^an Houten's RON A Cacao Dl Ian N°. 2650. Donderdag 27 Februari 1913, 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. ïienland. zei in iR. Van week tof week. et*» [n, r. d ai t'Re itie ge. TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door go- beel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.ndon met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 mir op den dug der uitgave Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedoro rogel moer S Ct. Groote letters on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummors 3 Cts. por nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTE NT I N worden aangenomen bij de Uitq. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x k l 2 15Ü3 Febr. i- Het parlementaire bedrijf was in de P0Iafgeloopen week iu vollen gang, wat wel «een drukken tijd mocht heeten, voor de «ministers. De Eerste Kamer kwam byeen om den begrootingsarbeid af te doen «wel zeer laat dit jaar, wat echter niet aan de. Senatoren geweten mag worden en jy de Tweede Kamer zit midden in het Inva- liditeits- en Ouderdonisvraagstuk, dat door het ontwerp van minister Talma naar voren gebracht werd. Heel hard schiet de ~Xmer met de verzekeringswetten met op rntde als een gevolg van de lange discussies over de vele amendementen, dio ter tafel gebracht woruen. Er zijn van de bijna vierhonderd artikels nog niet de helft afgehandeld en de sluizen van het debat staan nog steeds wijd open. Het aantal amendementen was tot nog toe dan ook wel bijzonder groot. En evenzeer mag ^"worden gezegd, dat ook de „aineudement6n- ^'slachting" door de Kamer iu het groot „gedreven worden. Een heele rij is reeds ^"„van kant gemaakt" en nog maar een enkele lm:van eenige bete.kenis die betreffende de risico-overdracht werd aangenomen. ™En ook nog wel tegen den zin van den ^'minister. De heer Talma moet van do 'en amendementen, die ook maar eenigszins 'ne tegen het door hem opgebouwde stelsel ^■ingaan, of in stryd zijn met de door hem gemaakte becijferingen, absoluut niets hebben Ze worden onverbiddelijk afge- en wezen en de rechterzijde staat hem trouw ter zij ie De Kamer is iutusschen, door al de haast en het vele gepraat, al weer 1. in een prikkelbare stemming gekomen en er kwamen al weder onverkwikkelijke scènes voor. Blijft de miuister met hand en tand vasthouden aan zijn ontwerp, de oppositie tracht daarin even onverzettelijke veranderingen aan te brengen, die zij als verbeteringen beschouwt. En zoo wordt het een schier eindeloos debat. Als er niet wat geremd wordt zal de Kamer nog niet eens tegen Pasohen met het ontwerp gereed komen. En toch zullen de heeren wel gaarne een prettige Paascbvacaotie willen hebbtn. M gelijk dat dit eenigszins medewerkt om de beraadslagingen te be korten. Het moet althans iu bet voornemen der regeering liggen, om voor de Pausch- vaeantie geen andere zaken meer aan de orde te stellen. En na de Paaschvancanfie komt dan de Tariefwet aan de orde? Wat voor eenige dagen nog als vrij zeker werd aangenomen wordt thans als vraag gehoord. Door bladen van rechts is erdenDadruk op gelegd, dat de algemeenc beschouwingen over de Tariefherziening nog gevoerd dienen te worden. En waarschijnlijk zal daartoe ook het voorstel worden gedaaD Het katholieke orgaan de „Maasbode" kwam dezer dagen evenwel met den verstaudigen raad om er maar niet meer aan te be ginnen. Er is toch geen deuken aan om het ontwerp nog voor het uiteengaan der Kamer af te doen. In elk geval zal verwacht moeten worden dat de linkerzijde tegen het nog in be handeling nemen van het ontwerp zal opkomen. Zij meent niet alleen, dat de Kamer nog niet gereed is voor de behandeling ervan, maai beschouwt deze ook als niets dan een parade-vertooning. De Kamer nog tot half Mei of langer bezig te houden met werk, dat, als de verkiezingen eens een andere regeering mochten brengen, geheel voor niemendal gedaan zou zijn, daar zal de linkerzijde zich niet zonder protest bij neerleggen. Integendeel, waarschijnlijk zou het wel eens tot zeer ernstig protest, in den vorm van obstructie, kunnen leid6u. o o—o Dö leger- en vlootkwestie vraagt weder eens de aandacht. Inzonderheid die der groote Europeesche mogendheden. En -Duitschland heeft ze weer aan de orde gebracht. Wat de vlootkwestie betreft gaf daartoe aanleiding de onlangs door den Duiiscben marine-minister Tirpitz in de begrotings commissie afgelegde verklaring. Een ver klaring, die hoopvol kloDk, omdat er uit kon blijken, dat de Duitsche regeering niet ongenegen is met Engeland een overeen komst aan te gaan betreffende vlootuitbrei- dingen. Hot reeds vroeger door de Engel- sche regeering geopperde donkbeeld om de formule 16 10 aan te nemen voor bet getal der groote slagschepen van beide rijken, schijnt de Duitsche regeering nog zoo kwaad niet. Tegenover elke 16 slag schepen zou Duitschland dan 10 mogen stellen. Minister Tirpitz vestigde er echter de aandacht op, dat er thans geen voor stellen dienaangaande door Engeland gedaan zijn en tevens, dat, als er een overeenkomst aangegaan mocht worden, voor de nakoming er van degelijke waarborgen dienen gesteld te worden, wat zeker nogal moeilijkheden zou meebrengen. Het feit echter, dat Duitschland wel ooren schijnt te hebben voor overleg, is door de Fiansche pers op allesbehalve vriendelijke wijze besproken. Een overeenkomst tus- scben Engeland en Duitschland zou deze beide landen uauwer lot elkaar kunnen brengen ten koste van Engelands bondgenoot, Frankrijk. En bovendien, Duitschland weet heel goed, dat het den wedstryd op vloot- gebied met Engeland toch niet kan vol houden en door op de vloot te besparen zal het iu de gelegenheid zyn de legeruitgaveu grooter te makeD. En bet leger is (och alleen tegen Frankrijk gericht. De zoo sprekende Franscbe pers vond daarbij veel steun in het feit, dat Duitsch land al weer een belangrijke legeruitbrei- breiding voorbereid. We hebben daarvan reeds melding gemaakt Een legeruitbrei- ding die jaarlijks weder een groot aantal miljoenen meer zal vragen en de leger- sterkte aanmerkelijk zal vermeerderen. De Franscbe pers toonde zich allesbehalve gerust. En ook de Fransche regeering liet een en ander „niet onopgemerkt voor bijgaan." Ze heeft er goede nota van genomen en gelet op do stemming in de republiek geen oogenblik geaarzeld om een legeruitbreiding voor te bereiden. Zoo kwam dan in de afgebmpeu week du „Temps" niet het groote nieuws, dat de regeering binnen enkelo dagen een weisoutwerp tot belangrijke legeruitbreiding bij de Kamer aanhangig zou maken. En minister Briand heeft bet bericht in hoofd zaak erkend en een aaotnl mededcelingen gedaan, waai uit kan blijken, dat de regeering van plan is op de „Duiische uitdaging" krachtig te antwoorden. De regeering zal een bijzonder crediet van 5UÜ miljoen aan vragen, te verdeelen over 5 jaren, om daardoor de voorgenomen uitbreiding van het contingent, verlenging van den dienst tijd, 't aanbrengen van verdedigingswerken en de uitbieiding van de luchtvloot ter hand te nemen. De Franscbe pers toont zich over't geheel zeer ingenomen met deze plannen. Het gaat immers tegen Duitschland. En meer dan een blad zette uiteen, dat legeruitbrei ding niet uit mag blijven, nu Frankrijk thans op zijn hoogst in vredestijd 520,000 man onder de wapenen heeft en Duitschland straks minstens op een leger van 850.000 man in tijd van vrede kan bogen, —o-o—o— De Fransche republiek beeft Dinsdag zyn nieuwen president gekregen. Ging zeven jaien geleden de inhuldiging van Fallieres met heel weinig fee telijk vertoon gepaard, thans was het anders, nu Poincaré zyn intrede in het Elysée deed. Langs den weg die door den schitterende stoet, iu wiens midden president Poincaré zich bevond, gezeten in een galarijtuig, met den minister president naast zich, stonden tal van muziekkorpsen opgesteld, die bij het vooi bij trekken van den stoet de nationale liederen deden weerklinken. Verder werden een aantal kanonschoten afgevuurd, die hun dof gedreun ver in het rond deden hooren Overal in de stad werd gevlagd terwijl zich in de straten dichte drommen toeschouwers bevonden. Even over half drie kwam de Stoet op het Elysée aan, waar president Poincaré ontvangen werd door zijn voorganger pre sident Fallières, omringd door de presidenten van Kamer u Senaat en alle ministers. Fallières bood zijn opvolger de hartelijkste geluk wenscben aan waarop deze met vriendelijke woorden van hulde „dentrou wen dienaar der republiek" Fallières dank Op alle tijden van den dag kan men gebruiken, 's Morgens bij of wel 's avonds, altijd is gename drank. De smaak ze is voedend en toch opwekkend en toch goed is te wenschen, dat Van steeds meer de algemeene het ontbijt, 's middags RONA Cacao een aan- er van is verrukkelijk; lichtverteerbaar, ze is voor de zenuwen. Het Houten's RONA Cacao volksdrank zal worden. bracht voor alles wat hij voor land en volk geweest was. Hjj verklaarde daarbij al zyn krachten te zullen inspanneu om de hem te beurt gevallen taak naar behooren te volbrengen en hoopte daarbij te mogen rekenen op den steun van parlement en natie. Na deze wederzijdsehe toespraken trad de groot-kanselier van bet Legioen van Eer naar voren om aan Poincaré bet eereteeken van Grootmeester te oerbandigen. Tegen 4 uur begaven Poincaré en Fallières zich onder de klanken der muziek en het geestdriftig gejuich der schare naar bet stadhuis. Er werden bloemen in do rijtui gen van de voorbijrijdende presidenten ge- worpeu. Op de binneuplaats van het stadhuis werd den nieuwen president een schitte rende ontvangst bereid. Ook do oud-presi dent Loubet was daar tegenwoordig, als mede de dagelijkscbe besturen van Kamel en Senaat, de gemeenteraadsleden en tal van hoogwaardigheidsbekleders. Later begaf de president zich opnieuw naar het Ely see en vandaar naar zijn par ticuliere woning Woensdag nam hij zijn intrek in het Elysée. Van alle kanten ontving hij telegrammen van gelukwenscb ook van tal van gekroonde hoofden. o o—o Er kwam in de laatste dagen weinig nieuws van bet oorlogsterrein op den Balkan. De voorspelling der Bulgaren, dat de oorlog hevig doch kort zou zijn, is tot nog toe niet uitgekomen. Wel is er sedert het her vatten van den strijd nu en dan hevig gevochten, doch het einde is nog geenszins te zien, daar de verbonden legers slechts geringe vorderingen hebben gemaakt. In de Tchalaljalinie lagen de krijgsbedrijven bijna zoo goed als stil en ook op Galjipoli, waar men eiken dag een beslissenden slag verwachtte, bleven ernstige gevechten uit. Waarschijnlijk moet dit mede geweten worden aan den slechten toestand waarin de wegen en h> t oorlogsterrein verkeeren Lie wegen moeten schier onbegaanbaar zijn geworden. De strijd om het bezit van Adrianopel was in de laatste dagen ook niet zoo hevig als de vorige week. Zelfs wordt gemeld, dat de Bulgaren de beschie ting der forten maar gestaakt hebben, omdat gebleken is, dat het dagenlange bombar dement slechts onbeduidende schade aan de Tuvksche stellingen had toegebracht. Het wachten is nu op bet zware Servische belegeringsgeschut, dat onderweg heet te zijn. Wat den strijd om Skoetari betreft blijkt meer en meer, dat de Montenegrijnen gevoelige verliezen hebben geleden bij de jongste stormaanvallen. De bezetting biedt nog steeds energiekeu tegenstaud. Evenals die van Janina, waartegen de Grieken tot nog toe tevergeefs al hun krachten con- centreeren. Intusschen begint men weer over den vrede te spreken. De Porte heeft, zooals men weet, Hakki-pasja naar Engeland ge zonden om de tusscbeukomst der mogend heden in te roepen. Wel waren deze daartoe eerst niet bereid,, doch thans lijkt het er op, dat er onderhandelingen gevoerd worden. Turkije moet er nog wat by geboden hebben en in de Balkunstaten begint men moer en meer ook om het einde van den strijd te roepon. De kosten, die do oorlog met zich medebrengt gaan boven hun krachten. Hot reusachtige leger te velde verslindt dag aan dag reusachtige sommen. Vandaar,van die zjjde ook eenige toenadering. En Turkye ziet al lang de bodem van zjjn schatkist. De mogendheden houden zich ook druk bezig om Roemenië en Bulgarije samen te brengen, 'tls te hopendathetmaggelukken. TEXEL, 25 Februari 1913. Oienstregeling Stoombootdienst. Wij ontvingen de dienstregeling van Texels Eigen StoombootODdei neming, voor de maanden Maart en April 1913, Ten gerieve van belanghebbenden deelen wij daaruit mede dat te beginnen met 1 Maart de boot woder des murgens te 4,15 van Oudeschild zal afvaren. Eene betere aansluiting voor het postvervoer zal daardoor alsdan weder mogelijk zijn, iets wat bij den winter- dienst voor de eerste postverzending nu niet zoo bijzonder uitmuntte. De eerste postbestelling alhier zal dan ook weder vroeger kunnen plaats hebben. Te beginnen 1 Maart zyn de uren van vertrek als volgt Van Wleschild: 4,15- 6,30 1115 - 2,50 Van N ieuwecliep5,15 9,30 12,30 4,15 De dienst 9,30 van Nieuwediep wordt voor Zondags gewijzigd in 10,20. Te beginneu met 1 April zal de boot ook des avonds te 6 uur van Oudeschild en te 7,30 van Nieuwediep afvaren. Uitvoering „Screnata." Zondagavond had in Hotel Texel de aangekondigde uitvoering plaats van de Heldersche Mandolineclub „Serenata." De opkomst van belangstellenden was niet onbevredigend te noemen. Een aangenamen aanblik was het bij het ophalen van het gordijn, de daar gezeten dillettanten, die allen in gelijk costuum waren te zien een luid applaus door het publiek, viel als begroeting het gezelschap ten deel. Luid applaus betuigde ook telkenmale de tevredenheid van het publiek, wan- Deer een nummer was afgewerkt. De muziek welke werd gegeven klonk lief lijk door de zaal, niet het miDst wanneer strijkmuziek en pianospel daaraan meer dere vulling gaf. De voordrachten welke berekend waren op lachsucces, vielen bij de jon gelui, het overgroote deel van het audi torium, wel' in den smaak naar ons voorkwam. De uitvoering was tergeschikter tijd,

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1