N#. 2669. Zondag 4 Mei 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinl>ouwbrieven. Mb een land Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór ft uur op den dag der oitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Beslissing over verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en in afschrift, teg6n betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld de beslissingen van het Gemeentebestuur, dd. 29 April 1.1. over de verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, ingediend door H Maas Kz. en K. A. H. van Veen. Texel, den 30 April 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. XI. lilavers in het grasland. In de meeste natuurlijke wei- en hooi landen komen een of meer soorten van klaver bijna altijd voor, n.l. in de graslanden op de klei de witte klaver en de overblij vende roode, op de zandgronden vooral de hopperupsklaver en rolklaver.op veenachtige alsmede ziltige of natte gronden o.a. ook de aardbeiklaver of ringelbolt. Van deze klavers is de witte al heel gemakkelijk te herkennen. Veel hierop gelijkt de aardbeiklaver, maar de bloemetjes hiervan loopen iets in het roode. De eigen aardige aardbeivormige bloemhoofdjes van deze plant zijn anders welbekend. Ook de roode klaver is geen onbekende. Van de -gekweekte Rozendaalsche of Brabantsche is ze bebalve door haar levensduur het gemakkelijkst te onderscheiden door de donkerrood gekleurde bloemhoofdjes. welke bij de gekweekte tweejarige variëteiten lichtrood zijn. Rolklaver heeft in het dagelijksch leven ook vaak den naam vau „Schoentjes en muiltjes". Gewoonlijk rekent men het meer tot de onkruiden. Het zaad er van is echter wel in den handel. Zeer verbreid op het zand is verder de Hoppe rupsklaver, ook wel g6noemd Rupsklaver, Gele Hoppe en „Steenklaver.Hoewel een der naaste verwanten van het bekende klaverachtige landbouwgewas, de lucerne, staat deze plant in waarde voor den land bouw op bijna de laagste trap van de vlinderbloemige weideplanten. Als men nu de wei- en hooilanden, waarin deze en enkele andere klavers voor komen eens nauwkeurig beschouwt ten opzichte van de oppervlakte gronds welke naar schatting eenerzijds de eigenlijke gra- sen, anderzijds de klavers in beslag nemen, dan blijkt deze verhoudingnogal uiteen te loopen. De behandeling van het land heeft hierop een zeer grooten invloed, zooals hieronder zal blijken. Voorop kan gesteld worden, dat waar gras en klaver in voor beide even gunstige omstandigheden Daast en door elkaar moeten groeien, de klavers dooi de grassen zullen worden verstikt. Waar derhalve veel klavers voorkomen daar kan men er van op aan, dat in hoofdzaak de omstan digheden voor de klavers gunstiger zijn dan voor de grassen. De oorzaak hiervan schuilt in het feit, dat klavers behooren tot de vlinderbloemige gewassen en deze zoo goed als geheel kunnen leven zonder bodemstikstof te behoeven wat met de grassen niet het geval is. Waar een grond voldoende kalk, phosphorzuur en kali bevat, doch een tekort aan stikstof vertoont, daar kunnen derhalve de klavers goed, de grassen slechts gebrekkig groeien. Sterk met klaver bezette graslanden zijn onge twijfeld stikstofarm. Een bepaalde ver houding tusschen grassen en klavers is echter wel gewenscht. In de eerste plaats is het voor weiland altijd vaó belang, dat goede plantensoorten aan de vorming van de weide deelnemen, wijl daardoor de kans op een goed gesloten zode, welke het ge- heele jaar door frissche jonge spruiten voortbrengt het grootst is, terwijl in de tweede plaats de grond door de klavers nog met stikstof wordt verrijkt. Te vee! klavers is echter scbadelyk, door dat lo, de weide dan holle plekken begint te vertooDen, 2o, een vierkaute Meter goed gras gewoonlijk meer veevoer leveren kan dan een even groote oppervlakte klaver en 3o. omdat enkele klavers op zich zelf minderwaardig zijn. Dit is met name het geval met de „Steenklaver". Waar dus door eenzijdige bemesting van het land, voornamelijk door bemesting met phosphor zuur houdende kunstmeststoffen, te veel klavers zijn opgetreden, daar ligt het middel tot verbetering voor de band. Men geve dan stikstof, 't zij als stalmest of ier, 't zij in den vorm van salpeter of zwavelzure ammoniak. Is er dan geen gebrek aan phosphorzuur en kali, dan zullen binnen enkele jaren de grassen weer de baas worden en de klaver op een meer bescheiden plaatsje terugdringen, Men ziet dus, dat men op die manier de verhouding tusschen grassen en klaver in de wei- en hooilanden, w 1 niet geheel, maar toch grooiendeels is ziju macht heeft. H. v. S. TEXEL, 3 Mei 1913. Yan de gelegenheid om Donderdag een bezoek te brengen aan het Circus Wilke te Helder, is, dank de extra ge legenheid om des avonds na afloop der voorstelling nog naar hier terug te kun nen keeren, naar wij vernemen nog al door velen gebruik gemaakt. De extra boot vervoerde naar ons wordt gemeld veel passagiers. Het koude schrale weder op den Hemelvaartsdag, dat volgde na de mooie dag-m in het begin dezer week, heeft niet belet dat de aangekondigde bijeenkomsten door het Leger des Heils en de Voetbal wedstrijden door do Sportvereeniging uitgeschreven, plaats hadden. Het bezoek heelt er echter wellicht onder geleden, doch de soldaten van het Heilsleger waren wederom onvermoeid. Omtrent den voetbalwedstrijd geven wij het woord aan onzen bijzomieren verslaggever. Van het Voetbalveld Oostercncl, 2 Mei. Woensdagavond j 1. vergaderden hier ic het Wapen van Amsterdam een aantal veehouders, om te bespreken, wat gedaan kan v/orden ter verbetering van den rundveestapel. Men is gekomen tot op richting eener vereeriigiDg tot aankoopen, onderhouden enz. van een stier, waar alle aanwezigen lid van zijn geworden. Besloten werd zulks te doen in aandeelen ven f10. Staande de vergadering wer den '19 aandeelen geplaatst, terwijl meerdere genomen kunnen worden tot deD lOden Mei a. s. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de heeren A. D. Eelman, voorz., J. Boogaard, seer, en W. Bremer, penn terwijl aan de heeren A. A. Eelman, P. K. Bremer en J. Boogaard, werd op gedragen een goeden stier aan te koopen. Bijna alle schuiten, die er voorin aanmerking konden komen, zijn ter ansjovisvangst vertrokken. Slechts twee schuiten bloven aan het garnalen visscben. Oudeschild, 2 Mei. Het was gisteren niettegenstaande het ongunstige weer vrij druk op de Haven bij aankomst en vertrek van bijna iedere boot. Tal van passagiers zjjn dan ook dien dag vervoerd. Het voetbalspel aan den Burg, het optreden van het Heilsleger te Oosterend en te Den Burg, benevens het circus te Helder waren wel in hoofdzaak daarvan de oorzaak. Vooral met de boot, die te 6,15 vertrekt, was het aantal nieuws gierigen buitengewoon groot. Met die boot werden naar schatting wel 200 passagiers vervoerd. Een extra-boot bracht de bezoekers van bet circus weder naar Texel. De auto van den heer K. waarmede een of meer passagiers naar de boot vervoerd werden kwam in botsing met een wagen, die onbeheerd langs den weg stond. De wagen bekwam belangrijke schade en de auto kwam er evenmin zonder averij af. Persoonlijke ongelukken hadden er niet plaats. Van het rijtuig van den heer VI. waarmede eveneens passagiers naar de boot werden gebracht brak de lomoen, zoodat het paard er met 't voorste gedeelte van door ging, terwijl het achterste gedeelte staan bleef. Uok hier kwam men met den schrik vrij. Wij plaatsen op verzoek In het Vrachtwagen-concours, hetwelk den 16deu van de vorige maand begon nen is, waren 70% van alle wagens met Continental - Volgiimmi Banden," gemonteerd. Hieruit blijkt ten duidelijkste hoezeer het Continental-Fabrikaat in de kring van Fabrikanten en Handelaren op de juiste waarde geschat wordt, te meer daar van deze zijde aan dergelijke olflcieele proefnemingen bijzonder de aandacht geschonken wordt. Ook bij vroegere plaats gehad hebbende vracht wagenconcoursen waren gewoonlijk de Continental-volgummibanden het sterkst vertegenwoordigd. Uit het Rott. Nieuwsbl. Door het onweder. Tijdens het onweer van Dinsdagmiddag zijn in een weide onder Beusicbem een koe en een pink van den heer M. v. Asch uit Culemborg, door 't hemelvuur gedood. Assurantie dekt de schade. Bij het onweer van Dinsdagavond sloeg de bliksem in bij den molenaar J. H. Brokking te Lange Ruige Weide. Een gedeelte molenroe en staartbalk werden versplinterd, in den buitenmuur van het machinegebouw werden twee gaten geslagen van 40 c.M. Brandschade werd niet aangebracht. Dinsdagavond is te Ottoland de bouwmanswoning van den heer J. van Houwelingen door den bliksem getroffen en tot den grond afgebrand. Een schelf hooi ging mede verloren. Woensdag brak boven Eist (Betuwe) bij e9n onweder een geweldige hagelbui los, die veel schade aan kassen, jonge groenten en vruchtboomen toebracht. Te' Denekamp werd de boerderij van Kei zer door den bliksem getroffen en handde geheel af. Het vee werd gered. Te Eefde bij Zutphen is door het inslaan* van den bliksem eene boerderij Woens dagmiddag geheel afgebrand. Vier Varkens en twee kalveren kwamen in de vlammen om. Ijsbergen. Volgens te Queenstow, ontvangen be richten, heelt 't stoomschip „Virginian" dat op weg is naar Liverpool, acht groote ijsbergen gezien, bijna op dezelfde hoogte waar de „Titanic" te gronde ging. De ijsbergen drijven in Zuidelijke richting dwars over den weg, dien de trans atlantische stoomschepen nemen en leveren veel gevaar voor de scheepvaart op, temeer, nu er daar ter plaatse een dikke mist hangt. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. N»*r Amerika en andere l.nden met verhooging der porto's. Prys der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodore regel meer G Ct. Groofro letters en Vignetten worden nnar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummor. I)e Burgemeester der Gemeente Texel brengt, bij deze het navolgende ter openbare kennis. In de eerste zitting van den Militieraad wordt in bet algemeen uitspraak gedaan omtrent: a. vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilligen dienst en wegens broederdienst b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zijne tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. De ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting van bet volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrij willigen dienst of wegens broeder- dienst hebben aangevraagd, zullen in de gelegen heid worden gesteld desgewenscht die aanvrage toe te lichten of te doen toelichten cn vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Maandag, den 5 Mei e. k., te 11 uur voormiddags, te Alkmaar (ten Stadbuize De uitspraak zal voorts door ondergeteekende schriftelijk ter kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aanvrage om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onder staande bepalingen Tegen de uitspraak van deD Militieraad omtrent vrijstelling of uitsluiting kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten der Provincie, behalve door den Militiecommissaris, bezwaar worden ingebracht: lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o door elk der overige voor de Gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert bet daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in ter Secretarie dezer Gemeente. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Voor zoover omtrent een en ander nadere in lichtingen worden gewénseht, vervoege men zich ter Gemeente-secretarie op een werkdag, tusscben 9 uur voorin, en 2 uur namiddags. Texel, den 29 April 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 1 Wedstrijden zijn nan de orde van den dag en zoo badden wij er Donderdag niet minder dan drie. 's Moreens badden de adspiranten, 's middags 12 uur Texel II en 's Damiddags 3 uur Texel I de eer van de Sportclub op te houden of althans te verdedigen. Do adspiranten cn Texel II zijn er in geslaagd dat te doen met 10, bet weer was bijzonder koud, spel en spelers waren onder den indiuk daarvan De leden van Texel I lieten op zich wachten en zoo was bet 3 uur in plaats van kwart voor drie, toen de wedstrijd kon beginnen. Hot spel was niet zoo mooi als verleden weck voor rust was Quick sterker, doch kon door slecht schieten der voorhoede dit niet in doelpunten uitdrukken; hoewel een paar goede schoten door hen gelost wel een beter lot hadden verdiend. Van Driest moest door een verrekte enkel al spoedig uitvalleu en djt bleek ons elftal niet ten goede te komen, ook niet toen voor hem Schrama inviel. Het verband was uit de voorhoede eu hoe hard dnarin Koorn en Kokkc ook zwoegden tegen de hechte verdediging van Quick waren ze met hun beiden niet opgewassen. Rust trad in met 20 in '1 voordcel van Quick. Na rust waren de bordjes verhangen, nu Irad Texel I op den voorgrond en bleek weer meer dan ooit dat Koorn als achterspeler, ook zijn plaats overwaard is. Hoe mooi van hem het afnemen en plnatsen en hoe handig het o/I.-side zetten. Zijn plaats is dus achter, maar hem in do voorhoede missen, is voor dat gedeelte van het elftal hel verband wegnemen. Daarom Texel I zet Koorn mid-half, dan is hij de derde back en zesde voorwaarts en waar hij in beide fuucties zeer goed voldoet, is die plaats voor hein beter dan voor ieder ander. Heide doelpunten van Texel kwamen vlug na elkaar, één van Dros en één van Keyser, en bei den te goed gezet voor den uitstekenden keeper van Quick, dan dat hij ze had kunnen houden. Ook dient nog vermeld een goed schot van Kokke in deze periode, dat beter lot had verdiend. Het te vroeg eindigen, twee minuten voor tijd, kunnen we gerust als oorzaak beschouwen van het gelijk spel; een derde doelpunt en dus een overwinning had niet lang op zich laten wanhtcn. Jammer het incident op het einde, en het meer dan onheusch bejegenen van den scheidsrechter door de Quick-menschen. Ware het voor de competitie geweest, ze hadden door dit staken een verdiend verlies met 50 moeten hoeken voor hun straf. De scheidsrechter was beslist onpartijdig en zag niets door do vingers, al werd dit ten onrechte ook door de Quick-spelers beweerd. Het publiek is ten volle er van over tuigd in Dr. Over een onpartijdig scheidsrechter te vinden, en'we kunnen en mogen niet nalaten hem hulde te brengen voor de serieuse leiding van gisteren. Ook hulde am den Keeper die weer "ditmaal bijzonder goed voldeed, en nogmaals Koorn die ons van een nederlaag radde. Kokke, Dros en Marquenie waren allen goed, do rest was vrij goed, doch beneden het gewone spelpeil, dat zij ons anders laten zien. Laten we hopen op een overwinning een volgend keer,Texel I; meteen gelijk spel zqn wij, publiek, niet meer tevreden. (Van onzen bijzonderen verslaggever.)

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1