VAN HOUTEN S N#. 2663, Zondag 13 April 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tulnbouwbrieven. Bin nen land Gemengd Nieuws. Ouderdom en Jeugd Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. idvertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 5 Ct. Groote letters en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGtEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Tex el. INVORDER ENG '8 RIJKS DIRECTE RELASTIXGEX. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 2, der Personqele belasting over het belastingjaar 1913,invorderbaar verklaard op den 8 April 1913, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 10 April 1913. De Burgemeester, GAARLANDT. X. Zaaibloemen. In de laatste jaren is de liefhebberij onder alle rangen van de samenleving voor natuursport, waaronder ook beboort bet onderhouden van een bloementuintje, verbazend toegenomen. Nog veel meer echter zou men zelfs op zeer beperkte terreinen, van deze schoone liefhebberij kunnen genieten, dan nu reeds bet geval is. Wij willen daarom in dit artikel de teelt van enkele eenvoudige zaaibloemen bespreken, wijl die is goedkoop, gemakkelijk en vol rijke afwisseling. Wel zal men in het tuintje ieder jaar moeten zaaien, immers .onder de zaaibloemen voor don gewonen tuin nemen de éénjarige planten de grootste plaats in, doch daar staat tegenover, dat men ook elk jaar het uiterlijk van den tuin kan wijzigen. Vaste planten in den bloemtuin zijn weer zeer gemakke lijk, doch het moet tenslotte wel eens beginnen te vervelen, ieder jaar op dezelfde plaats weer dezelfde planten te zien groeien en bloeien. In elk geval houde men dan naast de vaste planten enkele eenjarige of tweejarige zaaibloemen. Omtrent het tuiDtje, waar de bloemen komen te staan, het volgende: Veel zon, een droge ligging, goede fijn verdeelde grond, met een goede voedingstoestand is een eerste vereischte. Waar geen zon komt, zette men liever klimop, varens, of andere scbaduwplanten. Is de grond erg stijf, dan vermenge men hem met turfmolm, turfstrooisel, boombladen of ruigen stalmest. Met de beide laatste brengt men bovendien nog belangrijke hoeveelheden plantenvoedsel aan. Voor de vruchtbaarheid kan men zeer geschikt met kunstmest zorgen. Daartoe spitte men in het voorjaar per Are (rrlOO M2.) 6 K.G. patentkali en 8 K.G. super- pbosphaat onder. Bij het zaaien geve men 1 K.G. Chili, later naar omstandigheden nog een of tweemaal 1 a 2 K.G. Vlinder bloemige zaaibloemen, met name Siererwten geve men geen of zeer weinig chilisalpeter. Het zaaien geschiedt in den koudeu bak, d.i. een bak, welke zijn warmte alleen krijgt doör het zonlicht door de ramen, dus zonder broeimest, pf in den vrijen grond. Het laatste is wel hot eenvoudigste, doch men komt altijd iets later en heeft bij vele soorten te veel kans van mislukken. Door beide manieren toe te passen bij verschil lende zaaibloemen kan men eenigszins een regeling omtrent de verdeeling van bloemen over bet seizoen scheppen Waar mogelijk zaaie men bet liefst op rijtjes, waardoor het verdeelen van het zaad gewoonlijk regelmatiger plaats vindt en men gemak kelijker het onkruid kan bestrijden. Ondiep zaaien is altijd gewenscht, heele fijne zooals bijv. vau Portulaca drukke men alleen wat aan. Men houde het bed vochtig tot aan het opkomen. Omtrent den zaaitijd e d. zullen we niet schrijven. Door eiken flinken bandelaar uit wiens prijscourant men de zaden uit zoekt, wordt het zaad geleverd in pakjes met duidelijke gebruiksaanwijzing. Li6ver willen wij oveD helpen in de keuze der soorten. Voor bloemperkjes zijn geschikt: Scheefbloem, Portulaca, Alyssum Ben- thami, Godetia, Kruipkers (laagstam), Rood bloeiend vlas, Phlox Drummundi, Zomer- violier, Leeawebekken, Asters, Afrikanen, Petunia, Salpiglossis, Balsamienen, Anje lieren, Lobelia. De laatsje tien zaaie men liefst het eerst in den bak om later uitte planten. Voor grootere perken, ook vooral voor snijbloemen, zijn de volgende hoogei op groeiende planten aanbevelenswaardig: Ridderspoor, Zonnebloem (vooral de kleinere soorten,) Nachtschoone, Gipskruid, Scabiosa. Voor droge bouquetten in den winter zaaie men enkele stroo- en papierbloemen en eenige siergrassen en welElicbrysum Helichrysum), Rhodante, Acrolineum, Aramobium, en Xeranthemun van de immortellen en Lagurus ovatus, Avena sterilis, Briza (maxima en minima) Nevel gras, Hordeum jubatum onder de grassen. Enkele planten zijn zeer geschikt om alleen te staan of met een paar soortge- nooten een groepje te vormen. Als zoodanig is bijzonder aanbevelenswaardig de Zomer- cypres (Kochia). Gedurende den zomer geeft deze een prachtig lichtgroen struikje, dat tegen deD herfst geheel rood wordt. Gedurende den zomer zaaie men voor het volgende voorjaarViooltje, Vergeet- mij niet, Silene, Korenbloemen, Muur bloemen, Judaspenuing, en Papavers. H. v. S. TEXEL, 12 April 1913 Tot ingenieur bij het gemeentelijk Electrisch bedrijf te Alkmaar werd Woensdag j 1. door den Raad dier ge meente benoemd de heer H. Dikkers van hier. Door B. en W. dezer gemeente werd tot 2den Ambtenaar ter secretarie benoemd, de heer M. Zantema te G:ouw gem. Idaarderadeel (Friesl.) Oudeschild, 11 April. - Bij het akte-examen Lager Onderwijs is Woensdag j.l. te Middelburg geslaagd onze vroegere plaatsgenoote, Mej. N. C. Mets, leerlinge der R. N. S. te Goes. Uit het Rott. Nieuwsbl. Dinsdagavond had do 17 jarige Gerrit van den Engel, wonende aan boord van het aan do Schiekade liggend aak scheepje „De Vrouw Cornelia," de on voorzichtigheid met een brandenden lucifer te dicht bij een met benzine ge vuld potje te komen, tengevolge waarvan het gevaarlijke goedje ontplofte on hij brandwonden aan beide handen bekwam In hei Ziekenhuis werd hem heelkundige hulo verleend. DRINKEN - Dezer dagen heeft de Antwerpsche politie een vreeselijk drama ontdekt. Een weduwe, die eenige maanden geleden baar man door den dood verloren had, heeft zich en haar twee kinderen, resp. 3 en 5 jaar oud, door veidrinking om het leven gébracht. In den ochtend wer den de drie lijken uit de vestinggracht opgehaald. De vrouw had aan de politie een brief gezonden, waarin zij haar vree selijk voornemen te kennen gaf. Vermoed wordt, dat de arme vrouw, nog steeds treurend over den dood van haar man in een vlaag van zwaarmoedigheid ge handeld heeft. Be Groentijd. Men schrijft aan het „U. D." Veel wordt er tegenwoordig geschreven over den groentijd onder de studenten. Waar aldus het groote publiek vrijwel niets anders leest dan het contra in de groentijds-quaestie en daardoor allicht eenigszins eenzijdig wordt voorgelicht, verdient het aanbeveling om ook eens de aandacht te vestigen op het pro en wel door vermelding van het feit, dat Dinsdag aan de Utrechtsche Academie de heer A. Th. Plaüten, arts, werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde na verdediging van een proefschrift en o. a. van deze stelling Van geneeskundig standpunt beschouwd is de groentijd, zooals hij in hetütrechtsch studentencorps bestaat, nuttig en nood zakelijk. Een merkicaardige gemeente. Dat is de Belgische gemeente Zoete- naeye, de kleinste gemeente van België, die toch 206 hectaren groot is. Haar bevolking is de kleinste24- zielen. Er zijn te Zoetenaye 5 kiezers, allen maken van rechtswege deel uit van den gemeenteraad, die de overige twee noodige leden krijgt uit de gemeenten Eeggewaerts-Capelle en Avecapelle. De gemeentesecretaris is van Adinkerke, de ontvanger van Alveringhem, de postbode van Veurne en de veldwachter van Avecapelle. Be Leidsche brandweer. Het bericht van de Opr. Haarl. Ct dat de Leidsche verordening op de brandweer zou bepalen, dat deze niet eer vsater mag geven dan nadat hiervoor toestemming is gegeven door dan com mandant, zelfs al zijn de spuiten lang voor hem op het terrein van den brand, moet, naar men ons mededeelt, op een misverstand beiusten. Een dergelijke bepaling is in de Leidsche brandweer verordening niet te vinden. Ongeluk of misdaad Dinsdagmiddag is te Ter Apel, na een paar dagen vermist te zijn, uit het kanaal opgehaald het lijk van K. B., landbouwer te Roswinkel. Bij onderzoek bleek, dat zijn portefeuille welke hij goed gevuld had meegenomen, geheel ledig was. Bij lijkschouwing door een paar docto ren, konden geen daden van geweld op het lijk ontdekt worden. Of hier aan een misdaad gedacht moet worden is twijfelachtig. De politie heeft de zaak in onderzoek. - Donker Bovenkarspel. Te Bovenkarspel deden Dinsdagavond de gasverbruikers de minder aangename ervaring op, dat... de gasaanvoer had opgehouden. Wat was 't geval Sedert jaren verkrijgt men daar het gas van de Enkhuizer fabriek, die onlangs door de gemeente is overgenomen. Thans is Bovenkarspel zelf bezig een gemeen telijke gasfabriek te bouwen, nadat men een aanbod tot voortgezette leverantie had afgeslagen, natuurlijk met de be doeling, dat Enkhuizen zou blijven leveren tot de nieuwe fabriek te Bovenkarspel kiaar zou zijn. Deze bedoeliDg heeft Enkhuizen klaarblijkelijk niet want het sneed juist op de grens der gemeenten den aanvoer af. En nu zitten de Bovenkarspelaars minstens tot het najaar in het donker. Handbl. Geen droogmaking van een gedeelte van het Alkmaar der Meer. In het laatst van 1911 hebben we medegedeeld, aldus de Alkm. Crt., dat de heeren jhr. mr. P. van Foreest te Heiloo, J. F. Moens te Alkmaar, H. G. Th. Mann te Petten en mr. W. C. Bosman te Alkmaar, concessie hadden aange vraagd tot drooglegging van een gedeelte van het Alkmaarder of Lange Meer en wel het Oostelijk gedeelte, onder de gem. Akersloot, groot ongeveer 170 H.A. De gevraagde droogmaking betrof het ge deelte watervlakte genaamd de Dieling, zij zou de belangen van omliggende pol ders en die van de scheepvaart bevor deren en tegelijkertijd het in cultuur brengen van vruchtbaren grond mogelijk maken. Intusscben er komt niets yan. Be schikkende op het adres van jhr. mr. P. vaD Foreest te Heiloo e.twaarbij de concessie werd gevraagd, heeft de Minister naar wij vernemen, te kennen gegeven, dat de algemeeDe waterstaatsbelaDgen zich tegen inwilliging van hun verzoek verzetten. *- Bij de reederij A. Hoogendijk, te Vlaardingen, is bericht ontvangen, dat do stoombeuger VI. 186 „Noordster" ten gevolge van een aanvaring is gezonken waarbij de schipper L. van VJiet is omgekomen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1