N*. 2655. Zondag 16 Maart 1918. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. ,and- en Tuinbouwbrieven. Binnenland M arktberiehten. FI'. UILL KT O N. IE DOCHTER VAN DEN OVERSTE. Adrertentiëu vóór 9 unr op den dag der uitgave R TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Na*r Amerika en andore l .nden met verhooging der porto's. Piijs dei- Advertentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedero regel meer 8 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e i, VIII. De Teelt van Voederbieten. 'Met voederbieten bedoelen we die varië- it6n van bieten, welke in opbreDgst en in ehalte ongeveer het midden houden tus- ;hen suikerbieten en mangelwortels. Deze ,atste groep, waartoe oa. behooren de iriëteiten Mammouth, Kirches Ideal en ckendorffer is gekenmerkt doordat de iertoe behoorende bieten grootendeels oven de. grond groeien, een zeer groote .assa per Hectaren leveren, maar een ,ag gehalte aan droge stof bezitten. De eigenlijke voederbieten hebben hooger shalte aan suiker en droge stof, zij groeien at meer in de grond. Ook laten deze eten zich tot in het voorjaar doorgaans iter bewaren. Goede variëteiten van deze groep zijn roenkraag en Rosé Jaapjes, Rosé du Nord i Lange Engelsche Roode. Een geheel afzonderlijke plaats neemt de Vitte Silezische voederbiet in. "Deze heeft geheel de eigenschappen van •n suikerbiet, groeit dus geheel in den ;ond, wat voor 't rooien op zwaar land el eens lastig is. Daar deze bieten tevens .einer blijven, komen ze vaak zeer bemod- [srd in de bewaarplaats. Het gehalte aan ïiker en droge stof is zeer hoog, vaak aljjk aan dat van de suikerbiet. Ze laten ch zeer lang bewaren en zijn dus voor D.ijaaisgebruik wel aan te bevelen. Op ;er lichte gronden raden we aan de echte engelwortels te verbouwen. Overigens jrdienen voederbieten de voorkeur. Bieten- nd moet goed diep los zijn en flink orden bemest. Stalmest is in ruime hoe- 5elheid toegediend een goede bemesting. Iie kunstmest wil gebruiken geve naar slang van den grond 6U0—1000 K.G. aïmet in den herfst en 400—1000 K.G. aïniet een week of drie voor 't zaaien, 10—1200 K.G. Super onmiddellijk voor 't laien. De Chili verdeele men in drie porties 1. een vierde deel bij '1 zaaien, een vierde iel na het op stuk zetten en twee vierde ;el bijv. drie weken later. De hoeveelheid chili neme men niet te lein. Op lichte grond geve men minstens )0 K G. in totaal, op betere gronden iets ónder. Men zaaie op rijen met een onderlingen stand van 35 tot 40 c.M. Op zeer lichten rond zal de nauwste stand gewoonlijk j voordeeligste blijken. Zoodra de rijen zichtbaar worden, moet sschoffeld of gewied worden. Ook in srband hiermede ia het gebruik van rukrollen aan de vorentrekkers van de laimachine aan te bevelen. Het water- jrlies is niet zoo sterk als bij rollen van st geheele land en de rijen blijven zicht- lar. Nu worden de bieten met een passenden Een verhaal door F. A. BUIS. Nadruk verboden. 12.) „Hè, juffrouw, oom Karei kan zoo'n shuitje niet maken, doe u 't nog eens," onsde het om haar heen, hetgeen me- rouw de opmerking ontlokte, op heel even toon geuit„Je bent toch maar de eveling, Marie „Zeg je nu niet eens dankje, lompe mgen?" bromde de kapitein tot zijn Bontje. „Dank u wol, juffrouw werd op dat evel door het kind uitgebracht. „Foei Marie, ik moest eigenlijk op je norren," zegt mevrouw allerliefst. „Je steelt ieders hart," beweert Karei, raarna de kapitein half grinnikend op- ïerkte„Dan zal je er wel een heelen oei hebben, Marie." „Hè, juörouw, zet u de bouwdoos nu ®n8_°P?" fleemde de kleine Karei, nadat y zijn cadeautje had ontpakt. „Een anderen keer beloofde Marie den leine, „nu heb ik geen tijd." wieder op pollen gehakt, waarvan men het beste plantje laat staan. Dit laatste mag vooral niet te laat geschieden, wijl anders in de eerste plaats de dicht op een staande plantjes elkander te lang hinderen en ten tweede by het verwijderen van de over tollige zaailingen het plantje, dat staan blijft, meer beschadigd wordt in het wor telstelsel. Van nu af is het herhaald vernietigen van onkruid en losmaken van den grond de hoofdwerkzaamheid bij de verpleging van het gewas. Hei losmaken van den grond is minstens even nuttig als de ver delging van het onkruid, zoodat ook wel „gewied" moet worden, zelfs al staat er bijna geen „vuil". Met het oog op het. nijpend gebrek aan arbeidskrachten mag in dit verband wel even gewezen worden op de moderne wied of scboffelmachines met automatische diepteregeling voor elke afzonderlijke schoffel. Deze machines worden thans in Hollands Noorderkwartier door talrijke landbouwers gekocht en zullen spoedig een algemeene verbreiding vinden, aangezien ze aan alle billijke eischen voldoen. Bieten, welke in het zaad schieten, kan met tot Juli ongeveer uittrekken, Voor dien datum zullen de resteerende planten meer van de leege plaatsen profiteeren dan men in den stokkerigen schieter zou oogsten. Na half Juli is het waarschijnlijk verstan diger de schieters maan te laten staan. Te vroeg zaaien en ongunstige cultuuromstan digheden werken het schieten in de hand, hoewel de oorzaak eveneens kan liggen in de afkomst van het zaad. H. v. S. TEXEL, 15 Maart 1913 Vergadering Nut. Woensdag j.l. trad de heer Buiskool van Helder, in de Vergulde Kikkert op met het onderwerp „Iets over en van de Genestet", voor een goed bezette zaal. Door den voorzitter, de heer Gaarlandt, hartelijk welkom geheeten, kreeg spr. het woord om over en van den dichter, populair in den besten zin van het woord, een en ander ten beste te geven. Petrus Augustus de Genestet, te Amster dam geboren in den jare 1829, reeds jong ouderloos, had niettegenstaande dat, geen sombere, liefdelooze jeugd, maar groeide op in het gezin van zijn oom en voogd, de bekende schilder Jan Adam Kruseman, die hem het verlies van zijn ouders zooveel mogelijk trachten te vergoeden. De Genestet studeerde te Amsterdam in de godgeleerdheid van 1846 51, was Remonstrantsch predikant te Delft van 1852—59, trok zich mede in verband met „Ga je al weg?" vroeg mevrouw, toen ze zag dat Marie opstond en zich gereed maakte om te vertrekken. 't Is al veel te laat geworden, van avond zien we elkaar weer," gal Marie ten ant woord, en spoedig was ze vertrokken, uit geleid door mevrouw en Karei, welke laatste haar nog even naoogde en tot zich zelf de opmerking maakte„dat het toch waarlijk eene goede partij zou zijn IV. Er zijn menschen, die de kunst verstaan om van één cent twee te maken, om met honderd gulden dat te doen, waarvooreen aoder met geen duizend gulden zou kunnen volstaanen terwijl bij de meesten het geld uit de vingers glijdt voor dat zij het zelt weten, bezitten enkelen de gave om een dubbeltje tweemaal om te draaien, voor dat zij het uitgeven. Tot die geluk kige menschen du behoorde mevrouw van Etten. Toen zij voor enkele jaren haar man verloor, die haar met drie kinderen en een klein pensioen als majoorsweduwe achterliet, had zij bittere dagen moeten doorleven en was vaak het water haar tot de lippen gekomen, maar zij had Diet ge wanhoopt. Al badden zich aan den gezicht einder donkere wolken saamgepakt, die zij moest duchten en vreezenals was 't verlies van zjjn vrouw en een kind in 1859 uit het ambtelijk leven terug, om zijn laatste levensdagen te Amsterdam te sljjten en overleed den 2deD Juli 1861 in de kring van zijn familie te Roosendaal, waar op bet kerkhof een gedenkteeken door zijn vrienden daarop geplant zijn laatste rust plaats aanwijst. In kort relaas geven wij hier weer wat spr. ons omtrent het leven van de Genestet meedeelde, zooals het was sameugeweven met een beschouwing over de dichtwerken van den onvergetelijken mensch en dichter, een beschouwing getuigende van bewonde ring en waardeering. Eenige dichtwerken uit de drie tijdperkon van het leven van den dichter werden door spr. op verdienstelijke wijze voorge dragen, als bewijs voor z'n levenslust, z'n medegevoel, z'n opmerkingsgave, z'n waarheid en z'n ongekunsteldheid. Z'n leven was vruchtbaar, zegt spr., wjj zullen ons niet verdiepen in de vraag hoe veel hij ons had kunnen geven als hij niet zoo jong (32 jaar) reeds gestorven ware, maar dankbaar aanvaarden en waardeeren wat hij gaf. Na de pauze gaf spr. nog een schets uit het arbeidersleven, outleeud aan een ouden jaargang van „de I-Iollandsche Lelie." De voorz. bracht daarna spieker dank en riep hem namens het bestuur een tot weer ziens toe in het volgende seizoen, en deelde daarna mee dat de Nutsspaarbank binnen kort staat geopend te zullen worden. O osterend, li Maart. De rederijkerskamer V. I. O. S. zal op Zaterdag, 22 Maart a.s. haar tweede uitvoering geven in dezen winter. Men heeft daartoe in studie „Jan Ongeluk", een kluchtspel in drie bedrijven, dat bij goed spel zeker succes zal bewerken. Ook op andere plaatsen heeft men met dit stuk de goedkeuring van het publiek weten te winnen. Moge deze ook voor V, I. O. S. zijn weggelegd en wel vanuit een volle zaal Aan de visschers voor de N. V. „Wilhelmina" is door de Visscherij- Inspectie vergunning verleend, om ook nog gedurende de maand April de wulkenvisscherij uit te oefenen. Oudeschild, 14 Maart. In eene Dinsdagavond j 1. gehouden algemeene Vergadering van de N.V. „Visschersvereeniging Oudeschild" te Oudeschild, werd bij acclamatie besloten zich in een uitvoerig gemotiveerd request tot den Raad der Gemeente Texel te wenden met het beleefd verzoek geen gevolg te geven aan het voorstel van B. eu W. om de Zeevaartschool in plaats van te Oudeschild te of nabij Den Burg boveD haar hoofd meDige storm losgebars ten die tot een orkaan dreigde over te slaan en die haar met schrik en ontzetting vervulde, zij had moedig aan alle gevaren het hoofd geboden en was overwinnaar gebleven in den schier bovenmenschelijken strijd, dien ze te strijden had. Door haar stand en fatsoen had zij aan eiscben moeten voldoeD, die eene maat schappij daaraan voorschrijft en voor wie het nu eenmaal eene misdaad is om arm te moeten wezen voor hare kinderen had zij tegelijk vader en moeder moeten zijn en hun eene opvoeding moeten geven, ge- ëvenredigd naar hunoe positie; niet onbe middelde familie had zij leeren kennen als vrienden in het geluk en afwezigen in het ongelukde liefelijkste droomen van baar jeugd had 'zij zien vervliegen en de schoone luchtkasteelen van latere dagen in puin zien valleD, doch dat alles had haar nog flinker, nog krachtiger doen handelen dan zij vroeger ooit zou geloofd hebben. De toekomst scheen haar nu een beter lot te voorspellen haar zoon was onlangs als officier naar Iridië vertrokken, en be halve dat zij daardoor geheel van financi- eele zorgen omtrent hem ontslagen was, vergoedde hij nog door kleine geldelijke bijdragen, wat zij vroeger aan hem ten koste bad gelegd haar oudste dochter had te plaatsen, met het oog op de wen- schelijkheid eener eventueele visscherij- schoolstaande de bijeenkomst werd een concept-request voorgelezen en na eenige wijzigingen goedgekeurd. De vergadering was zeer druk bezocht en 41 visschers gaven zich aan eene even tueele visscherijschool te bezoeken. Dm H oom, 14 Maart. Door omloopende wind en slecht vuren gezicht strandde hedennacht tusschen paal 7 en 8, de vischschuit Helder 71, SchipperWezelman 's morgens acht uur kwam de bemanning bestaande uit drie personen aan ons dorp. Met de vloed sloeg het water al spoedig over de schuit heen en verder op den dag kon men al spoedig zien dat de schuit als verloren kon worden beschouwd wat voor de eigenaar een zwaar verlies is aangezien genoemde schuit niet is ver- assureerd. Om zich rijk te visclien. Drie visschers uit Woudsend hebben met de zegen in één heel ruim 2100 pond koper opgehaald en deze verkocht tegen 30 cent per pond. Burgerlijke Stand tier Gemeente Texel. Van 8 tot en met 15 Maart 1913. GEBORENJohanna Maria Elisabeth, d. v. Jacobus Juda vau der Ree en Geertruida Francisca Schouren, den Burg, Michiel z.v. Coruelis Witte en Engel Malhilde Witte, den Burg. ONDERTROUWDMarinus Gerard van Boven on Geertrui Kolle. GETROUWD: Aalt Epe en Nooltjo Kelderhuis. OVERLEDEN: Ueinoutje Koorn, oud 71 jaar, weduwe van Ary Kievit, den Burg Hendrika Segers, oud 2 jaer, de Cooks- dorpJacob Schrama, oud 64 jaar, weduwnaar van Dirkje Dijt. Uit de Schager Courant: Scliagen, 13 Maart. Aangevoerd: 18 Geldekoeien 140 a 1 230 26 Vette Koeion f 200 a 1 280, 40 Kaltkoeien f 180,a f 325; 200 Nuchtere kalveren 1 8 a 1 22. 270 Ovorhouders f 23 a 35.00 Lammeren I -at —.00. 6 Vette Varkens 54 a 55 ct. per Kg. 60 Biggen f 12.00 a 116,00; Boter f 1.45 a i 1.55 per K.G. Kipoieren f 3 00 a t 4.per 100. met zeer veel succes de verschillende examens van het lager onderwijs afgelegd en daarna eene zeer goede betrekking als secondante verkregende jongste dochter was thuis gebleven, baar aanleg strookte niet met de eischen van het onderwijs en de maatschappij heelt, helaasvoor die meisjes, welke zich niet aan het onderwijs kunnen wijden, geen anderen werkkiDg opengesteld dan van huishoudster of juf frouw van gezelschap; twee niet zeer be nijdenswaardige betrekkingen, waarvoor aantal sollicitanten dat der plaatsen ruim' schoots overtreft. Daar, waar bemiddelde bloedverwanten waren achtergebleven en lieve vrienden hunne onmacht hadden voorgewend, bad zij van vreemden, van wie zij bet nooit bad durven hopen, raad en steun onder vonden, meer dan zij ooit genoeg kon waardeereD. De opvolger van baar over leden echtgenoot had dadelijk zeer bereid willig haar ruim huis overgenomen, en zijzei ve had zich daardoor zonder geldelijke offers in eene veel kleinere woning kunnen terugtrekken, hetgeen met hare financieele omstandigheden zeer goed overeenkwam. Gaarne had zij Daalhuizen Terlaten maar met het oog op het onderwijs harer kin- dereD, mocht zij daartoe niet besluiten. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1