de heeren P. Lieuwen, A. Langeveld Az., S. de Vries en H. W. Willemsen, houdende aanneming benoeming tot lid van de Commissie tot Wering van schoolverzuim. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt gesteld in handen vafl een com missie bestaande uit de heeren Mets, Zijm en D. P. Bakker. De voordracht bestond uit de dames 1. Marie Anna Kuiper te Texel. 2. Neeltje Roosloot te Dalerveld, 3. A. W. Sjollema te Deventer. Benoemd wurdt mej. M. A Kuiper alhier, met 11 stemmen, 1 stem was uitgebracht op no 3 van de voordracht. Benoemd wordt voor den tijd van twee jaar de eenige sollicitant, de heer F. H. Keidel, med. doet., arts te Tijnje. Zonder discussie wordt op voorstel van B. en W. dispensatie verleend voor wat betreft het bij bouwverordening bepaalde omtrent hoogte van bouwwerken, voor een te bouwen boerenplaats te Dijksmanshuizen. Zulks op desbetreffend verzoek van den heer G. de Beurs Gz., architect te Helder, als gemachtigde van den heer dr. J. Timmer te Haarlem. Eet voorstel van B. en W. om het per soneel ter Secretarie uit te breiden en een 2e ambtenaar ter Secretarie aan te stellen op een salaris van f450,plus f50 voor het bezit van diploma van de Vereen, v. Gemeentebelangen, werd uitvoerig gemoti veerd. B. en W. wijzen er op, hoe de werk zaamheden zich geregeld uitbreiden, hoe de uitvoering van allerlei wetten of aan het gemeentebestuur of aan den Burgemeester wordt opgedragen, zij noemen de meerdere werkzaamheden aan Drankwet, Armenwet die vooral voor 1913 vele werkzaamheden meebrengt, en vooral de nieuwe Militiewet, voorts de wetten van den laatsten tijd, als Leerplichtwet en Visscherijwet, dan het toenemend aantal periodieke werkzaam heden, waarvan de lijst sedert 12 jaar van 525 tot 700 is gestegen. Dit gevoegd bij de toenemende bevolking en de daarmede gepaard gaande mutatiën in bevolkings-, militie-en landweerregisters en leerplichtlijst, het stijgend aantal man daten, het kiezers aantal dat van 1000 tot 1400 steeg, en de stapel in en uitgaande stukken, die 2a/a maal grooter is dan vóór 10 jaar, achten zij even zooveel redenen om tot uitbreiding van personeel over te gaan. Het voorstel wordt bestreden door den heer Langeveld, die meent dat de ambtenaren worden afgeleid door het publiek, dat voor zaken aan de secretarie komt en door het verkeer langs het stadhuis, en wij zoodoende een dure secretarie hebben. De Voorz geeft toe dat het personeel door hen die at- en aanloopeu wordt afgeleid, doch zegt dat de ruimte voor een andere plaats ontbreekt, waaraan de heer Over toevoegt dat toch het personeel niet in een donker hokje mag worden opgesloten en dat de secretarie hier vooral niet duurder wel goedkooper is dan in gemeenten met gelijk of minder zielental. De heer D. P. Bakker protesteert ten sterkste tegen het waarnemen van neven betrekkingen door het secretariepersoneel, terwijl dit b. v. aan den gemeente-opzichter verboden is, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit vooral was om den opzichtet onaf hankelijk te doen zijn en tevens dat dit aan het college van B. en W. en vooral aan den Burgemeester moet worden overgelaten, zij toch zijn in staat te beoordeelen of het gemeentebelang door die nevenbetrekkingen geschaadt wordt. De heer Visser bejammert het, dat aan de Ambtenaar ter secretarie het waarnemen van een nevenbetrekking is toegestaan, waarover ook de heer Dros zich verwondert, terwijl de heer Koning meent, dat men dan konsekwent moet zijn en alle ambtenaren het waarnemen van nevenbetrekkingen verbieden, alleen het secretariepersoneel te treffen vindt spr. ongewenscht. Nadat de heer Bakker nog eens over het onderwerp het woord heeft gevoerd, de Voorz. heeft verzekerd dat b en w niet zullen nalaten aan een eventueel onge- wenschte toestand een einde te maken en een voorstel tot aanhouding van den heer Mets door den Voorz. onaanneembaar is verklaard, omdat b en w dan zouden be wijzen lichtvaardig met hun voorstel te zijn geweest, wordt tot stemming over gegaan. De heer Mets houdt zich buiten stemming evenzoo de heer Zijm, terwijl de heer Keesom aan zijn stem wil verbinden, de voorwaarde, dat geen waarneming van een nevenbetrekking aan een ambtenaar wordt toegestaan, hetgeen de Voorzitter niet kan toestaan. Het voorstel van b en w wordt daarop aangenomen met 7 stemmen, tegen stem den de heeren Keesom, Kikkert en Bakker, vóór de heeren Dros, Langeveld, Visser, Over, Dijt, Koning en Eelman. b en w stellen voor terug te komen op het besluit van 22 Mei 1912 waarbij als standplaats voor de Zeevaartschool is aan gewezen Oudeschild en te besluiten die school aan of bij den Burg te vestigen. Het voorstel geschiedt naar aanleiding van een ingekomen ongevraagd advies van den heer directeur der Zeevaartschool, die onder weerlegging van de argumenten die indertijd pleitten voor de vestiging van de school'te Oudeschild, in het belang van de school tot vestiging te den Burg adviseert. b en w gaan met dat advies accoord, vooral omdat hun reeds dadelijk bij het opkomen van sollicitanten is gebleken, dat het argument een zeevaartschool bij de zee geen argument was en alle sollicitanten, zonder uitzondering de stichting te Oude schild ongemotiveerd achtten en een hunner zelfs zijn sollicitatie introk als het besluit van vestiging te Oudeschild niet werd ingetrokken. Waar de plaatsing te Oudeschild, niet is in het belang der school, en volgens de organisator van het visscherijonderwijs de heer J. Scheers, een visscherijschool te Oudeschild nimmer reden van bestaan zal hebben, daar meenen zij den Raad te moeten voorstellen op het besluit van 22 Mei terug te komen. De heer Zijm bestrijdt het voorstel, dat hem heel niet onverwacht komt, Spr. doet een beroep op het billijkheids gevoel van den Raad, beroept zich op het oordeel van den heer Kamper, inspecteur MO., zegt dat te Oudeschild gelegenheid voor onderdak bestaat voor 30 personen en meent dat als den Burg „Texel" is, zij hun mandaat wel kunnen neerleggen. De voorz. zegt U spreekt als Oudeschilder, U zit hier voor Texel en ik heb van CJ niets gehoord in het belang van de school. De heer Zijm zegt .'9e Directeur maakt er een kostschool van, dat is niet netjes, de voordeelen kan de burgerij wel gebruiken, waarop de voorz. opmerkt dat 't juist is in liet belang van de school, dat de heer Directeur de gelegenheid te zijnen huize openstelt, 't is ouders en opvoeders niet onverschillig waar hunne zonen ot pupillen onderdak hebben. De heer Mets heeft aanteekening gemaakt op de argumenten, die b en w er toe leiden terug t6 komen op een zeer serieus besluit, en dat alleen op advies van der, heer Tjebbes, waar moet dat heen als die hier de lakens gaat uitdeelen, wil de heer Tjebbes er geen verantwoordelijkheid voor dragen wel laat hem gaaü, wij krijgen wel een andere goede directeur. Is het voor de leeraar in Engelsch be zwaarlijk wel dan is er wel een van den Helder te krijgen. Een oordeel over de levensvatbaarheid van een school die 6 weken bestaat, vindt spr. voorbarig èn tegenover het oordeel van den heer Scheers zet spr. dat van den heer Kamper. Spr. eindigt met te zeggen dat te Oudeschild goede gelegenheid voor onderdak bestaat voor 23 personen en hij dus met een vrij hart op handhaving van het eenmaal genomen besluit durft aan dringen. Op verzoek van den heer Bakker wordt nog eens voorgelezen wat door den heer Kamper inzake de visscherijschool is gezegd. Vergadering op Woensdag 19 Febr. 1913, voormiddags 10Qre. Voorz. de heerE. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de heer C. Jonker. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding begrooting uoor het Alge meen Weeshuis ouer 1913 en wijziging begrooting 1912. 3. Benoeming onderwijzeres o.l. school te de Waal. 4. Idem gemeente-geneesheer te de Cocksdorp. 5. Dispensatie bouwoerordening. 6. Voorstel tot regeling secretarie-personeel. 7. Voorstel inzake standplaats zeeuaart- school.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 3