Cacao NV 2667, Bondag 27 April 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag tier uitgave Pr{js der Advcrtenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 0 Ct. Grooto lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummor. BONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de XJitg. Firma LANGEVELD DE RO O IJ, Parkstraat, Burg op Tkx e Jacht en Visscherij. De Burgemeester van Texel brengt ter kenuis van belanghebbenden, dat vanaf beden de blanco verzoekschriften ter be koming van jacht-, visch- en hengelakten en van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte voor het seizoen 1913/1914 ter secretarie dier gemeente verkrijgbaar zijn. Zij, die vóór 1 Juli a, s. in het bezit der door hen verlangde akten wenschen te geraken, gelieven er voor te zorgen, dat bet verzoekschrift, behoorlijk ingevuld zoo spoedig mogelijk ter gemeentesecretarie wordt ingediend. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt, dat sedert het in werking treden der visscherij wet a. het visschen onder het ijs in de gevallen, genoemd in art. 6 van het binnen visscherij- reglement, onvoorwaardelijk verboden is, maar overigens geheel vrijstaat; b. geen akte wordt vereischt lo. voor het visschen met een hengel 2o. voor hen, die in dienst van den houder van een groote of kleine vischakte de in die akte genoemde visscherij uitoefenen mits dit geschiedt in gezelschap van iemand die de akte bij zich heeft, hetzij den houder, hetzij een van hen; c. geene akte wordt uitgereikt aan hem wien ingevolge art. 34, le lid, de bevoegd heid om krachtens een consent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging d. dat aauvragon voor minderjarigen niet gelijk tot dusverre, namens hen door hun vader of voogd behooren te geschieden, maar door laatstgenoemden zullen moeten worden medeonderteekend. Texel, 25 April 1913. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L. B. Verjaring van vorderingen. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente over het dienstjaar 11912, voor of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingedie'nd. Allo op dien termijn niet- ingediende vorderingen worden voor ver jaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zoo veel mogelijk te bespoedigen. Texel, den 25 April 1913. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. J. S. DIJT, L.B. TEXEL, 26 April 1913. In eene huisb. vergadering van het Nutsdepartement Texel, Woensdagavond gehouden, werd tot mede-directeur van de alhier op te richten departements spaarbank benoemd de heer P. C. Koorn. Leesgezelschap „Den Burg". Donderdag j.l. vergaderde het leesgezel schap bovengenoemd in algemeene verga dering in café den Burg. Het comité, dat intertijd het voornemen tot oprichting m6t zooveel ingenomenheid zag begroet, achtte den tijd gekomen een definitief bestuur te kiezen, rekeniDg en verantwoording te doen over gehouden beheer en tevens door gezamelijke bespre king van de tijdschriften, den inhoud van de portefeuilles vast te stellen opdat die aan den smaak der leden zal blijven voldoen. Genoot het comité voor zijn taak steeds waardeering, deze avond was een schitterend bewijs van het voortdurend vertrouwen, behalve de vier leden van het Comité toch waren slechts 6 van de 46 leden opgekomen. Bij acclamatie werden de leden van het comité de heeren Visser, Brands, v. d. Craats en Tiessen, tot bestuursleden gekozende heer Reitsma mede-oprichter en lid van het comité had door vertrek naar Goes moeten bedanken. Goedgevonden werd een tweetal leden aan het bestuur toe te voegen, zoodat het voortaan uit zes leden zal bestaanbij stemming werden daartoe benoemdde heeren Jonker en Groenewold. De rekening, werd zonder op of aan merkingen goedgekeurd en na zeer geani meerde besprekingen werd bij herhaalde stemmingen den toekomstigen iDhoud van de portefeuille vastgesteld. Witte Ivruis. In de gisterenavond gehouden vergadering van de afd. Texel van het „Witte Kruis" werd de rekening overgelegd over 1912, luidende als volgt Ontvangsten Batig saldo 1911 f247,786 Contributie 825,00 Rente 4,84 .Provenu Fancy fair 732,40° Grasgewas 3,00 Entreegelden 12,50 Restitutie verpl. art. 10,80 Bijdrage v. d. Alg. Kas 185,00 N.H. vereeniging tot bestrijding v. d. tuberc. 26,00 Verkoop Emmabloem 211,71 f 2209,04 Uitgaven Bijdrage a. d. alg. kas Lasten, assur., grondlasten Rente en aflossing Huish. beheer, adv. drukw., pot salaris, inning contributie Verplegingsartikelen Verstrekken ijs Onderhoud gebouw Kosten bestrijding v. d. tuberc. gewone uitgaven Onvoorziene uitgaven Saldo Boerenleenbank In kas f to, 91.00 26,64 740.00 149,07 6 254.01 5 3,60 77,50 25,66 579,84 177,44 f2209,04 Een keurig verslag over 1912 werd voor gelezen, zoomede een verslag over den toestand van 't verplegingsmaterieel idem een verslag van den afgevaardigde naar de algem. vergadering. Tot bestuursleden werden gekozen in- plaats van de volgens rooster aftredeude leden de heeren Dr. Wagemaker en J. G. Ph. Pisart voor den Burg de heeren Dr. Over en G. D. Kikkert. Voor Oudeschild de heer M. de Waard inplaats van den heer F. Zegel Kz. die bedankt had. Er werden 455 verplegingsartikelen uit gereikt. De heer Pisart, aftredend lid blijft zich met toezicht op het materieel belasten. De vergadering werd door 19 personen bijgewoond. Plaatsgebrek noodzaakt ons het bij deze mededeeling te laten. De zooeven ontvangen dienstregeling van T. E. S. O. geeft ons aanleiding odzo lezers mede te deelen, dat de vertrekuren met ingang van 1 Mei zijn als volgt: Yan Oudeschild 4.15, 6.30, 11, 2,50,6,15. Van Helder 5.15, 9.30, 13.15, 4.15,7.50. De zwarte cijiers duiden de gewijzigde vertrekuren aan. De dienst 9,30 van Helder aio te voren op Zon- en feestdagen 10.20 van Helder. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer, voorkomende adv. van het Circus Paul Wilke, het welu thans te Helder is opgesteld. Eene recensie over een voorstelling te Utrecht gegeven, voorkomende in het Centrum, is zoo vol lof over paardendressuur, acrabatiek en de clowns in deze inrichting, dlat met grond kan worden verwacht dat aldaar wel is te genieten. Een bezoek 3>an een der voorstellingen mag zeer zeker worden aanbevolen. De Gocksdorp Woensdagavond was ons dorp in rep en roer. Het vierjari g zoontj e van schipper M. Boon Ca. jo.l. was yeg en JANTJES BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEy en ZIJN KOP VAN HOUTEN S hoe men ook zocht, nergens kon men hera vinden. Eindelijk ontdekte men zijn klompjes op het dek van zijn vaders schip, en omdat men dit reeds tweemaal vruchteloos had doorzocht, dacht men niet anders dan dat het knaapje in een onbewaakt oogenblik te water was ge raakt en verdronken. Men toog toen aan het dreggen in de sluis, waar het schip lag, doch zonder resultaat. Eindelijk kwam men op de gedachte nog eens in het schip te kijken en gelukkig vond men het knaapje toen het was intusschen reeds half elf geworden op een plaats, waar het door een speelmakkertje was opgesloten en in slaap was gevallen. Men kan zich de vreugde der ouders voorstellen, die het kind reeds vedronken waanden. Oudeschild, 25 April. De verkoop van het Emmabloempje, waarmede zich eenige jonge meisjes hadden belast, heeft alhier opgebracht f 13,626. Den Hoorn, 25 April. Met de geepvisschorij in fuiken wil het tot heden nog niets, te hopen is het voor de visschers dat het weder wat zonniger moge worden daar het tot nog toe te koud is geweest en de geep dan niet op de kust komt maar meer de diepte houdtgisteren werden er met de zegen al ruim twee duizend ansjovis gevangen, maar naar men zegt het goede soort nog niet, aangezien ze nog klein van stuk waren wat ook nog invloed op den prijs heeft. De staking geëindigd. Het Social.isch congres te Brussel heeft met 1000 tegen 300 stemmen be sloten, dat onmiddellijk de arbeid hervat zal worden. Tel. Kamerverkiezingen. In de Staatscourant van gisteravond wordt bericht De minister van Binnenlandsche Za- keD, overwegende, dat op Dinsda,g 3 Juni e.k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal plaats heeft, heeft bepaald dat in de kiesdistricten, waarin het rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 25 Juni. Gewetensgeld. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks- schatkist is ontvangen uit 'Rotterdam. onder letter L. een postbewijs, groot f 10 ter voldoening, van rijwielbelasting over circa 8 jaren. St. Ct. Muizenplaag. Te Ruinerwold (Dr.) heerscht een ge weldige muizenplaag. In grooten getale komen ze in de roggevelden voor. De akkers hebben daardoor voel te lijden zoo zells, dat te duchten staat, dat bet geheele gewas zal vernietigd worden. Ook in de groenlanden wordt door de knagers groote schade aangericht. Dbl. Uit het Rott. Nieuwsbl. Een anecdote van Balzac. Yan den Franschen dichter Balzac wordt de volgende anecdote verhaald. Balzac hoorde eens in een slapelooze nacht een geruisch en bemerkte dat een dief bezig was zijn schrijftafel open te breken. Plotseling begon Balzac luid keels te lachen, waarna de dief bemer kende, dat hij betrapt was, met zijn inbraak ophield. Balzac begon echter hoe langer hoe harder te lachen, zoodat de inbreker tenslotte vroeg, waarom hij zoo uitgelachen werd. Balzac antwoordde daarop: „Omdat ge ondanks het risico naar de galeien gezonden te worden, hier in 't nachtelijk uur komt inbreken en met behulp van een valschen sleutel geld komt zoeken in een meubelstuk, waarin ik zelf met den goeden sleutel nog nooit geld heb kunnen vinden." Vrouwenkiesrecht met hoedenpennen. Aan alle tramhalten in Amsterdam stond Woensdag een dame van de Ver e<miging voor Vrouwenkiesrecht, die aan alle vrouwelijke passagiers, welke in de tram stapten of er uitstegen, een hoeden penbeschermer aanbood, vergezeld van een propaganda-geschriftje. De gemiddelde levensduur van den mensch. Volgens een korten tijd geleden ge maakte statistiek, die den gemiddelden levensduur van den mensch in de ver schillende landen van Europa aangeeft, blijkt, dat iemand in Noorwegen en Zweden gemiddeld 50 jaar oud wordt. In Denemarken evenals in Ierland 48 jaar in Engeland en Schotland 45, in België 45, in Zwitserland en in Holland 44, in Rusland en Frankrijk 43, in Pruisen en Italië 39, in Portugal en Roemenië 36, in Griekenland 35, in Oostenrijk 34, in Bulgarije en Turkije 33 en in Spanje 32 jaar. Gelakt. Een dezer nachten werd ten nadeele van een bewoner der Nieuwe Weseler- straat te Duisburg een levend varken gestolen. Na lang zoeken ontdekte de politie de verduisterde knor bij een in de buurt wonenden man, die het zwijn om onkenbaar te makeo, met lak geheel j zwart bad gemaakt. TEXELSCHE COURANT. 84,27

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1