Binnenland. Gemengd Nieuws. Predikbeurten Advektentiën. Marktberichten. Den 2en Mei Den 3en Mei M Den 6en Mei a.s. Hemelvaartsdag. Wedstrijden. H. V. V. en TEXEL H. „QUICK" - TEXEL L Algemeene Vergadering Ooöp. Boerenleenbank te Texel, tS. DE JAGER. SÊ C. KOOPMAN. A. KOOPMAN-de Jager. M J. DE JAGER. M G. DE JAGER. Jb. DE JAGER. m D. DE JAGER. 's morgens 12 uur 's middags kwart voor drie. TEXEL, 30 April 1913. Zomerdienst Boot en spoor. Met 1 Mei vangt de zomerdienst der spoorwegen aan. Men lette wel op de wijziging welke in vertrek van booten spoor met dien datum plaats heott en raadplege de in dit nummer voorkomende verkorte opgave. Een uitvoeriger Boot en spoordienst zullen wij als naar ge woonte met eenige dagen onze ab. ver strekken. De verkoop van Emmabloempjes, dit jaar gehouden, bracht alhier op f 168,4:5 n.l. Den Burg f97,975 Oudeschild 13,625 Oosterend 16,70 Koog 8,00 Waal 13,00 Cocksdorp en Eierl. 19,15 Vergadering Centr. Vrijz. Kiesver- eeniging. De opkomst op de vergadering was Zaterdag j.l. niet schitterend te noemen. De heer Oud heette spreker en hoorders namens de Centr. Vrijz. Kiesvereeoiging en de afd. Texel welkom en verzekerde het zich een genoegen te achten bij de vergadering in te leiden, de heer de Klerk, die, hoewel voor bet eerst op Texel, geen onbekende voor ons is, strijder als hij is voor de vrijzinnige beginselen en vooral voor de belangen van de minder bedeelden. Na de lezing, vervolgde de heer Oud, zal gelegenheid bestaau met de spreker van gedachten te wisselen om zoo het hoor en wederhoor in toepassing te brengen. De heer de Klerk begon met te her inneren aan de herdenking van het eeuwfeest van Neerland's onafhankelijk heid, door hem de wedergeboorte van Nederland genoemd, trok een gelijkenis tusschen Napoleon en Kuyper, critiseerde het zittend ministerie en liet al wat onder Christelijk bewind sedert 1901 tot stand kwam de revue passeeren. Spr. weidde verder uit over de ver deeling in het kerkelijke kamp, besprak de verkiezingskansen, de totstandkoming van de vrijzinnige concentratie om na een vluchtige critiek op de S. D. A. P. de hoop uit te spreken dat in de komende verkiezingen de vrijzinnige beginselen zullen zegevieren, waarom spr. de aan wezige kiezers opwekt in Juni a.s. te stemmen op de candidaat der vrijzinnigen in dit district, de heer de Meester. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door den heer Michels van Helder die na een zakelijk betoog de candidaat der S.D.A.P. de heer Thomassen recommandeerde. De heer de Klerk antwoordde uitvoerig en beval nogmaals de candidaat der vrijzinnigen aan, waarna de heer Oud, met een een woord van dank aan spreker en debater, en met een opwekking tot krachtig werken, sloot met de wensch dat de stembus zal brengen een vrij zinnige meerderheid. Wat een weer, wat een beweging, wat een drukte. Drie wedstrijden op één dag't ts om nooit te vergeten hier op Texel. Wedstrijden goed, scheids- en grensrechters best, spelers uitmuntend en publiek enorm. Enorm in zijn toejuichingen. Steeds talrijker en hartstochtelijker worden ook hier de bewonderaars van goed voetbal en daar onder behoor ook ik. Nooit bijv. vergeet ik die graeieuse, die bevallige houdingen, die sierlijke bewegingen bij het aansteken van een cigaret onder het spelen, van één der voorspelers van het tweede elftal gistermorgen. Was dat misschien ook één van de redenen van de 50 debacle. We willen bet hopen, dan kan men daarmee in 't vervolg rekening houden. Neen, dan was de 22 gistermiddag beter. Voor dien wedstrijd hadden wij, Jan Publiek, onze kelen gespaard en het blijkt maar goed te zijn geweest ook. Nog hoor ik het alles-overdondereod applaus bij bet eerste doelpunt door onzen centervoor, onzen scherpschutter Van Driest gemaakt; de staan- tribune die te zwaar belast was, zakte in elkaar de omrastering van het veld werd verbroken. Hoe kon het ook anders. Wie is op het vernuf tige idéé gekomen de draden aan de zijde van het veld te bevestigen O miskend genie 1 Vergeef ons die critiek, want enz. Maar nu over de '2-2. Het geeft de juiste krachtsverhouding weer; beide elftallen waren op dreet, hoewel het onze erg gehandicapt door het gemis van onze mid.-half Keyser. De voorhoede moest zijn goed voeden missen, te veel den bal komen balen, waardoor de achterhoede der tegenpartij nooit kon worden overrompeld. De middenspelers van de voorhoede waren best, de vleugels te langzaam, waardoor het geheel als voorhoede vleugellam was, waarvan wij bewoners van het vogeleiland wel de gevolgen kunnen overzien. Van Driest als mid.-voor was de vader van het eerste doelpunt en was den geheelen wedstrijd door goed, hoewel door een blessuur wat afgetakeld. Koorn was Koorn en dat zegt ons genoeg en Kokke, onze Kokke had zijn dag, en zijn vlugge schoenen ondergebonden. Onvermoeid werker als hij is, kon hij evenwel gisteren toch niet met succes optreden, omdat hij het op den rechter vleugel niet alleen doen kan. Nog twee vlugge buitenmenschen Texel I, en je bent sterker dan vele Helderscbc tegenstanders. De nüddenlinie was goed op de vleugels, maar de center was te veel back. Dros en Schrama beiden zeer goed de eerste leverde vooral goed kopwerk en Schrama, de vlugge Hannes bleek ook in de middenlinie op zijn plaats te zijn. De achterspelers waren niet bestKikkert had niet zijn dag en Parlevliet oefent te weinig. De Keeper? Over hem niets dan lof. Hoewel met tegenzin tnsscben de palen gezet, heeft hij zoo uitstekend zijn werk gedaan, dat hij bij vol gende wedstrijden nog meer als zoodanig zal moeten optreden, waut er is geen ander en hier zeker ook geen beter. De ballen die hij door iiet waren onhoudbaar; de eerste omdat de beide backs en mid.-half hem alle uitzicht op den bal ontnamen en de tweede omdat die onhoudbaar werd ingezet. En nu Texel 1 vergaderen en een elftal voor Donderdag in elkaar gezet, waarmede ge zege vieren kunt. Denk vooral aan de voor-vleugels en den mid.-half en indien die goed zijn, dan kan en mag een overwinning niet uitblijven. Aan aanmoedigingen van het publiek zal het weer niet ontbreken en evenmin aar. sportredac teurs en fotografen, zoowel voor binnen- als voor buitcnlandsclie bladen. Nog veel meer ware te schrijven over den wedstrijd van gisteren maar er moet in dit blad nog plaats overblijven voor den korfbalwedstrijd, ook die sport moet algemeen worden. (Van onzen bijzonderen verslaggever.) Begunstigd door datzelfde eenig mooie weer, bekampten na vpven de Korfbalclub //Texel» van den Burg jen vïexla// van den Hoorn elkander, met voor beiden gelijk succes, de stand was aan het einde van de wedstrijd als in den aanvang, n. 1. 0—0. Scheen het ons toe, dat bij //Texla» meer samenspel .was op te merken, in ander opzicht was [Texel ongetwijfeld de sterkste, anders ware de uitslag anders geweest. Ter eere van Prinsesjesjaardag was heden van publieke en enkele particuliere gebouwen de driekleur uitgestoken. Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht op de advertentie in dit num mer, meldende dat Donderdag, Hemel vaartsdag, 's avonds een extra-boot zal varen na afloop van de voorstelling Circus Wilke en na aankomst van de sneltrein die ruim half elf te den Helder aankomt. Een welkome gelegenheid mogelijk voor hen die eens een dagje bij familie of kennissen wenschen door te brengen. Zaterdag j.l. hield de afdeeling „Texel" van het N.O.G. eene goed bezochte vergadering in „De Oranjeboom". Na behandeling van notulen en" eenige ingekomen stukken, inzake levensverze kering, spaarbank, tijdelijke leerkrachten enz., deed de penningmeester rekening, die met een klein batig saldo sloot. Besloten werd, om voortaan eenig beknopt verslag der vergadering ter opname aan de plaatselijke bladen aan te bieden. De heer M. Kikkert leidde in het onderwerp „Openluchtspel", waarnaar met aandacht werd gehoord. Na er op gewezen te hebben, dat er tegenwoordig veel openluchtspelen, als voetballen, tennissen, kaatsen, enz. door de ouderen worden uitgevoerd en door de jeugd, die het in de eerste plaats noodig heeft, nog weinig of niets gedaan wordt, behalve de vrije en ordeoefeningen, werd aan gegeven, welke spelen voor de jeugd geschikt zijn. En dan komt voor den zomer vooral in aanmerking het slag balspel. In woord en teekening werd duidelijk gemaakt, hoe dit spel gespeeld behoort te worden. Voor den winter is meer dienstig het korfbalspel. Na de inleiding werden nog eenige vragen beantwoord. Üe voorzitter daukte den inleider voor zijne duidelijke uiteenzetting. Bij de omvrage werd bepaald, dat de volgende vergadering gehoudeD zal worden in „Hotel Texel" en wel op 21 Juni a.s. Met dank voor de belangstelling werd de vergadering gesloten. O osterend, 30 April. Op de goede berichten, vooral uit het Nieuwediep, zijn heden eenige schuiten ter ansjovisvangst uitgezeild. Er worden er meer gereed gemaakt. Voor rekening van de heeren Tho massen en Geus, te Waal, zal hier een nieuwe ijzeren smederij verrijzen.'tLigt in de bedoeling er later een wagen- makerij aan te verbinden. Den Hoorn, 29 April. Uit de P. H. Polder Texel. Begaan met den treurigen toestand der Stierhouderij heeft de Coop. Landbouw- vereenigiug „Ons belang" in de laatste algemeene ledenvergadering besloten geprimeerde stieren ter dekking aan te schaffen, welke door de benoemde Com missie op 25 April 1.1. op de Centrale stierenkeuring te Alkmaar zijn aange kocht. Oudeschild, 29 April. Mej. N. C. Mets, die in het begin dezer maand te Middelburg de akte van onder wijzeres verkreeg, behaalde daarop j. 1. Vrijdag twee aanteekeningen, n.l. voor vrije- en orde-oefeningen en voor nuttige handwerken. Nu de berichten van ansjovis eenigs- zins gunstiger worden, maken ook hier enkele visschers zich gereed, om, indien die gunstige berichten mogen blijven aanhouden, zich naar de Zuiderzee te begeven, ten einde daar de ansjovis- visscherij, hetzij met de kuil, hetzij met staand want, uit te oefenen. De Cocksdorp. De Emma-bloem heeft te Eierland en De Cocksdorp f 19,15 opgebracht: De heer M. de Graaf, die tot direc teur en de heer R. C. Witte, die tot Kaasmarkter van de Stoomzuivelfabriek „Samenwerking te Eierland werden benoemd, hebben deze benoeming aange nomen. De heer J. Dissel, die vanaf de oprichting beide functie's waarnam wenschte niet meer in aanmerking te komen. Vlieland. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. List, kweekeling te Nijmegen, slaagde dezer dagen te Arnhem voor de acte lager ouderwijs. Na een korte ongesteldheid is alhier op 87-jarigen leeftijd overleden de heer R. van Westen, sinds meer dan 49 jaren gemeente-veldwachter en bode. Ontploffingen in een vuurwerk fabriek. Te Utrecht heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in de Ned. Pyrotechnische Fabriek, meer bekend onder den naam van de Vuurwerkfabriek, aan den Blauwkapelschen weg. Eenige werklieden waren daar Zater dagochtend bezig met het vervaardigen van vuurwerkstukken, toen door wrijving plotseling een ontploffing ontstondde beide mannen, die hier aan 't werk waren, werden deerlijk verwond, een door glasscherven in het gezicht, de ander veel ernstiger, aan hoofd, beenen en onderlijf. Met een ziekenauto der gemeente werden de slachtoffers naar da Rijks Klinieken vervoerd. De toestand van den zwaar getroffen werkman, werd bedenkelijk geacht. Dit is het derde ongeval in deze fabriek in niet zoo heel lang tijdsverloop. U.D. Donderdag- 1 Mei (Hemelvaartsdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Norel. B aal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn, Vin 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek- Cocksdorp, Vm 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Zondag 4 Mei 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Oudeschild Vm. 10 uur ds. Visser. Waal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Gelegenheid voor Doopbediening. Den Hoorn Nm. 2 uur ds. Visser. Doopbediening. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Purniereuil, 29 April. Aangevoerd 1355 Runderen waaronder: 154 vette koeien 72 a 86 Ct. per KG, 11Fi1 Gelde koeien 1 150 a 260 Melkkoeien f' 180 350. 50 stieren. 161 vette kalveren f 0,90 a f 1 10 p. Kg. 811 Nuchtere kalveren t 13a 1 26 1001 Schapen f' 26 a f 3S,00 473 Lammeren 1 9.a f 17,00 246 vette varkens f 0,51 a f 0,55 per Kg.; 133 magere varkens 1 20 a 1 35,—; 360 biggen f 12 a i 28; kipeieren f 3.25 a t 4.00 per 100; Purmerender Crt. hopen onze geliefde Broeder en Zuster, JOHANNES BOOGAARD en GERD1NA MULDER, hunne 25-jarige Echtvereeniging 1 te herdenken. Uit aller naam, G. MULDER, Helder, Ecbtgenoote Mei 1913. en Kinderen. hopen onze geliefde ouders, be- (je (6S huwd- en grootouders C. DE JAGER pi E. LAP w }M hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun Sjjt yft dankbare kindereD, behuwd- en 00 kleinkind. ($s P. DE JAGER 1Ü5 en verloofde. Ih hopen onze geliefde broeder en zuster JAN C. VISSER en ANNA C. BRUIN, hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. 1). J. BRUIN. J. C. BRUIN-Rab. Burg, Texel. Entree fO,15. Kinderen half geld, Het Bestuur. der Leden van de op Donderdag 8 Mei 1913,'s avonds 8 uur in Hotel „Texel," te den Burg. Punten van behandeling: I. Notulen. 2. Mededeeliug Overgehouden inspectie. 3. Rekening en Balans 1912 met verslag. 4. Verkiezing van een -lid voor het be stuur, periodiek altredend de heer C. M. Veeger (herkiesbaar). 5. Verkiezing van een lid voor den Raad van Toezicht, periodiek aftredend .de heer K. T. Bakker (herkiesbaar.) 6. Benoeming financieele commissie 1913 7. Voorstel tot wijziging van art. 5 Huish. Regl. verhooging v.h, totaal bedrag dat in depot mag worden opgenomen. S. Vaststelling salaris Kassier. 9. Voorstel tot het geven van rentetoe slag voor spaargelden die een geheel boek jaar hebben overgestaan. 10. Rondvraag en sluiting. Dr. H. OVER, Voorz. v. d. Raad van Toezicht. N.B. De Leden worden verzocht bij het binnenkomen der zaal de daar neerge legde presentielijst te teekenen. Vrouwelijke Leden en Vereenigingen kunnen zich laten vertegenwoordigen bij schriftelijke machtiging.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2