N\ 2662. Donderdag 10 April 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. binnenland. Gemengd Nieuws, BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adverteutiën vóór nar op den dag der uitgave aansluiting gevende 39 Maart—5 April. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel moer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. 0 Van Texel. Van Beider. Afvaart Boot 4.15. Vertrek train 6.28 6.30. 7.45 11.15. 12.45 4.10 7.30 2.50. Aank. trein Helder.Vertrek boot 5.15 9-30 12.30 4.15 >i n n ^>30 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9 42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9 30, doch te 10.20 van Helder naar Tevel 8.39* 12.01 3.26 6.56 m INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 1, van de Personeele belasting over het belastingjaar 1913,invorderbaar verklaard op den 1 April 1913, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 6 April 1913. De Burgemeester, GAARLANDT. De- Kamerleden hebben hun Paasch- vacantie al wedet achter den rug en het parlementaire bedrijf is thans weer in volle gang. De Tweede Kamer ho"udt zich bezig met minister Talma's Ziektewet. Ze doet thans het laatste werk af en zal reeds In het begin van Mei voor goed uiteen gaan. De vierjarige zittingsperiode loopt ten einde en over enkele weken zal de taak van verschillende volksvertegenwoordigers in 's lands vergaderzaal geëindigd zijn. Menigeen zal er straks niet terugkeeren, omdat ze straks door de kiezerschare op de politieke weegschaal gewogen te licht bevonden zullen worden. De voorbereidingen voor de verkiezingen waardoor straks in Juni de nieuwe Kamer zal worden samengesteld, zijn thans in vollen gang. Ook de rechterzijde kan nu van wal steken, want in de afgeloopen week is de coalitie-overeenkomst tusschen de drie rechtsche partijen tot stand gekomen. Kuyper, Lohman en Nolens zullen in Juni arm in arm optrekken tegen de geconcen treerde vrijzinnigen en de sociaal-demo craten. Wel behoeft de coalitie-overeen komst nog de goedkeuring van de drie partij vergaderingen, die 24 dezer te Amsterdam worden gehouden, doch dat wordt in de rechtsche kringen zelf slechts beschouwd als een kwestie van tijd. De goedkeuring zal niet uitblijven. in het coalitieprogramma, waaronder de drie rechtsche partijen vereeoigd zullen optrekken, wordt de Grondwetsherziening voorop gesteld. Zij zullen de regeering steunen inzonderheid wat het voorstel van deze betreft aangaande art. 192 der Grond wet, waarin het beginsel zal worden vastgesteld, dat door de openbare kassen in de kosteD van het alm-meen Lieer onder wijs op scb-- n opge richt op gel M jrzien als zulks geschu-M uit onder wijs op schob: U uitgaande. Voorts, dat bij d c> ug van het van overheidswege te geven onderwijs de godsdienstige gevoelens van de ouders der schoolgaande kinderen zal worden geëer biedigd. Wat de verdeeling der districten betreft is men overeengekomen, dat de party, die den zetel voor eenig district thans bezet houdt in dat district ook nu den coalitie- candidaat zal stellen, met uitzondering evenwel van Leiden en Ede, die aan de anti-revolutionaire partij worden toegewe zen, terwijl men in Ommen voor ditmaal gezamenlijk een christelijk historisch candidaat zal aanbevelen, die thans volgens de in 19U6 gemaakte afspraak elders uitvalt. Dit zijn al de voornaamste bepalingen van de coalite-o vereen komst, die den grondslag van de samenwerking bij de komende verkiezingen zal vormen voor de anti revolutionairen, roomsch-katholieken en Christ, historischen. Het heeft nogal eenigen tijd geduurd voor deovereenkomst ver kregen werd, hoofdzakelijk als een gevolg van de moeielijkheid met Ede en Ommen. De chr. historischen hebben daarbij toege geven. Wel laten de anti-revolutionairen Ommen los, doch Leiden komt daarvoor iu de plaats. De groote vraag is echter, of de kiezers zich in die districten aan de overeenkomst zullen storen. In Ede is althans alweer het aftredend Christ, hist lid Jhr. Schimmelpenninck voorloopig candidaat gesteld. En ook moet afgewacht worden of de christ. historische kiezers te Leiden zonder verzet den zetel prijs zullen geven. De partijbesturen kunnen wel „wikken" doch de kiezers „beschikken'. De coalitie blijft intusschen bestaan en de komende strijd zal er te spannender door worden. o o o De Duitsche pers en wellicht ook het Duitsche legerbestuur is in de afgeloopen week een paar dagen overstuur geweest, door het noodlot dat de veel geprezen Zeppelins schijnt te achtervolgen. Ditmaal trof het de Zeppelin IV, de allernieuwste luchtkruiser, die geheel voor oorlogsgebruik gereed en toegerust is met kanonnen en machinegeweren. Het schip zou overge dragen worden aan het legerbestuur, doch bij een der laatste proeftochten geraakte het in den mist verdwaald, moest een noodlanding doen en landde te Luneville, de Fransche grensstad, op het militaire exercitieterrein waar de Fransche cavalerie juist oefeningen hield De Duitsche offiicieren werden in verhoor genomen, het schip werd onderzocht en toen bleek dat er geen spionage in het spel was kon het weer op stijgen en vertrekken. De Frauschen hebben Je Duitschers dus heel voorkomend behandeld. Het feit echter dat een militair luchtsschip zoo maar even in Fransche banden vallen kan heeft de Duitschers wel onaangenaam getroffen. Nu hebben de Franschen de inrichting van het gevreesde Duitsche luchtmonster eens goed kunnen opnemen en zijn geheimen kunnen ont sluieren. Dat is wel hard voor de Duitschers, die zoo trotsch zijn op hun Zeppelins. —o—o—o De Duitsche bladen hebben voorts in de afgeloopen week met voldoening meldiDg gemaakt van het einde van de onverkwik kelijke kwesti6 tusschen den Keizer en zijn pachter Sohst van Kadinen. De lezers zullen zich de kwestie herinneren. De Keizer verklaarde in de vergadering van den Landbouwraad, dat hij een der pachters van Kadinen „er uit gesmeten" had, omdat hij niet deugde Dit bleek later allerminst juist te zijn. De pachter Sohst woonde nog steeds rustig op het keizerlijke landgoed en had zich in rechten voorzien tegen de sommatie om het landgoed met 1 Juli te verlaten, omdat hij dit voor langer termijn gepacht had. Hangende deze zaak en naar aanleiding van den Keizerlijken uitval legden de landbouwers uit de omgeving van Kadinen de openlijke verklaring af, dat Sohst een respectabel man en een uit stekend landbouwer was. De zaak van Suhst die al twee malen eerder een proces van den keizer gewonnen had kwam voor de rechtbank te Elbing. En deze stelde den Keizer in het ongelijk. Sohst kon blijven op Kadinen en de keizer werd in de kosten van het proces veroordeeld. De Duitsche pers sprak lof over de onpartijdigheid der Elbiugsche rechters, naar luid der berichten was de Keizer alles behalve best over den afloop van het proces te spreken. Hij deed althans aan vankelijk geen enkele poging om het on recht dat hy Sohst aangedaan had, ongedaan te maken. Daarover was een deel der pers niet al te best te spreken. Nu schijnt men den Keizer steeds de ware toedracht der kwestie verzwegen te hebben, totdat de kroonprins, die de gelegenheid had te l6zen wat de bladen schreven, de stoute schoenen aantrok en pa-lief eens precies inlichtte. Waarop de Keizer dadelijk maatregelen nam om Sohst in zijn eer te stellen. Hij sloot met hem een overeenkomst af, waardoor het pachteontract geëindigd werd en gaf Sohst een schadevergoeding van 1200U0 mark. Bovendien verleeude de keizer hem den rooden adelaar. Zoo werd Sohst gerehabiliteerd en bracht de onaangename kwestie hem ten slotte nog een een aardig voordeeltje. De Duitsche pers toont zich ov6r dat blije slot zeer voldaan. oo o Te Rome is een koning gestorven. Niet een koning die over een koninkrijk had t6 ge bieden, maar een van de Amerikaansebe koningen. Ditmaal de Amerikaansebe geld- koning Pierpont Morgan, de groote financier. Terwijl hij te Rome vertoefde overviel de ziekte hem, door welke hij ten grave ge sleept werd. Niet alleen als geldkoning, als een machtig financier, doch ook als een verzamelaar van kunstschatten, die hij meest aan musea wegschonk, heeft Morgan zich bij zijn leven naam gemaakt. Hij beschikte over een ontzaggelijk groot inkomen en men heeft uitgerekend, dat hij voor kunsten en wetenschappen, onderwijs en opeubaar nut zoo ODgeveer 180 mijoen gulden weg geschonken heeft, buiten de miljoenen, die hij aan behoeftige particulieren gaf. Naar luid dor berichten was hij iemand, die den arme weldeed. Hy kon dat met zijn reus achtig vermogen dan ook gemakkelijk doen en hij hield voldoende over. Men schat het vermogen dat hy nagelaten heeft op 72Ü miljoen gulden. Het kan natuurlyk ook wel een 100 miljoen grooter zijn, kleiner zeker niet. En kort voor zijn dood heeft hij nog belangrijke schenkingen gedaan aan zijn naaste bloedverwanten. Aan den overledene werd schier konink lijke eer bewezen. Zoo volgden te Havre waar zijn stoffelijk overschot aan boord van een Oc'aanstoomer werd overgebracht de Fransche ministers de lijkbaar, terwijl o. a. de Duitsche Keizer aan de weduwe van Morgan een telegram van rouwbeklag zond en op de lijkbaar een groote krans liet leggen. —o—o—o Het belangrijkste nieuws'van den Balkan was in de afgeloapen week wel, dat Monte negro weigert aau den eisch der mogend heden te voldoen om het beleg van Skoetari te eindigen. En ook Servië heeft geweigerd zijn bondgenoot in den steek te laten en zijn troepen bij Skoetari terug te trekken. Inplaats aan den wil der mogendheden te gehoorzamen heeft Montenegro in de laatste dagen juist den aanval op Skoetari met kracht hernieuwd. Er werd door de Mon- tenegrijnsche en Servische troepen weder een stormaanval op het fort Tarrabosch, dat Skoetari beheerscht, gedaan. De Turken sloegen den aanval echter af en de bele geraars kregen eenige duizenden dooden en gewonden. Het doel van Kouing Nikolaas is blijkbaar Skoetari met geweld in te nemen om daardoor de mogendheden voor een nieuw feit te plaatsen in de hoop, dat Rusland het verongelijkte Montenegro wel ter hulp zal komen. De mogendheden zijn het echter eindelijk eens geworden en er is reeds een vloot uitgezonden die de kust van Albanië blok keert als demonstratie tegen Montenegro. Veel schijnt Koning Nicolaas daar niet om te geven en veel schade kan Montenegro daaivan ook niet ondervinden. Er zullen wel krassere maatiegelen noodig zijn om Montenegro en Servië tot gehoorzaamheid te brengen. De mogendheden gaan intusschen voort de vredesonderhandelingen voor te bereiden. Nu Adrianopel gevallen is, zijn de Turken wat toeschietelijker geworden, zoozeer zelfs dat zij hun lot in handen der mogendheden hebben -gesteld. En de Bulgaren verlangen ook naar den vrede. Wel zullen ze als de Porte niet toegeeft er alles opzetten om de Tchatalja- keten te verbreken, doch in de afgeloopen week is voor de tweede maal een poging daartoe mislukt en sloegen de Turken de Bulgaren met belangrijke verliezen terug De kans op den vrede is daardoor verbeterd en men meent dat deze niet zoo heel V6r meer is. TEXEL, 9 April 1913. Waal, 7 April. Met het begin van don nieuwen cursus zijn nog 3 leerlingen tot de Bijzondere Normaallessen toegelaten. Het aantal kweekelingen bedraagt thans 32 en wel in do 4de (hoogste) klasse 7 in de 3de klasse 4in de tweede klasse 6; in de le klasse 7 en in de voorbereidende klasse 8. Het onderwijs in de Nuttige band- werken is, sedert 1 April j.l., opgedragen aaD Mej. M. Kuiper, onderwijzeres alhier. Oosterencl, 8 April. De tweede dwarsweg in den polder het Noorden, is thans voor een groot gedeelte behard geworden en wel daar, waar men des winters van onbegaanbaar moest spreken. Dit zal blijken een zeer groote verbetering te zijn. Een geheel beharde verbinding met het Eierland is door het Noorden evenwel nog niet ver kregen. De kievitseierenzoekers klagen dat er niet veel eieren te vinden zijn, wat geweten wordt aan den heerschenden Oostenwind, en toch wordt al niet meer dan 12 cents voor een ei gegeven. Een zachte regen zou zeker gras en kievits eieren brengen. Vlieland 4 April. De postboot Minister Kraus kreeg, nadat zij van hier vertrokken was, buiten de Vliesloot een defect aan de stoompijp en kon de reis niet vervolgen. De motoi bont Vlieland vertrok van hier nam passagiers en post over en zette koers naar Harlingen. De Minister Kraus is later door de sleepboot Concordia naar Harlingen gebracht. 7 April. De Duitsche sleepboot Flaiibay^met een zinkstuk op sleeptouw van Emden naar Helgoland bestemd, heeft wegens slecht weer dit zinkstuk dwars van Ameland moeten laten slippen. De Flairbay is hier binnengekomen met verlies van sleeptrossen en gebrek aan kolen en later naar Terschelling ver trokken. Uit het Rott. Nieuwsbl. - Een loonderkip. Door een kip van den hper J. Bakker, te Dirksland werden op één dag 3 eieren gelegd één met 1 dooier en twee elk met 2 dooiers. Hoe lang zal 't beestje dat volhouden? Aanvaring. Een aanvaring heeft plaats gehad tus schen den afvarenden monitor „Reinier Claeszen" en den opstoomenden bagger molen „Spaarndam" in de Dordtsche Kil ter hoogte van Wieldrecht. De „Spaarndam", gesleept door de Dordtsche sleepboot „Dina," zonk onmid dellijk, de monitor had geen averij be komen. Het vaartuig ligt in het vaarwater en wordt door teekens aangeduid. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1