N*. 2675. Zondag 25 Mei 1913. 268t8 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland.. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN OVERSTE. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x el. MILITIE. Zitting van den Iveuringsraad. Dinsdag den 10 Jnui 1913, Een verhaal door F. A. BUIS. Nadruk verboden. 31.) Den avond te voren hadden Sanders en zijne vrouw voor Marie de oogen doen opengaanwat zij tot nu toe nooit had opgemerkt, stond haar toen eensklaps duidelijk voor den geest. Bij eenig na denken moest zij bekennen, dat het gedrag van Karei aanleiding kon geven tot eene onderstelling, die velen reeds hadden ge maakt doch voor Marie verzwegen, en die Sanders en zijn vrouw niet voor haar ver borgen hielden. Had mevrouw van Zanten de gevolgen van die ontdekking kunnen vermoeden, haar hulp zou sterk verminderd zijnwant, terwijl het Marie eensklaps duidelijk werd wat Karei wenechte, kreeg zij tevens de overtuiging, dat hij nooit die wenschen vervuld zou kunnen zien. „Je schijnt dus geen sympathie te kun nen hebben vosr heeren die zich vervelen omdat zij in zichzelven de gegevens niet hebben om zich bezig te houdendie steeds daar buitenshuis zoeken, wat zij er binnen niet kunnen vinden was de losse opmerking van Sanders. „Welk een vraag," riep Marie uit. Erdman begon werkelijk hoe langer zoo meer in te zien, dat hij zich in Marie had MILITIE. Keuring" van Militieplichtigen. BLIJVEND GEDEELTE BIJ DE ONBEREDEN KORPSEN. De Burgemeester van Texel brengt bij deze ter openbare kennis, dat de hieronder ge noemde verlofgangers der lichtingen korpsen en korpsonderdeelen, achter hunne namen vermeld, krachtens art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912, No. 21) worden opgeroepen om zich op den achter hunnen naam gestelden datum bij hun korpsin werkelijken dienst te begeven tot het verrichten van den dienst voor het blijvend gedeelte, waartoe zij gehouden zijn Keijser, Pieter^ lichting 1912,"behoorende tot het Regiment Grenadeurs en Jagers, op 16 Juni, garnizoensplaats 's Grayenhage De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, op den achter hunnen naam aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van klee ding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags vóór vier uur, of, in dien dit niet doenlijk is, zoospoedig mogelijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan vergist. „Het doet mij goed dat te hooren," waagde hij haar toe te voegen. „Had u het anders verwacht", vroeg ze snel. „Vergun mij op te merken, dat ik niets anders mocht verwachten dan hetgeen ik van de meeste dames verwacht,"antwoordde Erdman kalm. Zouden er nog dames zijn, die zich niet over die vervelende wezens ergeren „Als er heeren van die soort bestaan, zijn er ook dames die zich niet over die heeren ergeren, gewoonlijk vinden wij nog al eens paartjes, die vrij wel overeen komen wat ontwikkeling en beschaving aangaatde dames doch mag ik u even inschenken en de daad bij het woord voegende, vulde hij het glas van Malie zonder verder zijn volzin te eindigen. Marie en ook Sanders kwamen niet terug op het onderwerp, dat ze zooeven hadden behandeld ea waarover Erdman nog lang had kunnen spreken, doch bij was vaak in zijn gesprek een weinig te terughoudend om dadelijk zijn meening geheel en al bloot te leggen niet uit beschroomdheid of uit een zekere vrees, want wanneer hem zijn denkwijs rondweg werd gevraagd, zou hij niet aarzelen die te zeggen, maar in de meeste- gevallen wilde hij in gezelschap niet met eene stelliug voor deD dag komen waDneer daartoe geen gegronde aanleiding bestond, en wauueer die stelling tot minder aangename gedachtenwisseling aanleiding kon geven. Was hij onder zijne goede kennissen dan aarzelde hij nimmer in bet te vangen dan op den dag voor do opkomst bepaald. Texel, den 22 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 24 Mei 1913. De heer M. Zantema, 2e ambtenaar ter secretarie alhier, behaalde bij de examens deze week te Zeist gehouden, diploma als ambtenaar ter secretarie, candidaatgemeen te-Secretaris. De heer T. Hermans leerling der Zeevaartschool alhier, deed Donderdag met goed gevolg examen voor derde stuurman, 'groote stoomvaart. In een Woensdag te den Helder gehouden bijeenkomst van de Centrale Kiesverenigingen der 3 gecoaliseerde partjjen in 't district den Helder, is met algemeene stemmen, de heer v. d. Hegge- Spies (a.r.) candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Door Mejuffr. Emilia Maria Anna Timmer, geboren te Texel, zal Maandag 26 Mei a.s. des namiddags te 3 uur in de aula der Universitiet t.e Amsterdam, 'haar academisch proefschrift „Knechts gilden en Knechtsbazen in Nederland. Arbeidersverzekering in vroeger tijden", worden verdedigd, tot verkrijging van den graad van doctor in de Nederlandsche letteren. Een 19tal stellingen worden ter verdediging aangegeven, in het ods toegezonden proefschrift. De laatste debat te treden, en soms als hij warm werd, wanneer bij een stelling moest bepleiten of een betoog bad te loveren voor een quaestie, die hem bijzonder belang inboe zemde dan wist hij krachtig op te treden, dan schitterden zijne oogen vol vuur en geestdrift en scheen het alsof hij de inwen dige kalmte en bedaardheid, die hem anders kenmerkten, had verloren. Langs verschillende omwegen was het gesprek weer op Daalhuizen teruggekomen. „Je schijnt met dat klein-steedsche niet zeer ingenomeD," zei mevrouw Sanders tot Erdman, die vooral daarop zijne minder groote ingenomenheid met zijne plaatsing grondde. „In vele opzichten voorzeker nietwas het antwoord„ik heb te veel van kleine plaatsjes gezien om niet met een weinig kennis van zaken te kunnen meespreken, en ik geloot dat ik het zoover niet mis heb, als ik beweer, dat de meeste stedekens precies op elkaar gelijken, of juister gezegd de meeste bewoners van die plaatsjes. Is er aan de eene zijde een conversatie, die men niet licht in grootere plaatsen aantreft, daartegenover staan er zoo veel onaange naamheden die de menschen elkander aan doen, zijn er zoo veel kibbelarijen en twisten dat deze het aangename van den omgang geheel vergallen. Men weet te veel van elkaar, men kijkt elkaar om het zoo uit te drukkeu op de haodeD, en daarbij ïs zoo menigeen tuk op nieuwtjes, dat onaangenaamheden niet kunnen uitblijven. Voor het oog is stelling luidt„Het is voor de volks ontwikkeling van geen belang, welke spelling als de meest gebruikelijke zal worden aangewezen." Oosterend22 Mei. De heer A. Timmer, alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan eene bijzon dere school te Stroobos en Gerkesklooster. Oudeschild, 22 Mei. Hedenmorgen zijn van hier met 4 stoomschepen en 1 tjalk verzonden 4210 lammeren, 2 paarden, 1 kalf en 1 koe, terwijl j.l. Maandag reeds ruim 3200 lammeren naar elders werden vervoerd. Vlieland 22 Mei. Het Duitsche stoomschip Elbing 9 van Kroonstad naar Keulen bestemd kwam hier binnen wegens gebrek aan steenkool. De boot heeft op Terschelling gebunkerd en vervolgde toen de reis. Uit het Rott. Nieuwsbl. Uit de dierenwereld. Een konijn te Ierseke schonk aan 8 jongen het leven, doch moest het hare er bij inboeten. De 8 jonge konijntjes werden meege nomen en bij de kat, die één jong had, in de mand gelegd, en tot verwondering van den eigenaar ziet hij thans, dat de jonge konijntjes de moedermelk van de kat nuttigen. Te Eist (Betuwe), is de verzending van kruisbessen naar Duitschland aan gevangen. Men besteedt 16 a 18 cents per kilo. Gedenksteen. Aan „De Hope", een Amerikaansch blad voor Nederlanders, ontleent het „Hbl." Onder leiding van den bekenden Amerikaanschen historicus Wm. Elliot Griffls zal bij gelegenheid van de onaf hankelijkheidsfeesten in dezen zomer een gedenksteen in Den Haag aangebracht worden als bewijs van de 300-jarige vriendschap, welke tusschen Holland en Amerika bestaan heeft. men dikwijls goede vrienden, en achter den rug lastert en babbelt men zoo erg, dat ik waarlijk zou kunnen gelooven dat het waar is, dat de engelen daarboven schreien over de boosheid van de menschen daar beneden. Niet dat de menschen in kleine plaatsjes zooveel slechter zijn dan op grootere, och noenmaar de gelegenheid om de minst gunstige zijde te toonen, biedt zich te veel aan grootere plaatsen schenken veel meer afwisseling, kleinere plaatjes hebben te weinig hulpbronnen voor af leiding, niemand vecht en kibbelt gewoon lijk uit lust tot kibbelen. Maar het is een gevolg van de te geringe afwisseling van zaken, die gedachten bezighoudenmen verveelt zich in éóo woordeindigde hij, waarna hij zijn glas lee'gdronk en voor zich uitstaarde. Je zoudt slecht op een dorp of eene buitenplaats passen," waagde van Meerwijk te zeggen, waardoor hij toonde de zin van Erdmans woorden in het geheel niet te hebben begrepen. „Die gevolgtrekking schijnt me geheel- vreemd toe", antwoordde Erdman;ik be weerde, met dat klein-steedsche niet gediend te zijn, niet te willen gedwongen worden om mij geheel en al te schikken naar de grillen van zulk een publiek; maar op eene buitenplaatsIk neem nu eens aan te wonen op een dorp, het hebben van een optrekje of villa in eene mooie omgeving, mijn hemelik zou den koning te rijk zijn." Wordt vervolgd TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere Knden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentitm. Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere rogel moer S Ct. Groote letters en Vignetten word dn naar plaaUruimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. por nummor. Be Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend dat de Keuriagsraad voor de ingeschre venen voor de militie, lichting 1914, dezer Ge meente zitting zal houden te den Burg in de Openbare Lagere School op des voormiddags te 11V4 uur. Behalve in de hierna te noemen uitzonderings gevallen geschieden voor den Keuringsraad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden geacht: lo. zij, die kleiner zijn dan 1.55 M. 2o. zij, dio lijden aan of behept zijn met een der ziekten of gebreken, vermeld op eene hij Koninklijk besluit vastgestelde lijst. Alleen zij, die bij de meting blijken de ver- eischte lichaamslengte te bezitten, worden onder worpen aan het geneeskundig onderzoek De uitspraken van den Keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Voor den Keuringsraad moet in het algemeen verschijnen ieder ingeschrevene, die niet bij on herroepelijk geworden uitspraak van den dienst voorgoed of tijdelijk vrijgesteld dan wel voorgoed of voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraak tot vrijstelling of uitsluiting eerst, wanneer tegen de uitspraak geen bezwaar inge bracht of beroep ingesteld is binnen den daarroor bij de wet gestelden termijn of de uitspraak bij de eindbeslissing is gehandhaafd. Hij, die voor den keuringsraad moet verschijnen is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en, zoo noodig, aan een ge neeskundig onderzoek te onderwerpen. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefran keerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij bij de keuring een geneeskundige verklaring omtrent de lichaams gesteldheid over te leggen, opdat de keurende geneesheeren daarmede rekening kunnen houden. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de publicatie op de aanplakborden. De Voorzitter van den Keuringsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den ingeschrevene vrij alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of hij zou wenschen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratictroepen en ook aan welk korps of garnizoen hij zica anders gaarne zou zien toe gewezen. Ook kan de ingeschrevene den Voor zitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Texel, den 16 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. De Burgemeester der Gemeente Texel Gevolg gevende nan een namens den Minister van Binnenlandsche Zaken tot hom gericht ver zoek Brengt ter kennis vnn belanghebbenden, dat er blijkens bij voornoemden Minister iugekomen ambtsberichten personen zijn, wier praktijken o.a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn, tegen betaling van een som golds, de afkeu ring voor den dienst der Militie te verkrijgen. Waarschuwt de Militieplichtigen dezer Gemeente voor bovenbedoelde praktijken onder verwijzing naar artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht onder meer inhoudende Met gevangenisstraf van ten hoogste TWEE JAREN wordt gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst by de militie ongeschikt mankt of laat maken 2o. hij die een ander op diens vcrzoekopzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge beeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste ZES JAREN opgelegd Vestigt er voorts de aandaebt op, dat door de bemoeiingen van de biervoren bedoelde personen de afkeuring in geen enkel opzicht kun worden bevorderd. De raadpleging dier personen zal niets anders^ dan noodelooze kosten veroorzaken omdat bij werkelijke ongeschiktheid voor den dienst, ook zonder hunne bemoeiingen do afkeuring niet kan uitblijven. Texel' 16 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezcgeld papier kan wor den gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwyld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog verstrekten last als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen jvan eene afzonderlijke kennisgeving ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen hot Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomt in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1