Tandarts Ansingh, 7 oetbalwedstrijcLen Gemengd Nieuws. Predikbeurten. - Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. A Dinsdag 9 Juni in Hotel „de Lindeboom." Sportvereniging „Texel". Aanbesteding. op Zondag 8 Juni, t§c 1878 - 1913 (I? en O. K. K. - Texel II. aanbesteden het vervoer van basaltslag naar de verschillende wegen van het Water schap. Staten- en Kamerverkiezing. Gisteren had te Helder, tot welk kies district ook Texel behoort, de candidaat- stelling plaats voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten en voor een lid der Tweede Kamer, Bij den Burgemeester, die daartoe ten Raadhuize zitting hield werden lijsten ingeleverd van de volgende candidaten Voor de Provinciale Staten: GRUNWALD, D. H., candidaat der Vrijzinnige Kiesvereeniging „Helder". HARTENDORF, P. P., candidaat der Christen-Democr. Kiesvereen. „Nederland en Oranje". THOMASSEN, C., candidaat der S. D. A.P. WIJS, F. S. C. M., candidaat der R.K. Kiesvereeniging „Eendracht", der A. R. Kiesvereeniging „Vaderland en Oranje" en der Chr. Hist. Kiesvereen. „Groen van Prinsterer." Voor de Tweede Kamer: VAN DER HEGGE SPIES, G. J., can didaat der A.-R. Kiesvereeniging „Vader land en Oranje," der R.-K. Kiesvereen. „Eendracht" en der Chr. Hist. Kiesvereen. „Groen van Prinsterer." DE MEESTER, M. Tb. H., candidaat der Vrijzinnige Kiesvereeniging „Helder." STAALMAN, A. P., candidaat der Christen-dem. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje." THOMASSEN, C., candidaat der S.D.A.P. De stemming voor de Provinciale Staten zal plaats hebben op 13 Juni; de her stemming zoo noodig op 23 Juni a. s., die voor de Tweede Kamer zal geschie den op 17 Juni en de herstemming zoo noodig op 25 Juni d. a. v. De Korfbalclub van den Burg toog Zondag naar Anna Paulowna, om daar een wedstrijd te houden tegen het 2e twaalftal van Anna Paulowna. Texel won met 15 tegen 0. Vlieland. 2 Juni. Gisteren werd het zeebad geopend. Aan 't Badpalviljoen gaf de Fanfareeenige muzieknummersten beste. Ondanks het weinig gunstige weer waren zeer velen aanwezig om van strand, zee en muziek te genieten. Ook reeds enkele vreemdelingen werden opgemerkt. De baddirectie heeft eenige belangrijke verbeteringen in het paviljoen aangebracht. Er is n.l. eene piano ge plaatst en er licht eene portefeuille ter lezing inhoudend binnen- en buitenland- sche tijdschriften. Bij de Nijverdalsche Drukkerij en Uitgeverij te Nijverdal is ter perse om spoedig te verschijnen „God redde Nederland. Gedenkschrift bij gelegenheid van het 100-jarig jubileum van Neer- lands herkregen onafhankelijk volksbe staan. Aan zijn Landgenooten aangeboden door J. Kuiper." Het werk zal pl.m. 200 pagina's beslaan en verlucht worden met 52 illustraties. De prijs zal zijn f 1, Ook zal een volksuitgave verschijnen kostende 50 cents, verkrijgbaar in 6 afleveringen van 32 pag. a 10 ets. Voor uitdeelingen wordt deze prijs nog zeer verlaagd, zoodat bij getallen hetzelfde werk zelfs geleverd kan worden tegen 25 cents per ex. Bij den Uitgever P. Noordhoff te Groningen is ter perse om weldra te verschijnen een feestboekje ter herden king van 1813, getiteld„Verdrukt en bevrijd. Het Oranje-Boven in 1813, door H. Lankamp," schrijver van het leerplan voor de Scholen met den Bijbel. De prijs is 30 ets. per ex. Het is echter de be doeling den prijs aanzienlijk te verlagen bij bestelling van getallen om de uit deeling op scholen mogelijk te maken. Uit het Rott. Nieuwsbl. Een gelukkige huisvader na tuurlijk een gelukkigete Ierseke deed aangifte van de geboorte van zijn 18e kind waarvan er 17 in leven en 15 thuis zijn. Spaart de vogels. Nu in Friesland de zeis en maaimachi- nes zijn begonnen het gras neer te leggen waarin duizenden weidevogels nog zitten te broeden, denken enkele boeren aan die vogels en plaatsen bij de nesten dier broedende vogels een stokje, opdat de scherpe zeis en machines die nesten kunnen ontwijken. Wat navolging verdient Ansjovis. De ansjovisvisschers op de Zuiderzee klagen algemeen over de kleine ansjovis Het minimum-gewicht van nettenvisch bedraagt 13 kilogram per 1000 stuks; thans komt het meermalen voor, dat de verkoopbare kuilvisch nauwelijks ö'/jKG. kan halen. Wegens het gevaar, dat daardoor voor den handel bestaat, heeft het bestuur van de ansjovis-controlever- eeniging besloten kleine ansjovis niet meer te verzegelen, indien er 3500 of meer netto 60 pond) in een anker gaan. Tevens wordt die kleinere visch, welke na 17 Mei geankerd en van het Rijks- merk voorzien is, weder ontzegeld. (N. v. d. D.) Uit het Leidsch Dbl. - Een referendum. Bij de te Appingedam gehouden proef- stemming ter zake van drankverkoop werden 2621 geldigestemmen uitgebracht. Van deze waren 133 vóór onbeperkten drankverkoop444 wilden den huidigen toestand handhaven, 364 waren vóór vermindering, terwijl 1680 stemmen, zijnde 64 waren voor geheele ver dwijning der drankgelegenheden. Gebrek aan vekhuerkers. Men schrijft ons uit Gouda De landbouwers in den omtrek hebben de grootste moeite, om aan werkvolk te komen, nu de tijd van maaien is aan gebroken. Betaling van f 15 a f 20 per week met den kost is lang geen zeld zaamheid. Zelfs is een geval bekend, waarbij een landbouwer aan een goede werkkracht f 23 per week en den kost aanbood, zon der evenwel te slagen. Sommige landbouwers laten nu het gras maaien met de machine, hetgeen evenwel over 't algemeen niet zoo goed schijnt te bevallen. Tegen goede belooning terug te bezorgen. Dezer dagen was te Leiden een poesje weggeloopen, waarvoor bij aanwijzing of terugbezorging een „goede belooning" werd uitgeloofd. Toen de aanwijzer en verzorger zich bij de verheugde eigenares vervoegde, ontving, hij als belooning het verzoek„Wilt u gaan, mijnheer, of ik zal de politie opbellen." De zwarte cent... boerenbedrog De nieuwe centen zijn in omloop. Zij zijn zoo zwart gemaakt om verwarring te voorkomen met het gouden vijfje. Dat wordt tenminste verteld, doch we betwijfelen of het waar is. Want zoude het waar zijn, dan zoude het zeker niet pleiten voor onze Rijksmunters. In min der dan geen tijd toch kan men het zwarte goedje, dat op de centen zit, verwijderen en... de nieuwe cent heeft veel meer kleur van het gouden vijfje dan de oude. Men kan terstond de proef nemen. Men heeft slechts een paar seconden met een stukje gummi (zoogen. gom-elastiek) over de cent te strijken en de cent heeft een goudkleur. Legt men nu een gouden vijfstukje, een oude en de nieuwe cent naast elkaar, dan zal ieder moeten toe geven, dat de nieuwe (zwarte) cent het grootste gevaar vQor verwarring oplevert. Weg dus mot de nieuwe centen „Vooruit." Hollandsche vruchten in AmeriJca. Aan de fabriek Gerritsen te Andelst is men er in geslaagd aarbeien te conserveeren in den natuurlijken vorm en kleur. Waar bij andere fabrikanten de vrucht na 6 of 8 maanden uiteenvalt, is dit bij de methode-Gerritsen uitge sloten. De procédé trekt in de conserven-, industrie zeer de aandacht. De vorige week bezocht een Engelscbe firma de fabriek, om voor Canadeesche rekening deze vruchten te koopen in onbeperkte hoeveelheid Onderhandelingen zijn loopende of worden geopend, om dit procédé te exploiteeren in alle staten van Europa. Voor de aardbeienteelt in ons eigen land is deze vinding van zeer groote beteekenis, vooral ook in verband met de herziening van de Duitsche tol tarieven in 1917. Afdrukken van indrukken. Gisteren werd alhier gespeeld de voetbalwed strijd tussehen Texel 1 er. D. O.S. I van den Helder. Reeds Woensdag en Zaterdag was die wedstrijd geannonceerd en alles was er op bere kend, dat die zou plaats vinden, toen plotseling Zaterdagmiddag bet bericht kwam, dat de spelers van D. O.S. geen toestemming kregen om naar Texel te gaan, wat na nadere inlichtingen was in verband met de politieke meeting die eveneens Zondag hier werd gehouden. Dank zij echter bet werk van den secretaris van de Sportclub en de welwillende tusschenkomst van een onzer leden, werd Zaterdagavond nog telegralisch vergunning gevraagd en verkregen, zaodat het publiek niet teleurgesteld zou worden. Het heeft dan ook gisteren weer niet aan bewonderaars van o ns voetbalspel ontbroken. Was het spel moii? Neen, beslist neen; het was vooral na rust, toen Texel in de meerderheid was, veel te woest en leek soms meer op rugby dan op voetbal. Maar genoeg daarover, het is immers ook geen jongedamesspel zooals ik een der toeschouwers terecht hoorde opmerken. De uitslag gisteren was 33, alhoewel een overwinning onzerzijds beslist verdiend was, en had de regen aan het spel niet zoo'n afbreuk gedaan, zeer zeker had het winnende punt niet op zich laten wachten Voor onze spelers werd het veld te glad, de vluggere, D.O S.ers hadden daarvan minder last. Het eerste punt werd gemaakt door Voogde, uit een mooie voorzet van Kokke. Een praeht- goal, het mooiste van den geheelen wedstrijd. Het tweede kwam van Erohn uit'een zeer handig inloopenhet derde kwam van Meyboom, een nieuwe ster aan den Texelschen voetbalhemel, iemand met Koornaanleg, tactiek en kalmte. Koorn heeft ons gisteren weer het meest kunnen bekoren en was vooral voor rust, toen D.O.S. aldoor de overhand had, de ster van het veld. Het atnem'cn en plaatsen van hem is en blijft eenig. Ook deed hij ;zich gisteren kennen als een //real sportsman//, een echte amateur, ware het alleen maar door het naast trappen van een penalty, die toegekend werd voor een //hands// binnen de beruchte lijnen en die volgens veler meening onopzettelijk was. Kokke en Voogde deden gisteren in de voorhoede ook vele goede dingen; Rackwitz voorrust goed, na rust presteerde hij niet veel meer. Van Driest was gisteren overal, voor, achteren midden,maar niet tegelijk we zagen hem wel eens heler. Erohn was gisteren goed, zijn inloopen is eenig. Alleen moest hij m.i. wat minder in zichzelf praten, althans wat miuder hardop, want steeds denkt het publiek dat hij de aanvoerder is. A. Dros was zeer goed, J.Schrama was wel eens beter dan gisteren. Marquenie voor rust centerhalf miste ook nogal eens wat gisteren, en het bleek een heele verbetering toen Meyboom voor hem inviel. G. Kikkert was als gewoon vrij goed en Arnold de keeper moet zich oefenen in het wegwerken, want dat lijkt soms erg onhandig en gevaarlijk zijn keepen was goed. Een chronologish verslag van den wedstrijd kan gerust achterwege blijven alle Texelaars waren immers aanwezig. Was het maaar waar Texel. 2—C—1913. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Mei 1913. Ingelegd f 13059.17 Terugbetaald - 9917.03 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 3851. Woensdag 4 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's Avonds 8 uur Bijbellezing in Eben-Haëzer. Zondag 8 Juni 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. KoogVm. 10 uur ds. van der Waa. Qudeschild Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendN.m. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 3 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. WaalVm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 2 Juni. Aangevoerd: 3 Paarden f 180 a f 375. 1 Veulen i S5, 12 Koeien i 175 a f 265. 10 Nuchtere Kalveren f 14 a f 40.00 5 Schapen f 28 a f 32. 5120 Lammeren 1 14,a f 17,25. 49 Schrammen f 28 a f' 42,—. 24 Biggen f l4 a f 16.— Handel vlug. Amsterdam, 2 Juni. Aangevoerd 291 Runderen, le kwal. 84 a S8 ct. 2e kwal. 76 a 80 et. u 3e kwal. 75 a 70 ct. g, 100 Melk- en Kalfkoeien f 2S0 a f 350, 119 Nuchtere Kalveren 1 14,a i 18, 322 Vette Varkens 49 a 53 ets. Puruierend, 3 Juni. Aangevoerd: 506 Runderen waaronder: 142 vette koeien 72 a 86 Ct. per KG. Qit- Gelde koeien f 160 a 240 Melkkoeien f 180 4 300. 19 stieren. 196 vette kalveren f 0,80 a f 100 p. Kg. 611 Nuchtere kalveren f 14a f 28 739 Schapen f 26 a i 33,00 1725 Lammeren 9,a i 17,00 407 vette varkens f 0,50 a 10,54 per Kg.; 80 magere varkens f 18 a f32, 344 biggen f 9 a f 15 kipeieren f 3.75 a f 4.25 per 100; Purinerender Crt. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. gt hopen onze geliefde Ouders, S? W. BROUWER M. DIJKER, (Tg hunne 35-jarige Echtvereeniging te herdenken. §0 Dat d'Algoede hen ver ier sparen Op het doornig levenspad. Leeit gelukkig nog vele jaren Door liefde en trouw omvat, ✓li Dan sieie U, naar onze wensch ten boe, 'do U eenmaal de gouden bruidskroon (fe [geliefde twee. Namens hunne dankbare At Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig, doch geduldig lijden, onze geliefde Vrouw, Moeder en Be- huwdmoeder, AALTJE BURGER, Ecbtgenoote van P. Bas, in den ouderdom van bijna 63 jaar. Uit aller naam, P. BAS. Oudeschild, Texel, 1 Juni 1913. JAC. RAB en M. RAB—Geus, betuigen bij deze hunnen vriendelijken dank, voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij de herdenking hunner 50-jarige Echtvereeniging. den Burg, Texel, 3 Juni 1913. Ondergeteekenden zeggen bij dezen har telijk dank voor de vele blijken van be langstelling bij hun huwelijk ondervonden. M. v. d. KLOOT. M. C. G. v. d. KLOOT-Deuzeman. de Cocksdorp, Texel. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 5 Juni van 11 tot 2 uur to spreken Het bestuur der Sportvereeniging. brengt door deze ter kennis aan de leden, dat) de contributie iedere week der maand door den Heer F. KALIS, aan hun woning zal worden geïnd. 's middags 12 1,30 uur. Victoria - Adspiranten. 1,40 3,10 uur, 3,35—kwart voor vijf uur, Holland I - Texel I. Entree 20 cent. Kinderen 10 cent. Het Bestuur. Het College van Dagelijksch bestuur van het Waterschap de 30 Gemeenschap pelijke polders op Texel, zal op Maandag 9 Juni, 's morgens elf uur in café den Burg aan den Burg, hij enkele inschrijving Inlichtingen verstrekt de opzichter. Het College van Dagel. bestuur vnd., J. S. DIJT, Dijkgraaf. C. J. ROEPER, Secretaris. Texel, 2 Juni 1913.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2