N®. 2668. Donderdag 1 Mei 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- EN-SPOORDIENST van en naar Texel. Van weak tof week TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Ct-s. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 cnr op den dag der uitgave Pr\js der Advcrtentibn. Van 1 tot 5 regels 30 Ct«. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bowijsnummor? 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l aansluiting gevende O Van Beider. Vertrek train 6 28 7.40 a a 12.45 4.10 7.30 Vertrek boot 5.15 9.30 Van Texel. Afvaart Boot 4.15. 6.30. li-"- 2.50. 6,15. Aank. trein Helder. 8.36 12.01 12.15 n 8-28 n 4.15 7.26 7,50 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.36 doch te 9.42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30, doch te 10.20 van Helder naar Texel. Militie te Land. Oproeping van verlofgangers voor herhalingsoefeningen. Do Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers hier onder vermeld, bij deze worden opgeroepen om in 1913, ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 80 in verband met art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912, No. 21), voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst te komen. Korps Torpedisten, Helder. Lichting 1907. Wijbrand Cornelia Kooiman en Jan Hoogerwerf, van 13 Mei t/m 23 Mei. Regiment Genietroepen. Fort bij Vechten. Lichtiog 1906. Jan Tiessen, 15 Juli toten met 25 Juli. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder cp den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegegeven voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel le. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te S uur voormiddag; 2e. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip, «waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij'zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkendh middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven, en, voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, voor 4 uur namiddag. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordl, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te Iaat bij het korps aanmeldt, maakt zieli strafschuldig. Het niet-ontvaDgen van eene persoonlijke ken- nisgeving van de oproeping ontheft den verlof ganger geenszins -van zijne verplichting tot op komst in werkelijken dienst-, daar de openbare kennisgeving, tenzij de verlofganger zich op den dag van laatstbedoelde kennisgeving buitenslands ophoudt en zijn adres bij den Burgemeester be kend is, EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 29 April 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Plaatselijke Belastingen. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat het kohier van schoolgelden over het 2e kwartaal 1913 vanaf heden gedurende vijf maanden ter gemeente-secretario voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 26 April 1913. Burgem. en Wethouders vnd., J. S. DIJT, L.B. De Secretaris, JONKER. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 4, voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het belastingjaar 1912/ 1913, invorderbaar verklaard op den 24 April 1913, aan den Ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 26 April 1913. De Burgemeester, J. S. DIJT, L. B. Jacht en Visschcrij. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf heden de blanco verzoekschriften ter bo- koming van jacht-, visch- en hengelakten en van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte voor het seizoen 1913/1914 ter secretarie dier gemeente verkrijgbaar zijn. Zij, die vóór 1 Juli a, s. in het bezit der door ben verlangde akten wenachen te geraken, gelieven er voor te zorgen, dat het verzoekschrift, behoorlijk iugevuld zoo spoedig mogelijk ter gemeentesecretarie wordt mgediend. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt, dat sedert het in werking treden der visseherijwet b. bet visschen onder het ijs in de gevallen, genoemd in art. 6 van het binuenvisscherij- reglement, onvoorwaardelijk verboden is, maar overigens geheel vrijstaat; b. geen akt9 wordt vereischt: lo. voor het visschen met een hengel; 2o. voor hen, die in dienst van den houder van een groote of kleine vischakte de in die akte genoemde visscherij uitoefenen mits dit geschiedt in gezelschap van iemand die da akte bij zich heeft, hetzij den houder, hetzij een van hen; c. geene akte wordt uitgereikt aan hem wien ingevolge art. 34, le lid, de bevoegd heid om krachtens een consent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging d. dat aauvragon voor minderjarigen niet gelijk tot dusverre, namens hen door hun vader of voogd behooren te geschieden, maar door laatstgenoemden' zullen moeten worden medeonderteokend. Texel, 25 April 1913. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L. B. 19-26 April. 't Is gegaan als algemeen verwacht werd, de coalitie der drie rechtsche partijen, die der anti-revolutionairen, katholieken en christ.-historischen, is in de afgeloopen week vernieuwd geworden. TeUtrechten Amsterdam werden de algemeene vergade ringen der drie genoemde partijen, Donder dag j.l. gehouden en door allen is zoowel het politieke als electorale accoord, dat door de daarvoor benoemde Commissie ontworpen was, aarigenomen. Door de anti-revolutio nairen en kath. met algemeene stemmen en zonder tegenkanting, door de christ. historischen met groote meerderheid van stemmen na .veel verzet en strijd. De coalitie zal dus weder voor den tijd van vier jaar, als zich althans geen on voorziene omstandigheden binnentijds voor doen, bestendigd blijven. En bij den komenden stembusstrijd zal de rechtzinnige driebond optrekken tegen de vrijzinnige entente. Toch laat het zich aanzien, dat de hecht heid bij de coalitie niet zoo groot zal zijn als wel vroeger. Meer dan eens is in den laatsten tijd gebleken, dat een deel der christ.-historischen hun lieide voor de coalitie verloren hebben en over de vraag of het verbond vernieuwd zou worden is in den boezem dezer partij een ernstige strijd gevoerd. En na d6 gevalleu beslissing lazen we dan ook reeds van een kie3ver- vereeniging die zich van de Unie afge- scheidde, welk voorbeeld wellicht nagevolgd zal worden door andere en stellig door tal van leden. Het vernieuwen van het bondgenootschap zal blijkbaar allerminst voordeelig zijn voor de partij van den heer Lohman. Door aanneming van het electoraal accoord heeft de chr. Hist. Unie er in berust, dat dr. de Visser zijn zetel te Leiden ontruimt en Ede eveneens aan de anti revolutionairen komt. Daarover is veel strijd gevoerd, doch deze is thans nog blijkbaar niet uit. De christ. historische kiezers in Ede zullen zich stellig niet storen aan het accoord en het is nog zeer te bezien, dat die van Ommen Dr. de Visser als candidaat, hun door het accoord vrijwel opgedrongen, zullen aanvaarden. o o—o Voor Belgiö was de afgeloopen week een gelukkige omdat ze het einde bracht van do algemeene werkstaking, zulks als een gevolg van het votum der Belgische Kamer. In de Dinsdag gehouden vergadering werd aan de orde gesteld een verzoeningsmotie ingediend door het liberale lid Masson. In die motie werd acte genomen van de ver klaring door den Minister-president in de Kamer de vorige week afgelegd. Welkö verklaring hierop neerkwam dat wanneer het onderzoek van de Staatscommissie inzake het provinciale en gemeentelijke kiesrecht tot een bevredigende formule mocht leiden, overwogen zou worden of deze ook in toepassing zou kunnen worden gebracht voor het kiesrecht voor het parlement. Deze motie werd aangevuld met een door het katholieke lid Liebaert voorgesteld amendement, waarin de Kamer de alge meene werkstaking afkeurde En na deze aanvulling verklaarde de Regeering zich er mee te vereenigen. De leider der sociaal democraten, de heer Van de Velde, ver klaarde dat hij en zijn partijgenooten met het eerste deel der motie zouden meegaan. Dit werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen. Het tweede deel waarin de werkstaking werd afgekeurd, werd eveneeDS aangenomen en vervolgens de geheelemotie, waarna de Kamerzitting verdaagd werd. De leiders verklaarden na deze beslissing, dat ze het een stap in de richting van een verbetering van het kiesrecht beschouwden en het stakingscomite dacht er eveneens zoo over. Dadelijk werd een buitengewoon socialistisch congres bijeengeroepen en Donderdag besloot dit met groote meerder heid van stemmen de staking onmiddellijk op te heffen. Geleidelijk aan wordt de ai beid thans weder hervat. Een zoo spoedig en gelukkig eiude der politieke staking was stellig door menigeen niet verwacht, —o o—o De Duitsche bladen hadden zich in de afgeloopen week bezig te houden met een zeer onaangename kwestie in den Rijksdag toch kwam de sociaal-democraat Liebknecht een leelijk boekje opendoen van de groote, veelgeprezen, zelis meer dan eens met keizerlijken lof bekroonde firma Krupp. Deze socialistische spreker vertelde inder daad ernstige dingen en het ergste was nog wel, dat de minister van oorlog hem in hoofdzaak gelijk moest geveD. Kort samengevat komen de beschuldigingen op het volgende neer. De firma Krupp zou ge tracht hebben en er ook in geslaagd zijn, door tusscheokomst van een oud-officier te Berlijn, een aantal officieren en ambtenaren, werkzaam bij leger en marine, om tekoopen, teneinde zich in het bezit te stellen van belangrijke geheime, militaire documenten. De aldus verkregen stukken, w. o. prijs opgaven van andere firma's, bijzonderheden over de wapenconstructie etc., werden in de safe's der firma te Essen bewaard. En teD bewijze, dat hij goed iDgelicht was, verklaarde Liebknecht afschriften van een aantal documenten te kunnen overleggen. Voorts deelde hij mede, dar. hij reeds iri December j. 1. van zijn ontdekkingen kennis gegeven had aan den minister, die daarop volkomen zijn plicht gedaan had door het instellen van een onderzoek, dat ten volle de door hem ingebrachte beschuldigingen waar gemaakt had. Dat was echter niet het eenige wat Liebknecht te zeggen had. Zoo wist hij ook te vertellen, dat de firma Krupp aan Amerika voor enorm veel lager prijzen dan aan het eigen land z\]n pantser platen leverde. En voorts dat do Duitsohe wapenfabrikanten getracht zouden hebben berichten geplaatst te krijgen in b(j voor keur Fransche bladen, waarin dan gemeld werd, dat de Fransche regeeriqg besloten had by dit of dat godeelte van het loger nieuwe bewapening in te voeron... Enkel met het doel om do Duitsche regoeringtot nieuwe bestellingen te bewegen. De mededeelingen van Liebknecht ver wekten in den Rijksdag groot opzien en de woordvoerders van alle partijen spraken hun afkeuring over do slechte practyken der firma uit. o—o o Het groote onderwerp, waarovêr in de laatste dagen veel geschreven werd, was wel d6 val van Skoetari. Niet zoozeer over de bijzonderheden van hetgeen voorafgegaan is aau do overgave van de zoolang met groote energie verdedigde stad. Daarover werd trouwens ook nog maar heel weinig gemeld. Men weet alleen, dat Essod pasja een eervollon vrede heeft kunnen bedingen en dat by met de troepen die hem nog waren overgebleven, met volle krygsmans- eer de vesting heeft mogen verlaten. De groote vraag, waaraan in de laatste dagen inzonderheid de aandacht werd gewyd was wel, hoe na den val van Sko6tari de houding zou zyn vau Montonegro en van de mogendheden. Over de houding die eerstgenoemde zal aannemen, bestaat al weinig twijfel meer. Koning Nicolaas heeft zich al dadelyk duidelijk genoeg uitgespro ken. Toen na de inneming van Skoetari het volk te Oettinje zijn ouden koning een ovatie bracht, verklaarde koning Nicolaas onomwonden, dat thans eindelijk de schoone droom der Montenegrijnen in vervulling gegaan was. Skoetari is nu Montenegrynsch bezit geworden en dat zal het blyvenook. Met de uitroep: „Leve het Montonegrijnsche Skoetari!" eindigde de koning zyn geest driftige toespraak. In hetgeen hij later aan de vertegenwoordigers van de Balkanstaten en eenige journalisten, die hem met de overwinning geluk kwamen wenachen, antwoordde liet hy eveneens duidelijk uit komen, dat hy er niet aan denkt om Skoetari thans weer af te staan. Als do Europeesche mogendheden ds stad willen hebben, dan zullen ze zelf maar moeten aanpakken. Uit een en ander blykt voldoende, dat de kwestie tusschen Montenegro en de mogendheden door den val van Skoetari nog heel wat moeilijker geworden is. Intusschen schijnt het wel vast te staan dat de mogendheden koning Nicolaas niet in het ongestoorde bezit van de veroverde veste zullen laten. Het prestige van Europa staat op het spel. Gemeld wordt, dat Oostenrijk-Hongarije zich onmiddellijk, tot de andere mogendheden gewend heeft met een rondschtijven, waarin het aandrong op dadelijk tegen Montenegro te nemen maat regelen, wanneer dit niet op staanden voet Skoetari weder ontruimt. Op het oogenblik dat we dit schryven, is nog niet bekend of alle mogendheden met de zienswijze van Oostenryk-Hongarije accoord gaan, doch algemeen verwacht men zulks wel, 't Is evenwel mogelijk, dat zulks niet het geval wordt, doch ook in dat geval staat het, naar luid der berichten, vast, dat Oostenrijk Hongarije het er niet by zal laten. Indien de mogendheden niet heel spoedig tot een gezamenlyk krachtig optreden móchten kunnen besluiten dan zal Oosten rijk-Hongarije op eigen verantwoordelijkheid de eer van Europa' handhaven, zooals het heet. Dat zou dus moeten beteekenen, dat door Oostenryk-Hongarye een expeditie uitgezonden zal worden, om de Montene grijnen uit de met zooveel inspanning en strijd veroverde stad te verdryven. Vóór alles komt het er thans op aan, dat de mogendheden eensgezind zijn. Of beter, dat ze eensgezind blijven en dat het eenmaal vastgestelde verdeelingsplan ongewijzigd blijflGebeurt dat niet dan gaat het prestige van Europa op de fles oh. Dat prestige komt trouwens al niet ongeschonden uit de Balkankwestie te voorschijn. Doch niet alleen dat prestige, maar ook de vrede van Europa zou ernstig gevaar loopen, indien de eenmaal met zoo groote moeite ver kregen overeenkomst omver wordt ge worpen.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1