RÖNA N°- 2654, Donderdag 13 Maart 1913, 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Vasi ÜOLstso's Caca© DE VOLKSDRANK Dit blad verschijnt Woénsilag- en Zaterdagavond Advertentiëu vóór.9 uur op den daic der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex e l. Van week tof week mag in geen huisgezin ontbreken. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika eu andere l-.nden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 6 rogels 30 Cts. lodoro regel moor 8 Ct. Groote lettors en Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. 1—8 Maart. De Tweede Kamer heeft Vrijdag met 54 tegen 35 stemmen de Verzekeringswetten van minister Talma aangenomen. De rechterzijde stemde als één man voor, de linkerzijde als één man tegen. De minister kreeg een ovatietje en tal van handdrukjes van gelukwensch. Thans mag hij eerst een paar daagjes in het buitenland uitrusten. Lang evenwel niet, want de Kamer heeft op voorstel van den voorzitter besloten zoo mogelijk nog voor de Paaschvancantie een flink stuk van minister Talma's Ziektewet af te doen. Dok hierbij zal van de Kamer ongetwijfeld aog inspanning worden gevraagd, doch de iot standkoming van het ontwerp mag men ils verzekerd beschouwen. Daardoor zullen lan de Verzekeringswetten, voor de ver- iiezingen in Juni tot stand gebracht zijn, ils de Eerste Kamer bereid is een beetje mort te maken. De aan deze wetten 'astgekoppelde Tariefsherziening komt chter ni6t meer in dit zittingstijdperk tot ütand. De Kamer heeft het ontwerp voor- oopig ter zyde gelegd, ook al omdat het laarrnee toch niet meer gereed kon komen. Jet lot van het ontwerp zal nu afhangen '(an den uitslag der verkiezingen. Blijft "Ie rechterzijde aan het bewind, dan krijgt ninister Kolkman zijn wensch vervuld, ;omt er daarentegen een links Kabinet lan het roer, dan zal met de intrekking ran het ontwerp wel niet geaarzeld worden. 5en en ander zal er toe medewerken, dat ,)ij de komende verkiezingen de Tariefwet- ;westie een met onbelangrijke rol zal spelen. o—oo— De Duitsebe Rijksdag is in de afgeloopen veek begonnen met de marinebogrooting in wel kwamen de sociaal-democraten met rnstige grieven en betoogden zij, dat zelfs en verhouding van 10 Duitsche tegen 16 ingelsche slagschepen een uitbreiding be- .eekent, maar hun verzet zal weinig baten, "vaar alle andere partyen huninstemming net de begrsoting betuigden. De behan- eling der marinebegrooting werd intus- chen op wreede wijze onderbroken door :en ernstig ongeluk, dat de Duitsche narin6 trof. Bij de manoeuvres bij Helgo- and kwam de torpedoboot „S 178" in lotsing met den kruiser „York" met het ;evolg, dat de boot zonk en 70 opvarendeu n de golven omkwamen. De vamp heeft n heel het land en ook daarbuiten diepe ■ntroering gewekt. De Duitsche pers had het in de afgeloopen v«ek voorts over de komende legeruitbrei- ing. De vraag was aan de orde, waar de egeering de vele miljoenen van daan zal lalen, die thans weer boven het groote edrag noodig zijn. En naar luid der be- ichten is de regeering voornemens thans ens het geld te halen, waar het te vinden s, n.l. bij de kapitalisten. Het plan bestaat <m voor eenmaal een extra belasting te 'ïeffen van de vermogens boven de 30,000 of 50,000 Mark. De conservatieven, die ■neerendeels tot de rijken des lands be lmoren en steeds zoo op legeruitbreiding eiangedrongen hebben, zullen nu ook eens' 'laadwerkelijk mogen bewijzen dat ze gereid zijn een offer voor het land te brengen. Er zal voor éénmaal een bijzondere ïeffing geschieden, die een half of een ■reel millard zal moeten opbrengen. De berichten loopen over het bedrag nogal liteen doch het zal belangrijk zijn, dat taat wel vast, En bovendien zullen de gewone jaarlijk- iche legeruitgaven nog met een bedrag van lm. 150 miljoen stijgen. |T - —o-o—o ^Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal e iet gevaar voor een algemeene werkstaking m, België afgewend worden. Er is althans >p het oogenblik, dat wij dit schry ven een I proote ontspanning merkbaar. Men mag lat toeschrijven aan de pogingen die de j lurgemeeslers der 9 hoofdsteden hebben langewend. Deze toch hebben, lettende >p het gevaar dat een uitgebreide staking voor het land zou opleveren, zich in ver- jinding gesteld mgt beide partijende eiders derstakingsbeweging en de regeering. ün bij beiden vonden zij een geopend oor. De regeering ontveinst zich niet, dat een werkstaking, ook al slaagt die niet, een economische ramp voor het land kan worden, terwijl de leiders der sociaal-democraten heel goed inzien, dat het gevaar voor een mislukken van de algemeene staking niet uitgesloten, integendeel zeer groot is. Zoo hebben de 9 burgemeesters dan gezocht naar een overeenkomst tussohen beide partijen en het schijnt dat ze geslaagd zijn. De leiders der beweging hebben dientengevolge hun stakingsbedreiging in getrokken en verwacht wordt dat de regeering nu besluiten zal tot het instellen van een staatscommissie voor ondorzoek van het kiesrechtvraagstuk. Daarmee zou dan het onweer van de lucht zijn. —0—0—0— De Fransche regeering is er met haar voorstellen tot legeruitbreiding nog vlugger bij dan de Duitsche met de hare. Weet men in Duitschland nog niet precies hoe de nieuwe voorstellen er uit zullen zien, in Frankrijk heeft de regeering ze reeds aan de Kamer aangeboden. Dat geeft het aardige geval, dat in dezen do gevolgen voor de oorzaak aankomen. Immers men weet, dat de Fransche regeering door het Duitsche voorbeeld tot de voorgestelde legerversterking gekomen is. Wat de nieuwe voorstellen betreft kan gezegd worden, dat ze nog verder gaan, dan aanvankelijk verwacht werd. Ze be oogen n.l. om weder voor alle wapens een gelijken diensttijd van 3 jaren in te voeren. De regeering heeft alvast tevens vergunning gevraagd, om de lichtingen die eerstdaags hun 2-jarigen diensttijd volbracht hebben en met groot verlof zouden gaan, nog een jaartje langer onder de wapens te houden. De meerdere uitgaven wil ze halen uit eeü inkomstenbelasting, waarbij dan inkomens beneden 10,0U0 francs vrijgesteld zullen worden. Bij de indiening der ontwerpen kwam het in de Kamer tot heftige tooneeler,, door de socialisten veroorzaakt. Het verzet van dezen zal echter niet baten, want verwacht wordt, dat de Kamer de ontwerpen met een groote meerderheid zal aannemen. o—o o In Petersburg hebben in de afgeloopen week de feestklokken geluid ter gelegenheid van de groote Romanoffeesten. Herdacht werd hoe 300 jaar geleden de eerste Romanof den Russischen troon beklom en wel is waar is de tegenwoordige Czaar in rechte lijn geen afstammeling van dezen doch meD spreekt er toch van de Romanofdynaatie. Petersburg was in feestdos. Niets was gespaard om de straten dor stad eèn schitterenden aanblik te geven. En met schitterende feestelijkheden ook werd net 300-jarig bestaan der Romanof's herdacht. Aan een en ander was niet minder dan 2 miljoen roebel ten koste gelegd. De Czaar en zijn gemalin vertoonden zich aan hun volk en togen ter opening der feesten naar de Kazan kathedraal, alwaar 'n plechtige Gods dienstoefening werd gehouden. De straat van het winterpaleis naar den Kathedraal van Kasan was tooverachtig versierd en 's avonds op kostbare wyze geïllumineerd. Gemeld werd, dat de bevolking den Czaar geestdriftig toejuichte en men zou haast zoo den indruk krijgen, dat op het feest de liefde van het volk den heerscher om ringde en dat er groote vreugde heerschte op zijn feest. En toch zal menigeen in Petersburg wel niet in een al te feestelijke stemming hebben verkeerd De heilige Russische politie had n.l. weder de bekende voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van „Vadertje" genömen. Eenige honderden personen, die niet als te betrouwbaar bekend stonden werden achter slot en grendel gebracht, terwijl vreemdelingen eenvoudig uit de stad werden verbannen. In de straat die de Keizerlijke stoet doortrok, werd niemand toegelaten dan die van een kaart van de politie voorzien was. En de be woners aan die straat hadden zich aan onaangename huiszoekingen moeten onder werpen. Het herdenkingsfeest wordt door de Rus sische pers genoemd het feest van de wedergeboorte van Rusland. DeRomanofs hebben Rusland van een Aziatischen tot een Europeeschen staat gemaakt. En uiter lijk heeft het Russische rijk inderdaad Europeesche vormen aangenomen Het heeft zich een belangrijke plaats in do rij der Europeesche staten weten te veroveren en zijn invloed breidt zich ver buiten zijn grenzen uit. Doeh dat is het uiterlijke. Innerlijk is Rusland nog altijd vol onrecht, arm, doodarm aan beschaving, —o—o—o— De Turken hebben weder eens een ern stige nederlaag geleden. Janina, dat dooi de Grieken belegerd word, is gevallen en Essed pasja heeft zich met zijn leger van .35000 man en 130 kanonnen aan den Griekschen Kroonprins moeten overgeven. Het laatste overschot van hot groote Turkscbe westcrleger is thans verdwenen en als ten slotte ook Skoetari gevallen zal zijn is h6t Turkscbe verzet in het westen geheel gebroken. In Athene heeft de over gave van Janina tot uitbarstingen van geestdrift aanleiding gegeven. De klokken werden geluid en overal wapperden de vlaggen Er werd een plechtige godsdienst oefening gehouden waaraan de ministers en de Kamerleden deelnamen. En in Salo- niki werden ter eero van de overwinning 101 kanonschoten gelost. De Grieken zijn in dezen oorlog dan ook zeer fortuinlijk geweest en ze maakten in het geheel niet minder dan #70,000 krijgsgevangenen by dezen veldtocht. Montenegro was daarentegen minder ge lukkig, Skoetari bleef en blijft hen hard nekkig het hoofd bieden. En bovendien willen de mogendheden deze Versterkte stad ook' nog Diet eens aan hen afstaan, doch ligt het in hun bedoeling haar te voegen bij het Albaneesche ryk De Mon- tenegrijnen protésteeren daar heftig tegen en koning Nicolaas laat geen gelegenheid onbetuigd 0111 te getuigen dat Montenegro zich eerder zal doodvechten, dan Skoetari prijs te geven Yan het Oostelijk oorlogsterrein kwamen in de laatste dagen zoo goed als geen be richten. De sneeuw belet er nog steeds de krijgsoperaties. Intusschen luid6nookvan daar de geruchten niet gunstig voor de Turken. De troepen moeten zeer verzwakt zijn en tevens dreigt er weder muiterij op groote schaal. In Konstantinopel worden weer samenzweringen voorbereid en men is zeer ontevreden op de nieuwe regeering, die nog altijd geen einde aan den oorlog gebracht heeft. Die daarentegen zelfs de bemiddeling der mogendheden ingeroepen hebben en er hard over denken Adrianopel toch maar af te staan. De mogendheden houden zich intusschen met bemiddeliogsarbeid bezig, doch de onder handelingen met de Balkanstaten schieten nog niets op. En nu Janioa gevallen is, zal dat nog wel niet beter worden ook. Toch zetten de mogendheden het werk voort. Moge het zijn met goeden uitslag o—o o Dinsdag 4 Maart, was het een gewichtige dag voor de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. President Taft droeg het presidentschap over aan zijn opvolger Woodrow Wilson. In Washington was het daardoor een dag van feestelijke en groote drukte. Want, zooals steeds bij dergelijke gewichtige gebeurtenissen, kwamen uit alle oorden van het land. in breede scharen de deputatie, politieke clubs en vereenigin- gen, parlementsleden en nieuwsgierigen om den nieuwen president te huldigen. Dagen to voren waren dan ook reeds allo plaatsen in de hotels besproken. En in de hoofdstraten waren overal tribunes opge slagen om de menigte, die den president begroeten kwam een goede plaats te ver strekken. In de straten was het reeds dagen te voren een drukte van belang, kleurlingen en negers uit de ver afgelegen deelen van het land, duizende vreemden werden gezien en hoe meer de dag van de groote gebeurtenis naderde, hoe drukker en kleuriger het werd in Washingtons straten. Het heeft Woodrow Wilson, bjj zijn optreden als opvolger van Taft, derhalve niet aan belangstelling ontbrokeD. De nieuwe president heeft na de gebrui kelijke eedsaflegging zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een redevoering, waarin hij er allereerst aan herinnerde, dat voor twee jaren het Representantenhuis een democratische meerderheid mocht verwer ven. Deze verandering schreef hij toe aan het feit, dat wel een groot regeeringsstelsel was opgebouwd, doch dat de toenemende rykdom tot een schandelijke verkwisting geleid had. De indusfrieele vooruitgang der Ver. Staten heeft rykdom gebracht, maar niemand weet wat het't land heeft gekost. Het daardoor aangerichte kwaad zal door president Wilson hersteld worden, allereerst door wijziging te brengen in het tarief „dat", zooals de president opmerkte „ons beroofd heeft van het ons toekomend deel van den wereldhandel en een schending ls van billijke belastingbeginselen. Verder kondigde Wilson een aantal andere maat regelen aan, tot bevordering van industrie handel in landbouw. Rechtvaardigheiden eerlijkheid zal het richtsnoer van zyn arbeid zijn en daarvoor riep hij de steun en mede werking en van alle eerlijke lieden. Met Gods hulp zou van oen mislukking dan geen sprake zijn. —o—o o In Mexico is de kalmte nog steeds niet teruggekeerd. Wel treedt de voorloopige president, generaal Huerta, met groote scherpte op eD regeert hij met ijzeren vuist alles neerslaande, wat het nieuwe gezag onderworpenheid weigert, doch zijn tegen standers leggen nog maar niet zonder ver zet het hoofd in de schoot. In de hoofdstad mag hy baas zyn, in sommige deelen van de republiek is hij dat geenszins en er blijven nog provincies weigeren het nieuwe gezag te erkennen. Ook de volgelingen van Zapata blijven het met felheid bestrijden. Dezer dagen nog violen ze in de bergpas bij Ajuixo een militairen trein aan, waar door een hevig gevecht ontstond Voorts wordt melding gemaakt van een ernstig grensincident. Door federale troepen werd gevuurd op Amerikaansche officieren die zich op Amerikaansch gebied bevonden. Amerikaansche troepen beantwoordden het vuur. Een geregeld gevecht ontstond, dat eindigde met den terugtocht der Ameri kaansche soldaten Naar alle waarschijnlijkheid zal Felix Diaz straks den zetel van Madero innemen. Men acht zijn verkiezing tot president zoo goed als verzekerd, nu zyn tegen-candidaat De Labara zich teruggetrokken heeft.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1