N®. 2679. Zondag 8 Juni 1913* 26ste Jaargang* Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland.. Predikbeurten. Marktberichten. TEXELSCHE COURANT. liit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertenti&n. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 5 Ct. Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bowijsnummers 2 Cis. per nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x k u STEM MI A G ter verkiezing van één lid van de Provinciale Staten. De Burgemeester der gemeente 'Texel brengt ter openbare kennis dat op Vrijdag, den 13 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags v ij f uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van één plaats in de Provinciale Staten van Noordholland voor het kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn GRUNWALD, D. H. HARTENDORF, P. P. THOMASSEN, C. WIJS, F. S. C M. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR," Texel, den 4 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. STEMMING ter verkiezing vau EEN LID van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare keunis, dat op Dinsdag den 17 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn HEGGE SPIES van der C. J., 's Gravenhage. MEESTER de Th. H 's Gravenhage. STAALMAN A. P., Helder. THOMASSEN C., Bussum. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR". Texel, den 4 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 7 Juni 1913. Op excursie met den leeraar in bijenteelt. Tot voor weinige jaren werd de land bouwwetenschap met wantrouwen ontvan gen, doch sedert de piactijk onomstootelijk het nut van die wetenschap heeft aange toond, is de tegenstand gebroken en zonder uitzondering genieten thans de landbouwers, veehouders, kortom allen die van den was dom van den bodem leveD, van de kennis vergaard door de mannen van het studeer vertrek. Reeds voor honderden jaren drongen •enkele mannen door in de geheimen der natuur, doch de mannen van de weten schap van thans maken die kennis dienst baar aan de practijk. Het bijenleven is reeds jaren een bron van studie, verder en verder dringt de wetenschap door in de maatschappelijke verhoudingen der bijenvolken en de voordeelen van de meerdere kennis komen de iemkers ten goede. Want het weten van mannen als den heer Van Giersbergen is gemeen goed en het wekt dan zeker geen verwondering, dat hoewel het iemkersbedrijf hier voor allen slechts bijbedrijf is, de jongeren onder hen geene gelegenheid laten voorbijgaan om van de lessen van genoemden heer te profi- teeren. Woensdag j. 1. was weer een excursie, ouder leiding van den heer v. Giersbergen, uitgeschreven door de afd. Texel van de Vereen, tot bevordering van de bijeute'elt. Ter bestemder tijd aangevangen, werd per rijwiel een bezoek gebracht aan ver schillende bijenstallen te Eierland en Koog en aan de korven te velde staande bij het thans nog bloeiende koolzaad. Onze bezigheden lieten ons niet toe, dat gedeelte van het uitstapje mee te maken en vftj hebben ons er toe moeten bepalen te wachten tot het gezelschap weer aau het vergaderlokaal arriveerde, tot versterking van den iuwendigen mensch om daarna met hen naar het verdere doel, den Hoorn, te vertrekken. Het weer was niet buitengewoon gunstig, niet alleen wat de regen betreft, maar ook wat betreft de invloed daarvan op de bijen volken, ze waren onrustig en blijkbaar niet op bezoek gesteld, zoodat de bijenkap geen overbodig artikel was.' Bezichtigd en behandeld werden achter eenvolgens bijenvolken in gewone ronde korven, boogkorven met lossen bouw en simplex kasten, Voor enkele nieuwe leden, die zulks niet kenden, werd van een dei- ronde korven een zwerm z. g. afgeklopt en de noodige aanwijzingen verstrekt, hoe te eonstateeren of de koningin zich in de korf bevindt, enz. enz. Bij de boogkorven en de kasten werd aanschouwelijk onderwijs gegeven in oor deelkundig gebruik van lossen bouw eD, hoewel den heer Drijver lof werd gebracht voor den uitstekenden staat van zijn volken, werden verschillende opmerkingen gemaakt en wenken gegeven. Van deu Hoorn ging het weer naar den Burg terug, ook hier werd een stal geïn specteerd, onder do noodige aanwijzingen en opmerkingen en een Simplexkast geheel gerestaureerd. Toen was het tijdstip voor het vertrek van den heer v. Giersbergen aangebroken en na een hartelijk afscheid zocht ieder z'n woonstee en werkkring weer op. Onze verslaggever bleef van een dikken neus verschoond. We weten niet of er nog bijenhouders in onze gemeente wonen die nog geen lid van de vereeniging zijn, maar indien dat het geval is, dan zouden wij hen in hun eigen belang willen raden niet te talmen, doch zich onmiddellijk voor het lidmaatschap op te geven. Het vereenigingsleven kweekt vriend schapsbanden, het doét elkander als collega's begroeten en bijstaan; met de ondervinding van ieder persoonlijk, doen allen hun voordeel, maar ook en vooral, het stelt de enkeling in de gelegenheid z'n licht op te steken bij de mannen der wetenschap. Het lijdt geen twijfel of geen der leden zal zich de inspanning van zoo'n dag be klagen, de heer van GiersbergeD, het is reeds eerder gezegd, is de rechte man op de rechte plaats, heeft de gave z'n gehoor te boeien, z'n aanschouwelijk onderwijs is van veel nut, z'n voortdurende proef nemingen zijn van onberekenbaar voordeel voor de iemkers. De wijze van kweeken van nieuwe vol ken en het zoo productief mogelijk maken van de bijenvolken in de gewijzigde Sim plexkast, terloops'toegelicbt, doet ons groote verwachtingen voor de toekomst koestoren. Verkiezingen. Het gaat tegen de verkiezingen, de candidaatstelling voor 2e Kamer en de Provinciale Staten heeft plaats gehad de stembus wacht. Sprak gisterenavond de Hr. v. d. Hegge Spies voor zijne candidatuur in het hotel Texel, hedenavond wordt doordeS.D.A.P. Federatie Helder, eene openbare ver gadering gehouden te de Cocksdorp, in het belang van de cand. Thomassen. Maandag 9, Dinsdag 10' en Woensdag 11 Juni spreekt de heer Oud resp. te de Cocksdorp, den Hoorn en te Koog, iu het belang der Vrijzinnige partij. Dinsdag IU, Donderdag 12 en Vrijdag 13 Juni zullen resp. te Oosterend, den burg en te Cocksdorp optreden de heeren Staalman, candidaat. voor de Tweede Kamer en Hartendorf, candidaat voor de Prov. Staten. Mon zie de desbetreffende adv. in het nummer van hedeu. Politieke lezing v, d. negge Spies. Vrijdagavond trad de candidaat der rechtsche partijen, de heer v. d. Hegge Spies iu hotel „Texel" op. De groote zaal in hotel „Texel" was geheel bezet, vooral van Oosterend waren velen opgekomen, om, zooals de leider der vergadering, de heer Pooi, opmerkte, kennis te maken met de door hon geproclameerde candidaat. Na het openingswoord van den heer Pool, hield de heer v. d. Hogge Spies, een goed gebouwde rede, onder den titel „Over de linkscbe miswijzing." Aan de hand van de bekende oproep vorig jaar door de partijen der concen tratie verzonden, werd de Staatsmans wijsheid van de linkscbe partijen ge ducht eegeeseld en het regeeringsbeleid dor gecoaliseerde partijen verdedigd. Met warmte en onder bolofte van hou en trouw, beval spreker zich ten slotte bij de kiezers aan en tevens de can didaat voor de Provinciale Staten, de heer Wijs. Van de gelegenheid om met den Spr. van gedachten te wisselen werd slechts door twee personen de heeren Boon en Sehagen gebruik gemaakt, die den can didaat der S.D.A P. aanbevoleu. De heer Adriaanse van Holder maakte niet als debater, van de gelegenheid ge bruik om den heer de Wijs, als den vol gens hem meest geschikte der vier gestelde candidaten voor do Prov. Staten aan te bevelen. Na beantwoording van de debaters door den spreker, werd de vergadering met dank aan SpV. debaters en publiek door den Voorz. gesloten/ Do heer H. W. de Joncheere, eerder burgemeester alhier, thans als zoodanig te Hoorn, is benoemd tot bur gemeester van Rhenen, met eervol ont slag uit zijne tegenwoordige betrekking, De Cocksdorp Begunstigd door schoon weder had het negende, jaarlijksche schoolreisje van de kinderen der hoogste klassen van de school te De Cocksdorp, in vereeniging met di9 van De Waal, plaats. De toer in de rijtuigen naar de haven, de boot tocht over het Marsdiep en de reis met den sneltrein naar Alkmaar, het was de kinderen aan te zien, dat ze volop daar van genoten, en hun het vroege opstaan en den slapeloozen nacht, door velen doorgebracht, deden vergeten. Alvorens den wandeltocht door de bosschen van Alkmaar naar Heilo aan te vangen, werd een kijkje genomen bij den hertenkamp, waarvan de vreedzame bewoners, die als bij instinct reeds naar de omheining waren gekomen, werden vergast op koek en dergelijke, liet spreekt vanzelf, dat op zijn tijd gezorgd werd den inwendigen mensch te versterken. De vroege morgenlucht toch had haren invloed op den maag doen gelden. Na zich in een speeltuin te Heilo te hebben vermaakt, maakte het gezelschap een eenig mooi ritje per stoomtram naar Alkmaar terug, waar o. m. de groote kerk werd bezocht en eenige andere merk waardigheden werden bezichtigd. Het genoegen van de reizigers werd niet weinig verhoogd, doordien de heer De Braai, vroeger schoolhoofd te Texel en tbans woonachtig te. Alkmaar, zich bij het gezelschap, aansloot. Hierna werd de terugtocht aanvaard en met dezelfde gelegenheden volbracht. Des avonds ongeveer 7 uur bereikte het eene dr el va.D het gezelschap De Cocksdorp, waar het mbt belangstelling werd opgewacht door familie en vrienden, die langs den geheelen dorpsweg ge schaard stonden. Dank zij den fiuanciëelen steun dei- ingezetenen, het gratis vervoer met de rijtuigen en den vrijen overtocht met de Dageraad, is dit schoolreisje weer uitstekend geslaagd. 5 Juni. Heden overleed alhier in den ouderdom van 77 jaar de heer T. Buijs. De overledene nam 50 jaar aaneen den postdienst tusschen Texel en Vlie land waar dn werd in 19C6, toen hij deze functie neerlegde, Broeder in de Orde van de Ned. Leeuw. Oudesclnld, 0 Juni. Gistermorgen zijn van hier met 4 stoombooten en 1 tjalk verzonden 3948 lammeren, terwijl in het geheel van 2 tot en met 5 Juni zijn verscheept 6302 lammeren, 16 koeien, 2 kalveren, 6 schapen, 3 paarden en 12 varkens. Vlieland Tot predikant alhier is beroepen de lieer R. E H. de Jong, candidaat tot den H. Dionst te 's Gravenhage. Door loodskotter no. I werd ge praaid, Terschelling in peiling Z. t. W., do Nederl. Gaffelschoener Rensiena, kapt. Eppinga, van Londen naar Dalbrüch be stemd wenschte geraffyorteerd te worden. De Nederlandsche Gaffelschoener Adriana, kapt. Muller, van Vliereede vertrokken near Randers, moest uit zee terugkeeren. De kapitein had door een steek van eon pieterman een gezwollen arm gekregen en geneeskundige behan deling noodig. Het schip vertrok daartoe naar Terschelling. Zondag 8 Juni 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vin, 10 uur ds. Norel. KoogVin. 10 uur ds. van der Wan. Oudeschild Vm. 10 uur ds. vau Grasstek. Dew Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendN.m. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eiorknd Nam. 3 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Dew Hoorn Vin. 10 uur ds. Bussemaker. Woensdag 11 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing in Eben-Haëzer. Uit de Scbager Courant: Sehagen, 5 Juni. Aangevoerd: 30 üeldekoeien f ISO a f 250 40 Vette Koeien f 200 a f430, 30 Kaltkoeien f 240,a f 320; 30 Nuchtere kalveren f 8 a f 24. 50 Ovarhouders f 28 a f 37.00 430 Lammeren f 10 a f 19.00. 70 Vette Varkens 51 a 53 ct. per Kg. 80 Biggen f 12.00 a 117,00; Boter f 1.10 a f 1.30 per K.G. Kipeieren f 3 25 a f 4.25 per 100. Uit het Loidsch Dagblad: Leiden, 6 Juni. Ter markt aangevoerd: 31 Stieren f 138,— a f 362,—; 212 Kalf- en Melkkoeien f 189 a f360. 81 Varekoeien f 162 a f 276 178 Vette Ossen en Koeien 1 234 a 1419 81 Kalveren (vette) 1 72 a 1 136 168 Kalveren (magere) 1 8.a 1 20. 4756 Lammeren f 13,a f 19,00. 337 Schapen (vette) 1 24,00 a 1 39.50 472 Biggen 1 9.k f 15.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1