Gemengd Nieuws. Predikbeurten. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN OVERSTE. Zondag 15 Juni 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm.(10 uur ds. Norel. Waal, 's'Av. 7 uur ds. van der Waa. Oudeschild Vm. 10 uur ds. y. d. "Waa. Dew Hoorn Vin. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Cócksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Uosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Dew Hoorn Vm. 10 uur ds. Busseraaker. Woensdag 18 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's Avonds 8 uur Bijbellezing in Eben-Haëzer. Een duur paard. De gedisqualiflceerde Derby-Winner Craganour is voor 1360,000 aan de Argentijnsche regeering verkocht, onder voorwaarde, dat het paard niet meer aan rennen mag deelnemen, doch alleen als dekhengst zal dienst doen. (Mdg. Ct.) Muizen in een lioed. Deze week wilde de heer D. te Stads kanaal voor een plechtigheid zijn hoogen hoed gebruiken. Wie schertst zijne verwondering, toen hij zag, dat het hoofddeksel een muizenhuishouden met acht nog kale muizen bevatte. De ouden waren op dat oogenblik absent. (L. Ct.) Een burgemeesterdie vóór de Tariefioet is. Ingevolge de Kieswet zijn de Kiezers lijsten tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk voor een ieder ver krijgbaar bij de betrokken gemeente besturen. Een verhaal door F. A. BUIS. Nadruk verboden. 37.) Inderdaad, toen dokter Kerkhoven den volgenden morgen bij de gezusters Lijs kwam, werd hem heel nauwkeurig een relaas geleverd van hetgeen mevrouw van Zanten had gezegd. Kerkhoven is een mager man, die, wat zijn kleeding betrof, uitmuntend voor vo gelverschrikker kon tungeereneen ge deukte hooge zwarte hoed, die geheel kaal, hier en daar roode plekken vertoonteen zwarte jas met lange panden en tallooze vetvlekken, versleten knoopen en gerafeld boordsel, een zwart dito vest en ,een ge ruite fantasiepantalon, waaronder een paar scheef geloopen schoenen te voorschijn komen. Daar de dokter in onmin met zijne waschvrouw schijnt te leven, draagt hij zelden boordjes of manchetten, maar heeft zich een zwarte das als een touw om den hals gewonden, 's Mans uiterlijk is met dit alles in volkomen overeenstemmingeen smal gelaat met ingevallen kaken, diep liggende oogen en een kromme neuszijne lange gitzwarte haren hangen ordeloos langs de slapen, terwijl hij nu en dan zijne kromme taan- kleurige vingers er doorheen woelt. De weelde van handschoenen is den dokter onbekend; hij loopt gewoonlijk met zijne handen in de zakken te waggelen langs de straten, of is met een gevaarlijk grooten stok, die hij in do rechterhand houdt, ge wapend hij spreekt hoogst eentonig, nu en dan heel zeurig en gesticuleert zeer sterk. „Zoozei dokter, toen hij het gesprek had aangehoord, „dus mevrouw zei zal ik maar zoggen dat ik naar den Minister moest gaan „Oa, niet waar, Toos?" zei Cornelie. Dienovereenkomstig wendde het secre tariaat van het Anti-Tariefwet-Comité zich voor eenigen tijd tot het Gemeente bestuur van Obdam Spierdijk met het verzoek een afschrift van de kiezerslijst te mogen ontvangen. Eerst na herhaalde aanvragen kwam hierop het volgende antwoord Obdam Spierdijk, 29 Mei 1913. Mijnheer, Aangezien ik voor de tariefwet ben en ook met het oog op de aanstaande ver kiezingen en eventueele herstemmingen niet wetende hoeveel lijsten wij noodig hebben zal ik aan Uw verzoek geen gevolg geven. Met achting, J. Buis Pz., Burgemeester. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland, aan wien van deze weigering mededeeling werd gedaan, schijnt Z.E.A. in de kennis der Kieswet nader te heb ben doen onderrichten, althans reeds twee dagen later werd de gevraagde kiezerslijst ontvangen. Ingez. Kikvorschen, spitsmuizen en mollen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bescherming van in het wild levende dieren tegen het gedood of gevangen worden in die mate, dat daar door de belangen van den land-, tjiin- of boschbouw worden bedreigd. Volgens dit wetsontwerp kunnen bij Koninklijk be sluit bepalingen worden gemaakt, die zulk vangen of dooden beletten, terwijl dan onmiddellijk een wetsontwerp moet worden ingediend tot bekrachtiging van het Kon. besluit, (Wordt het wetsontwerp niet aangenomen, dan moet het Kon. besluit dadelijk worden ingetrokken.) In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de wet van 1880 alleen op zoogdieren betrekking heeft en de vogels weldra door de vogelenwet afzonderlijk zullen worden beschermd, maar dat het onderhavige wetsontwerp o. a. het oog heeft op kikvorschen, spitsmuizen en mollen. Spreeuwenplaag Terwijl de aardbeienoogst voor de tuinders te Klaaswaal veel beloofde, „Ja, je hoeft niet zelf te gaan, maar je kunt ook een rekest zenden." De dokter tast met zijne linkerhand in een der broekzakken, haalt daaruit een beenen snuifdoos te voorschijn, klopt met de rechterhand op de doos, opent deze en neemt zeer bedaard een weinig snuif tue- schen duim en vinger, om het vervolgens zeer langzaam terwijl zijn hoofd sterk rechts helt naar den neus te brengen. De snuifdoos wordt weder gesloten, in den zak geborgen en nu komt een groote, roode zakdoek te voorschijn, die na gemaakt gebruik ook weder wordt geborgen. „Dat is heel eenvoudig zal ik maar zeggen zegt hijmaar wat zal dat geven Als hij ze niet meer mag behan delen dan raadt hij ze toch aan om Prui mers van Daalhuizersloot te nemen, en wat geeft 't me dan nog „Wat 't je dan geeft," riep Cato uit, „wel dat die ruziemaker dan eens onder vindt, dat jij er niet voor niets bent, als ik in jou plaats was, dan zou ik mij niet laten regeeren door zoo'n hatelijk mensch die allerlei slechte dingen doet." „Nou, ik zal ereis kijkendan moet ik geloof ik een zegeltje hebben, ik zal straks eens bij Boedeman aanloopen." Het gevolg was, dat dokter Kerkhoven zich tot den Minister van Oorlog wendde, en zijn beklag indiende over de handelingen ran Holtzap. X. Leonard Erdman aan zijn vriend Sanders te 'sHage. Amice Ofschoon ik van plan was je spoedig te schrijven, zoo zijn er toch reeds tien dagen verstreken, sedert Daalhuizen mij onder zijn bewoners kan tellen, zonder dat ik tijd lust en gelegenheid had om je iets van mij te doen hooren. Ik moet eerlijk be kennen, dat ik wel een weinig bang ben om je te schrijven; waarlijk, mijn brief zal zoo vol klaagliederen zijn, ik zal zoo veel op een pruttelaar beginnen te gelijken, dat, wanneer een niet-militair dezen brief wordt aan dien hoop voor een groot gedeelte de bodem ingeslagen, door het feit, dat groote zwermen spreeuwen in de tuinen nedervallen en die vruchten vernielen. Een groote schadepost voor de tuinders daar deze oogst hen nogal eens aardig wat kon opbrengen. Vrome op een verpachting. Bij de te Middelburg gehouden ver pachting der Ierseksche Bank werden zulke hooge pachtsommen geboden, dat zelfs sommige groote pachters meenden het aan dien prijs maar te moeten laten gaan. Op den eersten dag deed zich het zeldzame geval voor, dat ook een vrouw zich onder de gegadigden bevond. Een uitzondering door de hooge regeering aan deze weduwe toegestaan. Werden 1000 en meer gulden geboden, toen het door haar totnutoe beheerde aan de beurt kwam, was zij die het hoogste bod deed, f 60, en 't werd haar toegewezen Een daveren applaus weergalmde en tranen van dankbaarheid iolden over de wangen der weduwe. Ruwe mannen soms, maar oprecht meevoelend het leed van anderen. Bruigom zoek. Te Maassluis zou de vorige week een jong paartje in het huwelijk treden. Familieleden van weerskanten waren reeds saamgekomen om het huwelijks feest recht vroolijk te vieren. Even voor dat de reis naar het stadhuis zou worden ondernomen, kwam het den brui gom wenschelijk voor eerst nog een paar nieuwe manchetten te koopen. Het bruidje en de gasten moesten maar even wachten, hij zou dadelijk terug zijn. Echter, wie er terug kwam, geen brui degom, hoe lang men ook wachtte. Teleurgesteld moesten de gasten heen gaan, terwijl het bruidje nog altijd op haar „Kloris" wacht. onder de oogen kreeg, hij geneigd zou zjjn om met Brunings uit te roepen„alweer een van die meDschen die altijd en over alles pruttelen, die zelfs als er niets te pruttelen valt, zouden pruttelen, omdat ze niet pruttelen konden Vooral wij mili tairen worden nogal eens voor echte prut telaars gehouden, en waarlijk, het is zoo'n wonder niet. Uit de vroolfjkste stad van ons landje wordt men eensklaps overge plaatst naar het meest kleinsteedsche nest, dat er te vinden is; men denkt er zeer goed en goedkoop onder dak te komen, maar vindt daar kamers, die voor heel goed doorgaan, doch allerlei inconvenf- enten hebben en daarbij volstrekt niets goedkooper zijn dan op heel veel andere plaatsen. In en buiten de stad, overal is het even vervelend, geen mooie straten, geen lieve omstreken, niets van dat alles; slechts eenige in den winter tamelijk slechte onbegaanbare wegen, met treurige knotwilligen en schier eindelooze weilanden. Doch laat ik zoo niet voort gaan, ik heb dit vooruit kunnen weten eq ik wist het dusmaar eerlijk gezegd, de overgang van den Haag naar hier viel me toch niet mee. Vooral mijne kamer is, bij die in den Haag vergeleken, zeer slecht te noemen, eenig meubilair, dat een armoedig gezicht oplevert, een slaap kamer met een trapje, waarop men telkens gevaar loopt dat men den hals breekt, en een allersaaist uitzicht; al woonde ik in een der stilste wijken van den Haag, dan zou 't er toch nog druk zijn bij hier ver geleken. Toen ik de eerste dagen hier zat zonder mijne schrijftafel, zonder mijne boeken die door de allerslechtste rege ling van het verkeer eerst drie dagen na mij aankwamen mocht ik tot vervelens toe turen op de woning van mijn huur lieden, die achter de groote horren gezeten niet nalaten mij te bespieden, terwijl ik van hen niets kan zien. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2