Tandarts Ansingh, Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. Vrijz. Kiesvereeniging „TEXEL". Spreker: P. J. OUD. in Hotel „de Lindeboom." Predikbeurten. staart en vooral ook het, niettegepstaande goede voedering, zich slecht ontwikkelen der kuikens en het verminderen der eier- productie. Van groot belang is daarom het houden van goede foktoomen, waarom het bestuur van de V. P. N. besloten heeft, ook te Texel waar de pluimveestapel al weer achteruit gaat, een fokstation onder contróle op te richten, waarvoor voor dit jaar reeds f50 wordt beschikbaar gesteld met plan dat bedrag een volgend jaar te verdubbelen. Door met zorg kiezen van fokmaterieel en verwijderen van alle dieren met slechte eigenschappen, hoopt men na jaren ver trouwbaar goede en sterke rassen te vormen. Het financieel voordeel van hoender fokkerij toch, komt niet alleen door hooge prijzen, maar vooral door lage productie kosten der eieren en die zijn het laagst bij die kippen die de meeste eieren leggen, want leggen of niet leggen, ze eten even goed. De hoogste prijzen voor eieren worden betaald in den winter, zegt spr. de eier- productie laat dan op Texel nog veel te wenschen over, vroege broed is niet vol doende, huisvesting van het pluimvee is daarop van grooten invloed. De hokken zijn hier in den regel te klein, te bedompt en te vochtig, vooral dat laatste is een groot nadeel, een vochtige omgeving onttrekt te veel warmte, doch ook het gemis van licht en lucht is van invloed, de kou hindert Leghorns-hoenders niet als ze aan frissche lucht gewoon zijn, geef frissche lucht en zon de gelegenheid in het hok door te dringen door opening aan de Zuidzijde, doch beschut ze tegen wind en regen. Een dag als vandaag brengt de kippen 14 dagen achterop, als ze niet een be schutte scharrelplaats hebben. Dwing ze tot het nemen van beweging, voeder 's morgens vroeg tarwe en hennep zaad op een voederplaats waar het kaf minstens een voet dik ligt, ze moeten er om moeten zoeken, geef later b. v. ten 10 of 11 ure ocbtendvoer, 's middags vóór het opstok gaan haver en mais. Mais is in den zomer te veel vetvormend voor vaststaande kippen en uit dat oogpunt te ontraden. Met het oog op de Kleinsche ziekte, zoogenoemd naar Dr. Klein die de bacil ontdekte, ontraadt spr. ten sterkste de aankoop van hoenders van elders. Broed- eieren gedompeld in een één procents creolineoplossing 'en zonder afvegen laten drogen, brengen geen gevaar voor besmet ting mee. Na de pauze werden een reeks lichtbeelden vertoond het onderwerp betreffende en toe gelicht door den heer Beaufort. De dank, spr, aan het slot door den voorz. gebracht voor z'n duidelijke leerrijke rede was meer dan verdiend en de opwekking tot lidmaatschap van de V. P. N. alleszins gewettigd. Naar wij vernemen is de heer C. J. Roeper alhier, benoemd tot Secretaris- Penningmeester van den Prins Hendrik Polder. De heer J. H. Goeman, leerling van de Zeevaartschool alhier, slaagde bij de op gisteren, 18 Maart gehouden examens, voor 3e stuurman groote stoomvaart A. Ben Hoom, 15 Maart. Heden werd in de duinen achter den Hoorn het eerste eendei gevonden. Door een onzer ingezetenen werd heden in het duin een dood kneutje gevonden met een gummie ringetje om een der pootjes met het volgende op schrift Museum Leiden 8418. 18 Maart. Tijdens den hevigen storm van gisteren is de gestrande Schuit Helder 71 uitzijn dok geslagen en merkelijk hooger op 't strand gekomen. Het wrak is aan gekocht door W. Jonker Albz. Gisteren spoelden aan 't Horntje en Karhoek enkele appels aan, als ook noten en kastanjes, men kon aan de vruchten zien dat ze nog niet lang in zee hadden gedreven. Door den storm zijn hier nog al wat gaten in de daken geslagen en hooi en strooklampen omver gewaaid. De zeewering op 't Horntje en P.H.dijk hebben geen schade beloopen. O osterend, 19 Maart. Gisterenavond hield de heer de Beaufort uit Haarlem, namens de V. P. N, een zelfde lezing als te Den Burg gehouden werd. De zaal van den heer Koppen was flink bezet, en de aanwezigen volgden belangstellend de lezing en het vertoonen der duidelijke lichtbeelden. Een 13-tal personen traden toe tot de vereeniging en kozen als bestuurders voor Oosterend de heeren C. Bremer en J. Daalder Jbz. Be Cocksdorp. Tot lichtwachter bij 's Rijks kustver- lichting te Eierland op Texel is met ingang van 1 April a. s. benoemd de heer L. Zeeders te West-Terschelling. Waal, 18 Maart. De rederijkerskamer „de Vrienden kring" hield Zaterdagavond haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Bijzonder groot was de opkomst van het publiek niet, toch was de zaal van den heer A. P. Eelman vrij wel gevuld met be langstellende toehoorders. Op hoogst verdienstelijke wijze werden 4 blijspelen opgevoerd en wel1. Rinaldo Rinaidini2. Burgemeester Van Pim pelen leert dansen3. De zuster vair Jocrisse en 4. Wie brengt de pan terug De vertolkers verwierven na elk stukje luide bijvalhet was een hoogst gezel- ligen avond. Oudeschild, 18 Maart. Een moedige redding. De storm heeft uitgewoed en velen zullen de berichten zijn, welke melding zullen maken van aangeriehte schade. Te IJmuiden had Zondag eene schip breuk plaats waarvan echter valt te zeggen dat door een moedige redding geen der opvarenden het leven er bij he,eft ingeschoten, doch allen werden gered. Die redding werd volbracht door de bemanning van de sleepboot „IJmuiden," Kapt. J. v. d. Wiele, Stuurman Th. v.d. Putten en de Mach.-Stoker F. Peters, welke later werdén geholpen door de vletteilieden H. Kaptein en G. Bonekamp. Het gestrande schip was het Engelsche stoomschip „Eastwell", geladen met 80000 balen rijst. Op het schip bevonden zich 75 personen. Zaterdag bevond men zich voor IJmui den doch de gezagvoeder wilde voor anker blijven liggen vóór de haven met het oog op het buitengewoon ruwe weder. Zondagmorgen ongeveer half zes stoomde men naar de haven, doch de storm maakte het binnenkomen onmogelijk. Bij de laatste poging om binnen te komen, toen de steven net binnen de pieren was, hieven de hooge zeeën het schip op en wierpen het met volle kracht op de steenblokken. Het schip was ter hoogte van de machinekamer getroffen en met geweld stroomde hét water hèt reus achtige gat in, waardoor het schip dadelijk begon te zinken. Hoewel de zee zeer hol stond, stoomde de „IJmuiden" er heen, het gevaar trotseerend om ook op de blokken van de pier te komen. Door kunstig manou- vreereD, was het mogelijk dat de schipbreukelingen op de „IJmuiden" over sprongen of werden gebracht, zelfs de vrouw en drie kinderen van den kapitein allen werden gered. Het geheele drama was in nog geen half uur afgespeeld. Algemeen wordt getuigd dat deze redding wel een der meest dappere reddingen is, welke men zich kan herin neren. De schipbreukelingen werden te IJmuiden allen liefderijk opgenomen en verpleegd De reddingbrigade verrichte uitstekend werk door de gewonden te helpen. In het Witte Kruisgebouw von den velen een toevlucht. Nog weder twee schipbreuken ter zelfder plaatse, vallen te vermelden, n.l. van de Engelsche boot „Glaucus" en desloep M.D. 2 welke beide schipbreuk leden. Ook van dezen werd de beman ning gered. Uit de Opr. Haarl. Cour. Ernstig spoonoeg ongeluk. Men meldt uit Hasselt d.d. 16 Maart aan de „Maand. Ct.": Zaterdagavond reed, tengevolge van verkeerden wisselstand, de werklieden- trein, komende van Luik, op een goede rentrein. De schok was ontzettend. In heel Hasselt kon men de botsing hooren. Soldaten hielpen bij het reddingswerk. Er zijn 25 zwaar gewonden hier in het hospitaal, (zoo juist is een 16 jarige mijnwerker overleden,) en 30 lichtge wonden, die na verbonden te zijn, naar huis toe konden gaan. De materieele schade is groot. Meerdere rijtuigen en de locomotief zijn vernield. De treinen loop ondervond veel vertraging en men is nog druk bezig met het opruimings- werk. Een nieuwe verbodsstaat. Met I63,u00 tegen 72,000 stemmen hebben de inwoners van West-Virginia (een der Yereenigde Staten) zich voor verbod van alcoholische dranken ver klaart. Met 1 Jan. 1914 treedt dit volksbesluit in werking. Drankstrijd. Men mag zijn vrouw niet slaan. De Ainsterdamsche rechtbank veroor deelde tot een maand gevangenisstraf e6n 27-jarig man, die zijn vrouw had mishandeld door haar te slaan. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 23 Maart 1913, des voormiddags te HH/a ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 18 Maart 1913. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: van 1—15 Maart. GEBOREN Andries, zoon van Klaas Roos en Jetske Kuiper. GETROUWD: Jan Sieben, 25 jaar, van Rijswijk en Neeltje Meijer, 28 jaar. Purroerend, 18 Maart. Aangevoerd 574 Runderen waaronder: 165 vette koeien 72 86 Ct. per KG, ,n7 Gelde koeien t 150 4 230 Melkkoeien f 180 a 320. 2 stieren. 62 vette kalveren i 1,00 a f 1.20 p. Kg. 1214 Nuchtere kalveren f 14a t 30 991 Schapen f 24 a f 33,00 Lammeren t a f ,00 318 vette varkens f 0,53 a f 0,57 per Kg.; 52 magere varkens i 20 a 135, 2S1 biggen f 10 a f 16 kipeieren f 4.00 a f 4.50 per 100; Purmerender Crt. Amsterdam, 17 Maart. Aangevoerd 339 Runderen, le kwal. 86 4 90 ct. 2e kwal. 80 a 84 ct. 3e kwal. 76 a 80 ct. q, 70 Melk- en Kalfkoeien 1 135 a f 350, 283 Nuchtere Kalveren 1 10,4 f 15, 402 Vette Varkens 51 a 55 ets. Vrijdag 21 Maart (Goeden Vrijdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Barg, Vm. 10 uur ds. Norel. Voorbereiding H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur ds. Norel. H. Avondmaal. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Koog, Nin. half drie ds. v.d. Waa. II. Avondmaal. Ben Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. H. Avondmaal. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Bocke. Openbare belijdenis Dieuwe lidmaten. '8 Avonds 7 uur ds. Boeke. H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ben Hoorn, V.m. 10 uur ds. Bussemaker. H. Avondmaal. Zondag 23 Maart 1913, (le Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg 's Av. 7 uur ds. Norel. W aal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild Vm. 10 uur ds. Norel. Ben Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Collecte v.d. Inwendige Zending in N. Holland. Oosterend, Vm. 10 ds. van Grasstek. Openbare Belijdenis. Coll. Inw. Zending N.H. 's Av. 7 uur ds. van Grasstek. H. Avondmaal. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kuperus. Ben Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Geboren WILLY CATHARINA, dochter van C. MOOJEN en N. MOOJENPereboom. Haarlem, 17 Maart '13. Heden verblijdde ons de Heer met de geboorte eener welgeschapen Zoon, Izaiik. M. DE HAAN. J. DE HAANde Boer. den Hoorn, Texel, 16 Maart 1913. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijdeD, onze Vader, Behuwd-en Grootvader, A. BLOM Cz. Echtgenoot van ivi/jlen Marretje Backer, in den ouderdom van ruim 73 jaar. M. BLOM. N. BLOM— Kuijper. D. M. VLAS.J A. VLAS—Blom. A. BLOM. G. BLOM—Brouwer. Oudeschild, Texel, 17 Maart. Heden overleed onze beminde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer CORNELLS DE WIJN, in leven Deurwaarder te Texel in den ouderdom van ruim 55 jaren. Namens de familie, Wed. C. DE WIJN-toe Ruijter. den Burg, Texel, 18 Maart 1913. Openbare "Vergadering te Oudeschild in de „Zeven Provinciën" op Donderdag 20 Maart 1913. Onderwerp„De Vrijz. Concentratie en de Democratie." Toegang Vrij. Gelegenheid tot debat. Aanvang halt acht. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 20 Maart van 11 tot 2 uur te spreken Zaterdagavond j.l. trad voor de S.D.A.P., Afd. Texel in de Zeven Provinciën als spreekster op Mej. H. BakhuisWolters. De bijeenkomst was tamelijk goed bezocht. Nadat de voorzitter, de heer A. Boon, den aanwezigen het welkom had toegeroepen en in herinnering had gebracht, dat het 14 Maart j.l. juist 30 jaar geleden was, dat de grond legger van de Sociaal-democratie, Karei Mark overleden was, verkreeg Mej. Bakhuis het woord, die met gloed en overtuiging het onderwerp be handelde'/Waarom Sociaal-democraat?// Het antwoord op die vraag kon gevoegelijk lnideu //Omdat ik arbeider ben//. Reeds Kare-1 Mark had dat begrepen en de woorden gesproken: //Arbeiders uit alle landen vereenigt U//. Mei klem wierp de spreekster de beschuldiging van zich, dat de sociaal-democraten willen deelen, dat zij de revolutie begeeren en dat zij met God en Gods dienst spotten. Vooral kwam zij tegen het laatste op en betoogde dat de werkelijke Christenen socialisten moeten zijn. Een zoon van meer- genoemden Karei Mark had reeds het gezegde gehuldigd: //Heb uw naastenlief boven Uzelf, in plaats van als uzelf. De socialisten schelden niet op de menschen, die geld bezitten, maar op het kapitalistische stelsel. Alles wat door den arbeider wordt voortgebracht moet ten goede komen van de arbeiders. Het kapitaal onthoudt hun de ontwikkeling. Ongeloovige kapitalisten mogen zich wel orgauiseeren, terwijl geloovige arbeiders dat niet mogen doen. Is dat Christelijk Zij die in loondienst zijn moeten den klassen strijd strijden tegen het kapitaal, want het is het kapitaal en het kapitalistische stelsel, dat gezins ondergang, drtiukenschap, misdaden enz. in het leven roept, Spreekster roept allen toe met kracht en macht te ijveren voor algemeeen kiesrecht, zoowel voor mannen als vrouwen, daar dit een machtig wapen zal zijn in de te voeren klassenstrijd. Met het oog op den aanstaanden stembusstrijd werd de opdrijving van het militarisme besproken. (In een socialistisehen staat zou dit niet noodigzijn.) Ook verhooging van successierechten en de nieuwe arbeiderswet werden onder handen genomen en zoowel de liberalen als de clericalen hadden daarbij blijk gegeven niet de belangen der arbei ders te dienen maar wel het kapitaal. Slechts de sociaal-demociatisebe afgevaardigden hadden hun plicht gedaan, daarom bij den aanstaanden strijd allen als een man op hen gestemd, van wie de arbeiders iets te wachten hebben, dat is op de sociaal-democraten. Nadat spreekster nog eenige oogenblikken had stilgestaan bij den bloedigen Balkan-oorlog, eindigt zij hare rede, die door de meeste aan wezigen luide werd toegejuicht. De heer A. Boon bedankt daarop Mej. Bakhuis voor het gesprokene en deelt mede, dat bij het verlaten der zaal gelegenheid zal gegeven worden tot het» ofFeren eener gave ten behoeve der uitgesloten sigaren makers. 1. /Aededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling uermeniguuldigingscijfer uoor 1913. bedoeld in artikel 5 der uer- ordening op de heffing uan hoofdelijken omslag en uaststelling uan primitief kohier dier belasting uoor 1913. 3. Benoeming commissie tot onderzoek uan reclames plaatselijke belastingen, dienst 1913. 4. Voorstel een gedeelte uan het Park te den Burg te onttrekken aan den publieken dienst, in uerband met uer- bouiu Post- en telegraafkantoor. 5. Dispensatie art. 20 der bouiu- en moninguerorpening. 6. Ontslagaanurage uan den Ambtenaar uan den burgerlijken stand J. Reitsma. 7. Financiëele regelingen, dienst 1912. 8. Plaatsbepaling zeeuaartschool. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2