N° 2051, bondag 2 Maart 1913, 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. and- en Tuinbouwbrievcn. Gemengd Nieuws. OU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .uden met verhooging der porto's. Advcrtentiëu vóór 0 uur op den dag der oitguve Pr^js dm- AdvertentUn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodero rogol moor 6 Ct. Groote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte borokend. Bewijsnummors 8 Cts. per nummor. BONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangeuomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. Rohier van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouder der Ge- .eente Texel maken bekend, dat een schrift van het 3e aanvullingskohier in den Hoofdelijken Omslag voor het enstjaar 1912, gedurende vijf maanden in den 27 Februari 1913 tot en met >n 26en Juli 1913, ter Gemeentesecre- ,rie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 26 Februari 1913. argemoester en Wethouders voornmd. 3 secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. BEKENDMAKING. D R A H W E T. Burgemeester en Wethouders der Ge- eente Texel, brengen ter openbare nnis, dat op 26 Februari 1913 bij jhis ingekomen een verzoekschrift van ENuRIK BARHORST .CCz van be ep werkman, wonende te Texel, a verlof tot den verkoop van joholhoudende dranken, anderen dan srkeu drank, in de navolgende locali- itde gelagkamer van het perceel, kada- raal bekend Gemeente Texel, Sectie I, 3. 532, plaatselijk gemerkt E (nog genummerd), en gelegen aan den ïigendiik, aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening zer bekendmaking kan een ieder tegen t verleenen van dit verlof scbrif- ijk bezwaren bij Burgemeester en ethouders inbrengen. Texel, den 26 Februari 1913. rgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, i JONKER. GAARLANDT. VII. De waarde van bieten als voeder. 'oo goed als overal waar in den land- ïw het gemengd bedrijf wordt aange- Efen, ziet men een deel van het bouwland nst doen voor den (eelt van voederbieten, ir terecht huldiyt men dus de meeuiDg ,het op die wijze gebruikte bouwland irdeelig gebruikt wordt en dus de ge lde bieten als veevoeder ook de waarde tegenwoordigen, die men mist door het t-verbouwen op hetzelfde stuk land van lere producten, welke men direct in geld zet. Jammer mag het werkelijk genoemd rden, dat in de uitsluitend veehouderij omstandigheden vaak niet toelaten bieten 1 het vee te voederen, doordat men ze !lf niet teelt en voederbieten vaak alleen >')or hooge prijs en met heel veel moeite verkrijgen zijn. Waar de omstandigheden het echter toe pten, daar zouden we er ten sterkste op illen aandringen, dat men althans voor ZPgen vee bieten zou gaan telen. tcIn de eerste plaats is de hoeveelheid st06dse], die men op een H A. aan bieten ieffist grooter dan door het te hooien. Ver- blijken we daartoe den teelt van een zeer ..mgbare voederbietenvariëteit, bijv. de 'Iroenkraag Jaapjes met een stuk Wasland dat twee keer gemaaid wordt. jkre nemen aan twee sneden hooi om 06 jiproduceerde hoeveelheid veevoedsel meer een getal te kunnen uitdrukken, wat voor it etgroen wei wat lastig zou gaan. 'e Een H A. bouwland, behoorlijk, bemest Irijbewerkt, kan gemakkelijk 80000 KG ineten voortbiengen (wij kennen meerdere ibrengsien van dezelfde variëteit van boven iOjJUO K.G.) Voor de hooiopbrengsf in ree SDedeu van 1 H.A. stellen we 12000 G. als gemiddelde. 'Ais we de voederwaarde van 100 KG. Jaapjesbieteu met ongeveer 13,5 °/0 droge stof met het getal 7,5 aangeven, dan is dat getal voor 100 K.G. goed weidehooi 31. Drukken we dus de verhouding van de geproduceerde voederwaarde per H.A. uit, dan vinden we voor de bieten het getal 800 X 7,5 6000, voor bet hooi 120 X 31 3720. Nemen we voor dit laatste 4000 aan, dan blijkt een H.A. bieten 3,5 maal zooveel voedsel voor bet vee te produceeren als 1 H.A. hooiland. Gaarne willen we erkennen dat deze berekening dour haar groote eenvoud zeer ruw is, doch het geval is voor het hooi vrij gunstig, voor de bieten eer ongunstig voorgesteld Zoo lieten we de voederwaarde der bietenbladen geheel buiten rekening. Groote waarde ontleent de bietenvoedering nog door zijn werking naast do andere voodermiddelen. Hooi, bieten en een eiwit rijk krachtvoedermiddel is een drietal, dat elkaar in het voederrantsoen van melk- en mestvee vooral, uitstekend aanvult. In matige hoeveelheid toegediend, oefenen bieten een gunstigen invloed uit op den algemeenen gezondheidstoestand der dieren. Zij werken eenigszins verkoelend on zacht afvoerend en zijn het beste middel tegen verstopping en andere ongemakken van oen ondoelmatige voedering. Bij de voedering met bieten is er voor te zorgen, dat deze niet wordt overdreven. Als de hoeveelheid zoo wordt gekozen dat V.t, hoogstens 1/s van de totale hoeveelheid (lroge stof uit h6t voeder door de bieten wordt geleverd, is een gunstige werking verzekerd. Melkvee kan men van 20 tot 30 K.G. per dag en per dier geven, mest vee wel tot 50 K.G., varkens van 2—10 K.G. naar den leeftijd. Jongvee en paarden van 10—15 K.G. Schapon verdragen een voortdurende voedering met tamelijke hoe veelheden bieten slecht, Het spijsverterings orgaan varf deze dieren is meer op de ver werking van meer droog voedsel ingericht. Men houde wel in bet oog, dat een voedering met hooi en bieten gewoonlijk geen voldoend rantsoen biedt wegens het te kort aan eiwit. Bijvoedering van eiwit rijke voedermiddeleD, zooals grondnoteukoek sesamkoek, soyakoek en katoenzaadmeel is sterk aan te raden. In den volgenden brief zullen we den teelt van bieten in het kort behandelen. H. v S. t t\ n TEXEL, 1 Maart 19 13 Algemeeiie vergadering Sportvereenigiiig. Donderdagavond te acht uur waren een lOtal leden en even zooveel adspirant- leden present, t9 ruim half negen kwam het bestuur, in vóórvergadeiing bijeen, in de vergaderzaal van cafe Den Burg. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer ür H. Over, de notulen, gelezen door den secretaris, den heer D. Dros, werden onveranderd vastgesteld. Verkiezing van een commissaris van materieel, noodig door het bedanken van den heer Alb. Dros, hierop aan de orde had tot uitslag, dat met 20 van de 32 uitgebrachte stemmen werd gekozen, de heer Joh. Scbrama, die de benoeming iaannam. Volgens mededèeling van den voorz. had de heer Kiljan zich wel bereid ver klaard, zich met de bewariog en afgifte van de ballen te willen belasten, de zorg voor het materieel bleef niettemin op de gekozen commissaris rusten. Op voorstel van het bestuur werd met algemeene stemmen besloten goed te keuren, dat de afdeeling Tennis, waarvan de financiën tot nu toe afzonderlijk be heerd werden, zich geheel van „de Sport- vereeniging gaat afscheiden. De finan- cieele aangelegenheden zullen nader geregeld worden en bij wedeiaanbieding van donateuiskaarten zal men begrijpen, dat daarvan de opbrengst niet meer aan de Tennisclub wordt afgedragen. Van de bestuurstafel werd medege deeld, dat eenige moeielijkheden zijn gerezen, met den eigenaar van het voet balveld, de onderhandelingen zijn nog niet afgeloopen, dus met zekerheid is nog niets te zeggen. Voorhands werd den leden op het hart gedrukt, dat men om verlenging van huurcontract mogelijk te maken, alle nietleden den toegang tot het terrein moet ontzeggen en hen, die na waar schuwing het terrein niet verlaten, met behulp van de politie dient te doen verwijderen, en vooral, en dit geldt voornamelijk de jeugd, zich van wan ordelijkheden dient te onthouden. Het terrein is voorloopig voor de leden opengesteld Woensdag- en Zaterdag middag en Zondag den geheelen dag, de schuur is alleen des Zondags open. Omdat de adspirantledon captains hebben die niet officieel zijn aangesteld wordt tot verkiezing van 2 captains besloten, aan de bevelen van wie ieder onvoor waardelijt moet gehoorzamen, bij eerste stemming worden gekozen met resp 16 en 34 stemmen H. Dijt en A. J. Eelman, die zich de benoeming laten welgevallen. Na eenige discussie over inwendige aangelegenheden van de Vereeniging wordt de vergadering te kwart voor tienen door don voorz. gesloten. Thomaskalender. Door de N.V. Het laudbouwkantoor „Nuoid-Holland" te Alkmaar, werd dezer dagen een „Thomaskalender" verspreid, waarvan ook wij een Ex. mochten ont vangen. Het boekje, gewijd aan den landbouw, bevat nevens den gewonen kalender tal van raadgevingen voor het landbouwbe drijf en is geheel in dien gee3t aeïllustreerd. Het wil een vraagbaak zijn voor het geheele jaar opzichtens de werkzaam heden welke moeten worden verricht zoo althans komt het ons voor. Wij vestigen gaarne de aandacht op dit werkje met welks inhoud men zijn voordeel kan doen. Door den architect G. de Beurs Gz. te Helder, werd Woensdag in Hotel „Texel" te den Burg op Texel aanbesteed: Het bouwen van een Boerenplaats met boet en bijbehoorende werken op de hoeve „Rembrand" te Dijkmanshuijzen op Texel Ingeschreven werd door: C. Buisman, dén Burg 16725. H. Koorn Dz., id. 6705. S. Peper, id. 6699. L. Bruin, id. 6695. R. G. Boom, Oudeschild 6675. Jn. Koorn Mzn., den Burg 6645. A. Kooiman, den Burg 6630. J. Trap Jz Oosterend 6145. Jb. Drijver, id. „6140. M. Vlas Pz., Oudeschild 5649. Dbl. Naar wij vernemen stelde de Chr. Dem. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te den Helder in hare Maandag avond gehouden vergadering, den heer A. P. Staalman, oud-afgevaardigde voor het district den Helder, met algemeene stemmen candidaat voor de 2e Kamer. Mannen van zaken en de stembus van 1913 is de titel van een vlugschrift dijt met het oog op de a. s. Kamer verkiezingen is uitgegeven bij de firma Ipenbuur en van Seldam, te Amsterdam. De schrijver verkondigt daarin de meening dat niet de politiek de hoofdzaak mag zijn bij de verkiezingen. Het is wel erg zegt de schrijver dat men- scben die daar (in de Kamer) komen te zitten om onze belangen te behartigen, hun tijd verbeuzelen aan politiek geleuter. Zij die gekomen zijn, zijn gekomen als politiekemenschen en niet als zaken- menschen, niet als mannen aan wie men in vollen ernst de behartiging zijner levensbelangen toevertrouwt. De schrijver wenscht meer zakenmen- schen in onze vertegenwoordiging, waar voor hij verschillende argumenten aan voert. Wie er meer van wil weten schaffe zich het vlugschrift voor 10 cents aan. Vlieland. Daartoe uitgenoodigd door de federatie Helder der S.D.A.P.trad Maandagavond in het logement-Cupido voor 100 toehoorders, waaronder eenige vrouwen, de heer J. W. Matthjjsen van Amsterdam op. Spr. begon met een zeer duidelijke uiteen zetting van den klassenstrijd die strijd spruit voort uit verschillende klassebe langen die strijd was er door alle eeuwen heen. Die strijd wordt niet door de soc. dem. gemaakt, slechts geconstateerd en aanvaard. In eeu door applaus onderbroken improvisatie leverde spr. daarna een scherpe kritiek op het regeeringsbeleid, zoowel van kerkelijk als vi'ijzinnig. Spr. wekte op tot strijd tegen invaliditeitswet, tegen tariefwot, vóór staatspensioen en vóór algemeen kiesrecht. Met een krachtige aansporing tot organisatie eindigde spr. Voor de uitgesloten tabaks bewerkers werd f 6,34 gecollecteerd. Na afloop der openbare vergadering werd een afdeeling der S.D A.P. opgericht, met aanvankelijk 26 leden. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Mond- en klauwzeer. Men seint ons uit LeidenTe Leider dorp is onder het vee van den landbouwer T. R mond- en klauwzeer uitgebroken. 30 koeien en 3 kalveren zijn onteigend en afgemaakt. Kurk als hoedengarnituur. Ditmaal heeft Parijs, als hoogepriester der mode, besloten de dameshoeden met kurken versiersels te garneeren. Het leed is thans niet te overzien. Want kurk is een goedkoop en een licht materiaal. Zoo dat er noch financieele, noch „ge wichtige" grenzen zijn gesteld aan de afmetingen der vrouwen hoofddeksels. Wat zal de artist wol zeggen die als een creatuur van de levendige verbeelding der „Tit-Bits" redactie, een dameshoed caricaturiseerde, welke door zijn echt- genoote onmiddellijk in bloemen en voeren werd omgezet. Uit het Rott. Nieuwsbl.: Daar niet gewild. Te Noordwijkerbout werd gedurende eenigen tijd Argentijnsch rundvleascb verkocht. Eerst liepen de menschen storm zoodat allen niet bediend konden worden, maar al spoedig verminderde de kooplust en het filiaal is nu al weer opgeheven. De reiger I Een onderzoek bleek zeer geschikt om onzen vischreiger in zijn eigenschap als vischroover in iets gunstiger licht te stellen, dan waarin hij gewoonlijk staat. De Cl. V. meldt, dat van de in December en Januari te Salmorth aan den Neder- Rijn geschoten exemplaren de maag was gevuld met muizen tot 15 stuks toe -« terwijl men niet de geringste sporen van vischresten vond. Houdt men nu in 't oog, dat de reiger daar nog betrekkelijk talrijk voorkomt en men ze dikwijls,-in troepjes van 10 stuks op velden en weiden ziet staan, dan kan men aannemen, dat zij d n landbouwers door muizenverdelging veel nut stichten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1