Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. De Burgemeester der gemeente Texel Gelet op art. 58, 2e zinsnede, en art. 132 der kieswet, Maakt bekend, dat de bij hem inge leverde opgaven van candidaten voor de op 24 Juni 1913 plaats gehad hebbende verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, evenals het door hem opgemaakt proces-verbaal van de sluiting der lijst van die candidaten ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften van een en ander ter gewoner plaatse in deze gemeente zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, den 24 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Stemming voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag, den 5 Juli aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad, wegens periodieke aftre ding van de Heeren W. Bakker Kz., J. Koning Sz., H. -Over en C Zijm Tz. De candidaten, in alphabetische volg orde zijn BEUMKES, J. BOON, Abr. GRAAF, DE M. W. KONING, Joh. Sz. OVER, H. ROEPER, L. Jz. STOMPFF, J. A. G. WOUDE, VAN DER K. Jz. ZIJM, C. Tz. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR1" Texel, den 24 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in een vorige week gehouden ver gadering van het tramcomité door Dr. Bos, met volle instemming van de ver gadering, het aandeel van de gemeente en belanghebbende polders in de kosten van onderzoek tramplannen werd bepaald. Het bezoek van Dr. Bos, die vergezeld was van den heer secretaris van de Staatscommissie voor drinkwatervoorziening stond naar wij vernamen mede in verband met een in te stellen onderzoek naar de mogelijkheid van de aanleg van een drinkwaterleiding in onze gemeente. Door Dr. Coebergh, inspecteur van volksgezondheid, belast met het toezicht op de artsenijbereidkunst en rakende het toezicht op levensmiddelen werd voor een paar jaar geconstateerd, dat het grondwater in deze gemeente, vooral in de bebouwde kom der dorpen vele voor de gezondheid schadelijk bestanddeelen bevat. De heer Anton Timmer te Haarlem heeft in de vorige week met goed gevolg het eindexamen aan het gymnasium aldaar afgelegd. Zaterdag j.l. vergaderde de afd. „Texel" van het N.O.G. in het Hotel „Texel". Bijna alle leden waren aanwezig. Bij •de opening sprak de Voorzitter zijne beste wenschen uit voor het behoud van het openbaar onderwijs, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Nadat een paar ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen benoemde de Vergadering tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering te Winschoten Mej. J. Dros, van Oude- scbild. Verschillende punten van den beschrijvingsbrief werden besproken en omtrent enkele, opdracht gegeven aan de Afgevaardigde. Vervolgens werd gesproken over Groepsverzekering en Spaarbankaange legenheid", waarover men evenwel tot geen besluit, in overeenstemming met het verzoek, is gekomen. Voor de volgende vergadering is de heer A. C. Toet aangewezen tot het inleiden van een onderwerp. Deze ver gadering zal gehouden worden op een Zaterdag in het laatst van September in Café Den Burg. Bij de omvrage werd er op gewezen dat gedurig leerplichtige kinderen in dienst genomen worden, vooral voor hakken van stekels. Wenschelijk is het, dat de landge- bruikers dit niet doen, ook niet voor en na de schooltijden. Hierna werd de vergadering gesloten met dank voor de belangstelling. Oudeschild, 24 Juni. Zondag j. 1. werd in het Boschje bij Oudeschild een openlucht-samenkomst van Vrijzinnig-Godsdienstigen gehouden. Begunstigd door fraai weder, werd zij naar schatting door ongeveer 1500 per sonen bezocht. Opgeluisterd door muziek van 't fanfarecorps van Koedijk, onder leiding van den heer Otto van Alkmaar en afgewisseld door gezang van „Eigen Oefening" van Oudeschild, directeur M. Kikkert, slaagde zij uitstekend. Na een kort woord van opening door ds. Buiskool van Helder, werd achtereen volgens gesproken door ds. J. W. Poort van Helder, onderwerp: „Wat wij noodig hebben"door ds. J. H. de Graaff van Zuid-Zijpe, onderwerp: Oost Indisch doof, en door den heer Bruins van Hoorn, on derwerp „Ook de leek—zij profeet!" Nadat ds. Buiskool allen, die iets hadden bijgedragen tot het welslagen dezer bijeenkomst een woord van harte- lijken dank had toegebracht, werd deze 2de landdag te ongeveer half zes voor geëindigd verklaard. Mocht een volgend jaar weder zoo danige bijeenkomst plaats hebben, dan is het te hopen, dat niet alleen jongeren, maar ook ouderen, geleerd zullen hebben dat aandachtige stilte zeer gewenscht is. Gisteravond hield de h9er Oud van den Burg, voor slechts enkele toehoor ders eene politieke rede in de Zeven Provinciën. Zeer duidelijk zette ZEd. het verschil uiteen tusschen het streven der concentratie en dat der S.D.A.P. In gloedvolle woorden wekte ZEd. de aanwezigen op dit goed in het oog te vatten en met vol vertrouwen spoorde hij ze aan bij de a.s. herstemming hunne stemmen op Mr. de Meester uit te bren gen. Van de gelegenheid tot debat maakte de heer L. Schagen gebruik- Deze bestreed spreker op sommige pun ten, Na re- en dupliek werd de bijeen komst te ruim 10 uur met een enkel woord door den heer Schumaker ge sloten. Gistermorgen geraakte een paard gespannen voor een volgeladen wagen, achter de Havenstraat in de Nieuwe- of Schildsloot. De heer VI. van den Burg, die uit het pakhuis van den heer Jn. D. allerlei dingen in ontvangst ging nemen, wilde op den smallen dam draaien. Met veel moeite werd het paard uit de sloot gehaald. Gelukkig liep alles vrij goed af. Eenige materieele schade en wat tijdverlies waren er het gevolg van. Zuid-Eierland. Enkele leerlingen en oud-leerlingen van de school te Zuid-Eierland zijn Dins dag en Woensdag op reis geweest naar een der schoonste gedeelten van ons land n.l. Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort. Begunstigd door het schoonste zomer weer is dit reisje in alle opzichten prachtig geweest. Dinsdagmorgen de stad bezichtigen en wandelen in Den Hout. 's Middags rijden in een groot rijtuig naar Bloemen daal, Santpoort, Velzen en terug naar Haarlem. Woensdagmorgen ging de tocht per tram naar Zandvoort. Nadat de kinderen en ook de geleidei s enkele uren genoten hadden van het mooie strand en van de gezellige drukte die daar heerscht, werd de tocht huiswaarts aanvaard. Met de boot van vijven keerden allen gezond en wel terug. Waal, 9 Juni. Zaterdagavond trad in het lokaal „Eelman" de heer Michels van Helder op met een politieke lezing. De opkomst was niet grootslechts 15 personen waren aanwezig. Op duidelijke wijze schetste Spr. den strijd tusschen arbeid en kapitaal en de moeielijke taak, die de arbeiders zullen hebben, om uit dien strijd zegevierend te voorschijn te treden. Willen en zullen ze slagen, dan is noodig lo. eene flinke organisatie, 2o. eene zoo sterk mogelijke vertegenwoordiging in de 2de Kamer en Staten. Hij wekte daarom de kiezers op, om Maandag en Woensdag te stemmen op den candidaat der S.D.A.P. de heer Thomassen. Debat was er niet. Door den heer Henkes van Oudeschild werd de bijeenkomst geopend, geleid en gesloten. Den Hoorn 24 Juni. Tot nog toe bestond maar een stoom- dorschmachine in den P.H. Polder die nog niet altijd beschikbaar was daar genoemde machine ook naar polder Eier- land moest. Nu men in den P.H. Polder allengs meer aan de. bouwerij doet is door de heeren J. Timmer en P. Duinker ook eep stoomdorschraachine aangeschaft zoodat men nu spoedig geen oponthoud in het dorschen zal hebben. O osterend, 24 Juni. De ansjovisvangst op de Zuiderzee is zoo goed als afgeloopen. Enkele schuiten zijn reeds teruggekomen en andere volgen eerstdaags. Men mag trouwens niet langer visschen dan tot 1 Juli. Over de uitkomsten dezer visscherij is men gemiddeld vrij wel tevreden. Oosterend breidt zich langzamer hand naar het Oosten uit. Ook dit jaar zijn er een paar nieuwe woningen bij gekomen, benevens de nieuwe smederij van den heer Thomassen, die weldra geopend zal worden. Overigens is hier tegenwoordig geen gebrek aan woningen. Uit het Rott. Nieuwsbl. Makreelvangst. De laatste dagen wordt te Hoek van Holland op den Noorderpier veel makreel gevangen zoo ook Zondagmiddag jon gens keerden met Vangsten van 25 ft 30 stuks huiswaarts. Het rooien der aardappelen in het Westland is in vollen gang. Er is groot gebrek aanwerkkrachten. Dit blijkt dan ook uit de hooge loonen, die voor tuin- arbeiders worden betaald. Door velen wordt in 's Gravenzande van f4—f6 per dag verdiend! Verkiezingsvaria. Men schrijft aan het N. v. d. D. Dinsdag vorige week kwam een kiezer een stembureau in een der buitenbuurten van een plattelandsgemeente op de Veluwe binnenstappen. Alvorens echter den candidaat zijner keuze zwart te maken, zette hij, onder de volgende be woordingen „daor heeren, jullie moggen ok wel wat hen, mit tie waarmt," voor de leden van het stembureau een half fleschje jenever neer. Of de heeren het werkelijk opgemaakt hebben, vermeldt de geschiedenis niet. Bij de Kamerverkiezing heeft men in het kiesdistrict Tietjerksteradeel kiezers laten overkomen uit Engeland, die daar bij den landbouw werken. Reiskosten en derving van loon werden vergoed. Te Dinxperlo stond een kiezer, die bedlegerig is, uit zijn bed op om te gaan stemmen en na zijn kiezersplichten te hebben vervuld, ging hij weer onder de dekens. Eet trouwen verboden. Een koopman te Arnhem was indertijd met een weduwe, die een groote dochter had, gehuwd. Na een gelukkig huwelijk van eenige jaren, overleed zijn echtgenoote en liet hem, den koopman, met haar dochter achter. De koopman en de stiefdochter vatten een innige genegenheid voor elkaar op en wilden een huwelijk aangaan. De koopman twijfelde, of het Burgerlijk Wetboek zoo'n huwelijk wel zou toelaten en liet zich naar een naburige gemeente afschrijven, terwijl hij zijn stiefdochter- verloofde naar een andere naburige ge meente deed verhuizen. Hij deed in die naburige gemeeDte aangifte van zijn voorgenomen huwelijk en verzweeg, dat hij weduwnaar was. Den dag echter vóór de voltrekking van het huwelijk, hoorde de ambtenaar van den Burgerlijken Stand van terzijde dat er iets niet in den haak zou zijn met het voorgenomen huwelijk van den koopman, waarom hij onmiddellijk een onderzoek instelde. Uit dit onderzoek bleek hem alras, dat de geruchten waarheid bevatten en hij gaf den koopman den avond voor den trouwdag te kennen, dat het huwelijk niet door hem zou worden voltrokken. Men begrijpt, dat onze koopman en zijn aanstaande zeer verslagen zijn. Arnh. Ct. Teleurstelling in den tuinbouw. Uit Langendijk (Noord-Holland) schrijft men ons Het loopt in de laatste jaren erg tegen met de koolteelt aan den Langendijk, het groote tuinbouwcentrum in Noord-Holland. Vooral wil 't niet met de bloemkoolteelt, die lange jaren zoo voordeelig voor de tuinbouwers is geweest. Algemeen bekend is de „Langedijker bloemkool" doch deze zal al spoedig alleen nog door de ge schiedenis bekend zijn door de gevreesde ziekte, de draaihartigheid, waardoor de bloem waardeloos wordt, kan zij niet meer worden verbouwd. Allerlei middelen worden aangewend, om deze en andere ziekten in de kool te bestrijden, doch steeds zonder succes. Thans hebben ver schillende bouwers landerijen in de IJpolders gehuurd, teneinde daar de koolteelt uit te oefenen. Men verwacht dat men dan zaad zal kunnen verkrijgen dat planten oplevert, die meer weer standsvermogen tegen de ziekte bezitten dan die, welke uit Langendijker zaad zijn gewonnen. Dat een en ander groote kos ten met zich brengt, spreekt vanzelf. N. v. d. D. Rij bleef hangen op de draden van het electrische licht 1 Te Naarden was een werkman in de dakgoot van het huis van den heer V. bezig. Opeens struikelde hij en greep zich om een val te voorkomen, aan de draden van het electrische licht. Op het schreeu wen van den man schoten weldra veel menschen toe waarvan er een op het gelukkig denkbeeld kwam naar den cen trale te snellen en daar den stroom even te laten afsluiten. Uit zijn neteligen toestand verlost, bleek zijn arm verstijfd te zijn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DURE VISCH! Wat wordt de visch vaak duur betaald, Zoovelen weten 'tniet; Men wordt er vaak niet bij bepaald Als men ze //op tafel// ziet. O, zeker, dan geniet me er van En denkt niet aan den prijs, En ook niet hoe den Visscherman Ze vangt, op welke wijz'. Zeer dikwijls vaart de visscher uit Om brood voor vrouw en kind, Op hoop van eenen grooten bnit Ten spel aan weer en wind. Zoo gingen ook van Texels rêe Nu, in de jongste dagen, Een aantal visschers weer naar zee Wellicht hun leven wagen. Men had de gansche week geviseht - Meest met doornatte klecren, En om den Zondag, werd beslist Om landwaarts weer te keeren. Zoo kwamen ze te Volendam, Om nieuwe kracht te garen, Maar toen de dag een einde nam Wat zou de nacht hun baren? Zij sliepen allen heel gerust, Totdat de morgen daagde, De makkers waren onbewust Waarom één zich vertraagde. En zie men riep, men zocht naar hem 't Ging ongerustheid baren, Men vond hem niet, men hoort geen stem Waar ze ook hooren of staren. Maar eind'lijk later op den dag, Omstreeks ten negen ure, Vraagt men wat het toch wezen mag Waar elk naar staat te turen? Het was zijn lijk o welk een schrik Dat zij daar zagen drijven, Ontroerend was 't geklaag, gesnik Wie kon dan koel ook blijven? Hoe of het ong'luk is geschied? Dit blijft voor elk verborgen, (Maar och dat hindert immers niet) Eéns in den jongsten morgen. Dan wordt ook dit geopenbaard, Hoe duister 't hier moog' wezen, Dan wordt, elk raadsel opgeklaard Hiervoor bestaat geen vreeze. Maar nu, de weduw zit daar neer, Ze moest haar Echtvriend missen Haar kind, het heeft geen Vader meer, Wie zal haar lot beslissen? Het eiland Texel is bekend 'k Weet dit uit vroeger jaren. Men laat geen enk'le in ellend Wie ooit geslagen waren Dat God het u in 't harte geeft Ut Is één der duurste plichten,) Waar weduw en wees in droefheid leeft Door meelij op te richten En verder zij hun hoop op God Blijv' zij op Hem steeds bouwen, Schenk' Hij haar Iroost in 'tdroevig lot Op Hem kan zij vertrouwen Nicuwendam, 19.6.'13. A.A. KOOPMAN. Kon in 't vorig nummer niet worden opge nomen.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2