CoSp. Boerenleenbank Binnenland, Gemengd Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten. Advertentiën Advektentiën. H. ML van Landbouw, Afd, Eierland. elkander staan. Er werd zoowel door Duitsche als Fransche parlementsleden gehoor aan de Zwitsersohe uitnoodiging gegeven. Daarbij bleken de Franschen ver in de meerderheid te zijn, wat in zoover geen verwondering behoeft te wekken als men bedeDkt, dat de Fransche pers over 't algemeen met groote ingenomenheid over het goede doel der confeientie schreef terwijl de Duitsche pers, weinig en dan dikwijls weinig goeds van de Zwitsersche plannen had te zeggen. Er waren dan 120 Fransche en 20 Duitsche parlements leden aanwezig meest sociaal-democraten. Met algemeens stemmen werd een motie aangenomen, waarin het congres als haar meening uitdrukte, dat Frankrijk en Duitschland geroepen zijn groote diensten te bewijzen aan de beschaving, inplaats van zich te ruïneeren door tegen elkander op te bieden op het punt van bewapening etc. TEXEL, 21 Mei 1913. Zaterdagavond j. 1. werd in een goed bezochte vergadering van de R. K. Kiesvereeniging alhier, gehouden in hotel „de Zwaan", na gehouden besprekingen besloten de afgevaardigden naar de ver gadering van de Centrale R. K. Kies vereeniging te Helder vrij mandaat te geven en de door die vereeniging te stellen candidaat voor de Tweede Kamer over te neroen. Eveneens werd besloten over te nemen de candidaat voor de Prov. Staten van de R. K. Kiesvereeniging te Helder. Voor het lidmaatschap van de 2e Kamer werden genoemd de heeren Staalman te Helder en Van der Hegge Spies te 's Gravenhage, voor het lidmaatschap der Prov. Staten, de heer F. S. C. Wijs te Helder. Wat betreft voor de Gemeenteraads verkiezing werd de candidaatstelling aan gehouden tot een volgende vergadering. Nader vernemen wij, dat in de Zondag gehouden vergadering van de Centrale R. K. Kiesvereeniging te Helder met algemeene stemmen candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer de HoogEdelgestr. Heer v. d. Hegge Spies te's Gravenhage. Door de R. K. Kiesvereeniging te Fielder en Texel werd candidaat gesteld voor de Prov. Staten, vacature Zur Mühlen. de heer F. S. C. Wijs, hoofdingenieur te Helder. Van de voorbije Zondag'. In tegenstelling met vele andere jaren is het lentenatuurschoon thans nog on gerept, geen stormwind deed het frissche groen van boomen en planten in zwart grijs overgaan, geen zengende zonne warmte kleurde onze weiden vaalbruin 't ademt alles nog weelde en overvloed. Onze wandeling langs straten en wegen werd, niettegenstaande de vrij sterke wind, niet vergald door het opgejaagde stof, dank zij de verfrisschende regen buien van de laatste dagen kortom het verblijf in de vrije natuur had zijn volle bekoorlijkheid, ware het niet, dat drei gende wolken ons weerhielden ons op te houden ver van het gewoel der bewoonde wereld. Een welkome gelegenheid voor velen om zich buiten de muren op te houden boden de Openlucht Samenkomst op het land van den heer Roeper en de korf- en voetbalwedstrijden op het sportterrein. Het bezoek aan de Openlucht-Samen komst, uitgeschreven door de „Ver-een. van Jonge Vrijzinnigen te Helder," liet, gezien het gevaar voor een nat pak, dat later niet denkbeeldig bleek te zijn, niet te wenschen over, en met belangstelling werd geluisterd naar wat de heeren Oud, Biersteker en v. d Hagen in verband met de komende verkiezingen hadden mede te deelen over kiesrecht, tariefwet, openbare school en benoemingen. Opgeluisterd door enkele zangnummers van de vereeniging „Morgenrood" van Helder kan de samenkomst als goed ge slaagd genoemd worden. De korfbalwedstrijd II. B. S.—Texel had plaats, begunstigd door goed weer en onder belangstelling van het publiek, de uitslag was een nederlaag voor onze vereeniging, H. B. S. won met 6 1. De match op het voetbalveld tusschen H. B. S. I en Texel I, had minder be langstelling dan gewoonlijk. Toch mocht het spel van Texel I gezien worden, vooral na rust, voor dien tijd scheen een zekere matheid de leden te drukken. Rust ging in met 2 0 in het voordeel van Texel, die tot dien toe voor den wind gespeeld had. Een milde regenbui noodzaakte tot een pauze van een half uur, en als verfrischt door de bui werd de match voortgezet en Texel wist de palm der overwinning te behalen met 4 1. De eerste lammerenmarkt. De eerste groote lammerenmarkt dit jaar alhier gehouden, had tal van kooplieden naar hier gelokt, men beweert dat hun getal minstens 100 was. Dat bij zulk een groote vraag de prijzen hoog zouden kunnen zijn, was te vermoeden en bleek ook al spoedig. Nog voor het jonge vee aan de markt was trachtten de kooplieden zaken te doen en werd reeds verkocht. De prijzen waren dan ook inderdaad hoog. Van f 13,50 tot f 17 werd besteed. Een partijtje werd ver kocht voor f 19, per stuk. Het was een keur vaD lammeren doch, laten we er dit bijvoegen, ze werden gekocht niet voor den handel, doch door een veehouder van elders voor eigen boerderij. De aan voer bedroeg 5540 stuks. De handel was, naar gezegd, zeer vlug. De Cocksdorp Vrijdag j. 1. hield de vereeniging ter bevordering der belangen van Eierland en de Cocksdorp eene algemeene ver gadering in het lokaal van Gez. Bujjs. De secretaris deed mededeeling van de werkzaamheden der vereeniging in het afgeloopeu jaar. De penningmeester deed rekening en verantwoording, welke in orde bevonden werd. De aftredende bestuursleden, de heeren D. C. Dros en J. P. Dros Pzwerden herkozen, terwijl de drie aftredende leden der financiöele commissie, de heeren J. Daalder, J. Buijs en J. Barends, die niet meer herkiesbaar waren, vervangen werden door de heeren W. de Graaf, G. Zoetelief en W. van Harn. Verder werd art. 4 der statuten gewijzigd. De opkomst was niet best. Den Hoont 20 Mei. Zaterdag j. 1. arriveerden aan 't Horntje de bakken van den heer Van der-Valk, tot het in orde makeu van steigers en helling die dezen winter aanmerkelijk zijn gezakt. Genoemde bakken dienen om er de zinkstukken mede naar de bestemde plaats te doen sleepen. Naar men mededeelt zal er weder heel wat in de diepte moeten verdwijnen, zoowel op onze kust als aan de Helder- sche. Oosterend, 20 Mei. Uit de ingekomen berichten van de Zuiderzee blijkt, dat de ansjovisvangst in de vorige week goede resultaten opgeleverd heeft, 't Is niet alleen de ansjovis, maar ook de zoogenaamde bijvisch, die tot bevredigende uitkomsten leidt. Op uitnoodiging van de federatie „Helder" der S.D.A.P. hield de heer Metten Koornstra van Haarlem, hier Zaterdagavond in „het Wapen van Am sterdam" eenelezingover „De Christelijke Arbeiders en de as. Verkiezingen". Nadat de heer A. Boon de vergade ring geopend had en den weinigen aan wezigen het welkom had toegeroepen, ontwikkelde de spreker op gemakelijke en aangename wijze zijne meeningen, waaruit bleek, dat de heer Koornstra een zeer geloovig man is, doch veel af keurde, wat de Christenheid van tegen woordig beaamt. Gewezen werd op de macht van het geld bij de kerkvorsten, bij de staats- en de geldvorsten en de groote misbruiken, die er uit ontstonden. Doch ook hierdoor sterke ontwikkeling van het proletariaat, waarvan de was sende stroom niet meer te keeren, wel te leiden is, en die langs vredigen weg het „hebt uw naasten lief als u zelf" in praktijk wil brengen. God wil recht en gerechtigheid, dat moeten ook de menschen willen, en dit is de eisch van het socialisme. De bodem kan en moet geven aan allen eerst het noodige, dan het nuttige, daarna het aangename. Dat moet ook beoogd worden bij de stembus, waar ieder moet bedenken, dat hij voor het zwart-maken van dat eenvoudige puntje aan God verantwoording schuldig is. Ieder stemme dus volgens eigen conciëntie. Niemand gaf zich op voor debat. Spreker zeide, steeds voor een debat avond bereid te zijn tegenover wien het maar wenschte. Met dank sloot de Voorzitter de vergadering. Vlieland. In hotel Meyer trad Donderdag j.l. de heer Vliegen op voor eene zeer volle zaal. Spreker hield eene rede over de vraag op welke wijze de verkiezingen in Juni sociale vooruitgang zouden kunnen brengen. De candidaat der S, D. A. P., de heer C Thomassen werd sterk aanbevolen door spreker. De heer Donia, voorz. der afdeeling derS.D.AP. alhier, opende en sloot de bijeenkomst. Gevolgen van dienshoeigering. De hulpbrievenbesteller M te Santpoort, die niet voldaan had aan zijn militie plichten en deswege door de rechtbank was veroordeeld tot 125 boete of 10 dagen hechtenis, is bij den dienst der posterijen ontslagen. O. H. Ct. Uit het Leidsch Dbl. Een gezond oord. Te Heinenoord vierden 7 echtparen in een kort tijdsverloop hun zilveren bruiloft: één was 40 en één zelfs 50 jaar getrouwd en dat in een dorp van 1700 zielen. Een al te krazlitige sommatie. Twee metselaars hadden hun compag nieschap beëindigd, doch financieel scheen er nog het een eu ander te regelen over te blijven. De eene sommatie op de andere volgde, doch de aangesprokene weigerde te betalen. Totdat degene, die het geld meende te goed te hebben, den ander sommeerde voor 's avonds 8 uur 300 gulden te betalen anderszou hij binnen 8 dagen het leven er bij inschie ten. Deze brief had uitwerking, de man die hem schreef zit thans namelijk in verzekerde bewaring, waar langzamer hand wel het besef tot hem doordringen zal dat deze vorm van sommeeren toch wat al te krachtig is. Hbl. Kraaiennesten. Van het kerkhof te Stadskanaal (Gr,) verdwenen de vorige week een paar linten van eeu grafkrans, en 't is te begrijpen dat niemand er bij kon, wie zoo iets kon doen. Thans is het raadsel opgelost. Vrijdag toch zag de dood graver een paar kraaien op een graf neerstrijken en kort daarop weer met een lint in den snavel naar hun nest vliegen. Zij gebruiken deze linten dus bij hun nestbouw. (N.v.d.D.) Uit het Rott. Nieuwsbl.: Stofbestrijding. Van gemeentewege is te Hilversum thans een aanvang gemaakt met het teeren van wegen als stofbestrijdings- middel. Het werk wordt uitgevoerd door de firma L. Dake Co., te Amsterdam, en geschiedt onder leiding van den Engel- schen deskundige Johnson, die zich ook in Engeland veel met dit werk bezighoudt. Tal van autoriteiten komen dit stof- bestrijdingsproees gadeslaanverschil lende burgemeesters, gemeente-archi tecten en ingenieurs, de secretaris van de wegencommissie van den Wielrijders- bond, enz. Een duur amendement. Op 10 Mei is, bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de pension- neering van gemeente-ambtenaren, een amendement-Treub aangenomen, waar door de pensioenen voor de weduwen en weezen van gemeenteambtenaren naar denzelfden maatstaf zullen worden be rekend als voor de weduwen en weezen van rijksambtenaren. Minister Kolkman had vooraf gezegd, dat hij het amende ment niet onaannemelijk wilde verklaren maar dat de Kamer veiliger zou doen wanneer zij het verwierp, daar hij niet wist, welke financieele gevolgen het zou heblrón. Het „Hbld." verneemt nu, dat de aan neming van het amendement zal komen te staan op een kapitaalsuitgaaf van 20 millioen, of een jaarlijksche uitgaaf van 700 duizend gulden. «goraRj-auvjii.ui «rvnaiww u—a—a—e—awnwa— Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland van 115 Mei. ONDERTROUWD Albert Zwart, 23 jaar, eu Martje W ilhelmina Timmerman, 24 jaar. Texel, 19 Mei. Aangevoerd 5540 Lammeren i 13,50 a f 19,00. Handel bizonder vlug. 31 Schrammen t 16 a f 32,50. 45 Biggen f 14 a f 16. 8 Koeien 1 185 a f 275. Amsterdam, 19 Mei. Aangevoerd 480 Runderen, le kwal. 84 4 88 ct. 2e kwal. 80 a 82 ct. 3e kwal. 78 a 76 ct. g, 135 Melk- en Kalfkoeien f 275 a f 350, 117 Nuchtere Kalveren i 12,4 f 18, 370 Vette Varkens 50 a 57 ets. Purmerend, 20 Mei. Aangevoerd 700 Runderen waaronder: 156 vette koeien 70 4 86 Ct. per KG, Gelde koeien f 160 4 240 Melkkoeien f 190 4 240. 24 stieren. 148 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Kg. 667 Nuchtere kalveren f 14a t 28 1250 Schapen f 26 a i 40,00 2420 Lammeren t 9,a 1 18,00 455 vette varkens 1 0,51 a 10,55 per Kg.; 139 magere varkens f 25 a 140, 411 biggen f 10 a 1 16 kipeieren f 3.75 a f 4.25 per 100; Purmerender Crt. Zondag 25 Mei 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Norel. Waal's Avonds 7 uur ds. Norel. Oudeschild Vm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Kerkcollecte. 's Av, 7 uur Ledenvergadering. Cocksdorp Nm. half 3 ds. Bo9ke. Hulpgebouw Zuid-Eierland GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelscke Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. zoon van W. G. BAKKER en GEERTJE BAKKER-de Haas. Gageren, 17 Mei 1913. Ondertrouwd Matthijs van der KLOOT Chicago, en Mathild a Catharine G eertrnida DEUZEMAN Alkmaar, Nieuwpoortslaan E 16. Huwelijksvoltrekking 29 Mei te Alkmaar. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd C. TIMMER en G. DUINKER. Oosterend den Hoorn 17 Mei 1913. Getrouwd J. EELMAN Gz. en E. BRUI*, die, mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk on dervonden. Oosterend, Texel, 15 Mei. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder. ALIDA RIB, Wed. van C. J. Roeper, in den ouderdom van ruim 79 jaar. Namens de familie, J. C. ROEPER. Burg, Texel, 19 Mei 1913. te TEXEL. Algemeene Vergadering van Leden op Donderdag 22 Mei 1913 a. s., 'a avonds te Acht uur, in Hotel „TEXEL". Punten van behandeling als in voorgaande vergadering. Deze vergadering moet worden gehouden volgens Art. 41 der Statuten, om de be sluiten op 8 Mei 1.1, by onvoltalligheid genomen, te wettigen. Dr. H. OVER, Voorz. v/d R. v. T. VERGADERING op Dinsdag 27 dezer 's avonds 7Va uur in het lokaal van den heer Zoetelief te de Cocksdorp. Agenda Ingekomen stukkeD. Verkiezing bestuursleden. Namens 't Bestiur, W. BRANS, Voorz. C. J. GEEN SE, Secr,

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2