N®. 2672, Donderdag 15 Mei 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij Advertentiën vóór 9 uur op deu dag der uitgave de Uiig. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l LAMMERE.VMARKTE.Y. ZEE-MILITIE. Herhalingsoefeningen in 1913. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven zeemilicien-verlof gangers hieronder vermeld, bij deze krach tens art. 80 der Hilitiewet (Staatsblad 1912, No, 21), worden opgeroepen om in 1913, ieder op den achter zijn naam aan gegeven dag, in werkelijken dienst te komen, tot het volbrengen hunner herha lingsoefeningen. Kikkert, Jan Hendrik, lichting 1911, gemeente Texel, 16 Augustus 1913, behoort zich aan te melden bij de Marinekazerne te Amsterdam. 3—10 Mei. Het parlementaire jaar is thans zoo goed als ten einde gespoed en in de afgeloopen week heeft de Tweede Kamer haar laatste stuk belangrijk werk afgeleverd. We bedoelen de tegenwoordige Kamer, want vóór er nieuwe belangrijke arbeid op wet gevend gebied aan de orde zal worden ge steld, moeten de verkiezingen plaats hebben en zal gesproken kunnen worden van de nieuw6 Kamer. Het laatste stuk belang rijke arbeid, dat de Kamer afdeed was de Kustverdediging, het ontwerp waarover de meeningen al hemelsbreed uiteenliepen, waarover reeds maanden geleden heel wat stof opgejaagd werd in onze pers en dat zelfs in niet geringe mate de aandacht van het buitenland trok. Dit laatste hoofd zakelijk een gevolg van het voornemen der regeeriug om de oude verdedigingswerken aan de Schelde te vervangen door een groot koepelfort bij Vlissingen. Niettegen staande hevig verzet in pers en Kamer heeft de meerderheid toch ten slotte de regeering haar zin gegeven en de miljoenen gevoteerd, die voor de nieuwe werken noodig zijn. Terwijl de Tweede Kamerleden gereed staan hun portefeuilles in te pakken om „den boer op t6 gaan" met hun verkiezings redevoeringen maken die der Eerste Kamer zich gereed om de laatste hand te leggen aan de Verzekeringsontwerpen van minister Talma. Neemt men in aanmerking dat de Eerste Kamer overwegend rechtsch is en de meerderheid der Senatoren het behoud van het kabinet op prijs stelt, dan kan het geen twijfel lijden, of de Verzeke ringswetten worden aangenomen. Toch zal het wellicht nog niet zoo van een leien dakje gaanZoo wist de Haagscho kro- nieker van de „N.G.C," dezer dagen te vertellen, dat enkele leden van onverdacht ministrieele richting zich zoo beslist moge lijk moeten hebben gekant tegen het „Staats socialistisch"- karakter dezer voorstellen en vooral de overneming van het bekende amendement-Duijs c.s. betreffende de on voorwaardelijke pensioneering van de 70- jarige arbeiders, zes maanden' na de afkondiging der wet en zonder dat de volledige invoering er van ook in 't minst verzekerd is, moet voor deze leden een onoverkomelijk bezwaar scheppen om er hun stem aan te geven. Toen dan ook onlangs aldus genoemde kronieker in de Tweede Kamer de ziektewet was aangenomen en men minister Talma wel verdiende gelukwenschen aanbood, moet deze zijn vrienden hebben toegefluisterd niet te haastig mijn waarden er is nog een Eerste Kamer, van wie ik op dit punt lang niet zoo zeker ben als van U. In het algemeen is men in regeeringskringen niet zoo gerust over den vermoedelijken gang van zaken. Minister Talma krijgt dus waarschijnlijk in de lieve maand Mei nog een zwaar onaangenaam werkje als de Tweede Kamer al in ruste is. Nog vóór haar uiteengaan heeft onze Volksvertegenwoordigingeen verlies moeteu lijden. Vrjjwel onverwacht heeft de do8d een einde'gemaakt aan het leven van den afgevaardigde van Rotterdam III, den heer Verhey. De overledene die behoorde tot de vooruitstrevende liberalen, een oud militair, drager van de militaire Willems orde, was een van die figuren in de Kamer, die zonder nu juist op den voorgrond te treden een niet onbelangrijke plaatsinnemen Sedert 1897 had de overledene onafgebroken zitting in Rotterdam III, een bewijs ook dat zijn kiezers vertrouwen in hem stelden. o o—o Er is in de afgeloopen week nogal het een en ander geschreven over Vrouwen kiesrecht, Vrouwenbeweging etc. Daartoe gaf in de eerste plaats aanleiding de protestmeeting Zondag j.l. door de Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht in Den Haag gehouden. Uit allo deelen van het land waren op dien dag de vrouwen, die de ver overing van het kiesrecht beoogen, samen gekomen om te protesteeren, tegen het standpunt dat de regeering ten opzichte van het verleenen van het kiesrecht aan de vrouw, inneemt. Verschillende sprekers en spreeksters traden op. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin de vergadering verklaarde ten zeerste gegriefd te zijn door de kiesrechtparagraaf in het regceringsvoorstel tot Grondwetsherziening, als haar meening uitsprak, dat de regeering willens en wetens de oogen sluit voor de maatschappelijke feiten, hare verontwaardi ging uitte over het reactionaire Grondwets herziening, dat do uitsluiting der vrouw voor laDge jaren wil bestendigen en alle Nederlandsche vrouwen oproept om mede te protesteeren tegen „deze willekeurige ongerechtvaardigde daad der regeering, die de gausche vrouwelijke sekse het stempel van minderwaardigheid opdrukt." Als het aan deze protestmeeting niet gelukt is in bijzondere mate de aandacht op de Vrouwenbeweging te vestingen, dan zal daarvoor ongetwijfeld wel zorg dragen de intressante tentoonstelling die te Amsterdam gehouden wordt en dezer dagen geopend is We bedoelen de tentoonstelling „De Vrouw 1813 -1913" georganiseerd door „de vrouwen van Nederland" en die tot taak heeft de aandacht te vestigen op alles wat er in de laatste eeuw geschied is tot opheffing van de vrouw, haar strjjd om meer rechten, de verandering van de omstandigheden waaronder de vrouw leeft, in een woord op alles wat verband houdt en ten nauwste samenhangt met de Vrouwenbeweging. De tentoonstelling moet zeer intressant en leerzaam zijn, mede ook door dat er het „voorheen en thans" beide een plaats gevonden hebben. Ze is tevens geheel en al het werk der vrouwen zelf, die niet alleen het geld er voor bijeen gebracht hebben, doch ook de ontwerpen hebben geleverd waarnaar een en auder uitgevoerd is geworden. De tentooustel- lingbezoekers vinden er heel veel wat hun belang inboezemt en kunnen zich overigens ook voldoende amuseeren daar voor amu sement ook goed gezorgd is. Gedurende de tentoonstelling worden door bekende spreeksters verschillende onderwerpen, de Vrouwenbeweging betreffende, behandeld, om kort te gaan, allen is tot in de puntjes in orde. —o—o-o— Het Engelsche Lagerhuis heeft zich in de afgeloopen week ook weder eens bezig gehouden met de kwestie van het Vrouwen kiesrecht. De aanleiding daartoe had allicht kunnen zijn het weerzinwekkende optreden der suffragettes, die maar steeds nog voort gaan het leven en het eigendom van ande ren te bedreigen en die in de laatste dagen als anarchisten van de daad met bommen beginnen te werken. Toch was dit niet de aanleiding, doch een voorstel van een der Lagerhuisleden, Dickinson, om het Vrou wenkiesrecht in te voeren voor alle vrouwe lijke gezinshoofden en de echtgenooten van de mannelijke burgers die het kiesrecht hebben. Dit vrouwenkiesrecht zou dan alleen zich bepalen voor de verkiezingen voor het parlement. Reeds meer dan eens hield het Lagerhuis zich met deze kwestie bezig en zelfs werd reeds eonige malen ten guuste van do in voering van Vrouwenkiesrecht beslist, dooi de aanneming van desbetreffende private voorstellen. De regeering bleef echter steeds nog iu gebreke om een officieel voorstel aanhangig te maken, doch eeuigo maanden geleden deed ze dat dan toch. Er werd een ontwerp ingediend, doch een geschil met den spreker had tengevolgo dat het weer ingetrokken werd voor het was afgehandeld. Bij de behandeling had do regeering even wel uitdrukkelijk verklaard, dat zij de uitspraak der Kamer zou eerbiodigon, hoe die ook mocht zijn. Men moet n.l. weten dat de Engelsche regeering niet eenstemmig denkt over de kwestie van het vrouwen kiesrecht. Dat bleek ook bij de behandeling van het voorstel-Dickinson, Minister presi dent Asquith trad op als bestrijder van het voorstel, terwjjl dit een warme verdediger vond in den minister van buitenlandsche zaken, Sir Edward Grey. Verklaarde Asquith dat hij bereid was al het mogelijke te doen tot verbetering van de positie der vrouw, doch dat hij het toekennen van vrouwen kiesrecht niei noodig achtte, Grey bepleitte met aandrang de aanneming van het voor stel, omdat hij de invoering van het vrou wenkiesrecht zeer noodzakelijk acht. Minister Asquith won ten slotte het pleit en met 266 tegen 219 stemmen werd het voorstel Dickinson verworpen. Zeer waar schijnlijk zou het zijn aangenomen als de suffragettes er niet waren, die door haar optreden de zaak der Engelsche vrouwen ongetwijfeld groote schade toebrengen. De tijd van vorsteljjke uitstapjes is weder aangebroken. Er zijn dienaangaande in den laatsten tijd al weer mededeolingen in de bladen verschenen, waarvan een zelfs mel ding maakte van een bijzonder belangrijke ontmoeting die er plaats zal hebben tusschen verschillende gekroonde hoofden, ter ge legenheid van het huwelijk van Keizer Wilhelm's eenige dochter. Volgens dat bericht zal de Keizer o. a. als gasten ont vangen den Czaar, den Oostenrijkschen troonopvolger, een vertegenwoordiger der Balkanstaten en andere hoogwaardigheids- bekleeders' meer. Intusschen komt aan Koning Alfons van Spanje de eer toe, dat hij dit jaar het vorstelijk reis seizoen geopend heeft. De Spaansche Koning was in de afgeloopen week de gast der Fransche republiek en het heeft hem niet aan een hartelijke gast vrijheid ontbroken. President Poincaré, die voor het eeist de eer der republiek als gastheer moest hoog houden, heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten en ook het Parijsche publiek heeft den Spaanschen koning vriendelijke attentie bewezen. Toch was het uitstapje van Koning Alfons geen plezierreisje. De risico van het koning schap is in Spanje nog altijd zeer groot en deswege brengt de reis van den koning nogal veel bezwaren mee. Er zijn tal van maatregelen noodig om de veiligheid van den Koning te verzekeren. President Poin- care heeft daaraan als gastheer ook de noodige zorg moeten wijden en er waren dan ook strenge maatregelen genomen om anarchistische bommenwerpers geen kans te geven. Daardoor ging het plezier er wel een beetje af, doch de Koning was du eenmaal ook niet voor zijn plezier uit. Hij was te Parijs om zaken te doen, wat door de Fransche pers volmondig erkend wordt. De Fransche en Spaansche regeeringhebben ingezien, dat eenige nauwere aaneensluiting gewenscht en mogelijk is, nu de dreigende Marokko-wolken afgedreven zijn en de Marokko-overeenkomst tot stand gekomen is. Op de gemeenschappelijke belangen die beide landon hebben en de banden van goede nabuurschap, die ze verbind, hebben de president en de Koning natuurlijk gedron ken en geklonken en dat was dezen keer stellig niet eDkel voor den vorm. Al kan dadelijk nog niet worden geconstateerd, wat de gevolgen van het koninklijke bezoek zijn, toch zal daarvan binnenkort wel het een en ander blijken. De bladen weten reeds te vertellen van een bondgenootschap tusschen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodero rogel meer 0 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbenden in herinnering: lo. dat dit jaar de groote lammerenmarkten zullen worden gehouden op Maandagen 19 en 20 Mei, 2, 9, 16 en 23 Juni. 2o. de navolgende artikelen der politieveror dening dezer gemeente Art, 160. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a. zich met wagens anders dan door de Park straat naar bet marktplein te begeven (met dien verstande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlaten dan door de overige daarop uitkomende straten b. bet van gemeentewege versterkte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerbokken, daaruit të verwijderen, of zelf daaraan meer toe te voegen e. met het wegvoeren der lammeren voor des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wensobt aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van bet vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan ben, wiep recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschnldigde marktgeldeu is vervallen verboden een standplaats in te nemen,tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse dat voor het verplicht bespreken der noodige bokken gelegenheid bestaat a. ter Gemeentesecretarie op alle werkdagen, uitgezonderd op marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur tot 2 uur n.m.: b. des Maandags van 9 uur vm. tot 2 uur nm. aan de kiosk op of nabij het marktplein e. voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden vau des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aau bet marktplein gelegen hotels. Zij, die lammereuhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld, enz. onmiddellijk te voldoen. Aangiften, betzij mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maan- dagsche markten worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 13 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GAARLANDT, Burgemeester. J ON KER, Secretaris. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder cp den voor hem aaDgegeven dag, gekleed in de hun met groot verlof mede gegeven militaire kleedingstukken, en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hun zakboekje met verlofpas, aanmelden op het schip, waarop zij zullen worden geoefend en wel le. zij, die verblijf houden in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; 2e. zij, die verblijf houden binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zooveel zij binnen het Rijk verblijf houden, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van versneld vervoer, langs de op de vervoerbe- wijzeu 'aangegeven route eu met de op die bewijzen vermelde vervoermiddelen moeten begeven, of, indien bij gebruikmaking van een later vertrekkend middel van versneld vervoer langs diezelfde route znlks mogelijk is, uiterlijk te 10 i\ur voormiddags voor zooveel zij buiten het Rijk verblijf houden, vdór i uur namiddag. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, dient ds verlofganger hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie te doen blijken. Na zijn herstel vervoegt hij zioh onverwijld aan boord van het Wachtschip te Willemsoord. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe door den Minister van Marine verstrekten last als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat aan boord annmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen van eene persoonlijke ken nisgeving van de oproeping ontheft den verlof ganger geenszins van zijne verplichting tot op komst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, tenzij de verlofganger zich op den dag van laatstbedoelde kennisgeving buitenslands ophoudt en zijn adres bij den Burgemeester be kend is, EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 7 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. —0 0—0 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1