N°. 2689, Zondag 13 Juli 1913. 26st8 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tex el. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Woensdag 16 Juli 's midd. 12 uur; Texel, den 11 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. TEXEL, 12 Juli 1913. Jongens klim niet op wagens De jeugd is weer dagelijks in verlei ding, de geladen hooiwagens bieden de gelegenheid kosteloos en ongestraft een ritje te maken. In hoeverre dat kosteloos en onge straft gebeurt, ondervond Woensdag het zoontje van den heer Jn. Geus alhier. Hangende achter aan een geladen hooi wagen gleed zijn voet uit en geraakte tusschen het wiel en de vaste as. De schoen werd hem aan stukken van den voet gescheurd, het been beneden de knie bijkans geheel ontveld. Aan de tegenwoordigheid van geest van mej. W. die hem uit zijne benarde positie redde, is bet zeker te danken, dat de ontboden geneesheer geen been breuk behoefde te constateeren. Oudeschild, 10 Juli. In het laatst der voorgaande maand zijn alhier aan eenige visschers vanwege de gemeente Wieringen consenten uit gereikt, rechtgevende op het maaien van een bepaald aantal pakken zeegras. Tot heden was echter noch door de Texelaars, noch door de Wieringers van die bevoegdheid gebruik gemaakt omdat men een hoogeren prijs voor het wier verlangde. Thans schijnt een vergelijk getroffen te zijn, zoodat nu eenige visschers met het maaien zijn begonnen. In plaats van f 4,25 a f 4,50 zal in het geheel per pak uitbetaald worden f 5,25 a f5,50. In het begin dezer week zijn door tusschenkomst van de N.V. Schippers- vereeniging „Oudeschild" te Oudeschild, van Staatswege een paar tjalkladingen schelpen op den zeebodem uitgestrooid en wel in de nabijheid der plaats waar voor eenige weken van Staatswege 400,000 jonge oesters geplant zijn. Met die uit gestrooide schelpen hoopt men het oester zaad op te vangen, om zoodoende plantoesters te krijgen, die later op de banken kunnen worden overgebracht. De schelpen, die zich alhier op den zeebodem bevinden schijnen voor het doel te vet te zijn. Vlieland. De heer Th. F. Stuivinga, opzichter bij 's Rijkswaterstaat alhier wordt met 1 Sept. a.s. verplaatst naar 's Hertogen bosch. Schoolfeesten en Volkszang. Uit het Rott. Nbl. Brug over de Waal! Burgem. en Weth. van Nijmegen vragen den Raad een crediet voor een te maken ontwerp eener Waalbrug. Zjj doen dit op grond van het feit, dat de beide Kamers der Staten-Generaal zich vereenigden met het wetsontwerp. Burgem. en Weth. ramen de kosten van het maken van een ontwerp op f 24000, waarin door het Rijk voor f 6500 wordt deelgenomen. Zij willen nu aan een commissie van technici een program doen ontwerpen na goedkeuring van den Minister van Waterstaat zullen eenige fabrikanten dan een project indienen, dat vervolgens zal worden onderzocht. Een en ander tevens in overleg met de Waalbrug commissie. Poging tot die/stal in liet Frans Halsmuseum Zaterdag heeft in het Frans Hals- Museum te Haarlem een brutale schil- derijdief gepoogd 'n schilderijtje weg te nemen Op een gegeven oogenblik ontdekte een suppoost, dat er in één der zalen een kleine schilderij ontbrak. Dadelijk werd alarm gemaakt en werden de deuren van het museum gesloten. Een der bezoekers, die beweerde nogal haast te hebben, werd eveneens den uitgang geweigerd. Na een onderzoek werd het vermiste schilderij onbeschadigd op een andere plaats in het gebouw teruggevonden. In hoeverre een en ander in verband staat met den bezoeker, die haastig weg wilde, is nog niet gebleken. O.H.Ct. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Een eigenaardige botsing. Op het Frederiksplein, ter hoogte on geveer van de Citybar, kwam gister ochtend een taxi chaffeur, waarschijnlijk doordat hij niet voldoende naar rechts aangehouden had, in botsing met een bereden verkeersagent. Het ongeval liep goed af, zelfs werd het paard niet gewond. Toch zal de zaak voor den chaffeur nog wel een staartje hebben, daar, naar ons ter oore kwam, proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. Levasseur is Donderdagmorgen van Rotterdam naar Amsterdam komen vlieden. Zijn oorspronkelijk plan was om langs Noordzee en Noordzeekanaal naar Amsterdam te komen. Maar hij heeft dit gewijzigd en kwam nu binnen door. Even na negenen vertrok hij uit de vluebthaven van „De Maas" en even over elf daalde de aviateur heel mooi vlak bij Entos in het IJ. Het volhardings vermogen van den jachthond is bekend, maar dat hij een sneltrein van Schagen tot Zijdewind kon volgen, zou niemand vermoedt hebben. Toch werd dit stukje Zondag door den hond van den heer R. te Schagen ge leverd. De heer R. ging per sneltrein naar Amsterdam. Zijn hond wist den trein tot Zijdewind bij te houden. Maandag heeft zich bij een schiet oefening van een der compagnieën te Hoorn een ongeval voorgedaan. Een der manschappen van hot personeel in den waarnemingspost is, vermoedelijk door een scherf glas of een steen, waarop de kogel is aangeslagen, in de wang ge troffen. Na eerst door een hospitaal soldaat te zijn verbonden, is bij op last van dr. Keyser, die als waarnemend officier van gezondheid al spoedig op het terrein aanwezig was, in de militaire ziekeninrichting opgenomen ter verdere behandèling, Zaterdagnacht heeft men in den tuin van den gemeente-veldwachter te Wissekerke op ergerlijke wijze huisge houden. Alle gewassen zijn vertrapt, uitgetrokken of vernield. Zijn welput, midden in het dorp is door het ingieten van petroleum totaal onbruikbaar ge maakt. Wie Woensdagnacht ongeveer één uur de Ferdinand Bolstraat te's Graven- hage, had doorgeloopen, zou getuige hebben kunnen zijn van een vermakelijk avantuur De politie was n. 1. door eenige tram conducteurs, die van hun dienst huis waarts keerden, gewaarschuwd, dat zij een man over de heining van de school in die straat hadden zien klimmen. Onmiddellijk verscheen een inspecteur met eenige agenten, gewapend met lad ders en lantaarns. In alle stilte werd de school omsingeld, eenige agenten waag den zich over de heining, maar moesten met leege handen weer terug keeren. Dan heeft hij zich zeker in een der naburige' tuinen verscholen, meende een hunner. Dat was nog zoo dom niet opgemerkt, vonden de anderen, en na eerst de neuzen bij elkaar gestoken te hebben werd met algemeeno stemmen besloten de naburige bewoners uit hun bed te halen en te ver zoeken bij de drijfjacht de behulpzame hand tè bieden. In een ommezien was de heele buurt wakker gemaakt en begon de jacht door de tuinen en over de heiningen, maar wie of wat er gevonden werd, geen inbreker 1 Toen ging een der illustere jagers eens klaps een licht opde beschrijving van den inbreker beantwoordde volkomen aan 't signalement van een zoon van een bewoner der Ferdinand Bolstraat, wiens huis vlak naast de.school was gelegen. Zoonlief werd uit bed getrommeld en toen kwam de aap uit de mouw: Daar hij te laat thuis was gekomen achtte hij 't raadzamer zijn ouders maar stil in bed te laten. Over 't schoolhek te klim men was voor hem een kleinigheidje en ook met de heining, die hem van hun tuin scheidde, had hij geen moeite. Door een raam wist hij in huis te komen en naar bed te gaan, zonder dat zijn ouders er iets van bemerkt hadden. Én terwijl bij zoo zijn best had gedaan om geen gerucht te maken, hadden ze 't nu toch gehoord. Zoonlief keek niets vroolijk, maar ook 't gezicht van den inspecteur wees op zes dagen slecht weer. Een Koninklijke bewilliging inge trokken. Naar het „Haarl. Dagbl." verneemt, is de Koninklijke bewilliging op de statuten der Haarlemsche onderneming „Werk verschaffing," waarvan de lieer Th. J. S., wonende Jansweg aldaar, leider is, inge trokken wegens overtreding van een bepaling in die statuten. De onderneming is nu in liquidatie mr. M. Sliugenberg treedt als curator op De vereeniging „Werkverschaffing" werd goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 29 Maart 1879. Zij is gevestigd te Den Haagvan hare oprichting af trad de heer Th. J. S. als haar directeur op terzijde gestaan door een bestuur, be staande uit drie commissarissen. Dit is de tweede vereeniging, aan wie sinds 1856 de Koninklijke bewilliging werd ontnomen. Met een slagersmes ernstig gewond. Een 25-jarige slagersknecht had Maan dagavond te Amsterdam met een zjjner vrienden een bioscooptheater bezocht, waar werd opgevoerd „Van kribbe tot kruis." In plaats dat de vertooning van dezen film kalmeerend op hun gemoed werkte, trokken zjj na afloop van de voorstelling naar verschillende cafés, waar het eene glas na het andere gedronken werd. Kwart over elf werd een café op den hoek van de Govert Flinckstraat en Sweelinckstraat bezocht. Hier stond voor de toonbank ook een 34-jarige schoenmaker met zijn vrouw. Met deze vrouw begon de slagersknecht aardigheidjes uit te halen, zoodat er toen reeds tusschen den schoenmaker en den slagersknecht twist ontstond. Toen de schoenmaker het café verliet struikelde hij over de opgebroken straat en kwam te vallen. Op hetzelfde oogenblik liep de slagers knecht hem achterna en stak hem in den rug met een mes, dat tot de borstkas doordrong. De politie arresteerde dadelijk den slagersknecht, die reeds tevoren, toen de kastelein hem waarschuwde, zich niet met de vrouw te bemoeien, het mes in de toonbank had gestoken. De verslagene, wiens toestand zeer ernstig is, werd naar het gasthuis over gebracht. De dader heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het bleek, dat hij den schoenmaker in het geheel niet kende. Hbl. Smokkeldorus, de bekende smok kelaarsaanvoerder, van wiens arrestatie tusschen Groesbeek en Kranenburg wij eenige weken geleden melding maakten, werd door de Kleefsche strafkamer ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 1175 mark (ongeveer f700) boete. De eerste zeeslang van 1913? Door eenige visschers te Grave is meer malen een groot dier opgemerkt, zwem mende in de Maas. Nu en dan vertoont het monster zich aan de oppervlakte, doch zoodra het een vaartuig met personen bemerkt, ver dwijnt het in de diepte. Reeds is gepoogd het dier levend of dood te bemachtigen, doch dit is tot heden niet gelukt. De zomer van 1913. Door het ongunstige weer is op de badplaats Schiermonnikoog nog geen enkele badgast aangekomen Oud roest I H. M. schoener „Zeehond" zal 31 Juli te H-dlevootsluis in het openbaar worden verkocht. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere I .nden met vcrliooging der porto's. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 rogels 30 CU. Iodoro rogel moor 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaaUruimte berekend. Bowysnummors 2 CU. por nummer. De nationale feesten met schoolfeesten als ïmegreerend deel staan voor de deur. Aangenaam is het mij den Collega's in den lande te kunnen mi-dideelen, dit by die feesten nu ook meer dan anders kan klinken het nationale schoollied, doordat nn kompleet verschenen is//de Volksuit gave voor Harmonie en fanfare van//Kun je nog zingen, zing dan mee!// geinstrumenteerd door N. A. Bouwman, le Luit.-Dir. der Kon. Mil' Kapel. Deze instrumentatie uit 21 series bestaande is geschikt zoowel voor kleine als groote corpsen. Zij wordt geleverd bij inteekening op 't geheel, doch ook bij keuze v»n één of meer series (ieder bestaande uit drie licdereu). Do series 51015 en 20 zijn mnrsohen, opgebouwd uit bekende liederen. Prospectus met inhoudsopgave wordt gratis toe gezonden op aanvrage door den uitgever, de llrma 1'. Noordhoff te Groningeu. 't Zal de feestvierende jeugd, maar ook ouderen van dagen aangenaam treffen als de meewerkende muziekcorpsen dit jaar ook de bekende school liederen doen weerklinken. Op de instrumentatie staat b\j ieder lied tevens aangegeven het nummer, waaronder het voorkomt in het Tekstboekje van //Kun je nog zingen, zing dan mee!// zoodat bij uitvoering of begeleiding van den zang daarnaar verwezen kan worden. Vele corpsen zijn reeds in bet bezit dezer muziek waar echter Cnancieele bezwaren zulks verhinderde, moge de feestcommissie tusschen beide komen. Het is voor den Volkszang van betee- kenis, dat in iedere plaats een of meer corpsen Bouwman's werk in eigendom krijgen. Collega's, moge Uw initiatief daartoe leiden, dan zal reeds dit jaar blijken, dat de Volkszang en ook de eenheid in den Volkszang ten zeerste gebaat is door Bouwman's instrumentatie. Met coll. groet, J. VELDKAMP, (Ingez.) Brederodestr. 7, Amsterdam:

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1