Ultimo AdvertentiënJ Mademoiselles J.B. Binnenland. Gemengd Nieuws. Uitslag van gehouden Moopingm Marktberichten. Advertentiëi Je vous remercie pour tous les baisers immortels. UITVOERING Na afloop Bal. S.D.AJP. Afdeeling „Texel Spreekster Mej. Bakhuis-Wolter V. P. N. Openbare lezing met lichtbeelde Sprekerde Heer BEAUFORT, Predikbeurten. „de Vriendenkring' t Openbare Vergadering Onderafdeeling Texel. MILITIE. Vrijstelling van den Dienst. j^De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de publicatieborden bekendmakin gen, waarin zijn aangeplakt, waarin op uitvoerige wijze de bepalingen zijn ver meld, welke gelden ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der volgende redenen a. eigen vrijwilligen dienst b. broederdienst c. aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders; d. kostwinnerschap e. het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend ambt of de opleiding daartoe f. woonplaats of toekomstige woon plaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen en g. bijzondere redenen. Zij, 'die vermeenen rechten op vrij stelling van den dienst bij de militie te kunnen doen gelden, worden uitgenoo- digd zich te vervoegen ter gemeente secretarie, en wel zoo de vrijstelling wordt gegrond op de aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, tusschen 10 en 18 Juli e.k. en zoo zij is gegrond op een der andere redenen, tusschen 21 en 81 Maart e.k. Texel, den 11 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd. GAARLANDT. Jaarlij ksche toelating van nieuwe leerlingen tot de o.l. scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a.s. tot de o. 1. scholen in de Gemeente (uitgezonderd tot die te den Burg) leerlingen kunnen worden toege laten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en zes maanden hebben bereikt, waartoe men zich vóór 21 Maart as. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van het vaccinatiebewijs. Texel, 11 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. BLIJVEND GEDEELTE BIJ DE ONBEREDEN KORPSEN. De Burgemeester van Texel brengt bij deze ter openbare kennis, dat de hieronder ge noemde verlofgangers der lichtingen korpsen en korpsonderdeelen, achter hunne namen vermeld, krachtens art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912, No. 21) worden opgeroepen om zich op den achter hunnen naam gestelden datum bij hun korpsin werkelijken dienst te begeven tot het verrichten van den dienst voor het blijvend gedeelte, waartoe zij gehouden zijn Bonne, Pieter, van de lichting 1912, behoorende tot het korps Pantserfort- artillerie (garnizoensplaats Helder.) De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, op den achter hunnen naam aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van klee ding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags vóór vier uur, of, in dien dit niet doenlijk is, zoo spoedig mogelijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Yoor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de op de publicatieborden aan geplakte bekendmaking. Texel, den 11 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 12 Maart 1913. Uitvoering U. d. I. Wat 'n geld 1 wat 'n geld de halve tonnen gouds gingen maar van hand tot hand. En wat een nobele bankier, wat een edel familielid, de rechterhand gaf en de linkerhand wist er niet van en wat een aantal gelukkige menschen aan 't slot, want, ze kregen mekaar en geldzorgen waren weggevaagd. 't Was komedie, tooneelgoud is klater goud, maar de uitvoering van U. d. I. was echt en liet als zoodanig weinig te wenschen over. Ultimo bleek uitstekend geschikt om hoorders en toeschouwers een genoegelijken avond te verschaffen. De zaal van hotel „Texel" was goed gevuld en niet één had kiespijn, althans het was aan de gezichten niet te zien, geldzorgen waren weggevaagd, een aan gename stemming was onder het publiek. U. d. I. kan weer een goed geslaagden avond boeken. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond. De heer J. Reitsma, ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot commies ter Secretarie te Goes. De heden gehouden aanbesteding van het verbouwen van het Post- en Tele graafkantoor te den Burg, had den volgenden uitslag Jn. Koorn Mz., Burg, 1987, Jb. Geus Hz., Burg, 1759,— O ucleschild, 11 Maart. In de laatste weken is er door de garnalenvisscliers al bijzonder weinig ver diend. Toen er garnalen genoeg ge vangen werden, waren de prijzen van dien aard, dat de verdiensten al bijzon der gering waren. Nu de prijzen wat beter worden, zijn er geen garnalen te vangen. Van jaar tot jaar schijnt de visscherij achteruit te gaan en door die verandering van getij zullen de jongere visschers van zelve genoodzaakt worden de bakens te verzetten en deel te gaan nemen aan de groote visscherij. Uit het Rott. Nieuwsbl. Een echt melkkoetje. De arbeider W. v, d. Spoel, te Norg, heeft één koe, maar dan ook een heele beste. Het dier geeft niet minder dan 41 liter melk, met een gehalte van 3°A>. Argentijnsch vleesch 1 De gemeenteraad van Groningen heeft besloten tot toelating van Argentijnsch vleesch. Er zal een apart stempel voor gebruikt worden. Het voorstel om de winkels, waar dit vleesch verkocht wordt duidelijk te signaleeren, werd verworpen. Goede vangst. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat te Merwede bij Hardingsveld in 2 dagen 225 zalmen gevangen zijn. Verscheiden waren gebeten door zeehonden. De totale waarde bedroeg f2600. Een grap Uit Borgharen (Limburg) meldt men aan de „L. K."Aan de landweerplich- tigen dezer gemeente werd door den veldwachter een briefje thuisbezorgd, vermeldende, dat zij zich zouden gereed houden, om opgeroepen te worden. Menig getrouwd vrouwtje zat in angst, dat manlief „naar den oorlog" moest. (Tel.) Het Ministerie van Defensie. Naar het Hbld. verneemt zou bij de Regeering het voornemen bestaan, om voorshands geen maatregelen, te nemen, tot uitvoering van den algemeenen maat regel van bestuur, waarbij de Departe menten van Oorlog en Marine worden saamgevoegd in één Departement van Defensie. Zoowel in den Raad van State als in Marinekringen moeten veel bezwaren tegen opheffing van het Departement van Marine bestaan. Tot de Kamerverkiezingen zal de tegenwoordige toestand in ieder geval gehandhaafd blijven. Salarisregeling van Burgemeesters en Secretarissen. Naar de Opr. Haarl. Cour. verneemt is bij het provinciaal bestuur in bewer king een op gelijkmatige grondslagen vastgestelde salarisregeling voor burge meesters en gemeente-secretarissen in Noord-Holland, welke regeling nog voor Mei bij Gedep. Staten in behandeling zal komen. Een vader met zijn dochter in debat. Dat een vader op een politieke ver gadering in debat komt met zijn zoon is wel een zeldzaamheid, maar dat de vader gaat debatteeren tegen zijn dochter, dat is zeker nog wel grooter teeken des tijds. 't Gebeurde Maandagavond op een vergadering van de Haarlemscheafdeeling van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, waar als spreekster optrad mevrouw Van Biel Smeenge Bij het debat maakte het Kamerlid mr. Smeenge van de gelegenheid gebruik om zijn dochter de vraag te stellen „Vreest de spreekster niet, dat de vrouwen door het verkrijgen van het kiesrecht uithuizig zullen worden en haar plichten verwaarloozen De spreekster geloofde dit natuurlijk niet. Zij voegde er fijntjes aan toe, dat vader nooit door het kiesrecht de be langen van het gezin had verwaarloosd. Tel. Tegen de hoedenpennen. Naar aanleiding van ongevallen, welke zich de laatste' weken te Amsterdam hebben voorgedaan door het dragen van niet-beschermde of te lange hoedenpen nen, hebben eenige ingezetenen aldaar 't initiatief genomen eene beweging op touw te zetten, om te trachten in de politie verordening een bepaling opgenomen te krijgen, om onbeschermde hoedenpennen te verbieden. Dbl. Een groot gezin. Een merkwaardig man is de bakker Beckett van Yarmouth. Deze is voor de tweede maal gehuwd en had uit zijn eerste huwelijk elf, uit het tweede twee- en-twintig kinderen. Van de 33 kinderen zijn er nog negentien in leven, van wie er nog tien thuis zijn. De namen van al de kinderen kende Beckett niet meer. Blken avond houdt hij een appèl om te weten of de jeugd binnen is. Zulk een familievader zou in Frankrijk zeer zeker het Legioen van Eer krijgen, merkt het „Hbld." op. Dbl. Hondjes in de mof. Dames zijn vindingrijk In het Mauritshuis te 's Gravenhage worden geen honden toegelaten. Zorg vuldig blijven deze lmisdieren uit dezen tempel der schilderkunst geweerd. Lastig is het echter, als je er een kijkje wil nemen en je hebt toch zoo'n viervoeter bij je. Maar gelukkig is tegenwoordig in de modemet kleine zeer kleine hondjes langs de-straat te flaneeren en daarbij groote moffen aan de hand te houden. En waar het nu o, zoo logisch is, dat een kleine hond in een groote mot verborgen kan worden en op deze wijze aan het oog des portiers kan worden onttrokken, daar kunnen dames, die het Mauritshuis willen zien en toch niet willen scheiden van hun lieveling, op deze wijze zich toegang verschaffen. Wij hebben zelf gezien, dat het moge lijk is en goed gaat 1 Ned. De liaringvisscherij. Men meldt uit Hoorn aan de „Tel." De vangst op Zuiderzeeharing is nog zeer slecht. Veel schade wordt aangericht door zeer veel zeehonden, die in zee worden aangetroffen. Behalve dat deze dieren belangrijke schade aan de netten aanrichten, verjagen ze en verslinden ze de haring. De prijs is thans 9 a 10 gulden per tal (200 st.) Maandag 10 Maart in „de Zwaan". Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 6,46,60 H.A. Weiland, in den polder „het Noorden," opgehouden voor f 5210.— Zondag 10 Maart 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg Vm. 10 nur da. Norel. Bevestiging nieuwe leden. Collecte v.d. Kerk. Eoog, Nm. half 3 ds. van der Waa, Belijdenis des geloofs. Oudeschild Vm. 10 uur da. van der Waa. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. H. Avondmaal. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Amsterdam, 10 Maart. Aangevoerd 303 Runderen, le kwal. 84 a 88 et. 2e kwal. 80 a 82 ct. 3e kwal. 76 a 80 ct. 90 Melk- en Kalffcoeien i 135 a f 350, 225 Nuchtere Kalveren f 7,a f 18, 472 Vette Varkens 51 a 56 ets. Purmerend, 11 Maart. Aangevoerd: r 512 Runderen waaronder: 158 vette koeien 72 a 86 Ct. per R o ,q Gelde koeien f 150 230 Melkkoeien f 180 a 320. 6 stieren. 43 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p.R 1192 Nuchtere kalveren f 12a f 28 798 Schapen f 24 i 32,00 1 Lammeren f a f ,00 309 vette varkens 1 0,53 a f 0,57 per Ri 58 magere varkens 1 20 a f 35,'I 221 biggen f 10 a f 16 kipeieren f 3.50 a f 4.50 per 100; i Purmerender Ort, voor VIER achtereenvolgende plaatsing in de Teielsche Courant in eens op) geven, worden slechts driemaal I rekening gebracht. I 1 De Heer en Mevrouw J. L AP en A,:e E. LAP—TnussEN geven kennis van geboorte hunner Dochter ANN'IE SIMON NETTIE, Diaconnessenhuis, WestersiDgf Rotterdam. 4 Maart 1913. o Bezoeken worden dagelijks afgewacht il 34 uur. Heden overfeed zacht en kalm, m voorzien te zijn van de H.H. Sacra- menten der Stervenden, onze beminde Vader, Behuwd- en Grootvader, JACOB SCIIRAMA, Weduwnaar van Dirkje Dijt, in den ouderdom van ruim 64 jaar. Uit aller naam, G. SCFIRAMA. Den Burg, Texel, 8 Maart 1913. DEN BURG, 12-3—13. van de Rederijkerskamer op Zaterdag 15 Maart 1913, 's avondsk- acht in het lokaal van A. P. EELMAK Entree 40 cent de persoon. op Zaterdag 15 Maart, 's avonds half af in het Café van den Heer ZIJM te üu: schild. OnderwerpWaarom Sociaal-Den kraat Entree 10 cent. Vrouwen hebben vrij toegang. Debat, vrij. Het Bestuur. op Maandag 17 Maart in het hotel Te» en op Dinsdag 18 Maart in het hotel ,b- Wapen van Amsterdam" te Oosterend. Pluimvee Consulent uit Haarlem. Onderwerp: De voordeeligste wijl van Hoenders honden. ENTREE VRIJ. - Aanvang telkens Isavoods half aebt. Namens het Bestuur, J. KEIJSER Auaz. Voorz. W. J. EELMAN, Secretaris.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2