jjja cjgüj Nf. 2671. bondag 11 Mei 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Hiiro exil and. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adrertentiën vóór 0 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burö op Tex el. LAMHERENM ARKTEN. XII. De erwtenvlieg. Mag het dier, waarvan de naam boven dezen brief staat, aan de landbouwers zelf niet zoo bekend zijn, de beschadiging, die het aan alle soorten van erwten, ook aan suikerpeulen en doppers kan veroorzaken, is het zooveel te meer. De maden van de erwtenvlieg zijn n.l. de verwekkers van de zoogenaamde kwade koppen" der erwten. De ziekte wordt ook wel genoem'd „kop- ziekte" terwijl men de vliegmade ook wel als „knopworm" kent. De erwtenvliegeri overwinteren als pop in den grond op het land, waar de erwten het vorige jaar „kwade koppen" hadden. De bruinachtige poppen gelijken in alle opzichten op die van andere vliegen, die men o.a. in mest, met name in konijnenhokken, zoo veelvuldig kan aan treffen. In den tijd nu, dat de jonge bloemknoppen der erwtenplanten zich beginnen te ont wikkelen, komen de poppen uit. De vliegen verlaten den grond, waarna de wijfjes haar eieren leggen tusschen de jonge blaadjes die de zich ontwikkelende bloemknoppen in den top der plant nog geheel omsluiten. Men kan dan de kleine zwarte vliegjes heel gemakkelijk vinden. Uit de gelegde eieren ontwikkelen zich geel tot geelwitte maden, die aan de knoppen en blaadjes gaan zuigen. Het hangt nu geheel af van het stadium van ontwikkeling waarin de erwteplant verkeert, en van het weer welken invloed de aanwezigheid der vliegmaden in en tusscben de bloemknoppen zal hebben. Zijn n.l. de erwten reeds zoo ver in haar groei gevorderd, dat de bloemen op uitkomen staan en wordt die a.s. bloei door dan volgend ongunstig weer niet aanmerkelijk vertraagd, dan zullen de blaadjes aan den top der plant en weldra ook de bloem knoppen zich voor het. grootste deel ont plooien, waardoor de maden onhesohermd aan de buitenlucht komen te liggen en sterven. Zijn de omstandigheden echter juist ongekeerd, dus zijn de erwten nog lang niet aan den bloei toe, of wordt door ongun stig weer het bloeien belangrijk vertraagd dan hebben de maden ruimschoots gelegen heid zich in haar beschutte omgeving krachtig te ontwikkelen. Als gevolg hiervan beginnen de blaadjes te schrompelen, ze blijven dicht aan een gedrukt en de bloem knoppen komen niet eens te voorschijn, of wel de bloemknoppen worden wel zichtbaar, doch doer de ingevreten maden, blijven ze gesloten, ja gaan balvormig opzwellen en bij regenachtig weer zelfs rotten Opent men dergelijke knoppeD, dan kan men de maden in groote getale opmerken. Uit bovenstaande blijkt genoegzaam, welk een grooten invloed het weer op de uitge breidheid der ziekte kan uitoefenen, doch blijkt ook, dat een ernstig optreden der knopmade een ontzaglijk verlies kan be- teekenen, immers geen bloemen, geen peulen en ook geen erwten. Als de larven vol wassen zijn, laten ze zich op den grond vallen, waarna ze in een pop veranderen, die later weer een erwtenvlieg voortbrengt en het spelletje van nieuw af begint. Directe bestrijdingsmiddelen, het boven- staaude laat dit duidelijk genoeg afleiden zijn haast niet op te geven. Men geeft wel eens den raad, het erwtenland, waar veel poppen zitten, in den herfst diep te ploegen, teneinde de vliegen diep onder te ploegen en het uitkomen zooveel mogelijk te beletten. Van meer beteekeois zijn evenwel de voorbehoedmiddelen. Ten eerste teele men zoo weinig mogelijk erwten op plaatsen waar het vorige jaar erwten stonden, vooral niet wanneer deze laatste van de „kopziekte" hebben geleden. Ten tweede zaaie men zoo vroeg mogelijk en aangezien, dit alleen kan op niet te natten,-kouden grond, is een goede ODtwa- teriDg van den bodem hiervoor een ver- eischte. Dit laatste is een factor, waarop niet genoeg de aandacht der landbouwers op gevestigd kan worden. Een flinke en doelmatige bemesting bevordert den snellen groei en is daardoor op zich zelf een voorbehoedmiddel. Waar men de keuze heeft neme men vroegbloeiende variëteiten. Onder de vale erwten munten daarin bijzonder uit de Wijkervalen en Blauwpeulerwten, twee variëteiten, die echter ook heel vaak als gehe6l aan elkander gelijk worden be schouwd. H. v. S. TEXEL, 10 Mei 1913. Emma-bloem. De verkoop der Emma-bloem te Texel, heeft, naar ons wordt medegedeeld, netto f 120, opgebracht. Het Nut. In de Woensdagavond gehouden huish. vergadering van het Nutsdepartement „Texel" werd tot afgevaardigde naar de alg. verg. 14 Mei te Amsterdam te hou den, gekozea de heer Ds. Kuperus, tot diens plaatsverv. de heer Gaarlandt. De beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot discussiede afgevaardigde werd vrij mandaat gegeven. Tot regentes over de alg. bewaarschool weid gekozen Mevr. Gaarlandt-de Kat, inplaats van Mej. Ph Vlessing, die als zoodanig bad bedankt. Tot commissarissen werden herbenoemd de h. li. J. C. Visser en P. Zoetelief. De rekening en verantwoording om trent de alg. bewaarschool gaf een be vredigende uitkomst te kennen. Nog word mededeeling gedaan dat de Nutsspaarbank waarschijnlijk deze maand nog zal worden geopend. Voor de Pinksterdagen. De Pinksterdagen beloven groote af wisseling. In dit nummer toch worden aangekondigd Voetbalwedstrijden op den eersten en tweeden Pinsterdag, Voetbal wedstrijd en Korf bal wedstrijd op den tweedon Pinksterdag. Op den tweeden Pinksterdag zal tevens een groote Openlucht Zendings-samen- komst worden gehouden op het land van den heer Roeper aan de Koogerstraat. Bij ongunstig weder wordt dez^ samen komst gehouden in de Herv. Kerk. Verder verzoekt men ons de aandacht te vestigen op de Openlucht-Samenkomst te houden op Zondag 18 Mei, uitgeschre ven door de Vereeüigiug van jonge Vrij zinnigen „Helder," welke ook op het genoemde terrein van den heer Roeper zal plaats vinden. Wij verwijzen voor een en ander naai de advertentiën in dit nummer voor komende. Vergadering Coöp. Boerenleenbank. De vergadering der Coöp. Boerenloenbank Donderdagavond gehouden werd bezocht door 48 ledeu. De heer Dr Over, Voorzitter van den Raad van Toezicht, had de leiding en opende met een welkom aan de weinige aanwezigen. De notulen der voorgaande vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Tot Secretaris der verg. werd benoemd de heer P. Graaf. Kassier. Voorgelezen werd het inspectie rapport der Centrale Bank, dat alleszins gunstig was. Tot lid van het Bestuur werd herbenoemd met groote stemmenmeerderheid de heer C. M. Voeger, en tot lid van den Raad van Toezicht de heer K. T. Bakker. Beide hoeren namen hunne herbenoe ming aan, met dank voor het wederom gesteld vertrouwen. Door het Bestuur werd voorgesteld om het totaal bedrag dat in depöt mag worden opgenomen te brengen op f500,000, Na eenige toelichting werd dit voorstel aangenomen. Alsook werdon behandeld en aangenomen een voorstel van het Bestuur tot het geven van eeu '/j rente toeslag voor spaargelden die een geheel boekjaar zullen hebben overgestaan. Zoodat over dio bedragen dan vergood zal worden 37j °/o Deze toeslagronte te berekenen over sommen van niet minder dan tien guldon of veelvouden. Verder deze bepaling van kracht te doen z\jq reeds dit boekjaar loopendo van 1 Jan. 1.1. tot 31 Dec. 1913 a.s. Uit de toelichting bleek dat het bestuur bad gemeend dat die bedragen dio zeer langen tijd staan meer rente moet worden gegeven, ook uit billijkheidsoogpunt, daar juist, uit die bedragen ook voor de Bank hoofdzakelijk de winst komt. Te ingrijpend voor de reserve zou deze maatregel volgens de berekening niet zijn. Door voorbeelden werd aangetoond do werking van dit stelsel, n.l. dat inleggers die met 1 Jan. 1.1. gelden op spaarboekje hadden en dit in den loop van het jaar teruggehaald zullen hebben voor toeslag niet in aanmerking komen, evenmin als zij, die al zou het ook in het begin van het jaar zijn, gelden beleggen. Uit drukkelijk werd er op gewezen, dat alleen de toeslag zou en kon gegeven worden zoo als boven is gezegd. Bij de rondvraag brengt de heer A. Lan- geveld Pz., directeur, ter kennis verschil lende punten die behandeld worden op de Algemeene Vergadering in Utrecht, waarbjj ook Texel betrokken is. Hierop werd de vergadering met dank aan de opgekomen leden gesloten. Hoogc prijs. Door den veehouder H. A. Kikkert te Zuidhaffel is naar we vernemen dezer dagen een koe verkocht voor den prijs van f 400. Vergadering S. D. A. P. Niettegenstaande binnen twee maanden de politieke strijd is beslist, schijnt er nog niet veel warmte voor dien strijd te worden gevoeld, binnen onze gemeente, althans het maar matig bezoek aan de politieke ver gaderingen doet zulks vermoeden. Een 70 tal personen was tegenwoordig gisterenavond in hotel Texel, waar de heer Hugenholtz optrad met het onderwerp „De aanstaande verkiezingen". Ingeleid door den heer Bood, voorz. van de afd. „Texel" van'de S. D. A. P die er aan herinnerde, dat de spreker van heden avond 12 jaar geleden candidaat was in dit district en die daaraan een vergelijking vastknoopte tusschen de dagen van toen en nu, daarbij wijzende op den sterken groei, getuige het groot aantal afdeelingen in de laatste jaren opgericht. De spr. het woord bekomende noemde de tegenwoordige verkiezingsstrijd een spannende en een belangrijke strijd om de belangrijke vraagstukken thans aan de orde, maar vooral ook omdat men gewoon is de rekening op te maken over het afgeslo ten tijdperk, omdat de kiezers dan vragen kunnen wij weer onze stem geven aan de tegenwoordige regeering. En dan komt spr. tot de conclusie, dat er door deze regeering zoo bitter weinig voor de arbeidende klasse is gedaan, al moet hij er aan toevoegen, dat de bezittende klasse nooit uit zich zelf iets in genoemde richting deed, maar steeds onder den drang van een groeiende arbeidersbeweging. Spr. zondert daarbij de vrijzinnige regee ringen niet uit, al moet bij erkennen, dat die nooit zoo brutaal het arbeidersbelang veiwaarloozen als de kerkelijke. De feitelijke lijn die door de Kamer kan worden getrokken zegt spr verder, is niet tusschen links en rechts, maar er dwars I doorheen, dit blijkt bij stemmingen voor TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Knden met verhooging der porto's. Prijs de)Advcrtenlièn. V*n 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodoro regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berokend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbenden in berinnering: lo. dat dit jaar de groote lammerenmarkten zullen worden gehouden op Dinsdag 13 Mei en Maandagen 19 en 26 Mei, 2, 9 en 16 Juni. 2o. de navolgende artikelen der politieveror dening dezer gemeente Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a. zich met wagens anders dan door de Park straat naar het marktplein te beg^en (met dien verstande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlaten dan door de overige daarop uitkomende straten b. het van gemeentewege versterkte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerhokken, daaruit te verwijderen, of zelf daaraan meer toe te voegen c. met net wegvoeren der lammeren voor des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, betzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Ait, 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik vaneen hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen verboden een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de bulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene keunisse dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid bestaat a. ter Gemeentesecretarie op alle werkdagen, uitgezonderd op marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur tot 2 uur n.m. b. des Maandags van 9 uur vm. tot 2 uur nm. aan de kiosk op of nabij het marktplein c. voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktplein gelegen hotels. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld, enz. onmiddellijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen tna Zondagnamiddag half twee voor de Maan- dagsche markten worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 9 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GAARLANDT, Burgemeester. JONKER, Secretaris. Uit liet jaarverslag d ïorden kassier voorgelezen is het volgende ontleend Het aantal leden bedroeg per 1 Jan. 1912 282 nieuwe leden in 1912 54 Afgeschreven door ovorlijden 3 u vertrek 2 Ledental 1 Jan. 1913 336 331 Het laatst uitgegeven spaarboekje on 31 Dcc. draagt bet nummer 635, waaronder 69 nieuwe inleggers in 1912. Het saldo ie goed der spaargelden was: f 172246,13 215661,35 f 3S7907,4S 176455,91 'f 211451,57 op 1 Jan. 1912 inlagen gedurende het jaar Terugbetaald Saldo per 1 Jan. 1913 Saldo uitstaande voorschotten per 1 Jan. 1912 nieuwe voorschotten 1912 Terugbetaald in 1912 Saldo 1 Jan. 1913 f 177S71, f 146316,— 78520,— f 224836,— 46965,— In loopende rekening met leden 1 Jan. 1912. Saldo te goed f h n schuld in 1912 gestort uitgegeven 1 Jan 1913. Saldo schuld der leden n u Saldo te goed Het tegoed van de Centrale Bank op 1 Jan. 1912 was Uitgegeven aan de Centrale Totaal Ontvangen van de Centrale Te goed op 1 Jan. 1913 De totaal omzet is als volgt Kas 1 Jan. 1912 Ontvangsten totaal 313,56 14393.59 45717,34 54096,68 23626.60 1167,23 8337,47 143047,89 151385,36 141984.98 9400,38 f 5237,78 459227,18 f 464464,96 Uitgaven 460383,83 Kas 1 Jan. 1913 f 4081,13 De Balans sluit af meteen bedrag van f21S725.07 waar.-ndcr als winst van 1912 voorkomt de som van f 1327,52 welk bedrag gevoegd bij de reserve dit fonds doet stijgen tot f 6101,27. De rekening en Balans werd door de vergade ring aangenomen en goedgekeurd.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1