Né* 2674. Donderdag 22 Mei 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en A D V E R T E N T I N worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg opTkxel. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat het verzoek van JAN JACOB VAN WESSEM, om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie K, No. 1386 eene inrichting voor machinale hout bewerking te mogen oprichten door hen is toegestaan. De aaodacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 17 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. Verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Verkiezing voor de Provinciale Staten. militie te Land. Onderzoek van Verlofgangers. 10—17 Hei. De vierjarige parlementaire periode be hoort thans tot het verledende Tweede Kamer is thans uiteengegaan en de voor bereidingen vooreen nieuwe volksvertegen woordiging zijn overal in den lande in vollen gang. Nog eenige dagen langer dan men had verwacht, is de Kamer bijeen geweest. De schuld daarvan lag bij haar zelf, want de oorzaak w;as geen andere dan de reeds zoo dikwijls geconstateerde onvol talligheid der vergadering. Toen er gestemd was over het voorstel der sociaaldemocraten, om de stembureaux bij de a.s, verkiezingen inplaats van tot 5 uur, tot 8 uur 's avonds open te stellen, bleek dat er geen voldoend aantal leden aanwezig was en moest opnieuw Woensdag worden vergaderd, om een beslissing te nemen. De leden van de stembureaux kunnen intusschen gerustz(jn. Zij behoeven zich niet meer het vooruit- zichtte laten bederven door de wetenschap, dat ze een paar uren langer dan gewoon de verveling en afmatting van den arbeid der stemopnemers behoeven te trotseeren. Het voorstel-Vliegen kon geen genade vinden in de oogen der meerderheid. De Kamer is thans dan in ruste, en ook van haar zouden we willen zeggen van de doode niets dan goeds, als we niet midden in den verkiezingsstrijd zaten, onder welke omstandigheden een dergelijke uitspraak 'n beetje gevaarlijk zou kunnen geacht worden. Waar de meeningen over den arbeid der Ktjmer zoozeer uiteen loopen, behoort de onzijdige kronieker zich al te bepalen tot datgene waarover allen het wel eens zijn. Eu dat is dan in de eerste plaats, dat de Kamer zeer drukkö tijden heeft gekend, waarin veel gevraagd werd van de leden, dat er het voorts ook niet ontbroken heeft aan oögenblikken van opwindingen sensatie al werd er dan ook nimmer met inktpotten geworpen, zooals wel eens in andere par lementen het geval was, en last not laest, dat er zeer beteekenisvolle arbeid verricht werd. Wat dit laaste betreft hebben we het oog op de verzekeringswetten van minister Talma. Die zijn het, welke aan deze vier jarige periode, die thans voorbij is, bijzondere beteekenis geven. Dat zal iedereen willen erkennen, men mogo over de waarde van de sociale wetten van minister Talma gunstig of ongunstig oordeelen. De Kamer heeft haar aandacht in ruime mate kunnen wijden aan de vraagstukken, die al zoo lang en zoo drin gend om de aandacht vroegen. Het laat ste zittingjaar was het jaar der sociale wetgeving. De oude Kamer is thans heengegaan en over wat ze tot stand gebracht heeft zal zeer verschillend geoordeeld worden Een andere vraag dringt zich evenwel meer naar voren, de vraag n.l. hoe de nieuwe Kamer er uit zal zien. Niemand is er die zich thans reeds aan voorspellingen waagt, en er valt inderdaad ook nog niet het minste te voorspellen. Alle partijen zijn echter vol goeden moed, ofschoon ook allen erkennen dat de strijd niet licht zal zijn. Vandaar ook de actie die nu overal in vollen gang is. —o—o—o— De leden der Nederlandsche ambulances, die deelgenomen hebben aan den arbeid der barmhartigheid op den Balkan, zijn op een Da allen in het vaderland terug gekeerd. Die een was de verpleger Braam, die als slachtoffer van zijn plicht in het verre oosten gevallen is. De Nederlandsche ambulances hebben in den vreemde de bewondering en dank van velen gewekt, èn door de wijze, waarop zij zich van haar taak kweten, èn door haar uitnemende orgauisatie en uitrusting, dank zij de goede zorgen van het Nederlandsche Roode Kruis. Ze hebben op de slagvelden van den Balkan den goeden naam van ons laDd eer aan gedaan. Men mag de dappere mannen en vrouwen, die zich zooveel opofferingen en ontberingen hebben willen getroosten, daarvoor dank baar zijn en zal gaarne instemmen met de woorden van buide die hun gebracht zijD. Het heeft hen aan huldebetuigingen niet ontbroken eD niet alleen prins Hendrik, die zoozeer belangstelt in den arbeid van het Roode Kruis, doch ook H.M. de Koningin heeft de leden geëerd om het werk, dat ze ginds hebben verricht. Ze maakt daarvoor eene aparte reis van Het Loo naar Den Haag om de huldigings-feestavond met hare tegenwoordigheid luister bij te zetten. Daarentegen echter heeft de regeering niet van hare belangstelling laten blijken, of schoon. men dit toch had mogen verwachten Als de berichten daaromtrent juist zijn, dan moet de reden daarvan te zoeken zijn in een conflict, dat zich voorgedaan heeft tusschen Prins Hendrik en de regeering, Z K.H had gewenscht, dut aan de leden der ambulances onderscheidingen zouden worden toegekend en in overeenstemming daarmee had H. M. de Koningin aan do regeoripg een lijstje doeu toekomen van benoemingen in de orde van den Ned. Leeuw en Oranje-Nassau, met verzoek een en auder in gereedheid te brengen, opdat de Prins in de vergadering van het Roode Kruis de insignes aan de betrokken personen nog persoonlijk zou kunnen uitreikon. Do regeering was daartoe evenwel niet gonegen en Daar luid der berichten was Prins Hendrik niet weinig ontstemd. Een en ander had mede tengevolge, dat geen der ministers verscheen op don huidigingsfeest- avond. De redenen waarom do regeering niet zoo dadelijk bereid was aan het verlangen van don Prins te voldoen een verlangen ge steund door do Koningin wordt niet gemeld Waarschijnlijk zal het wel Diet geweest zjjn, als sommige bladen meenen, om den Plins duidelijk te maken, dat de regeering geen inmenging in haar zaken wenscht toe te laten. Mogelijk heeft hot standje dat baar dezer dagen in de Kamer gemaakt werd over de beduidende over schrijding van den begrootingspost voor do ridderorden, eenigen invloed uitgeocfond. Daarbij bleek o.m., dat het reisje van H. M. de Koningin naar Parijs, den vorige n zomer, alleen aan ridderorden maar even f16000 gekost had. Intusschen, hoe het z|j, er zijn wel eens lintjes uitgedeeld, die minder goed verdiend waren, dan thans het geval zou zijn geweest. De ontruiming van Skoetari door de Montenegrijn6n heeft plaats gehad en wel zonder eeuig incident. Dat was meer dan men had mogen verwachten. De berichten meldden verder zelfs dat de internationale marinetroepen die de stad in bezit namen overal op hun tocht van den landingshaven naar Skoetari geestdriftig door do bevolking begroet werden. De overdracht der stad had niet geheel zonder eenig ceremonieel plaats. Zoo hield do Montenegrijnsche bevelhebber een toe spraak tot den aanvoerder der internationale troepen, waarbij deze tevens de gelegenheid te baat nam om te zeggen dat hij liever als een Ezzed-pasja do stad had verdedigd dan dezen zoo te moeten overdragen. Dat de MontenegrijDen niet met een vroolijk hart uit het veroverde gebied wegtrokken, is alleszins te begrijpen. Tusschen de mogendheden en de Balkan- staten werd in de laatste dagen nog steeds over de voorbereidingen van den vrede onderhandeld. De vredesvoorwaarden zijn opgesteld en de officieele onderhandelingen zullen nu wel spoedig een aanvang nem6n. Nu de Turksche regeering in moeilijk heden verkeert, vooral financieele, is het als van zelf sprekend, dat Europa die gun stige gelegenheid om ook een bescheiden deel van de Turksche taart te krijgen niet ongebruikt kan laten voorbijgegaan. Oos tenrijk is dan ook alvast begonnen met de annexatie van het eiland Ada Kalek, dat voor den vorm nog eteeds onder Turksche souvereiniteit stond. Waarschijnlijk zal de Porte daartegen nog wel een zwak protest laten hooreu, doch overigens zal er wel weinig nota van worden genomen. Voorts heeft de Engelsche regeering het ijzer gesmeed terwijl het heet is, door met de Porte een overeenkomst te sluiten inzake den Bagdadspoorweg. Het schijnt dat Engeland en Duitschland het daarover vooraf eens zijn geworden ennaarluid derbe- richten zal Engeland voortaan de lakens uitdeelen in ICorveit de havenstad in de Perzische golf. Ook Frankrijk onderhandelt met de Porte over concessies hiervoor en daarvoor en binnenkort zullen er wel meer volgen. —o o—o Te Bern, in Zwitserland, kwam in de afgeloopen week bijeen de eerste Fransch- Duitsche interparlementaire conferentie, die op initiatief van een comité uit de ver schillende partij groepen van het Zwitser- scbe parlement, aehouden werd. Het doel der conferentie was om eens in alle kalmte het bewapeningsvraagstuk onder de oogen te zien en zoo mogelijk een toenadering voor te bereiden tusschen de beide volken, die thans tot de tanden gewapend, meer vijandelijk dan vriendschappelijk tegenover TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge- beul Nederland 45 Cts. N/uir Amerika en andere 1-inden met verhooging der porto's. Prijs dar Adoertentiön. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iodoro rogel meor 3 Ct. Groote letters on Vignetten worden naar plaatsruimto berokend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente 'level brengt biermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag •den 3 Juni aanstaande, zul plaats bebben de verkiezing van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in bet Kies district Helder, waartoe deze Gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, ter Secretarie bij den Burgemeester der Gemeente Helder (hoofd plaats van het Kiesdistrict) kunnen worden inge leverd opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der per sonen, die de opgave hebben onder- teekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zi|n ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijg baar, van den 20ste Mei 1913 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt bierbij in Lerinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt i/Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand- teekeningen van-personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die haud- teekeniugen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden.a «Met gelijke straf wordt gestraft bij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing tor inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend.« Texel, den 19 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 3 Juni 1913, zal plaats bebben de verkie zing van één lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in bet Kiesdistrict Helder, waartoe deze gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente Heldër (Hoofd plaats van het Kiesdistrict) kunnen worden inge leverd" opgaven van candidaten, als bedoeld in art, 51 der Kieswet en art. S der provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats vap de candidaten en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer der per sonen, die de opgave bebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleveriog wordt een bewijs van ontvangst afge geven Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijg baar, van den 20 Mei 1913 tot en met den dag der verkiezing. Voor het bepaalde in artikel 151 der kieswet wordt verwezen naar de bekendmaking «Verkie zing voor de Tweede Kamer der StalenGeneraal.« Texel, 19. Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. De Burgemoester der Gemeente Texel maakt bekend, dat bet onderzoek van de in het ver- lotgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden te den Burg in de n.l. School m.u.l. op DINSDAG, den 3 JIJNI 1913, des voorniiddags te half twaalf uren. Aan het onderzjek behoeft niet te worden deelgenomen door ben, die bij hunne inlijving in het genot zijn gesteld van verlof tot nadere oproeping, en voorts niet door: a. de verlofgangers, aan wie vergunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscberij buitenslands of dio toestemming bebben verkregen tot verblijf in bet buitenland, en aan wien betzij gelijktijdig met die vergunning of toestemming, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstelling van bet onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van bet ko pende jaar te ondergaan b. do verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van bun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden ver gunning is verleend bet onderzoek in een der biervoren onder a genoemde maanden te ondergaan; c. de verlofgangers, die in bet loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf in werkelijken dienst zijn geweest; d. de verlofgangers, die bestemd zijn om in bet loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werke lijken dienst te komen e. de verlofgangers, die bestemd zijn oiTf=jnet 1 Augustus van bet loopend jaar naar de Landweer over te gaan f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dieDst of van uitstel van eerste oefening g. de aspirant-militie-officieren en b. de verlofgangers van de Eploitalie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van bet Regiment Genie troepen. Daarentegen moeten aan bet onderzoek wel deelnemen de verlofgangers, die in bet loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien voor 1 Juni dezes jaars door den minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgend jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlofgangers, wien uit aDdere hoofde, bijv. in verband met bun verblijf in bet buitenland, vrijstelling van bet onderzoek is of alsnog wordt verleend. De verlofgangers, aan wie het vorig jaar uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen werd verleend tot in bet loopende jaar en die in verband daarmede, in dit jaar reeds voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst zijn geweest ot alsnog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen behoeven aan dit onderzoek niet deel te nemen. Voorts wordt verwezen naar de publicatie op de gemeente-aanplakborden. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam ge maakt, dat bet niet ontvangen eener bijzondere kennisgeving ben niet ontheft van hunne verplichting lot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan bet onderzoek mochten verhinderen, zal daarvan zoodra doenlijk ter gemeentesecretarie moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde genees kundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Texel den 20 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 0—0 0

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1