Cacao VAN HOOIEN'S N*. 2673. Zondag 18 Mei 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin ne ii. land, Gemengd Nieuws. Dit blacd verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door go- bcul Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prys der Adverlcntitn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodore regel moor 8 Ct. Groote lettors en Vignotten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNE ME NTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de op ilen 22sten Maart 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1913 1914, ZOOALS DEZE THANS LUIDT, van HEDEN tot den 15 MEI van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzi gingen .ten gevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter in zage nedergelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten, ver krijgbaar. Texel, den 15den Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornmd. De Secretaris, Do Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel brengt tor kennis van belanghebbenden, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd: Schietoefeningen van het fort Harssens. Eeede van Texel. 3e District. „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog, zullen in de maanden Mei „rot en met October a. s. schietoefeningen „worden gehouden van het fort Harssens. „Er zal gevuurd worden met kanonnen „van licht kaliber (6 cM.) waarbij onvei lig wordt gemaakt de reede van Texel „tot op 4500 M. van het fort. „Op den dag waarop gevuurd wordt, „zal van het fort een roode vlag waaien „die 3 uur vóór het begin der oefening „halfstok en één uur vóór de oefening „geheel voorgeheschen wordt, alsmede „gekleurde vlaggen, aangevende de ware „richtingen waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zal op den avond vóór en „op den dag der schietoefening, een „waarschuwingsbord geplaatst worden „bij het gebouw van den vischafslag aan „de buitenhaven, vermeldende in welke „richting dien dag zal worden gevuurd, „terwijl bij het torpedo-magazijn en „aan den ingang der haven borden zullen „geplaatst worden, waarop is aangegeven „de beteekenis der gekleurde vlaggen, als „volgt: rood-witte vlagbeteekentNoord, „wit-zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. „Aan de W.grens moeten schepen, om „zooveel mogelijk buiten den onveiligen „sector te blijven, niet beO. de lijn haven Nieuwediep—Oudeschild komen, tot bij de N.lijkste mijlton en in het Malzwin „varende, zoo Z.lijk mogelijk houden. (Zie „Ned. krt." Nos. 201, 212.) Texel, den 15 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 511 LI T I E. Vrijstelling van Dienst. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, hchting 1914, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrijstelling van den dienst door Gedeputeerde Staten dezer provincie de achter ieders naam vermelde uitspraak is gedaan A. Jonker, Vrijgesteld wegens kostwinner schap. J. Korteahoeven, Vrijgesteld, als proef- broeder, van „de Christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte" te Haarlem. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door ziju vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator 3o door den Commissaris der Koningin in de provincie, De personen, onder lo. on 2o. bedoeld, moeten bet verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redeneu orakleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Texel, den 15 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 17 Mei 1913. Vergadering n. M. v. L. De opkomst op de vergadering boven genoemd van de afd. Texel was Woensdag al heel zuinig. Na vergeefs op meer bezoek gewacht te hebben, werd de vergadering te half negen door den voorzitter geopend. De notulen werden na voorlezing onveranderd vastgesteld voor het zake lijk verslag als afgevaardigde naar de algemeene vergadering door den secretaris uitgebracht werd hem door den voorz. dauk gebracht. In verband met punt 3 en 4 van de agenda werd de datum van de rammen- keuring vastgesteld op 27 Augustus a.s. en bepaald dat alsdan tevens de keuriDg zal plaats hebben voor de collectieve inzending naar den Haag. Naar wo reeds eerder mededeelden zal door de afdeeling een 10-tal rammen worden ingezonden, te weten 4 eenjarige en 6 oudere. De vergadering, die een zeer huiselijk karakter droeg, als gevolg van de geringe opkomst, werd te ongeveer 10 ure dooi den voorz gesloten. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Vrijz. Kiesvereeni- ging „Texel" werden tot bestuursleden herkozen de keeren Schumaker en J. A. Eelman (aftredend) en gekozen de heer Joh. Koning. Tot voorzitter werd ge kozen de heer Oud. Besprekingen werden gehouden over candidaten voor het lidmaatschap van den Raad. Definitieve beslissing werd nog niet genomen. De verdere besprekingen waren ge wijd aan verschillende onderwerpen de a.s. verkiezingen betreffende. Voorstel Vliegen. De tweede Kamer heeft het wetsvoor stel van sociaal-democratische zijde, om de stembussen geopend te houden van 's morgens 3 uur tot des avonds 8 uur, met 34 teg9n 26 stemmen verworpen. Het Gerechtshof te Arnhem, krach tens besluit van den Hoogen Raad opnieuw recht doende in de zaak van K. H. P., hoofdagent der N. V. „De Tijdgeest" te Arnhem, sprak beklaagde vrij van da hem ten laste gelegde overtreding der loterij wet. Ingez. Uit het Rott. Nieuwsbl. De anti-hoedenpenbepaling in de Amsterdamsche verordening zal, als volgt luiden „Het is verboden, in het openbaar „..-...EN VOORAL 's MORGENS, 'S MIDDAGS en 'sAVONDS EEN KOP van hoedenpennen gebruik te maken, waarvan de uitstekende punten niet zijn voorzien van doelmatige beschermers. Overtreding van het verbod wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 15. Behalve politiebeambten zijn ook de tramconducteurs belast met de „opspo ring" van deze overtreding. Dames, die tegen het verbod zondigen, zullen dus niet uit de tram geweerd worden, maai de conducteurs moeten proces-verbaal opmaken. Door kinderspel. Te Roden is, tengevolge van bet spelen met lucifers door kinderen, de boerderij van H. Maris geheel afgebrand. Aan de weide gehecht. Als een bewijs, dat een koe aan haar weide gehecht kan zijn, kan het volgende dienen Vrijdagmorgen haalde de veehandelaar K. d. B. uit Stolwijk, een koe bij den landbouwer J. v. d. B. te Berkenwoude. Zij werd onmiddellijk in de weide ge daan. Zaterdagmorgen werd zij in de weide van haar vroogeren eigenaar teruggevonden. 's Nachts had zij den tocht daarheen ondernomen eD volbracht, waarvoor zij l'/i uur had moeten loopen en overeen sloot had moeten springen. Een vader van vijftig kinderen. Niemand zal er vreemd van opkijkeD, wanneer men hoort dat in Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden, een nieuw record is geslagen. Daar woont zooals uit de laatste bevolkingsstatistiek is gebleken, in den staat Arkansas te Walnut een 93-jarige grijsaard, Ellison genaamd, die vader is van niet minder dan vijftig kinderen. Driemaal is hij gehuwd geweest en behalve 50 kinderen heeft bij nog 125 kleinkinderen, is hij overgrootvader van 6 en bet-overgroot vader van 27 kinderen. Zijn jongste kind is 11, zij a oudste 65 jaar oud. Tel. De oudste vrouw van Duitscliland. Volgens opgave van het tijdscbift „Aus dem Posener Lande", woont te Dormowo, in het district Meseritz, een arbeidster, Bedwig Strawna geheeteD, die haar 119den verjaardag achter den rug heeft. Het is onomstootelijk vastge steld dat deze vrouiv, die al haar familie leden zonder uitzondering heeft overleefd op 15 October 1794 geboren is. Zij heeft dus den grooten tijd van een eeuw geleden op bijna 20-jarigen ouderdom doorleeft. Nog in den afgeloopen herfst was Hedwig Strawna, die natuurlijk ouder domspensioen ontvangt, zoo krachtig, dat zij, bij het aardappelrooien meehielp. Thans ligt het oudje, door een beroerte getroffen sedert een paar weken te*bed. Tel. Nieuwe centen. Volgens de „N. Gr. Ct." zullen er bin nenkort nieuwe centen in omloop worden gebracht, die in kleur eenigszins zullen verschillen van de tegenwoordige. Op Walcheren klagen de bezitters van tuinen en in het bijzonder de groentetelers steen en been over het ontzettend aantal slakken die bijna alle jonge groenten met ondergang bedreigen. Wij raden hun aan, hun groentebedden en ook de aardbeien tusschen de pollen te bestrooien met flink wat landbouw- kalk, waardoor het den legers van slak ken moeielijk wordt gemaakt, uit den grond te komen, zegt het Rott.Nbl. Verkiezing Prov. Staten. Bij het bestuur der Vrijzinnige Kies vereniging te Helder is bericht inge komen, dat de heer C. D. Zur Mühlen, lid van de Provinciale Staten voor Helder, die dit jaar periodiek moet aftreden, zich, om redenen van gezondheid en in ver band met zijn leeitijd, niet opnieuw herkiesbaar stelt. De heer Zur Mühlen was 18 jaar onafgebroken lid der Staten en was steeds een ijverig behartiger van de districtsbelangen, waar deze zijn op treden vereischten. Een Salomo's raadt Vier jongens te Lekkerkerk van onge veer 10-jarigen leeftijd, bemerkten dezer dagen, op wandeling zijnde, in een breede sloot iets ongewoons een schollevaar of aalslikker (afkomstig van de groote schollevaarkolonie bij Jjekkerkerk) zagen zij heel vreemd doen. Natuurlijk ging ons viertal op onder zoek uit, en weldra was een formee'e jacht aan den gang op den vischdief, die een touw, waaraan een groote paling vastzat aan den poot had. De schollevaar gaf geen kamp, de jongens evenmin, en de jacht duurde den geheelen morgen voort. Maar eindelijk slaagden de knapen er toch in den doodelijk vermoeiden vogel te bemachti gen. Het touw zat geheel om zijn poot gewonden, den paling willende vangen, was de vischdief zelf gevangen geraakt. Gelukkig daagde er redding op voor het arme dier. Vrouw De J., die de knapen met den vogel en den paling zag gaan, deed een goed woord voor den vischdief, waarna deze in vrijheid werd gesteld. Wat nu met den buit, den paling te beginnen Een der jongens, de hoofdman, wilde hem geheel voor zich. Aan protesten natuurlijk geen gebrek. Maar wat dan? Een levende paling te vierendeelen gaat niet zoo gemakkelijk. Toen kwam vrouw De J. weder tusschenbeiden en deed een oplossing aan de hand, welke wijlen koning Salomo eer aangedaan zou hebben. Zij maakte den paling schoon, haalde een pan te voorschijn, stookte het vuur op en in minder dan geen tijd zat ons viertal op de knieën gehurkt, van de mooten te smullen. TEXELSCHE COURANT. H wgjii^Mn«ww»iu wiwiii i ■■iulwjw»

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1