Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën. WITTE KRUIS, Valsche liandteekeningen. Of) last van den officier van justitie te Arnhem wordt te Venondaal een onderzoek iDgesteld naar ingekomen bil jetten om op de kiezerslijst geplaatst te worden welke van valsche kandtee- keningen zouden zijn voorzien. Handbl. Slecht hoorenden! Het Aprilnummer van „Ons Maand blad", orgaan dor nuttig werkende ver- eeniging, bevat o.a. een lezenswaardig opstel v. d. heer W. N. Klein over „Onderwijs aan doove kinderen" (dat nog maar al te~ stiefmoederlijk behandeld wordt,) voornamelijk behelzende het ver slag van den heer B. M. v. d. Zanden ov6r zjjn ondervindingen met „het doove kiDd op school", waarvan er alleen te 'sGravenhage 150 de opeDbare scholen bezoeken. Dit verslag bevat belangwek kende gegevens omtrent het resultaat met het leeren afzien van de lippen verkregen, en over het jammerlijk achter blijven van doove kinderen, indien zij hun kennis alleen op de gewone scholen moeten opdoen. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 19 April 1913, des voormiddags te lOVa ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 15 April 1913. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: fokkers van Texel, op te wekken vooreen reisje naar Alkmaar, teneinde op deze keuring eens te gaan zien, welke mooie, edele dieren door Uw collega's van het vasteland van N. Holland zijn gefokt en grootendeels weder voor het dekken van hun fokvee worden bestemd. U mijnheer de Redacteur bij voorbaat dank zeggend voor de verleende plaats ruimte, verblijf ik Hoogachtend, Uw dw. dn., Bobeldijk, E. KOSTER Dz. 14 April 1913. Inspecteur v. d. Prov. Comm. tot Bevordering van Veefokkerjj in N.Holland. Tot le Ambtenaar ter Secretarie dezer gemeente is benoemd, de hr R. C. Kaan, ambtenaar ter Secretarie te Schagen. Zondag 30 April 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kijne. van Yeraeke. Collecte voor de kerk. Koog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild Nm. 2 uur ds. van der Waa, Den Hoorn Nm. 2 uur ds. Kijne. van Yerseke. OosterendVm. 10uurEerw.hr. Stavenga. van Wieringen. Collecte. Cocksdorp Nm. half 3 Eerw. hr. Stavenga. van Wieringen. Collecte. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 5 uur Eerw. Hr. Stavenga, van Wieringen. Collecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Cagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. WaalVm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Amsterdam, 14 April. Aangevoerd 441 Runderen, le kwal. 81 k 85 ct. 2e kwal. 78 a 80 ct. 3e kwal. 74 a 77 ct. S 80 Melk- en Kalfkoeien f 135 a t 350, 215 Nuchtere Kalveren f 8,k f 16, 450 Vette Varkens 51 a 55 ets. Formerend, 15 April. Aangevoerd 821 Runderen waaronder: 160 vette koeien 72 a 86 Ct. per KG, fi,7 Gelde koeien i 150 4 230 Melkkoeien f 180 a 320. 14 stieren. 111 vette kalveren f 0,90 a fl.10 p.Kg. 930 Nuchtere kalveren f 13—a 1 28 1208 Schapen f 26 f 40,00 394 vette varkens t 0,51 a 10,55 per Kg.; 85 magere varkens 1 20 a 1 40, 284 biggen f 10 a 1 17 kipeieren f 3.50 a f 4.— per 100; Purmerender Crt. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. onderzoek met X-stralen geconstateerd kon worden. Onder het uitstaan van hevige pijnen mocht men er in slagen het lichaams deel weer op zijn plaats te krijgen. De toestand van den patient is thans redelijk wel. Oudeschild, 15 April. Zondagmiddag j. 1. had er nabij het Lage Boschje een match plaats tusschen de voetbalclubs Sparta" van Helder en „Volharding" van Oudeschild. Eerst genoemde club trad met 3—2 als over winnaar uit het strijdperk. Vlieland 14 April. Zaterdagavond had hier de Algemeene Vergadering plaats van Vlielands Onder steuningsfonds. Aanwezig waren 27 leden. De voorzitter, de heer C. Visser, leidde de vergadering. De secretaris, de heer C. Bloem, las de notulen, welke werden goedgekeurd onder dankzegging aan den secretaris. Aan de orde kwam eerst een bij het bestuur ingediend voorstel tot reglements wijziging, welke naar't oordeel der voor stellers door een zeer bijzonder geval noodzakelijk was geworden. Na uitvoerige discussiën werd met op één na algemeene stemmen vastgesteld het volgend art. 8a. Deelgenooten, die wegens langdurige ziekte door de Gemeente onderhouden worden, verliezen het lidmaatschap, ten zij zij huisgenooten, voor wie zij kost winners zijn, onverzorgd achterlaten. Daarna bracht de voorzitter het jaar verslag uit. We bepalen ons tot het voornaamste. Het fonds telt 51 leden en 25 donateurs. In dit verband werd mede gedeeld, dat dr. Van Renesse geen betaling wenscht voor de afgegeven verklaringen van ziekte en herstel, welke mededeeling een applaus uitlokte. De inkomsten hadden bedragen f415,05; de uitgaven f224,43, zoodat dit jaar een overschot gaf van f 190,62. Het reservekapitaal bedraagt f 1451,49. Gedurende het boek jaar werd aan 14 deelgenooten f 186,40 uitgekeerd. Een voorstel om een bode aan te stellen, werd met 15 tegen 11 st. verworpen. De rekening en verant woording werd goedgekeurd en de pen ningmeester, de heer K. R. Bakker, gedechargeerd. Met 19 stemmen werd deze herkozen4 stemmen waren uit gebracht op den heer I. Bloem Hzn. De heer Bakker aanvaardde zijn functie opnieuw onder voorwaarde, dat de leden nu ze elk op zijn beurt contributie zullen ophalen, dat niet door kinderen mogen laten doen. Nog werd de uitkeering verhoogd van 60 op 70 ct. per dag. Een voorstel om aan het reglement nog een artikel toe te voegen, werd tot de vol gende jaarvergadering aangehouden. De vergadering werd daarna gesloten. Uit het Leidsch Dbl. Men schrijft ons uit Noord wijk Een auto, waarin vier heeren, kwam gistermiddag over den Boerenburgerweg, en reed richting Noordwijkerhout. Ter hoogte ongeveer van de boerenhoeve van den heer C. W. moest het moderne voortuig wijken voor... o, proza een mestwagen. En toen gebeurde het, dat de mestvigilante kalm doorreed, doch dat de auto in de haag terecht kwam, en zoo wegzakte langs den berm, dat hij „stond". Er was geen beweging in te krijgen. De „Koning van den weg", het mikpunt van dorpsverordeniDgen, die zijn snelheid aan banden trachten te leggen, stond machteloos. Toen kwam de heer C. W. met twee paarden. En deze goedaardige dieren, verjaagd uit de stallen der aristocratie door de auto, veracht om zijn tragen gang door d9 auto, deze onbaatzuchtige dieren trokken de auto uit den modder. Toen tufte ze weer weg. De 69-jarige V. is Woensdagmiddag door de tram Eindhoven en Helmond overreden. Het hoofd werd hem van de romp afgereden. Hij had den slagers winkel verlaten, waar hij op een bon, uitgegeven ter gelegenheid van de ko peren bruiloft van het Eerste Kamerlid W. J. A. Pruizen, een stuk spek ge haald had, toen hij door de tram ge grepen werd. Purm. Crt. Uit het Roft. Nieuwsbl Uit Haarlemmermeer meldt cihc Zaterdag werd aan den Venneperweg, nabij den HillegommerdLik, de H-jaiige T. Spi eeuw, ter wijl hij achter een wagen vandaan kwam, door een motorrijder overreden. De jongen bleef bewusteloos liggen en bloedde uit zijn mond. Na zijn woning te zijn binnengedragen, werd de dokter onmiddellijk ontboden. De jongen had op verschillende plaatsen ontvellingen en klaagde, toen hij weer bij bewustzijn kwam, over inwendige pijnen. De motorrijder, de heer Pleemskerk, van Hillegom, kreeg ook verschillende ont vellingen, terwij! de motor defect ge worden Was. Volgens ooggetuigen trelt den heer Heemskerk in dezen niet de minste schuld van het ongeval. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Zaterdagnacht omstreeks half een werden de bewoners van het beneden huis van perceel Nieuwe Kerkstraat 52, te Haarlem, de familie Pekel uit hun eerste slaap gewekt door een doordrin gende brandlucht. Opstaande ontwaarde zij tot hun schrik, dat de achterkamer in lichtelaaie stond, terwijl de vlammen ook reeds den winkel hadden aangetast. In allerijl bracht de heer Pekel zijn vrouw en vier kinderen in veiligheid, door het perceel aan de achterzijde te verlaten. De brandweer die inmiddels was gealarmeerd, tastte het vuur met eenige stralen op de vechtleiding aan en was de brand spoedig meester. De woon kamer is geheel, de winkel gedeeltelijk uitgebrand. Gevaarlijk speelgoed. De 13-jarige W. Godrie, wonende le Laurierstraat 33 te Amsterdcm werd, terwijl hij op straat aan bet spelen was door den jeugdigen R. met een pistooltje in den rug geschoten. Het kogeltje is in het Binnengasthuis verwijderd, waarna de knaap weer naar huis kon gaan. De jeugdige dader is door de politie aangehouden. De paardenknecht E. Kluin van den heer Frikkers te Apeldoorn, die 20 achtereenvolgende jaren in dezelfde dienstbetrekking was en wien deze week door een der paarden bij het ploegen een trap tegen den buik was toege bracht, is Vrijdagmiddag aan de gevolgen daarvan in het ziekenhuis overleden. Gelijk we reeds meldde had hetzelfde paard hem op 21 Maart een trap togen het hoofd gegeven, die zijn verpleging in het ziekenhuis noodig maakte, waar uit bij pas was ontslagen. Een zenuwlijder, ontslagen ver pleegde van het gesticht te Loosduinen, heeft Zaterdag te Driehuizen bij Velzen ten huize van z'n broeder, waar hij verblijf hield, Dr. Bolten, de verpleger Bonte uit Scheveningen, de veldwachter Ruijter en de spoorknecht Hamers van Velzen door revolverschoten ernstig gewond. De toestand van sommige patiënten is niet zonder zorg. Langs een omweg. Iemand uit Helder zond 23 Jan. 1913 een brief, gefrankeerd met 5 cents, naar iemand in Philippine. Zooals iedere schooljongen weet, ligt deze plaats in Zeeland. Der Heldersche post was dit niet bekend, die zond den brief naar Manilla op de Philippijnen. Van daar kwam hij via den Hollandschen Consul weder naar Holland en werd 26 Maart te Philippine besteld. Handbl. - De vorst der laatste nachten heeft in het Westland heel wat kwaad gedaan aan verschillende boomen, die reeds in bloei stonden. Vooral de pruiineboomen hebben, evenals de eerste aardappelen, nogal te lijden gehad. De bejaarde G, te Bodegrave, kon niet snel genoeg wijken voor een rijtuig, zoodat hij overreden werd. Bij dit ongeval brak hij een paar ribben. Nachtvorst. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn 300,000 steenen van de fabrikanten Berg en Smid te Heiligerlee, „vervroren." N. v. d. D. Waartoe een luie postbode vervalt. Te Amsterdam is gearresteerd een postbode, die velschillende poststukken, hem toevertrouwd, zich toeeigende, als brieven, ansichtkaarten, pakketten enz. De voorwerpen verborg hij bij zich thuis, bij zijn ouders en bij kennissen Bij onderzoek is aan het licht gekomen, dat luiheid de oorzaak van een en ander isde postbode verbrandde n.l. zijn brieven, hetgeen hem het bes'elen bespaarde. (Buiten Verantwoordelijkheid der Redactie.) Centrale Stierenkeuring in Noord-Holland. Mijnheer de Redacteur! Beleefd wordt door mij een klein plaatsje in Uw blad gevraagd voor het volgende. Door enkele veehouders van Uw eiland, welke eenige plannen schenen te hebben om een dekstier in N. Holland aan te koopen, wetd tot mij het verzoek gericht, om in lichtingen inzake de Centrale Stierenkeuring in Noord Holland. En hoewel ik nu enkele van de vragers wel heb beantwoord, kan het misschien voor niet-vragers- en toch belangstellende liefhebbers, nog wel zijn nut hebben dat ik door middel van Uw blad inzake tijd en plaats eenige inlichting geef. De Centrale Stierenkeuring dan, zal worden gehouden op Vrijdag 25 April a. s., 's morgens 10 uur, op liet Dodenveld te Alkmaar. Aangevoerd moeten worden 70 stieren welke op de voorkeuringen in de provincie werden uitgezocht en aange wezen voor het toekennen van een premie. Verder mogen nog voor de verkoop stieren worden aangevoerd welke wel goedgekeurd werden voor het dekken van fokvereeni- gingsvee, maar niet geprimeerd kon'den worden. Deze Centrale keuring wordt in den regel door een groot aantal veefokkers en lief hebbers over bijna geheel ons land bezocht, teneinde het puikje van de stieren van Noord-Holland, welke allen afstammen van moederdieren waarvan de melkopbreDgst officieel bekend is, te bezichtigen Bij deze neem ik de vrijheid om ook U, rundvee- Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank aan allen, die ons bij de ziekte en het overlijden van ODze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, IHMETJE SCHRAM, blijken van belangstelling en deelneming hebben betoond. In bet bijzonder onzen dank aan Dr. Over die steeds zijn krachten beelt ingespannen cm de zieke het lijden te verzachten en ook onze dank aan Ds. Visser voor zijn troostvolle woorden tot ons gesproken, alsmede aan Dragers en Kleedoplegsters voor de laatste eer de ovorledene bewezeD. Namens de Familie, C. BOON 3 z. den Hoorn, Texel, 15 April 1913. Afdeeling TEXEL. Algemeene Vergadering op Vrijdag 25 April a. s., 's avonds 8 uur, in de Vergulde Kikkert. Agenda a. Notulen. b. Verslag over 1912. c. Rekening en verantwoording. d. Verslag over 't verplegingsmaterieel. e. Verslag van de afgevaardigde. f. Verkiezing van 3 bestuursleden (2 voor den Burg, 1 voor Oudeschild.) g. Rondvraag. Adr. WAGEMAKER. Voorz. L. J. KIKKERT, Secretaris. 1. Mededeelingen Ingekhmen stukken. 2. Besluiten tot at- en ouerschrijuingen op de begrooting uan het Algemeen Rrm- bestuun ouer 1912 en tot beralingen uit de post uoor onuoorz, uitg. dier begrooting. 3. Vaststelling kohier uan schoolgelden uoor het 2e kiuartaal 1913. 4. Aanurage buitengewoon subsidie in de gewone kosten uoor het lager onderwijs ouer 1913. 5. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te Midden-Eierland. 6. Benoeming lid Commissie u. toezicht op het middelbaar onderwijs. 7. Benoeming uan een tijdelijk leeraar aan de zeenaartschool. 8. Plaats uan uestiging der zeeuaart- school en adres N. V. Visschersuereeniging te Oudeschild. 9. Voorstel uan Gedeputeerde Staten tot herziening der jaarwedden uan den Burgemeester, den Secretaris en den Ont- uanger. 10, Rechtsgeding inzake uordering uan J. Dekker Jz. op den aannemer uan het schoolgebouw enz, te Zuid-Eierland. 11. Afschrijning belastingen.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2