N°. 2687. Zondag 6 Juli 1913. 268to Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cla. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 0 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertcntièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodoro regel moor 3 Ct. Grooto letters on Vignotton worden naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummors 3 Cts. per nummor. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex en. Schuldvorderingen ten laste der Gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die over het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni 1913 eenige leverantiën ten dienste der Gemeente hebben gedaan lo. hunne vorderingen ten spoedigste in te zenden, en wel voor zooveel be treft onderhouds- en herstellingswerken aan gemeentegebouwen enz., aan den gemeenteopzichter te den Burg, en voor zooveel andere leveringen betreffende, ter gemeente-secretarie 2o. hunne vorderingen in te richten overeenkomstig een der onderstaande modellen Dienst 1913. De Gemeente Texel, debet aan Dienst 1913. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, den 1 Juli 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Plaatselijke belastingen. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat het kohier van schoolgelden over de maanden Mei tot en met Augustus 1913 betrekkelijk de school met uitgebreid leerplan vanaf heden gedurende vijf maanden ter ge meentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt, Texel, den 4 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders vnd. GAARLANDT. De Secretaris JONKER. XV. Besproeien van aardappelen. Naar aanleiding van de resultaten ver kregen op een paar proefvelden in de ge meente Texel, waar de uitwerking van de besproeiing van aardappelen met Bor- deausche pap werd nagegaan, willen wij in dezen brief iets over dat besproeien schrijven. Bedoelde proeven werden genomen door de vereeniging van oud leerlingen van landbouwwintercursussen op Texel bij de heeren J. G. Flens te Zuid- Eierland en Alb. Dros Dz. eveneens te Eierland. De uitkomsten zijn vervat in het onlangs verschenen verslag van de vanwege het Rijk gesubsidieerde landbouwproefvelden in Noordholland ge durende 1912, waarvan, zoolaDg de voorraad strekt, op aanvrage gratis exemplaren bij den Rijkslandbouwleeraar te Schagen verkrijgbaar zijn. Dat besproeiing met Bordeausche pap een zeer goed bestrijdingsmiddel tegen de aardappelziekte kan zijn, is langzamerhand wel bekend geworden. Evenwel aan de algemeene toepassing daarvan ontbreekt op verschillende plaatsen nog zeer veel. Waar veel vroege aardappelen geteeld worden, is dit te verklaren. Deze worden öf reeds gerooid voor het tijdstip der eerste sproeiing is aangebroken, öf loopen kans door de sproeiing langer groen te blijven, waardoor de oogsttijd, vaak zeer ten koste der H.L. prijs, wordt verschoven. Bij late aardappelen is het echter altijd gewenscht, dat zij tegen de beruchte ziekte gesproeid worden. Niet alleen kan men daardoor vaak de ziekte keeren, stuiten of verminderen, maar en hier moet bijzonder den nadruk op gelegd worden in jaren, dat van ziekte geen of weinig sprake is, geven de aard appelen door het besproeien vaak zooveel grootere opbrengst, dat de sproeikosten er ruimschoots uitkomen. Feit is, dat besproeide aardappelen langer groen blijven dan onbesproeide onder overigens gelijke om standigheden. Het schijnt, dat, de koper verbindingen van de pap een gunstige prikkelende werking op het bladweefsel uitoefenen. Het spreekt daarom o.i. voor zich zelf, dat het niet geheel te verantwoorden is, als men door niet sproeien de groote risico loopt, dat het gewas voor een groot deel vernietigd wordt door de ziekte. Besproeien is zoo goed als altijd voordeelig het meest natuurlijk, als de ziekte optreedt. Bij J. G. Flens werd maar eenmaal ge sproeid en wel op L8 Juni met per H.A. 1500 L. Bordeausche pap met een sterkte van 1,5 °/0 kopervitriool, kostende per H.A. alles inbegrepen, f 17, Ziekte kwam niet voor, doch de besproeide aardappelen gaven in geld toch nog f46 meer opbrengst dan de onbesproeide, zoodat het sproeien toch nog f29 winst per H.A. opleverde. Sprekender waren d6 uitkomsten bij Alb. Dros Dz., waar ook nog een vergelijking werd gemaakt tusschen één- en tweemaal sproeien. Bovendien trad hier wel ziekte op. De eerste sproeiing geschiedde in de tweede helft van Juli, de tweede half Augustus, toen de ziekte zich in het onbe sproeide perceel begon te vertoonen. Telkens werd per H.A. 1000 L. pap van ongeveer 3 °/0 kopervitriool gebruikt. Bij het rooien bleek op het onbesproeide perceel ongeveer de helft der aardappelen ziek te zijn, op het eenmaal besproeide kwamen slechts weinig en op het tweemaal besproeide perceel in het geheel geen zieko knollen voor. De geldswaarde van den oogst op deze drie perceelen was respectie velijk f333, f639 en f 1137 per K.A. zoodat éénmaal sproeien een winst gaf van f339 en tweemaal sproeien van f770 per H.A. De tweede sproeiing bracht dan voor zich alleen nog een winst van ruim f 400 per H. A. Deze uitkomsten sluiten zich zeer goed aan bij de talrijke in vroegere jaren op de Noordhollandsche proefvelden verkregen, zoodat wij ieder aanraden, de late aard appelen te besproeien met Bordeausche of Bourgondische pap, de eerste maal als de ziekte dreigt op te treden, de tweede maal eenige weken later. H. v. S. TEXEL, 5 Juli 1913. Het jubileum. Het jubileum, zoo mogen wij het gerust noemen, waDt in de laatste dagen sprak alles en ieder' van het gouden feest van Jan. Zooals wij iu ons vorig nummer reeds meedeelde, vond Jan z'n voertuig 'smoi- gens keurig versierd met groen en bloemen in de stal, met die versierde wagen hield hij als 't ware z'n zegetocht. Waren er 's morgens vroeg al velen present om hem te begroeteD, langs den weg en aan het Oudeschild, overal juichte men hem toe, bij z'n terugkomst te den Burg was de belangstelling enorm, 'twas op het Schildereind zwart van menschen. Jan was geheel van streek door zooveel belangstelling, zooals hij ons later ver telde, bleek van aandoening zat hij op den bok. 's Middags bleef Jan thuis om in den schoot zijner familie den dag te vieren en de stroom vau felicitaties in ontvangst te nemen, 's avonds bracht het comité hem een ovatie. Met het fanfarecorps voorop ging het, van uit de Vergulde Kikkert, onder een vroolijke marsch, naar den woning van den jubilaris; bij monde van den WelEerw. Heer Ds. Kuperus werden hier Jan en z'n vrouw elk een armstoel vereerd en hem een spaarbankboekje met een niet onbelangrijk te goed ter hand gesteld. Nogmaals klonk het koper ter eere van den ouden Jan en na een roudgang door het dorp onder de vroolijke tonen van het fanfarecorps werd de stoet bij de Vergulde Kikkert ontbonden. De dag is voor Jan, de vroolijke mopperaar, zooals hij zoo geestig werd genoemd, niet ongemerkt voorbijgegaan, aan bewijzen van belangstelling heeft het hem niet ontbroken. Wij kunnen nog mededeelen dat bij liet comité o. m. is ingekomen een gift van H. M. de Koningin eneenvanH.M. de Koningin-Moeder, elk groot f25, Van z'n patroon werd hem een tafel, van de levensverzekering „het Anker" werd hem een armstoel vereerd, van heinde en ver ontving Jan bewijzen van belangstelling, waarvan sommige in den niet onwelkomen vorm van een post wissel. De kermis. De kermis schijnt weer op te leven. Is het een vleugje voqr den dood, of hebben wij ons vergist, toen wij meen den dat de Texelsche kermis niet be hoefde te worden afgeschaft, omdat zij de natuurlijke dood wel spoedig zou sterven, een feit is 't, dat de kermis dit jaar drukker is dan sedert jaren het geval was. Vindt die opleving z'n oorzaak in de hooge prijzen van de producten van landbouw en veeteelt Wij gelooven het niet. veeleer vermoeden wij, dat de meerdere belangrijkheid van de kermis een der voornaamste reden is. Daar is de zweefmolen, maar daar is ook de biograaf oorzaak van. De eerste mocht zich al Dinsdag in de algemeene belangstelling verheugeD, maar ook de biograaf beeft haar aandeel opgeëischt en kon Donderdagavond reeds twee goed bezochte voorstellingen geven. Een be zoek aan die nette inrichting kunnen wij dan ook met een gerustheid aanbevelen, het gebodene is van uitstekend gehalte en geeft niemand aanstoot. De tooneelvoorstelling in de Vergulde Kikkert, onder directie van den heer Delmonte, was Donderdag niet zoogoed bezocht als wel verdiend was en ook de schouwburg Wijlacker trok niet het bezoek van vorige jaren. Wij vermelden nog de kunstglasblazerij, de schiettent „Klein maar dapper" en de tent met merkwaardigheden, om verder nog te gewagen van de bekende kramen met ververschingen, galanterieën, snoe perij en wat niet al, slagmachine, elec- triseermacbine, hakkramen, palingkra- men, de bekende Amerikaansche hoepla en niet te vergeten de mallemolen. Ziedaar de kermis. Vrijdag wacht ons nog de Tip-top fotografie. De Gocksdorp Op de derde Internationale Honden tentoonstelling te Breda gehouden, behaalde de Iersche Setter „Norette" van den heer Th. Reuvers alhier, weer drie eerste prijzen, n. 1. in de Openklasse, in de Nationale Fokkersklasse en in de Verkoopsklasse. Bovendien bekwam het dier nog een eere- prijs,-uitgeloofd door mevr. Dolk-Hulscher. f 600 werd voor het schoone dier geboden doch de eigenaar wilde het er niet voor afstaan. Valsch bankbiljet. Aan het postkantoor te Amersfoort is door de recherche in beslag genomen een valsch bankbiljet van f 100, gemerkt L U 9720 en met de dagteekening 6 September 1911. De kleur is veel geler, het papier veel dikker de achterkant, kennelijk nage bootst naar een biljet van f 300, is grijs groen, het watermerk is zeer onduide'ijk en de geschepte randen ziju onbeholpen nagemaakt. Hbl. Uit het Rott. Nbl. - Zijn toekomst weggeworpen. Op een tabakskantoor te Amsterdam werd den laatsten tijd herhaaldelijk geld uit de kas vermist. Van deze diefstallen werd verdacht een 18-jarige bediende, wiens handelingen men eenigszins nauw keurig ging controleeren. 't Bleek toen al spoedig, dat een brief met een inhoud van f 800, welke hem ter bezorging was toevertrouwd, niet aan den geadresseerde was bezorgd. Het jongemensch is door politie in be waring gesteld. Hbl. De 8 jarige T. v. d. Waal, wonende te Zwijndrecht, was Dinsdagavond te 9 uur nog niet thuis. Daar hij dikwijls bij het water speelt vermoedde men het ergste en ging aan het dreggen echter zonder resultaat. Des nachts om half 2 ongeveer pas seerde de visscber W. Staat met zijn roeiboot de aanlegplaats der Thorbooten. Hij zag daar een kinderlijkje drijven en nam dat in zijn vaartuig op. Toen hjj er mee wegroeide, zag hij, dat men in de Zoutkeetshaven aan het dreggen was en toen kwam de betrokken familie tot de treurige ontdekking, dat Staat het vermiste knaapje had gevonden. Dr. Dozy constateerde den dood. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat door den jachtopziener v. Arkel op Rozenburg op een pas afgemaaid stuk land een patrijzenn^st werd gevonden met 16 eieren. Van A. legde de eieren onder een broedende ^ip en kwam twee dagen later tot de ontdekking, dat er reeds zes levende patrijsjes het levens licht aanschouwd hadden. De kip past nu de kleintjes op. O, die ambtenaren. Alvorens naar Indië te vertrekken had een te Amsterdam woonachtig jong- mensch zijn belasting aangezuiverd. Hij wilde zorgen dat zijn ouders, bij wie hy inwoonde, daarvau geen last zouden heb ben, en bovendien hij was zyu belasting schuldig en was een te goed staatsburger om aan den fiscus niet te geven wat den fiscus toekomt. Zes maanden nadat hij het vaderland den rug had toegekeerd, vond zijn familie in de brievenbus eerst een waarschuwing, een week later een aanmaning aan zijn adres om zijn verschuldigde belasting te betalen. Ten einde een dwangbevel te voor komen waaruit wel blijkt, hoeveel de belastingambtenaar meent te vorderen te hebben, doch dat tevens niet goedkoop is ging een der familieleden naar het belastingkantoor om te hooreD, hoe dat toch zat. En wat hoorde hij toen Dat de jongeman een cent zegge één centte weinig had betaald. Hoe het mogelijk is, dat de ambtenaar, belast met het in ontvangst nemen en boeken der afgedragen belastingpenningen, dit niet bijtijds heeft bemerkt, is absoluut onbegrijpelijk. Maar dat die persoon, zijn verzuim bemerkend, er niet de voorkeur aan heeft gegeven dien heelen cent uit zijn zak bij te passen, liever dan dure boodschappen te zenden naar het vroe gere domicilie van den belastingschuldige waar men nu natuurlijk maling heeft san den eisch van den ontvanger we zijn niet genoeg bureaucratisch aangelegd om dat te snappen. N. v. N. - Men meldt uit Meersen Dinsdagavond is de landbouwer W. Leenderts, alhier, door zonder licht met groote snelheid te rijden, door een on bekenden automobiel overreden en spoe. dig daarna aan de gevolgen bezweken t TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1