N§. 2678. Donderdag 5 Juni 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Vhn week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Adrertentiën vóór 0 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. Oefening Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der Verordening re gelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente, maken bekend, dat op Zaterdag 7 Juni 1913, eene oefening zal worden gehouden met de te de Cocks- dorp gestationneerde brandspuit. Zij roepen mitsdien de dienstplich tigen bij die brandspuit op om op ge- melden dag des namiddags te zeven uur aanwezig te zijn bij het brandspuit huisje te de Cocksdorp alhier. Ouder de dienstplichtigen bij die brand spuit worden verstaan SA-31 Mei. De voorpostengevechten, die aan eiken stembusstrijd plegen vooraf te gaan, zijn begonnen. Er hebben thans avond aan avond ontmoetingen plaats tussehen de strijdende partijen waarin met licht en grof geschut beide wordt gewerkt en die over de geheele linie wordt waargenomen. In enkele z.g. vaste districten mogen deze voorpostengevechten niet heel ernstig zijn, iets anders is het in die districten waar ten slotte de eindbeslissing in den grooten strijd zal worden gestreden. Daar zijn de voorposten het meest versterkt, daar is de verkenningsdienst het ijverigst, daar hebben voortdurend aan- en uitvallen plaats. En reeds thans richt de blik van velen zich naar die districten, waarvan de kiezers de beslissing in de hand hebben, de beslissing omtrent de vraag of in de komende vier jaren het bewind weder rechts zal zijn, dan wel of de standaard der vrijzinnigen geheschen zal worden op den toren van het regeeringskasteel. Gaat men de verhoudingen na, dan moet erkend worden, dat de vrijzinnigen een zware taak Zullen hebben om de rechterzijde te overwinnen. Als het aantal rechtsche zetels eens met een 10-tal vermindert en tot 48 a 49 teruggebracht wordt, dan zal Fortuna, of wilt ge liever madame Politiek de viijzinni- gen en sociaal democraten al flink moeten begunstigen. Die wetenschap schijnt echter de linkerzijde tot groote krachtsontwikkeling te prikkelen, want in de weifelende districten wordt schier met weergeloozo hevigheid de strijd gestreden. De dag van den grooten slag nadert met rassche schreden. Dinsdag a.s. zal reeds de candidaatstelling plaats hebben en dan is de groote dag ook weldra aangebroken Toch zal ook thans wel weder de eigenlijke beslissing vallen bij de herstemmingen ofschoon ook na do eerste stemming wellicht reeds een voorloopige balans zal kunnen worden opgemaakt. De voorpostengevechten z\jn in vollen gang. o—o—o— De Fransche regeering maakt wel een moeilijken tijd door en president Poincaré maakt ook al dadelijk kennis met de on aangenaamheden aan zijn ambt verbonden. De ooizaak van een en ander ligt voor een groot deel in de legervoorstellen die beoogen den 3-jarigen diensttijd in te voeren. Het verzet der tegenstanders is nog geenszins gebroken. Wel hebben zich in de laatste dagen geen soldatenopstootjes voorgedaan, doch naar luid der berichten is de toestand in verschillende garnizoenen volstrekt niet te vertrouwen. Wel zjjn er strenge maat- maatregelen genomen, maar het feit dat de regeering zelfs te Parjjs de hulp der troepen niet heeft durven inroepen om voor de handhaving der orde te zorgen ter gelegenheid van een betooging tegen den den 3-jarigen diensttijd, geelt veel te denken. De politie werd versterkt, doch de troepen werden binnen de kazernepoorten gehouden, uit vrees voor betoogingen. Het is gebleken, dat de opstootjes die hier en daar plaats hebben gehad mede het werk geweest zijn van anti-militaristen. De regeeriDg heeft ook daartegon maat regelen genomen. Dat het verzet tegen de wet onder het publiek echter ook groot is bleek wel uit bovenaangehaalde betooging waarin geprotesteerd werd tegen de regee- ringsplannen. Voor de regeering en de voorstanders der ingediende voorstellen was het succes der betooging niet aange naam. Ook in de Fransche Kamer begint zich het verzet tegen de regeeringsvoorstellen meer te openbaren. En inzonderheid het krachtig neerdrukken der beweging vindt geen algemeene instemming. Bovendien moet de regeering er steeds op voorbereid zijn, dat de tegenpartij gaarne munt zal trachten te slaan uit de tegenwoordige moeielijkheden, en er niet voor terug zal deinzen om minister-president Benthou een beentje te lichten. Er wordt dan ook al weer rekening gehouden met de mogelijk heid van een Kabinetscrisis. Dat ook president Poincaré den toestand niet zonder gevaar acht, leidt men af uit het feit, dat deze niemand minder dan Clemenceau zijn feilen tegenstander van onlangs, die echter een vurig voorstander van den 3-jarigen diensttijd is, bij zich heeft genoodigd om een bespreking te houden. Wat er tussehen beide staatslieden besproken is geworden wordt niet gemeld. Dat het gesprek even wel niet geloopen heeft over koetjes en kalfjes ligt wel voor de hand. Algemeen wordt aangenomen, dat Poincaré in het belang van het land en de voorstellen der regeering een beroep heeft gedaan op den invloed van Clemenceau, die deze bjj de oppositie heeft. En tevens, dat dit niet tevergeefs is geweest. Het blad, dat door Clemenceau geredigeerd wordt, bevatte dadelijk na de samenspreking met president Poincaré een toespraak tot de soldaten, in den vorm van een artikel, waarin deze in geestdriftige bewoordingen op hun plicht werden gewezen. De behandeling van het wetsontwerp tot wederinvoering van den 3-jarigen dienst plicht zal nu eerstdaags een aanvang nemen. Er zijn enkele belangrijke amendementen ingedien en men weet nog geenszins wat het lot van het ontwerp zal zijn. Intusschen heeft de Kamer met een flinke meerderheid aan de regeering de gevraagde credieten toegestaan voor het onder de wapens houden der tegenwoordige lichting. En dat is voor de regeering een gunstig teeken. —o—o—o— Voor Italië was deafgeloopen week geen prettige. Het leger toch, dat in het ver overde Tripoli het Italiaansche gezag moet beschermen heeft een gevoelige nederlaag geleden. Uit Derna was een colonne van een 3000 man sterk uitgetrokken om do oproerige Arabieren die het nieuwe gezag niet willen erkennen tot onderwerping te brengen. Blijkbaar heeft de aanvoerder gedacht geen zware taak te zullen hebben doch het tegendeel is wel gebleken. De Italianen leden een ernstige nederlaag, Door de Arabieren, die, naar Italiaansche berichten beweren door Turk6che officieren aange voerd werden, werden ze in een hinderlaag gelokt. Aanvankelijk trokken zij zich terug doch op een gegeven oogenblik werd de Italiaansche colonne van allo kanten be sprongen. Deze geraakte in den klem en moest terugtrekken, waarbij niet eens de gewonden meegenomen konden worden. Ook cenige kanonnen en schietvoorraad moesten in de steek worden gelaten. De be richten schatten de Italiaansche verliezen op minstens 1000 man w.o. 60 officieron. De terugtocht ontaarde in een wilde vlucht en tot aan de loopgraven te Derna werden de Italianen door de Arabieren achtervolgd. Meer dan 100 Italianen w o. een aantal olficieren werden door de Arabieren gevan gen genomen. Thans wordt met groote haast een colonne geformeerd om de ^nederlaag te wreken en de Arabieren te tuchtigen.) In Italië heeft het bericht van de neder laag groote verslagenheid te weeg gebracht. Aanvankelijk trachtte de regeering het nog te doen voorkomen, alsof het geval weinig te beteekenen had, doch toen in Italië de stoombooton met de vele gewonden aankwamen, kon dat niet meer volgehouden worden. En uit de latere berichten in de dagbladen van soldaten die ooggetuige waren geweest van de nederlaag blijkt thans meer en meer, dat de terugtocht der Italiaansche troepen zoo rampspoedig moge lijk is geweest. Italië heeft Tripoli en Cyrenaika wel in bezit genomen, maar feitelijk is het nog slechts bezitter van de kuststrook. Het zal van het Italiaansche leger en van de Italiaansche schatkist nog wel heel wat offers vragen voor de Italiaansche vlag ongestoord in de nieuwe Afrikaansche bezittingen zal kunnen wapperen. De Engelsche minister Grey heeft dooi de knoop door te hakken het begeerde resultaat bereikt. In het begin derafgeloopen week verklaarde hij, dat het voorloopig vredesverdrag behoorde te worden getee- kend en dat de gedelegeerden, die dat niet wenschten evengoed naar hun land konden terugkeereD, en nog voor de week ten einde was hadden alle afgevaardigden hun hand- teekening onder het vredesverdrag geplaatst zooals dit door de mogendheden ontworpen en ongewijzigd gehandhaafd was. Donderdagmiddag even voor 12 kwamen de vertegenwoordigers der Balkanregeerin- gen ter onderteekening van het verdrag bijeen en nadat Sir Edward Grey de heeren kort toegesproken had werd klokslag twaalf de vrede geleekend. Door den Engelschen minister werd daarop een toespraak gehou den waarin hij de voldoening van Koning en regeering vertolkte over de genomen beslissing en voorts zijn beste wenschen uitsprak voor den verderen gang van zaken. Hij ontveinsde zich niet dat er nog groote moeilijkheden te overwinnen zouden zijn, doch hoopte dat deze in vrede en eenege zindheid zouden worden afgewikkeld. Een goede wenscb, waarmede stellig algemeen instemming zal worden betuigd, maar waarvan men zegge, of ze straks ook zal blijken tot de vrome menschen te hebben behoort. Op het oogenblik dai we deze regels schrijven lijkt de vrede en eens gezindheid onder de Balkanstaten nog veraf. Integendeel, boven Macedonië trekken zich al meer en mee/de donkere oorlogswolken samen en tussehen de Bulgaren en Grieken werd ook in de afgeloopen week weder bloedig gevochten. Wel worden deze veld slagen nog gerangschikt onder het minder ernstige grensincidenten", doch ze waren er eigenlijk te hevig om en teekeuen hoe gevaarlijk de toestand geworden is. En een onloochenbaar feit is het tevens, dat de Servische regeering, hoe vredelievend ze ook in haar verklaringen moge zijn, in vereeniging met de Grieken, bij de oude en niéuwe Bulgaarsche grenzen de troepen samentrekt zoodat het aaDtal dezer reeds meer dan 300,000 bedraagt. Het reizigers verkeer in Servië ligt al eenigo dagen ge heel stil omdat alle treinen gebruikt worden voor het vervoer van troepen naar de Bulgaarsche grens. De oorlogstoebereidselen moeten thans naar luid der berichten, nog uitgebreider z\jn dan die welke genomen werden toen het op de Turken los zou gaan. Zooals we reeds eerder mededeelden wil Sorviö wijziging van do overeenkomst die de Balkanstaten, voor de oorlog begon sloten omtrent de verdeeling van de Turk- sche buit. Over de rechtvaardigheid van dit verlangen heeft de Servische minister president Pasitsch dezer dagen een en ander gezegd in de Servische Kamer, dat nogal de aandacht heeft getrokken. Het verdrag met Bulgarije moet aan een herziening worden onderworpen, omdat zich tijdens den oorlog omstandigheden voorgedaan hebben, waarop niet was gerekend. Afge sproken was dat Bulgarije met 100,000 man Servië ter hulp zou komen, doch dat ge schiedde niet zoodat Servie z\jn leger tot 400.000 man moest opvoeren. Daarbij ging de eerzucht van Bulgarije zoover dat dit ook nog een stuk van Thraciö met Adria- nopel wenschto, waarop by het opmaken van het verdrag niet gerekend was. De oorlog werd daardoor aanmerkelijk verlengd en Servië moest met 100.000 man ter hulp komen. Al deze redenen nopen de Servische regeering een herziening van het verdrag te eischen. Doch Bulgarije weigert en de rede van Pasitsch heeft in Sofia zelfs ver ontwaardiging gewekt. En gaandeweg wordt de stemming gevaarlijker. TEXEL, 4 Juni 1913. Was het regenachtig weder ver moedelijk oorzaak dat de aanvoer van vee op de markt van Maandag later dan gewoonlijk was, toch werd weder een goede hoeveelheid aangevoerd, volgens opgave 5120 stuks. De prijzen waren niet minder dan den vorigen marktdag, de handel, naar men zegt, niet zoo druk, al het aangevoerde' wolvee werd verkocht, Openlnchtmecting S. D. A. P. Niettegenstaande de dreigende regen wolken werd de meeting bovengenoemd op het weiland van den heer Joh. Roeper goed bezocht. Een stevige tiibune op het terrein opgesteld en getooid met de roode vaandels van de federatie Helder en de afdeeling Texel der S.D.A.P. bood staanplaats aan de leden der zangver- eenigiDg „Kunst aan 't Volk", die, na het openingswoord van den secretaris van de Federatie, den heer Borkert een tweetal strijdliederen ten gehoore brachten. Hierop voerden de heeren Michels en Koornstra het woord, daarna trad de zangvereeniging weer op, vervolgens spraken mevr. Suze Groeneweg en de heer Thomassen en toen de zangvér- eeniging tot slot nog een paar nummers had ten beste gegeven en de heer Borkert, nadat hij de kiezers had aanbevolen het gesprokene 'ter harte te nemen en te stemmen op 13 en 17 Juni op de candidaat der S.D.A.P., het sluitings woord had gesproken, was het juist tijd om dak te zoeken, want in milde stralen viel de regen neer. Vlieland. Donderdag 29 Mei trad in hotel Meijer de heer Oud van Texel op. De zaal was slechts matig bezet. De heer Schasfsma leidde den spreker bij de aanwezigen in. De heer Oud beval in zijne rede, den candidaat der liberale Kiesvereening te Helder, de heer de Meester, warm aan. Voor debat gaf zich niemand op. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere tanden met verhooging der porto's. Pr\js der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iodoro regel moer 8 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bcwjjanummors S Cts. per nummer. de pompers bij de zuigpomp de manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp; de reserveperspompers de pijpleiders; de reperateurs de lapzakdragers ile lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandbaken en zeilen benevens de oppcrporders en porders, alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij herinnerd aan a. artikel 9 der brandweerverordening, luidende: Bij beproeving der spuit of bij brand, blijft ieder dienstplichtige op de hem aangewezen plaats en is verplicht de hem opdragen taak ordelijk en met overleg uit te voeren, totdat hij daarvan wordt ontslagen door dengene, die over hem bevel voert. b. artikel 10 dier verordening, luidende: //Hij, die van de oefeningen verlangt vrijge steld te worden, moet vooraf daarvan kennis geven aan den brandmeester zijner spuit, aan wien de beslissing is overgelaten.// c. artikel 242 der verordening van politie, lui dende //De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te volbrengen. Zij zorgen bij oeleDing op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproepiDg op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren.// Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 30 Mei 1913. Burgemeester en Wethonders voornoemd, GAARJL.ANDT. De Secretaris JONKER. O-;—OO

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1