Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Texel. Herstemming voor de Provinciale Staten. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Maandag, den 23 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in de Provin ciale Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Helder,waartoe deze Ge meente behoort. De candidaten, in alphabetische vol gorde zijn GRUNWALD, D. PI. THOMASSEN, C. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR-" Texel, den 13 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Kamerverkiezingen. Omtrent de Dirisdag in het geheele land gehouden stemmingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten Gene raal, werd ons betreffende den algemeenen stand het volgende geseind Gekozen zijn 41 leden van de rechterzijde. 12 leden van de linkerzijde. 47 herstemmingen moeten er plaats hebben. Gekozen zijn 24 Katholieken. 10 Ant,-Revolutionairen. 6 Christ.-Historischen. 1 afgescheiden Christ. Historischen. 7 Unie-Liberalen. 2 Vrijz. Democraten. 1 Soc.-Democraten. 2 vrij-Liberalen. In herstemming: 5 Katholieken. 22 Anti-Revolutionairen. 10 Cbr. Historischen. 1 afgescheiden Chr. Historischen. 8 Vrij-Liberalen. 10 Viijz. Democraten. 22 Soc. Democraten. 16 Unie-Liberalen. De herstemming verhouden zich vol gens de laatste berichten van heden als volgt Tusschen Concentratie en Rechts 23 Concentratie en S.D.A.P. 11 Rechts en S. D. A. P. 11 Rechts en Rechts 2 Verkiezing, stemming, herstem ming, we zitten er midden in, doch vooral a.s. week; Maandag herstemming Prov. Staten, Dinsdag verkiezing ge meenteraadsleden, d.w.z. inlevering can- didatenlijsten. Woensdag herstemming Tweede Kamer, maar dan zijn we ook aan het begin van het eind, want de gemeenteraadsverkiezingen verheugen zich nooit in de algemeene belangstel- ling. Naar wij vernemen wenscht de heer Aug. C. Keijser, die als dijkgraaf van den polder Waal en Burg periodiek zal aftreden, niet als zoodanig te worden herbenoemd. Als z'n opvolger wordt genoemd den heer Jan Eelman Jbz., Waal en Burg. Oudeschild, 17 Juni. Gistermorgen wei d alhier het treurige bericht ontvangen, dat S. Eelman, schip per van TS 56 te Volendam was ver dronken. Hedenmorgen werd het lijk alhier aangebracht. Wat de oorzaak van het ongeluk be treft, verkeert men geheel in het onzekere. Toen Maandagmorgen, omstreeks half zeven, een der buren schipper en knecht geroepen had, vond de knecht de kooi van den schipper ledig. Een spoedig daarop ingesteld onderzoek, waar hij ge bleven kon zijn, leverde geen enkel resultaat op. Men begon toen aan een ongeluk te denken. En weldra bleek, dat het helaas maar al te waar was, want het duurde slechts kort of hij werd levenloos uit de haven te Volendam, vlak bij zijn vaartuig opgehaald. De verdronkene was een vlijtig huis vader en pas 35 jaar oud. Hij laat een weduwe met een zoontje na. Voor dezen is het een zwaren slag, doch zeker niet minder voor zijne moeder wier eenigste zoon hij was, en wier echtgenoot, nu ruim 26 jaar geleden ook verdronken was op eenzelfden leeftijd. O osterend, 17 Juni. Zaterdag kwamen enkele visschers van de Zuiderzee naar hier, om Maandag weer te vertrekken. Uit de mededee- lingen bleek, dat de uitkomsten der ansjovisvisscherij tot heden bevredigend waren. In de voorafgaande week vooral was er goed geld verdient. De visscherij naar rog is weder afgeloopen de resultaten waren beneden het middelmatige. Sommige schuiten houden zich nu bezig met het paling korren, terwijl nog een enkele aan het garnalenvisschen is. De Cocksdorp. De aangekondigde lezing van den heer A. P. Staalman in het lokaal van den heer Zoetelief was goed bezocht. Van de ge legenheid tot debat maakten gebruik de heeren M. Koornstra, Boon en P. Dissel. Zondag j. 1. bad een voetbalwedstrijd plaats tusschen de clubs „Texel" en „de Cocksdorp". De uitslag was 1 1. Hoe wel de wedstrijd niet algemeen bekend was, was de belangstelling van het publiek tamelijk goed. Zondag j. 1. bezocht de heer C. Tho massen, candidaat der 2e Kamer en der Provinciale Staten met een auto ons dorp, waar hij nogmaals sterk aanbeval rood te stemmen. De belangstelling van het publiek was niet zeer groot. Het 7-jarig zoontje van den heer Jn. van Heerwaarden had het ongeluk bij het vallen van een hooiklamp een arm te breken. Dr. Keidel verleende heelkundige hulp. Heden arriveerde hier het stoom jacht „De Golfbreker" van den heer Winkelman. Aan boord bevindt zich een doctor, die een kijkje in de vogelwereld op Texel komt nemen. Morgen vertrekt het jacht weder. Vlieland. De heer R. E. H. de Jong, candidaat tot den H. Dienst te 's-Gravenhage, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. In'deze spannende verkiezingsdagen vallen van hier nog twee spreekavonden te vermelden. In 't logement Cupido sprak voor een vrij talrijk gehoor de heer C. Thomassen, bepleitend de belan gen der sociaal-democratie en in hotel Meijer voor een klein gehoor de heer Biersteker van den Helder, die den can didaat der vrijzinnige partij aanbeval. Bij beide sprekers meldde zich niemand aan voor debat. Nadat de heer Bier steker zijne rede had geëindigd werd door de aanwezigen eene liberale kies- vereening opgericht. 15 Juni. Heden werd op het Oostersche veld weder een voetbalwed strijd gehouden, ditmaal tusschen de te Vlieland en in Harlingen bestaande clubs. De Fanfare luisterde den middag met muziek op. Er was veel publiek dat belangstellend het spel volgde en de overwinning der Vliesche club met gejuich begroette. Uit het Rott. Nieuwsbl. TJit liet land waar de aarbei groeit! Uit Beverwijk wordt gemeld Stond de aarbeienoogst er in den beginne bijzonder goed voor, het slechte weder der laatste dagèn doet zijn invloed al zeer goed kennon. Er wordt dan ook hard naar een paar dagen warmte ver langd, daar de vruchten zich zeer slecht zetten. De verzending zal dan ook wel later beginnen dan vorige jaren. Spionnage In de nabijheid van het fort Kijkduin, bij den Helder, zijn twee vreemdelingen aangehouden door een detachement sol daten, dat aldaar oefeningen hield. Toen zij zich alleen waanden hadden zij op omzichtige wijze fotografische op nemingen gedaan. Men verdenkt hen van spionnage. In Friesland zijn thans ongeveer 1200 grasmaaiers en hooiers uit Groningen aangekomen, meerendeels afkomstig uit den Zuid-Oosthoek dier provincie. Dat getal is grooter dan andere jaren, wijl maaiers en hooiers van elders de Friesche arbeiders moeten vervangen, die nog steeds in grooten getale als melkknechten enz. in Duitschland werk zaam zijn. Het bedongen maailoon is gemiddeld f 3 per pondemaat (363/i are) met eigen kost. N.v.d.D. In den schoot van 't gezin. De oude heer B., wonende Ameland straat, Leeuwarden, had een erfenisje gekregen. Hij was daarmede natuurlijk zeer ingenomen, evenals zijn kinderen. Er heerschte dus Woensdagmiddag vreugde in het gezin. Jammer echter dat deze van korten duur bleek. Oor zaak hiervan was, dat het aandeel, dat de vader zijn kinderen toedacht, dezen laatsten niet groot genoeg voorkwam. Men kon hierover niet eens worden en eindelijk nam de woorden wisseling zulk een karakter aan, dat voor de woning een oploop ontstond, waardoor de orde op zoodanige wijze werd verstoord dat de politie twee zoons van B. naar het politiebureau overbracht. Zw. Ct. Spreeuwenplaag. In den omtrek van groote gebouwen waarop veel spreeuwen nestelen, hebben verschillende tuingewassen nogal van deze vogels te lijden. In een tuin te Souburg werden op deze manier geheele rijen snij- en princessenboonen uit den grond gerukt en aangevreten. De spreeuwen deden dit ook met erwten, wat trouwens gewoonte is. Maar de bezitter van bedoelden tuin had nooit gezien, dat ook boonen het moesten ontgelden. Voegt men hierbij de schade, door duizenden slakken aan allerlei groenten aangericht, zoozeer, dat soms de helft weg is, dan ziet men in, dat de tuineigenaren nu juist niet bijzonder veel liefde voor deze leden der dieren- maatschappij kunnen koesteren. Dat ziet er niet te best uit. Langs den gekanaliseerden Holland- schen IJsel ziet het er tengevolge van den hagel en den overvloedigen regen op het bouwland treurig uit, vooral op de akkers, welke bezaaid zijn met mangelwortels. Vele landbouwers zijn genoodzaakt opnieuw te zaaien. Tot overmaat van ramp heeft men hier buitengewoon veel laat van slakken, die zelfs het loof der aardappelen niet smaden en overal groote schade aan richten. N.v.d.D. Kopziekte onder het vee! De veehouders v. Steen en Meerburg te Warmond hadden deze week beiden den schadepost van het verlies van een rund, tengevolge van de z g n. kopziekte. Van den heer Meerburg is het reeds het 3e stuk vee, dat hij verliest, sinds zijn vestiging (ruim één maand geleden) aldaar. Alkmaarsche Volksbank. Voor de rechtbank te Alkmaar is, naar bet „Hbl." meldt, behandeld het accoord inzake de failliete Volksbank aangeboden door mr. W. C. Bosman. Dit accoord hield in een vaste uitkeering van 40 pCt. of afwachten van liquidatie naar keuze van eiken crediteur afzonderlijk. Vertegenwoordigd waren bijna alle crediteuren. Met algemeene stemmen werd het accoord aangenomen. E en woesteling. Het Dbl. v. N.-Br. meldt, dat Maan dag een ongunstig bekend staand individu uit Steenbergen op de paardenmarkt te Dinteloord in den draaimolen was gaan rijden, doch weigerde te betalen. Toen de eigenaar hem wilde verwijderen, wilde de woesteling, die zeer bescbonkeq was, hem uit den draaimolen werpen. De burgemeester beval hem te gaan, doch de woesteling beleedigde hem ontnam hem zijn wandelstok en sloeg hem ermee tegen de beenen. Een der veldwachters, Linders, wilde den burgemeester ontzetten, maar de b9schonkene wierp zich als een razende op hem, greep hem bij de beenen en liet hem achterover op de steenen vallen, trapte den reeds bejaarden man op de borst, stiet hem met de vuisten op bet lichaam en liet zich plotseling voorover op hem vallen en beet hem 'n stuk uit het oor keek daarna met verwilderde oogen de ontstelde omstanders aan, en spuwde al vloekende het bebloede stuk oor uit. Vervolgens moest ook de veldwachter Ardon het ontgelden. Hij wierp zich ook op dezen, greep ook hem bij de beenen en wierp hem op den grond. Hij beukte hem met de vuisten in het gezicht en trapte hem verder zoo lang op het lichaam, dat de man kreunend bleef liggen. Het onmensch maakte zich toen uit de voeten, doch de uit Steenbergen ont boden maréchaussées wisten hem na hevig verzet te arresteeren. Zij hadden moeite hem tegen de woede der menigte te beschermen. n°°n Vergadering op Maandag 16 Juni 1913, namiddags 3 ure. Voorz. de heerE. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de heer C. Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig de heer D. C. Dros Na opening van de vergadering door den voorz. worden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. a. Missive van den heer Comm. d. Koningin betreffende aanstelling tot buitengew. gemeente- veldwachter van Teunis Brouwer te Oost; Z/ b. schrijven van mej. K. Kuperus boudeodé aanneming benoeming tot onderwijzereste Midden- Eierland c. id. van den heer Middendorp als lccraar zeevaartschool d. id. van den heer Meijering lid comm. v. toez M.O. e. id. van comm. v. toez. M.O. houdende rooster van aftreding en verdeeling functies. f id. Z.Ex.Min. v. Binnenl. Zaken houdende goedkeuring vestiging Zeevaartschool te den Burg. g. adres van gemeenteveldwachters van Cocks dorp, Waal, Hoorn en Oosterend, houdende verzoek verhooging jaarwedde met f 100. h. rekening over 1912 van het alg. armbestuur in deze gemeente. i. schrijven van het bestuur van het genootschap ter bevordering van Melkkunde omtrent wen- sehelijkheid van te nemen proef met het stelsel eener gemeentelijk centrale in een niet te groote gemeente. Sub a tot en met f worden aangenomen voor kennisgeving, sub g aangehouden om te behandelen bij de begrooting over 1914, sub h gesteld in bandon van een commissie bestaande uit de heeren W. K, Bakker, H. W. Keesom en Joh. Sz. Koning, sub i aagehouden tot ter zijner tijd iets betreffende het melkvraagstuk door B en w zal worden aangeboden. 2. Aanbieding gemeenteuerslag ouer 1912. Wordt aangeboden om te zijner tijd bij de leden van den Raad te circuleeren. 3. Idem uerslag, ingeoolge artikel 52 der Woningwet ouer 1912. Alsvoren. 4. Vaststelling kohier uan schoolgelden ouer de maanden Mei tot en met Au gustus 1913 uoor de o.l. school te den Burg. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f405,70 5. Financieele regelingen dienst 1912. De regelingen betreffen de 5de Suppl. begroo ting en wel tot een bedrag van f 290,02", beta lingen uit de post onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 37,50 en een staat van af- en over schrijving tot een bedrag van .f 300,85 '/3. Zonder discussie vastgesteld en goedgekeurd. 6. Benoeming ambtenaar uan den Burger lijken stand en wijziging uerordening tot regeling der werkzaamheden inzake den Burgerlijken Stand. Wordt benoemd met algemeene stemmen de heer R. C. Kaan, le ambtenaar ter secretarie, de verordening wordt in verband daarmede gewijzigd. 7. Voorstel tot onbewoonbaaruerklaring uan eene woning te Zuidbaffel. Zonder discussie, op advies der Gezondheids commissie, overeenkomstig voorstel b en w wordt bij acclamatie besloten tot onbewoonbaarverklaring van de woning te Zuidbaffel, eigendom van de heer S. Zijm Pz. 8. Vaststelling uerordening op het bouwen, sloopen en wonen. Wordt vastgesteld na wijziging van de artt 28, 32, 33, 46, 47 en 53, in verband met enkele opmerkingen van den heer Inspecteur van de volksgezondheid. 9. Vaststelling reglement uoor het Alg. Armbestuur. Na voorlezing door den voorz. stelt de heer Keesom voor het reglement te doen circuleeren bij de leden van der Raad. De voorz. en de heer Dijt verzetten zich hiertegen, aanvoerende, dat de stukken ter inzage, hebben gelegen, bij stemming wordt het voorstel Keesom met 10 stemmen aangenomen, de heer Dijt stemt tegen, de heer Over houdt zich buiten stemming. 10. Afschrijuing belastingen. Wordt verleend aan de heeren B. C. Lap, M- Alderlieste en J. Stammes, wegens vertrek voor van den aanslag, aan de erfgenamen van wijlen den heer Alb. Blom, wegens overlijden voor 9/n> Ran den heer J. J. Roeper en mej. G. M. Martein wegens vertrek resp. voor 9/u en 6/l2. Vóór behandeling van punt II. Vaststelling suppletoir-kohier Hoofde- lijken Omslag, dienst 1913. wordt overgegaan tot de rondvraag. De heer Keesom vestigt er de aandacht op dat niettegenstaande de aanwezigheid van een riolee- ring elders zoowel als in de Molenstraat zooveel spoel- en afvalwater in de straatgoten wordt geloosd. De Voorz. zegt toe met de opmerking rekening te zullen houden. De heer D. P. Bakker wijst op den slechten toestand van de bestrating op het Klif te den Hoorn; de Voorz. merkt op, dat de opzichter met een stratenmaker voor directe voorziening van morgen reeds daarheen zijn vertrokken. Verder bepleit de heer Bakker nog de wen- schelijkheid om de inboedel, die, tengevolge de uitzetting van het gezin van B. Bakker te Zuid- haffel, reeds 14 dagen op den openbaren weg staat daarvan te verwijderen. De voorz. zegtB. zou eerst naar den Helder, later naar Oosterend vertrekken en is weinig geneigd het tehuis voor dakloozen te betrekken, doch wanneer niet spoedig een oplossing wordt gevonden zal de inboedel als onbeheerd worden opgeruimd. Nadat de heer Zijm nog heeft geïnformeerd naar de bouwplannen Zeevaartschool, waarop de Voorz. antwoordt, dat einde dezer maand plannen

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2