N*. 2666, Donderdag 24 April 1913. 26ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel innenland. Gemengd Nieuws. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prys deiAdvertentiin. Van 1 tot 5 regols 30 Cis. Iedero rogel moor S Ct. Grooto lottors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBürö op Tk x e l aansluiting gevende O Yan Texel. Van Beider. Afvaart Boot 4.15. Vertrek trein 6 28 - 6.30. 7.45 11.15. 2.50. n 6, Aank. trein Helder.Vertrek boot 5.15 12.45 4.10 7.30 8.39' 12.01 3.26 6.56 9.30 12.30 4.15 7,30 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9 42 .te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30doch te 10.20 van Helder naar Texel. 13—19 April. Politiek nieuws was er in de afgeloopen week al heel weinig. De Tweede Kamer houdt zich bezig met de Ziektewet van minister Talma en schiet daarmee al aardig op. Veel animo schijnt er echter bij de heeren niet te bestaan, want her haalde malen is het reeds voorgekomen in de laatste dagen, dat het vereischte aantal leden, de helft plus een, op het aanvangsuur niet tegenwoordig was. Ook kwam het voor dat de zittiDg wegens onvoltalligheid verdaagd moest worden. De lust schijnt bij de heeren afgevaardigden dus niet bijster groot te zijn. En toch geldt het hier een belangrijk ontwerp. Waarvan echter al bij voorbaat gezegd kon worden, dat, hoe ook de debatten mochten zijn, de minister geen ingrijpende wijzigingen zou aanvaarden. De Kamer moet het ontwerp, zooals dit er na het overleg van de Commissie van voorbereiding met den minister uitziet, nu maar aannemen. Dat zal dan ook wel het geval worden en naar verwacht wordt zal de Kamer over eenige dagen met de Ziektewet gereed komen. Waarschijnlijk zal ze dan nog eenig klein goed at doen om daarna uiteen te gaan. Mogelijk nog voordat Mei haar intrede ge daan heeft, zal de oude Kamer „haar Schuldigkeit" gedaan hebben. Nu we toch over de Tweede Kamer aan de pen zijn kan de mededeeling op haar plaats beschouwd worden, dat door de sociaal-democratische Kamerfractie in de afgeloopen week een wetsontwerp bij de Kamer ingediend is tot wijziging der Kieswet. Het betreft d6 regeling van d6 uren waarin op stemmingsdagen de stem bus geopend moet zijn. Zooals men weet is het stembureau thans van 's morgens 8 tot 's namiddags 5 uur geopend, doch de voorstellers willen dat verlengen tot 8 uur 's avonds. In hun toelichting wijzen ze er op, dat thans de bus geopend wordt als de meeste arbeiders reeds aan den arbeid zijn, terwijl ze gesloten wordt als de werk zaamheden voor de arbeiders in den regel nog niet zijn geëindigd. Ze djongen op een spoedbehandeling van het ontwerp aan. Mogelijk dat de Kamer daartoe wel bereid is, ofschoon het nog niet zoo heel zeker genoemd kan worden, dat het zal worden aangenomen, Er is wel veel voor te zeggen, maar er zijn ook wel eenige bezwaren. Het stembureau moet nu reeds eenheelen tijd zitten en vooral voor de groote *steden waar het al niet gemakkelijk is steeds de stembureaux gevormd te krijgen zal het wel bezwaar op leveren er nog een paar uur bij te nemen. Bovendien moeten de werkgevers thans- reeds hun arbeiders tijd geven om te gaan stemmen. o—o—o Een zware en ernstige strijd wordt thans in Belgie gestreden. Tn geheel het Belgen- land is Maandag de groote politieke werk staking aangevangen. Een werkstaking die al moge ze dan ook niet algemeen zijn, toch duizenden arbeiders omvat. Haast tot aan het laatste oogenblik nog had meD gehoopt, dat het dreigend gevaar zou worden afgewend. Sommigen geloofden, dat de regeering ten slotte nog het verzoenend woord zou spreken, andereu geloofden zelfs dat de Koning tusscheobeide zou komen. Het een noch het ander is echter geschied. De staking is uitgebroken, alle verzoeken en waaischuwingen ten spijt. üit hetgeen we reeds vroeger over de kwestie schreven kan do lezer weten, wat tot deze zeer bijzondere staking geleid heeft. Om het geheugen onzer lezers een weinig tegemoet te komen herinneren wij er aan, dat al dadelijk na de algemeene verkiezingen in Juni van het vorig6 jaar, die een succes was voor de rechterzijde, de oppositie een actie op het touw zette ten gunste van kiesrechtherziening. Ze eischten de afschaffing van het meervoudig stemrecht en de socialisten dienden een voorstel in tot grondwetsherziening, doch begingen daarbij de onvoorzichtigheid de bedreiging uit te spreken, dat de algemeene werkstaking geproclameerd zou worden, indien het voorstel mocht worden verworpen. Inzonderheid tengevolge de bedreiging weigerde de regeering en de rechterzijde op het voorstel in te gaan. Zelfs toen de socialisten hun voorstel wijzigden en, op aaDdrangder liberalen, verklaarden genoegeu te nemen met de toezegging dat een com missie zou worden benoemd om de Kies rechtkwestie te onderzoeken, bleef de regeering en haar meerderheid op hun stuk staan. Zoolang de bedreiging niet terug genomen was, wilden deze van de zaak niets weten. Toen werd door de burge meesters der negen groote stedeu een poging in het werk gesteld om het dreigend gevaar te keeren. Na veel onderhandelen en nadat ze een naar hun meening be vredigende verklaring van minister Brocque- ville hadden verkregen, slaagde ze er in de leiders der sociaal democraten te bewegen hun bedreiging met de algemeene werk staking in te trekken. Al spoedig bleek echter in de Kamer, dat de regeering slechts tot een halve concessie bereid was. Zij verklaarde zich wel bereid een commissie in het leven t6 roepen tot onderzoek naar het kiesrecht van provincie en gemeente, doch voor de Kamer wildo ze geen toezeg ging doen. Met groote meerderheid besloot het socialistische congres daarop, de algemeene staking te doen doorgaan. En zoo is deze dan een feit geworden. Beide strijdende partijen hebben zich er met kracht op voorbereid. De leiders der beweging, door overal de arbeiders tot den strijd op te wekken en door zeer prijzenswaardige maatregelen in het belang van de orde en de rust; de regeering door in die gedeelten van het land de Waalsche provincies, waar de socialisten hun krach tigste organisaties hebben waar de be weging zich hot sterkst zal uiten, groote troepenafdeelingen bijeen te brengen en door verschilleude maatregelen om stoornis in 't verkeer zoo mogelijk te voorkomen. De voorbereidingen derarbeiders hebben langge- noeg geduurd om dezen van goede financieele hulpmiddelen te voorzien, zoodat ze den strijd geruimen tijd zullen kunnen vol houden. Bovendien hebben ze hun geest verwanten uit andere landen ter hulp geroepen o.a. om tijdelijk hun kinderen tot zich te nemen eD te verzorgen, waardoor de strijd der ouders verlicht zal worden. De staking laat zich in verschillende bedrijven al gevoelen. Al zijn de stakers er ook niet in geslaagd het maatschappelijk leven voor eenigon [tijd stop te zetten, toch is hun aantal groot genoeg om heel wat last te veroorzaken. Over het aaDtal van de arbeiders, die het werk neergelegd hebben loopen de opgaven uiteen. De regeering komt nog niet tot 300,0U0 terwijl het stakingscomite een getal van 400,000 opgeeft. In de Belgische Kamer is er al heel wat over de kwestie gezegd. In felle bewoor dingen richtten de woordvoerders van de sociaaldemocraten en liberalen zich tot de regeering, op wie ze de schuld van alles werpen. Minyster-President Brocqueville antwoordde kalm en zakelijk volgens sommige zeer zwakjes en gaf opnieuw de verzekering tot tegemoetkoming bereid te zijn als eerst de rust in het land hersteld is, In de zitting van Vrijdag verklaarden beide partijen op aandrang van den leider der liberalen zich bereid, tot nader overleg. De Kamerzitting werd toen geschorst tot Dinsdag en in dien tusscbentijd zal onder handeld worden. Als deze regels onder de oogen der lezeis komen is reeds beslist of de staking al of niet zal voortduren, —o—o—o In den Duitsohen Rijksdag heeft men zich in de afgeloopen week o. m. bezig gehouden met een tweetal kwesties, die deden zien hoe zeer de gemoederen in Duitschland en Frankrijk geprikkeld zijn in deze dagen der legerversterking. De eerste kwestie betrof een relletje in de Fransche grensstad Nancy. Daar waren een 6-tal Duitschers lastig gevallen door een woedende volks menigte Volgens de Fransche bladen had den zij het er naar gemaakt, door in don schouwburg een stuk dat opgevoerd werd uit te fluiten. Het was echter ook een stuk dat minder streolend was voor Duitsche harten en Duitsche ooren, want er werd zoo'u beetje de draak in gestoken met het Duitsche leger. Hoe het zij het Duitsche gezelschap, dat naar Nancy was gegaan om pret te maken, kwam vau een slechte ker mis thuis. De Duitsche pers begon toen dadeljjk uit te pakken en ook de Fransche bladen lieten zich daarop niet onbetuigd. Het gevolg was dat de Fransche regeering op aandrang van deu Duitschen gezant een onderzoek naar de toedracht der zaak liet instellen en tevens dat er in den Duitschen rijksdag over geïnterpelleerd werd. Dia interpellatie leverde echter weinig op, ook al omdat de regeering nog niet het rechte van de zaak afwist. Intusschen is gebleken, dat de Franschen wel een beetje over de schreef gegaan zijn. Althans naar aanleiding van het rapport, dat over het incident uitgebracht werd, heeft de regeering eenige miuder aangename maatregelen tegen de politie te Nancy ge nomen. Mogelijk dat de kwestie daarmee van de baan is. De tweede kwestie was van anderen aard. De politie te Maagdenburg had n. 1. den Franschen socialist Morel het onmogelijk gemaakt om een redevoering tegon de legerversterking te houden. Het werd h6m eenvoudig verboden en belet. Daarover warea de sociaal-democratische woord voerders in den Rijksdag lang niet best te spreken. De Maagdenburger politie vond echter een verdediger in don rijkskanselier, die van meening was, dat de socialisten geen hulp uit het buitenland behoefden te halen en dat Morel als hij zich verdienstelijk wilde maken goed werk zou doen door tegen het Fransche chau vinisme te spreken. Het waren oogenschijnlijk twee weinig beteekenende kwesties, doch als men nagaat hoeveel drukte de Fransche en Duitsche pers er over gemaakt heeft, dan blijkt hoe prikkelbaar beide volken zijn. —o-o—o— Van den Balkan kwam in de laatste dagen belangrijk nieuws. Er is een wapenstilsiand gesloten tusschen Turkije en Bulgarije en tevens mag verwacht worden, dat de vredes bemiddeling der mogendheden groote vor deringen gemaakt heeft, zoodat een spoedige vrede zeer waarschijnlijk geworden is. De partijen zijn blijkbaar thans bijna tot elkaar gekomeD. Met Montenegro schieten de mogendheden echter nog niet hard op, al loopen thans ook de berichten uiteen over de houding van Koning Nicolaas. Volgens sommige berichtgevers heeft hij ten slotte besloten maar het verzet op te geven, natuurlijk tegen eenflinkeschadevergoeding in geld. Volgens andere echter blijft hij nog steeds in zijn verzet volhouden en bereidt hij alweer een stormaanval op Skoetari voor. Het schijnt dat de vesting nog niet zoo uitgeput is als men wel meende. Zelfs wordt du weer gemeld, dat er nog voor eenige weken voedsel en munitie voor handen is. Intusschen komen al weder van andere zijde dreigende wolken zich samenpakken boven den Balkan. Het oogenblik dat de Turksche buit verdeeld zal worden zal spoedig aaobrekeh en daarmee zullen dan eerst recht moeilijke kwesties om de aan dacht komen vrauen. De verdeelina van de Turksche buit zal niet zoo gemakkelijk gaan. Reeds meer en meer openbaart zich het verschil van meemng dat er tusscben Bulgarije eenerzyds en Servië en Grieken land anderzijds bestaat. Niet ten onrechte verklaarde de Bulgaarsche Minister Gesehof dezer dagen dat de moeilijkheid thans niet meer gelegon is in d« grensregeling met Turkjje, doch in het westen, in de grens regeling die getroffen zal moeten worden tusschen Je Balknustaten omtrent het ver overde gebied. TEXEL, 23 April 1913 Voetbalmatch. De voetbalmatch Zondagmiddag alhier gehouden tusschen de clubs Wilhelminal van Helder en Texel I van hier, was Diet ten voordeel» van laatstgenoemde. Wilhelmiua I kwam met 5 tegen 2 als overwinnaar uit den kamp. Goed weder begunstigde dezen wedstiijd die door vele belangstellenden werd bijgewoond. Het Dagel. Bestuur van de ver eeniging „Texels Belang" mocht dezer dagen van onzen geachten Burgemeester het blijde bericht ontvangen, dat ZEd. het hem aangeboden beschermheer dier vereeniging welwillend heeft aanvaard. Texels Belang van harte gelukge- wenscht met zijn nieuwen beschermheer. Ingez. Waal22 April. De verkoop van het Emmabloempje heeft aan de Waal en omstreken opge- biacht de som van f 13.-. Een woord van dank aan de dames M. Kuiper en R Bakker, die het liefde werk met toewijding en opgewektheid hebben volbracht. De Cocksclorp Voor den tijd van twee jaar is als. directeur van de Stoomzuivelfabriek „Samenwerking" te Eierland benoemd de heer M. de Graaf en als kaasmarkter de heer R. C. Witte. Vlieland 19 April. De Duitsche bark Parnassos strandde hedennacht in de Noordergronden, op den Engelschen Hoek. Het schip was ge laden met salpeter, kwam van Pisagua met bestemming naar Hamburg. Vanaf Queonstowu werd de Parnassos door een Engolsche sleepboot gesleept. Vier sleep- booten vertrokken van Terschelling naar de .strandingsplaats, benevens de red dingboot Biandaris. De equipage, bestaande uit 27 man moest de bark verlaten, daar ze water maakte. Zo ging over op een visschers- vaartuig, en werd door de Erandaris later op Terschelling aan wal gebracht. Den geheelen dag wekte het groote schip van hier zoo duidelijk te zien, groote belangstelling. De sleepbooten bleven voortdurend in de nabijheid en tegen den avond gelukte het de Par nassos vlot te brengen. Even buiten de gronden begon het schip te ziüken en keDterde. Na verloop van korten tijd was van het prachtige fregat niets meer te zien dan eenige stompen van masten en ra's boven het water uitstekend. Tijclgeestloten. Op verzoek plaatsen wij De Kantonrechter te HeerenveeD, uit spraak doende in de zaak tegen L. de L., agent der N.V. „De Tijdgeest", verdacht van overtreding der loterijwet, heeft beklaagde ontslagen van alle rechtsver volging. De Kantonrechter overwoog dat de Tijdgeest Obligation geheel voldoen aan de eischen bij de wetje teld aan geoor loofde promieieeningen. TEXELSCHE COURANT J» it ii n n n n r

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1